Τι να δοκιμασει ενας πρωην καπνιστης ; (villiger No.8 ;)

dinos

Τι να δοκιμασει ενας πρωην καπνιστης ; (villiger No.8 ;)

Δημοσίευσηαπό dinos » Τετ Οκτ 17, 2012 9:25 am

Καλημερα σας κυριοι, διαβαζω αρκετο καιρο το forum και εχω καταληξει σε καποια συμπερασματα. Ειμαι 33 χρονων και καπνιζα απο το λυκειο μεχρι και τα 28 δυο πακετα τσιγαρα την ημερα. Μια μερα ξαφνικα και χωρις λογο το εκοψα μαχαιρι για 3 χρονια μεχρι που σε μια συναντηση πριν 1 χρονο ενας φιλος μετα απο ενα υπεροχο δειπνο εβγαλε εναν υγραντηρα και απο μεσα ενα θηριο το οποιο και καπνισε με μεγαλη απολαυση οπως φαινοταν στο προσωπο του. Απο εκεινη την ημερα μου μπηκε το μικροβιο να ξανααρχισω να φουμαρω, ετσι αποφασισα να βρω την χρυση τομη. Ηθελα να απολαμβανω το καπνισμα και να μην το κανω απο συνηθεια οπως το εκανα πριν απο μερικα χρονια και ετσι ειπα να δοκιμασω καποια πουρακια. Δοκιμασα σχεδον τα παντα (cohiba,r&j,partagas) αλλα τιποτα. Καταλαβα οτι ηθελα κατι το οποιο να εχει ωραια γευση αλλα δυστηχως δεν με ικανοποιουσε τιποτα αν δεν κατεβαζα λιγο καπνο στα πνευμονια μου ως πρωην καπνιστης. Ολα τα παραπανω ηταν πολυ βαρια για να ''κατεβει'' ο καπνος και ετσι κατεληξα σε κατι πουρακια αμφιβολου προελευσεως και ποιοτητας ονοματι candlelight. Τιποτα το σπουδαιο αλλα την δουλεια μου την εκανα, καπνιζα 2-3 την ημερα σε συγκεκριμενες στιγμες και ετσι μπορω να πω οτι ειχα καποιες στιγμες απολαυσης μεσα στην ημερα μου. Αλλα δυστηχως τα 2-3 εγινας 6-7 και καταλαβα οτι εχω αρχισει να κυλαω παλι, ετσι αποφασισα να κοιταξω προς πουρα μερια και αρχισα το διαβασμα στο forum. Δοκιμασα πολλα φτηνα και ακριβα πουρα που προτεινατε μεσα απο διαφορα νηματα. Το συμπερασμα ηταν οτι οντως οι γευσεις σε πολλα απο αυτα ηταν εντονες και αρκετα απολαυστικες αλλα μεχρι εκει. Καταλαβα οπως ειπα και πριν οτι εψαχνα κατι οχι μονο να γευομαι αλλα και να ικανοποιω τα πνευμονια μου. Ηθελα ενα πουρο που να εχει και ωραια γευση αλλα και να ειναι τοσο ελαφρυ ωστε να μπορω να κατεβαζω τον καπνο. Τελικα κατεληξα σε καποια villiger No.8. τα οποια μου τα εφεραν απο το εξωτερικο και τα οποια συνδυαζουν αυτο που ζηταω. Ξερω οι περισσοτεροι απο εσας διαφωνουν με τετοιου ειδους πουρα αλλα οσοι ηταν πρωην καπνιστες τσιγαρων ισως να με καταλαβουν. Αν εχετε να μου προτεινετε κατι πιο ποιοτικο αλλα και αρκετα ελαφρυ ετσι ωστε να μπορω να κατεβαζω τον καπνο ειμαι ολος αυτια. Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Οκτ 18, 2012 11:00 pm

Καλησπέρα! Πιστεύω πως προσεγγίζεις το θέμα λάθος!
Εδώ και περίπου 10 μήνες, έχω κόψει το κάπνισμα τσιγάρου. Δεν χρησιμοποίησα πούρα ή πουράκια ως υποκατάστατο όμως. Ίσα ίσα, στην πραγματικότητα με βοήθησαν να κόψω το κάπνισμα τσιγάρου. Πως; Κατάλαβα, πως πλέον κάπνιζα τσιγάρα αποκλειστικά και μόνο για να "πάρω τη δόση μου". Όχι μόνο δεν μου άρεσε πλέον το τσιγάρο, αλλά είχε αρχίσει να μου βρομάει κιόλας.
Οπότε δεν ξανα έβαλα τσιγάρο στο στόμα μου, και για λίγο καιρό είχα το ηλεκτρονικό τσιγάρο, απλά και μόνο για τη δόση μου όπως είπα.
Μετά, το άφησα και αυτό.
Μη νομίζεις πως αν ΔΕΝ κατεβάζεις τον καπνό σε πούρο δεν παίρνεις και νικοτίνη. Παίρνεις, όχι μέσω αίματος και πνευμόνων, αλλά από τους αδένες στο στόμα σου. Επίσης, νομίζω πως δεν έχω απεξαρτητοποιηθεί από τη νικοτίνη. Ζητάω πούρο, ζητάω νικοτίνη. Φυσικά και όχι όπως πριν...

Μην ψάχνεις να βρεις πούρα που θα μπορείς να κατεβάζεις τον καπνό, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν. Στην τελική, στις τόσες ρουφιξιές, κατέβασε και μία. Δεν χάλασε και ο κόσμος... Αλλά αν το κάνεις συνέχεια, πραγματικά απορώ πως αντέχεις!!! Και αν καπνίζεις 6-7 πουράκια τη μέρα, και κατεβάζεις ΟΛΕΣ τις τζούρες, ρε φίλε άρχισε πάλι το τσιγάρο. Πιο υγιεινό θα είναι...
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
dinos

Δημοσίευσηαπό dinos » Παρ Οκτ 19, 2012 8:19 am

Καλημερα. Το προβλημα μου δεν ειναι οτι ειμαι εθισμενος γενικα στο καπνισμα. Μπορω να το κοψω οποτε θελω ακομα και απο αυτη την στιγμη και για αυτο που σου λεω ειμαι σιγουρος αλλωστε το εχω ξανακανει.Το θεμα μου ειναι οτι θελω το καπνισμα να γινει απολαυση με λιγα λογια το βραδυ που γυρναω σπιτι μετα απο 14 ωρες δουλεια θελω να αραζω με ενα καλο ουισκακι η ενα ποτηρι κρασι και να καιω ενα πουρο (ενα την ημερα) απολαμβανοντας το αντι να καπνιζω κατα την διαρκεια της ημερας ενα πακετο τσιγαρα απο συνηθεια (εχω περασει απο αυτο το σταδιο). Με δυο λογια θελω να πω οτι ψαχνω ενα καθημερινο πουρο το οποιο να ειναι τοσο ελαφρυ ετσι ωστε να υποκαταστησει την δουλεια που εκαναν τα πουρακια - τσιγαρα στα ''πνευμονια'' μου.

υ.γ.1. εχθες πηρα ενα jose l piedra. Σημερα θα το δοκιμασω, ακουσα καλα λογια για καθημερινο πουρο.

υ.γ.2. τσιγαρο δεν μπορω να ξαναβαλω στο στομα μου. Και εμενα μου βρωμαει.

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες