Panatellas...

ANTONIS
Επικοινωνία:

Panatellas...

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Τρί Ιαν 24, 2006 4:07 pm

Η υπογραφή του φίλου Marios Angelides "Panatellas for ever" μου θύμισε ότι αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποιο panatella στον υγραντήρα μου.

Μου θύμισε επίσης το κουτί των Montecristo Especial No.2 που κάπνιζα τον προηγούμενο χρόνο και πολύ μου έχουν λείψει... :cry: (το Palma vitole ή αλλιώς laguito n.2 θεωρείται panatella έτσι δεν είναι;;; ; ή θεωρείται corona;;; τέλος πάντων πάμε στις ερωτήσεις... )

Ποια panatellas έχετε καπνίσει και ποια είναι η άποψή σας για αυτά....

Τι προτείνετε σε κάποιον που θέλει να δοκιμάσει panatellas ;
Κώστας

Δημοσίευσηαπό Κώστας » Τετ Ιαν 25, 2006 6:33 pm

Να καπνίσει robusto! :twisted:
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Τετ Ιαν 25, 2006 7:15 pm

Σωστός !!! τώρα θα πρέπει να απαντήσει οπωσδήποτε ο Μάριος.....!!!

Τα robustos σίγουρα είναι πολύ καλά...αλλά δεν είναι για όλες τις ώρες ...
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Πέμ Ιαν 26, 2006 2:02 am

Αντώνη η panatela είναι το πούρο που καπνίζω σχεδόν καθημερινά και δεν το μετανιώνω. Γρηγορο πούρο και όχι ιδιαίτερα απαιτητικό.

Από brands δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη ανάλυση αυτή του R. Gonzalez! Δύο κουτιά ξεκουράζονται ήδη στο humi μου για ένα χρόνο (Αλήθεια πάει ένας χρόνος από τότε που έγραψα το άρθρο στο forum)! Όπως γράφει και στο κουτί ήρθε ο καιρός να αρχίσω την κατανάλωση (Τουλάχιστον ένα χρόνο ωρίμανση)! Value for money πούρο για όλες τις ώρες. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Το Juan Lopez δυσεύρετο χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Κάπνισα ένα πριν καιρο αλλά δεν μου άρεσε καθόλου. Καλό άρωμα πριν το άναμα αλλά μόλις το ανάβεις απογοητεύεσαι. Προσωπικά δεν μου άρεσε...

Έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για την R&J Panetela και αυτο το καιρό ψάχνω για να αγοράσω λίγα sticks για tasting και βλέπουμε.

Αν θέλεις largas εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς, γιατί δεν έχω ακόμα δοκιμάσει καμία προς το παρόν!

Το laguito n.2 νομίζω είναι κάτι ενδιάμεσω σε panatela και corona. Σίγουρα τα πούρα με τέτοιο format δεν συγκρίνονται με τις panatelas' αλλά το μείον για μένα βρίσκεται στην τιμή! Για παράδειγμα θα προτιμούσα να δώσω πιο λίγα λεφτά σίγουρα, για ένα Monte No3 παρά για ένα Especial No2!

Φυσικά δεν μπορώ να διαφωνήσω με τον Κώστα για το robusto... :)

Ελπίζω να βοήθησα!
panatellas for ever!
Markos

Δημοσίευσηαπό Markos » Παρ Ιαν 27, 2006 11:43 am

Rafael Gonzales!!

Ένα ούτως ή άλλως εκπληκτικό panatella, αλλά μετά από ένα χρόνο ορίμανσης συγκρίνεται άμεσα με coronas!!!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 22, 2006 9:34 am

Αλήθεια, έχετε δοκιμάσει Rafael Gonzalez - Panetelas Extra μετά από 2,5 χρόνια σε συνθήκες 70/70;

Σε σχέση με τους πρώτους μήνες από την αγορά είναι σα να καπνίζεις άλλο πούρο. Σαφώς βελτιωμένο, πικάντικο, πιο σκούρο πιο ελαιώδες και με απίθανη - για την τιμή του - γεύση.

Είναι το καθημερινό μου πούρο, ένα πούρο εύκολο στο κάπνισμα ακόμη και για τον αρχάριο.

Αλήθεια στην Ελλάδα πόσο τα αγοράζετε τα Panetelas Extra;
Ρωτάω από περιέργεια γιατί παλαιότερα τα αγόραζα από Θεσσαλονίκη (worldcigars.gr) € 58,00, αλλά από τότε που μου σύστησαν το gimenocigars.com τα αγοράζω € 28,75 από Ισπανία.

Ανδρέας
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Τετ Φεβ 22, 2006 10:36 am

Ανδρέα οι τιμές που ''παίζουν'' στην Ελλάδα είναι από 60-90 ευρώ για ένα κουτί RGPE!!! Αν είναι δυνατόν.

Δεν νομίζω να περίμενες εξαίρεση σ' αυτή την brand...

Απ' ότι βλέπεις και από τους υπόλοιπους φίλους του forum, δεν ''τιμούν'' την αγορά της Ελλάδας και καλά κάνουν με αυτά τα πράγματα που γίνονται.

Αλήθεια, αγόρασες τώρα τελευταία από το gimenocigars? Γιατί νομίζω υπάρχει κάποιο ''πρόβλημα'' με το συγκεκριμένο site.
panatellas for ever!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 22, 2006 5:25 pm

Φίλε Αντώνη,

την Δευτέρα 20/02/06 μίλησα με τον Marco, υπάλληλος του Gimeno που μιλάει σπαστά ιταλικά και γνωριζόμαστε τηλεφωνικά από τις παραγγελίες που κάνω κατά καιρούς, και με άφησε να καταλάβω ότι το site τους είναι προς ανανέωση. Μου έστειλε όμως με fax τις πρόσφατες τιμές, Ιανουαρίου 2006, όπου βλέπω ότι υπάρχουν πάλι μικρές αυξήσεις (π.χ. RG-PE 30,00 € από 28,75 , στα ακριβότερα πούρα σαφώς μεγαλύτερες αυξήσεις, χονδρικά 10%).

Το gimenocigars.com δεν λειτουργεί όπως άλλα sites στο internet, δηλαδή δεν παραγγέλνεις on line αλλά με fax.

Η τελευταία φορά που έκανα παραγγελία ήταν 29/03/2005. Από τότε δεν παράγγειλα τίποτε γιατί αφενός δεν έχω χώρο επειδή γέμισα όλους τους υγραντήρες και το cabinet μου, αφετέρου δεν κατανάλωσα καθόλου πούρα εδώ και 8 μήνες αφού δυστυχώς είχα ένα πολύ βαρύ ατύχημα με τη μηχανή που λίγο έλειψε να μου κοστίσει τη ζωή και έτσι μετά από μερικούς μήνες στο νοσοκομείο και την απαγόρευση των γιατρών να καπνίζω, επανήλθα στις παλιές μου συνήθειες και άρχισα να απολαμβάνω πάλι τους ''μικρούς μου φίλους''.

Μέχρι πριν τα χριστούγεννα είχα τσεκάρει λοιπόν ότι στο site του gimeno πατώντας habanos, dominicanos, canarios ή mini cubanos σου άνοιγε ένα αρχείο excel με τις αντίστοιχες τιμές. Αυτή η παράμετρος τώρα δεν υπάρχει γι αυτό και τηλεφώνησα. Πάντως δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα γιατί με διαβεβαίωσαν ότι μπορώ να παραγγείλω ότι θέλω όπως πάντα.

Στους επόμενους δύο - τρεις, πιστεύω, μήνες θα έχω χώρο και σκοπεύω να προχωρήσω σε επόμενη παραγγελία οπότε και θα εξακριβώσω του λόγου το αληθές.

Ανδρέας.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 22, 2006 7:18 pm

Λάθος, απαντούσα στον Μάριο Αγγελίδη...

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Φίλε Αντώνη,

την Δευτέρα 20/02/06 μίλησα με τον Marco, υπάλληλος του Gimeno που μιλάει σπαστά ιταλικά και γνωριζόμαστε τηλεφωνικά από τις παραγγελίες που κάνω κατά καιρούς, και με άφησε να καταλάβω ότι το site τους είναι προς ανανέωση. Μου έστειλε όμως με fax τις πρόσφατες τιμές, Ιανουαρίου 2006, όπου βλέπω ότι υπάρχουν πάλι μικρές αυξήσεις (π.χ. RG-PE 30,00 € από 28,75 , στα ακριβότερα πούρα σαφώς μεγαλύτερες αυξήσεις, χονδρικά 10%).

Το gimenocigars.com δεν λειτουργεί όπως άλλα sites στο internet, δηλαδή δεν παραγγέλνεις on line αλλά με fax.

Η τελευταία φορά που έκανα παραγγελία ήταν 29/03/2005. Από τότε δεν παράγγειλα τίποτε γιατί αφενός δεν έχω χώρο επειδή γέμισα όλους τους υγραντήρες και το cabinet μου, αφετέρου δεν κατανάλωσα καθόλου πούρα εδώ και 8 μήνες αφού δυστυχώς είχα ένα πολύ βαρύ ατύχημα με τη μηχανή που λίγο έλειψε να μου κοστίσει τη ζωή και έτσι μετά από μερικούς μήνες στο νοσοκομείο και την απαγόρευση των γιατρών να καπνίζω, επανήλθα στις παλιές μου συνήθειες και άρχισα να απολαμβάνω πάλι τους ''μικρούς μου φίλους''.

Μέχρι πριν τα χριστούγεννα είχα τσεκάρει λοιπόν ότι στο site του gimeno πατώντας habanos, dominicanos, canarios ή mini cubanos σου άνοιγε ένα αρχείο excel με τις αντίστοιχες τιμές. Αυτή η παράμετρος τώρα δεν υπάρχει γι αυτό και τηλεφώνησα. Πάντως δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα γιατί με διαβεβαίωσαν ότι μπορώ να παραγγείλω ότι θέλω όπως πάντα.

Στους επόμενους δύο - τρεις, πιστεύω, μήνες θα έχω χώρο και σκοπεύω να προχωρήσω σε επόμενη παραγγελία οπότε και θα εξακριβώσω του λόγου το αληθές.

Ανδρέας.
Markos

Δημοσίευσηαπό Markos » Πέμ Φεβ 23, 2006 11:42 am

Ο συνονώματος Marco από το Gimeno είναι εκπληκτικό παιδί και απίστευτα εξυπηρετικός (έχω πάει και από κοντά 2 φορές στο μαγαζί).

Από το gimeno αγοράζω πολλά χρόνια (περίπου 7) και είχε πάντα πολύ καλές τιμές (και κορυφαία ποιότητα), αλλά τα τελευταία χρόνια έχει αυξήσει τα μεταφορικά του αρκετά με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο ανταγωνίσιμος...
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Σάβ Απρ 21, 2007 11:29 pm

σε περίπτωση που ακόμα σας ενδιαφέρει, η τιμή ενός Box 25 Rafael Gonzalez Panetellas Extra σε ελληνικό μαγαζί είναι € 60 (και ίσως είναι απο τις καλύτερες που μπορούν να υπάρξουν στην Ελλάδα).
ξ
too many cigars...too little time...
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Σάβ Απρ 21, 2007 11:34 pm

...επίσης, κατα την ταπεινή μου άποψη, πιστεύω πως τα Panetellas αν εξαιρέσουμε το Rafael Gonzalez δεν έχουν καλή ισορροπία ποιότητας τιμής, καί οι τιμές τους πολλές φορές υπερβαίνουν άλλα vitolas, χωρίς νόημα θα έλεγα!!!!!!! δεν μπορεί δηλαδή να κοστίζει το panetela της cohiba παραπάνω απο το siglo I !!!! ίσως δεν είναι και το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα...αυτό που θέλω να πώ είναι οτι σε σχέση με τις συγκινήσεις που σου προσφέρουν δεν πιστεύω πως αξίζουν σαν πούρα...και σαν μέγεθος, και σαν διάρκεια, και σαν ποιότητα επεξεργασίας, καί αισθητικά (σαν κράτημα, σαν άρωμα, σαν πληρότητα αρωμάτων, σαν απόδοση), και σαν κόστος...δεν ξέρω αν συμφωνείτε.
ξένια
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Σάβ Απρ 21, 2007 11:46 pm

...επίσης, κατα την ταπεινή μου άποψη, πιστεύω πως τα Panetellas αν εξαιρέσουμε το Rafael Gonzalez δεν έχουν καλή ισορροπία ποιότητας τιμής, καί οι τιμές τους πολλές φορές υπερβαίνουν άλλα vitolas, χωρίς νόημα θα έλεγα!!!!!!! δεν μπορεί δηλαδή να κοστίζει το panetela της cohiba παραπάνω απο το siglo I !!!! ίσως δεν είναι και το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα...αυτό που θέλω να πώ είναι οτι σε σχέση με τις συγκινήσεις που σου προσφέρουν δεν πιστεύω πως αξίζουν σαν πούρα...και σαν μέγεθος, και σαν διάρκεια, και σαν ποιότητα επεξεργασίας, καί αισθητικά (σαν κράτημα, σαν άρωμα, σαν πληρότητα αρωμάτων, σαν απόδοση), και σαν κόστος...δεν ξέρω αν συμφωνείτε.
ξένια

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης