Καλύτερο "καθημερινό" πούρο.

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 04, 2008 4:08 pm

Παναγώτης Ψιακής έγραψε:By the way Νίκο τα Romeo y Julieta, Mille Fleurs είναι η εισαγωγή μου στο χώρο του cigar-smoking.
Τα αγόρασα από Θεσσαλονίκη, 120 κάτι ? το κουτί, αλλά μόλις τα είδα 85 κάτι on-line Λέω κάτι παίζει εδώ :wink:
Πάντως εκεί γύρω στα 80-90? τα 25Pcs παίρνεις πολύ αξιόλογα sticks με σίγουρο παρελθόν!
'Η μήπως όχι :roll: :D :D

Αργησα λίγο, αλλά μη το θεωρήσεις αγένεια.

Είχα πάρει κι εγώ στις 15/2 ένα κουτί από αυτά για δοκιμή ( Η δικιά μου η είσοδος στον κόσμο του πούρου ήταν με Romeo #2, που με βόλευαν, λόγω tube ).

Περίμενα να δοκιμάσω μερικά, 8 για την ακρίβεια, για να απαντήσω.

Συνολικά όμως "χάλασα" 10. Το πρώτο, που έπιασα, για να το περιεργαστώ, όχι να το καπνίσω, μου φάνηκε ύποπτα σκληρό - έχω βλέπεις μια εμπειρία, λόγω πάρα πολλών RGPE -, οπότε και το έκοψα, δοκίμασα το τράβηγμα και ήταν σαν να είχε ακόμα το cup ακέραιο.
Το τελευταίο, χθες το μεσημέρι, το πάτησα - ελαφρά - και αφού άκουσα εκείνο το ανεπαίσθητο "τσακ" (αν ξέρετε τι εννοώ :evil: ), διαπίστωσα, ότι είχε σκάσει μεταξύ cup και band, δηλ 2 cm, δηλ για πέταμα.

Από τα υπόλοιπα 8 λοιπόν, τα 3 καπνίζονταν με μεγάλη δυσκολία και κάποιος με μικρότερη υπομονή, ανοχή από την δικιά μου, θα τα πετούσε μετά 2-3 "ρουφηξιές".

Εμειναν 5, που είναι καλός αριθμός για να κρίνεις ένα πούρο.
Τα στουμπωμένα, αν και είναι απαράδεκτα, τα βάζω στην άκρη λέγοντας:
Μύθος, τουλάχιστον στα φθηνά πούρα, το μηχάνημα που ελέγχει το τράβηγμα, και άρα καντεμιά δικιά μου, γιατί σε άλλους μπορεί να τύχουν καλά πούρα.
Αυτά τα 5 τα συνόδεψα με καλοφτιαγμένο (αν ξέρετε τι εννοώ :) :? :shock: ) καπουτσίνο σε πλαστικό κύπελο και τα κάπνισα στην ύπαιθρο και στο αυτοκίνητο.
Είναι αρκετά ελαφριά πούρα, χωρίς ίχνος αψάδας ή αμμωνίας, αλλά και χωρίς κάποια πολυπλοκότητα ή κάτι το ιδιαίτερο στη γεύση. Το σίγουρο είναι, ότι είναι εύκολα αναγνωρίσιμο, ως 100% κουβανέζικο πούρο (αν ξέρετε τι εννοώ :) ).
Πάντως ανεξάρτητα από την ατυχία μου με τα βουλωμένα, δεν θα τα ξαναπάρω.
Στην κατηγορία τους μου φαίνονται τα συνονόματά τους Partagas καλλίτερα.
Είναι λίγο πιο βαριά, αλλά, για Partagas, παραμένουν ελαφριά και έχουν περισσότερη γεύση. Καύση και τράβηγμα δε: αψεγάδιαστα. Αξίζουν τα λεφτά τους ακόμα κι αν δεν αγοραστούν, αυτές τις μέρες, από το 1001. :wink:

Στα 90€, και κάτι ψιλά, θεωρώ καλλίτερη petit corona/mareva το Montecristo No 4.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μαρ 04, 2008 5:36 pm

μετα απο τις αγορες απο 1001 σε singles, ενα που με ενθουσιασε ειναι το Saint Christobal El Principe. Ειναι mareva, πραγματικα απιθανο! νομιζω σε γευση μου αρεσε περισσοτερο και απο monte 4... δοκιμαστε, τζαμπα ειναι αλλωστε με τις προσφορες του 1001...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 04, 2008 6:03 pm

RedRum έγραψε: ... το Saint Christobal El Principe. Ειναι mareva...

Λάθος διάγνωση Doc :lol: :lol: :lol:
Για να γίνει Mareva πρέπει να μεγαλώσει άλλα 19mm.
Για την ποιότητα ... συμφωνώ.
Για την ποσότητα ... διαφωνώ: Κατ' ευθείαν ολόκληρο κουτί :D :wink:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μαρ 04, 2008 6:35 pm

κατευθειαν στο ντακο ρε νικο??? με μεζουρα στο χερι εισαι???

δικιο εχεις, μινουτος ειναι ο μικρος πριγκιπας, αλλα ειναι πολυ νοστιμος ο ατιμος!!!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Μαρ 09, 2008 11:13 am

Κύριοι
Επι του θέματος. Εκεί που έφτασε το USD (καλά για το πετρέλαιο δεν το συζητάμε!!) και με τις προσφορές που υπάρχουν τον τελευταίο καιρό, αναμφισβήτητα το καλύτερο καθημερινό πούρο είναι το Monte A :shock: :shock: :shock:
Εφόσον πλέον τους "ορμάω" σε καθημερινή βάση, δεν λέγεται "καθημερινό"?? 8) 8)
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Μαρ 09, 2008 5:35 pm

χαχαχα! γεια σου βρε Δημητρη, πολυ καλο.

μολις καπνισα ενα partagas short. υπεροχο! νομιζω παει 50 ευρο η κουτα.
Άβαταρ μέλους
CIGAR LOVER

Δημοσίευσηαπό CIGAR LOVER » Παρ Μαρ 14, 2008 9:33 am

Από μία δοκιμή σε πούρα διάρκειας λιγότερο της μίας ώρας (Minuto,Perla,Très Petit Coronas) και σε τιμή γύρω στα 3,00-3,50 ΕΥΡΟ. Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τα Montecristo No5 (73,00 τα 25 στον PX).Τολμώ να πω ότι δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά από No4 ,αλλά επειδή είναι κοντύτερα είναι πιο γρήγορα και κατάλληλα για έναν γρήγορο espresso. Με μια μικρή διαφορά στην τιμή (84,00 τα 24 πάλι από PX) έχουμε τα Trinidad Reyes που είναι επίσης πάρα πολύ καλά πούρα και έχουν πολύ όμορφο κουτί.
Τέλος τα Bolivar Coronas Junior (79.17 τα 25 από GESTO) που τον τελευταίο καιρό συνοδεύουν τον γρήγορο μεσημεριανό καφέ μου,είναι αξιοπρεπέστατα πούρα εφάμιλλα των μεγαλύτερων αδελφών τους.
Jeronymo

Δημοσίευσηαπό Jeronymo » Κυρ Μαρ 16, 2008 2:53 pm

Καλύτερο καθημερινό πούρο partagas shorts.Ωραίο και το monte 4 αλλά πολύ ελαφρύ..
alfisti
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό alfisti » Πέμ Μαρ 20, 2008 7:36 pm

jose l piedra, petit cetros ή cazadores.
σε αυτην την τιμη (34 και 40 η εικοσιπενταδα), μαλλον δεν υπαρχει αντιπαλος.
Ειδικα τα petit cetros ειναι καλυτερα και απο ακριβοτερα πουρα.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τρί Μάιος 06, 2008 11:18 pm

Πώς σας φαίνονται φίλοι μου τα Upmann Majestic?
Πάντα για καθημερινό μιλώ...
54@PX
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ » Τετ Μάιος 07, 2008 12:45 pm

Κουκουτσολίδης Δημήτρης
Επι του θέματος. Εκεί που έφτασε το USD (καλά για το πετρέλαιο δεν το συζητάμε!!) και με τις προσφορές που υπάρχουν τον τελευταίο καιρό, αναμφισβήτητα το καλύτερο καθημερινό πούρο είναι το Monte A :
Εφόσον πλέον τους "ορμάω" σε καθημερινή βάση, δεν λέγεται "καθημερινό"??

Αψογος και με μοναδικη αποψη οπως παντα. Φιλε Δημητρη παρολο που εχω χαθει απο το forum εδω και καιρο (προβληματα, υποχρεωσεις, κακη ψυχολογια) παρακολουθω οποτε μπορω χωρις να συμμετεχω και ειλικρινα μου εχει λειψει η εστω και μεσω forum παρεα σας. Ηθελα απλα να χαιρετησω τα παλαια μελη, τον Δημητρη τον Ανδρεα τον Νικο τον Χρηστο τον Author .... αλλα και τα νεα μελη (με χαρα βλεπω να αυξανονται) παρολο που λογω απουσιας μου δεν εχω μιλησει σχεδον με κανενα. Το μονο θετικο ειναι οτι μεσα σε ολη την -οχι και καλυτερη αυτη - περιοδο δεν εχω αφησει (αντιθετα ειναι απο τις λιγες παρηγοριες μου) το αγαπημενο μας σπορ και παθος. Δυστυχως μπηκα και σε κατι αλλο αρκετα δαπανηρο αλλα οπως ολα τα παθη μαζοχιστικα υπεροχο. Συμφωνω απολυτα μαζι σου Δημητρη οτι ειναι η καλυτερη εποχη για αγορες λογω δολλαριου και δη μεγαλων και ακριβων brand. Εγω εχω τσακισει (ιδιαιτερη αγαπη αλλωστε) τα Double Coronas και σαν εναλακτικες τα Corona Gorda και τις Pyramides. Να ειστε και παλι καλα και να απολαμβανετε τα παθη σας. Αλλωστε οπως παντα λεω φοβαμαι τους ανθρωπους που δεν εχουν χομπυ, παθη, αδυναμιες. Ολα βεβαια με το σχετικο μετρο. Συζητιεται και αυτο βεβαια.
ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μάιος 07, 2008 8:26 pm

ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ έγραψε: ......προβληματα, υποχρεωσεις, κακη ψυχολογια .......

Εύχομαι να είναι περαστικά όλα αυτά και κυρίως η κατάσταση να είναι αναστρέψιμη. Για να μπορείς εκτός των άλλων, να ευχαριστιέσαι και τα ..... "μπουριά" σου.
Όσο για το νέο και δαπανηρό, Σταύρε μου ισχύει το εξής:
Αν είναι επαγγλεματικό, είναι επένδυση και περιμένεις την όποια απόδοση, αν όμως είναι γούστο, τότε μην ξεχνάς "πληρώνουμε κάτι παραπάνω αλλά καλοπερνάμε!!!"
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Τετ Μάιος 07, 2008 8:51 pm

αγαπητέ Σταύρο,
μας κίνησες την περιέργεια, και καθότι οι περισσότεροι - έχοντες managers & CEOs στο σπίτι σας - ξέρετε πόσο περίεργα πλάσματα είμαστε εμείς οι γυναίκες, δεν κρατιέμαι να ρωτήσω για το άλλο ακριβό και κρυφό σου πάθος...εύχομαι να μην είναι τα ναρκωτικά ( :lol: )
κατα τ'άλλα θα συμφωνήσω με τον RedRum οτι το El Principe ειναι αξιοπρεπέστατο καθημερινό πούρο και σε επίσης αξιοπρεπή τιμή, και το Monte 5 επίσης εξαιρετική επιλογή...εγώ γι αυτά μπορώ να μιλήσω και γι αυτά μιλάω! επίσης, θα επαναλάβω οτι για την τιμή και το είδος του, το R&J Coronitas en Cedros ειναι επίσης μία σεβάσμια επιλογή!
χαιρετώ αγωνιστικά,
Ξένια
too many cigars...too little time...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μάιος 08, 2008 8:46 am

cpt Kouk έγραψε:...

Καλοτάξιδος με το ολοκαίνουριο όνομα.
Βλέπω άρχισες να φυλάγεσαι :wink: και δεν έχεις καθόλου άδικο.
Εσβησες και το τόπο διαμονής, όπως κι εγώ άλλωστε προ πολλού και το συνιστώ αυτό και σε όλους όσους μένουν σε "μικρές κλειστές κοινωνίες".

Ανδρέα, εσένα θα σου πήγαινε το Mr Cool :D
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μάιος 08, 2008 9:17 am

xenia sifnaiou έγραψε:...το El Principe ειναι αξιοπρεπέστατο καθημερινό πούρο και σε επίσης αξιοπρεπή τιμή, και το Monte 5 επίσης εξαιρετική επιλογή...εγώ γι αυτά μπορώ να μιλήσω και γι αυτά μιλάω! επίσης, θα επαναλάβω οτι για την τιμή και το είδος του, το R&J Coronitas en Cedros ειναι επίσης μία σεβάσμια επιλογή!
χαιρετώ αγωνιστικά,
Ξένια

Για να είμαστε σωστοί θα έπρεπε να το διαφοροποιήσουμε το πράγμα ως εξής, αλλιώς δεν βγάζουμε άκρη:

το καλύτερο μικρό (minuto, perla, tpc)
το καλύτερο μικρομεσαίο (petit corona, corona)
το καλύτερο μεσαίο (robusto, corona gorda και οι παραλλαγές τους)
η καλύτερη πυραμίδα
το καλύτερο μεγάλο (churchill, DC κλπ)

Αλλοι τα κατηγοριοποιούν με βάση το ring...

Εγώ πάλι τα ξεχωρίζω σε:

το καλύτερο πρωινό
το καλύτερο μεσημεριανό
το καλύτερο απογευματινό

το καλύτερο βραδυνό. Μόνο που εδώ ξεχωρίζω πάλι, έχοντας στο νου και την διάρκεια του καπνίσματος:
το καλύτερο για ξεροσφύρι (μπαράκι, ποτάκι, φυστικάκι)
Το καλύτερο για / με απεριτίφ
το καλύτερο μετά από ένα - καλό - δείπνο.
το καλύτερο για μετέπειτα (αν υπάρξει)
και last but not least το καλύτερο γιά μπουζουκλερί

Τόσο απλά είναι τα πράγματα :lol:

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες