??/25 - Ψηφοφορία

συνήθως και κατά μέσο όρο, πόσα πούρα σας ικανοποιούν από μια 25άρα κούτα?

22-25
1
11%
18-21
7
78%
14-17
1
11%
10-13
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
< 10
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 9
Άβαταρ μέλους
GregV

Re: ??/25 - Ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό GregV » Πέμ Μάιος 14, 2015 3:17 pm

Νίκο πρέπει να αλλάξεις και υπογραφή πλέον :lol: :lol: :lol:
real eyes realize real lies
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Μάιος 14, 2015 6:31 pm

Η υπογραφή δεν είναι πρόβλημα αυτού καθεαυτού. Το θέμα είναι ότι την βάζει σε λάθος χρόνο. Για καθαρά υγειονομικούς λόγους ελπίζω αυτή η απροσεξία του Νίκου - όσο και αν φαινομενικά είναι χαριτωμένη, ίσως και νοσταλγική - να περιορίζεται μόνο στην υπογραφή του. :mrgreen:
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Πέμ Μάιος 14, 2015 7:32 pm

Ψήφισα, 18 με 21!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Μάιος 14, 2015 11:15 pm

Πραγματικά δε μπορώ να απαντήσω εδώ!
Υπάρχουν κούτες που και όλα ήταν ένα κι ένα και υπάρχουν κούτες που είναι όλα "αει σιχτίρ Φιντέλ και το κωλόνησο σου" :lol: Για το πρώτο θυμάμαι μια 50άρα Juan Lopez Selection No2 (Robusto) και στην δεύτερη περίπτωση πάλι ένα robusto που ήταν όλα για τον Καιάδα. 2χ25 (!!!) Bolivar royal coronas. Ναι, και τα 50, από 2 κούτες.

Η πλάκα ξέρετε ποια είναι όμως; Πως και στις δυο αυτές πρώτες περιπτώσεις, τα πράγματα είναι οκ και θεμιτά γιατί υπάρχει ομοιογένεια.

Στην πραγματικότητα όμως, συνήθως δεν είναι έτσι.
Για να βγάλουν μεγάλη παραγωγή, ειδικά στα mainstream πούρα, κάποια εργοστάσια για μερικές μέρες στρίβουν ΜΟΝΟ ένα πούρο. Βγάζουν λοιπόν οι δικοί μας τρεις... καραβιές ας πούμε SD4, και τα βάζουν όλα μαζί να ωριμάσουν λίγο.
Και μετά ο μοναδικός παράγοντας για να τα βάλουν σε κουτιά είναι το χρώμα τους!
Πιστεύετε εσείς πως μέσα στο συγκεκριμένο κουτί έχει πούρα από έναν μόνο στρίφτη και ένα μόνο χωράφι;;;
Αχταρμάς γίνεται εκεί μέσα. Το ένα μπορεί να είναι από ένα χωράφι πχ. στο Σύνταγμα, και το άλλο από Τρίπολη. :lol:

Άλλο παράδειγμα, επειδή μνημόνευσα πριν τα roΠustopartagas. Έχουν περάσει κάποια χρόνια, αλλά το θυμάμαι σαν σήμερα.
Πρέπει να ήταν η Πρωτοχρονιά του 2011 ή του 2012.
Έχω πάει σε καπνοπωλείο τις μέρες λίγο μετά τα Χριστούγεννα. Έχω κάνει λοιπόν μια αρκετά γεναία αγορά, σε singles όμως, κανένα κουτί.
Μέσα σε αυτά, ήταν και ένα μοναδικό SD4. Δεν πήρα άλλα γιατί δε μου αρέσει αυτό το πούρο.
Η κούτα 25άρα, γεμάτη και καινούργια από τον Φεραίο. Την ανοίγει μπροστά μου, τσιμπάω ένα. Βλέπω ημερομηνία, 2007.
Τον ρωτάω αν πράγματι του 2007 η κούτα, ή αν την έχει "ξαναγεμίσει" με πούρα από άλλη κούτα.
Όχι λέει, αυτό το πούρο φεύγει εύκολα, και ποτέ δε μοιράζομαι κούτα με άλλα καπνοπωλεία.
Τη συγκεκριμένη μέρα, είχα γράψει για αυτήν τότε, κάνω ένα montecristo grand edmundo, limited. Μάπα το καρπούζι.
Ανάβω ένα άλλο που ούτε καν θυμάμαι τώρα ποιο ήταν. Για να μη θυμάμαι δε μου άρεσε κι αυτό.
Ξενερωμένος, ανάβω και το partagas ενώ έχω ήδη πιει αρκετά, και μου πέφτουν τα σαγόνια κάτω.
Όχι El Dorado, Αλλά 25/10 ήταν η βαθμολογία του. Κάτι ξεγυρισμένες κρέμες, που να μην ξέρεις από που σου έρχονται.
Κοίτα να δεις λέω που αλλαξοπίστησα.

Πάω στις 3-4-5 του μήνα στο κατάστημα που το είχα πάρει, είχαν αγοράσει άλλα 3-4 από το κουτί.
Χοντρικά είχαν μείνει μέσα άλλα 20. Πέρνω όπως είναι όλο το κουτί. Γλυκό μου λέω, έπεσα σε ΚΟΥΤΑΡΑ.
Ναι, πως το θες. του χαμού το πανηγύρι... Το πιο καλό εκεί μέσα ήταν μέτριο.

Τι να απαντήσεις λοιπόν στο poll του Τάκη;;; 8)
Η μόνη απάντηση που θα έριχνα την ψήφο μου, θα ήταν κάτι του στυλ " στο νησί γίνεται της.... το κάγκελο, και δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι κάνουν, θα ξέρουμε εμείς;;; :twisted:
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Πέμ Μάιος 14, 2015 11:21 pm

χαχα ρε jimbo με κανεις και γελαω απο το τοτες που σε διαβαζα στο φορουμ :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Πέμ Μάιος 14, 2015 11:55 pm

Και γελωτοποιός ο Jimbo :wink:

Να δω πόσες γραμμές θα βγει η υπογραφή σου στο τέλος :lol: :lol: :lol:
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Μάιος 15, 2015 1:07 am

χαχαχαχα. Thanks Σπύρο!
Γρηγόρη είναι τα "παράσημα" που είπε και ο Τάκης...
Και τώρα που λέω παράσημα, είχα ξεχάσει και το μεγαλύτερο!!!
Σύμφωνα με τον Τάκη είμαι ο Νο1 σκοπευτής της δοξασμένης 117(νομίζω) στρατιάς! :lol: :lol: :lol:
Βλ. Ποιος σκότωσε τον Άγιο Βασίλη. ρέστα είχαμε δώσει τότε! :mrgreen:
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Μάιος 15, 2015 7:50 am

jimbo έγραψε:Πραγματικά δε μπορώ να απαντήσω εδώ!...
...στο νησί γίνεται της... το κάγκελο, και δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι κάνουν, θα ξέρουμε εμείς;;;

φυσικά και δεν μπορούμε να "ξέρουμε"
κι ακριβώς με βάση το "Τριπολικό Ακαταλόγιστο" των κουβανών που εξυποανθυπο-υπαινίσσεσαι 8)
προσπαθούμε να σκιαγραφήσουμε μια κοινή κατά μέσο όρο εικόνα
με βάση τις προσωπικές μας εμπειρίες από τις κούτες που αγοράζουμε

...όπως λοιπόν προκύπτει από τις μέχρι τώρα απαντήσεις
υπάρχει μια σχετικά άσχετη σταθερή αστάθεια...

...ή μήπως μια άσχετη αστάθεια σχετικά σταθερή?? :roll: :shock:
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Μάιος 15, 2015 8:12 am

svensk έγραψε:Η υπογραφή δεν είναι πρόβλημα αυτού καθεαυτού. Το θέμα είναι ότι την βάζει σε λάθος χρόνο. Για καθαρά υγειονομικούς λόγους ελπίζω αυτή η απροσεξία του Νίκου - όσο και αν φαινομενικά είναι χαριτωμένη, ίσως και νοσταλγική - να περιορίζεται μόνο στην υπογραφή του. :mrgreen:

Για την ώρα δεν ήρθε καμία έξω απ την πόρτα να μου πει άσπλαχνε πατέρα ορίστε το παιδί σου.. :mrgreen:
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Μάιος 15, 2015 8:30 am

α-λη-τες 8)
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Μάιος 15, 2015 12:42 pm

:mrgreen: :mrgreen: αλλλαξε το φορουμ καο διακρινω ενα αλλο αερα πιο.... Αισιοδοξο η ειναι η ιδεα μου ;;;
Αρχιζεο ενα θεμα για τα πουρα και τα ποσα ειναι "καλα" σε ενα κουτι... Και καταληγουμε στο "εχεις πακετο!!!!"" :wink:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης