Μοναδικότητα στο Humidor, ή λίγο από όλα;;;

Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Μοναδικότητα στο Humidor, ή λίγο από όλα;;;

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Απρ 14, 2008 4:14 pm

Καλησπέρα σε όλους...
Εδώ και λίγο καιρό αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα. (Σιγά τα αυγά θα μου πείτε αλλά ΟΚ εγώ το αντιμετωπίζω παρ'αυτά :cry: )
Κοιτώ τον Humidor μου και βλέπω σχεδόν τα πάντα. Από cohiba και monte μέχρι Cuaba και JL (Jennifer Lopez :lol: :lol: )
Θέλω να κατασταλάξω σε μία δύο το πολύ μάρκες, να κάνω μια αξιοσέβαστη αγορά και να έχω μερικά κομμάτια να παλιώσω έτσι ώστε να απολαύσω πραγματικά αυτά που μπορεί να προσφέρει ο ποιητής.
Η τιμή δεν έιναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, αλλά΄κυρίως η γεύσεις που ποτέ δεν είναι ίδια από stick σε stick ή από vitola σε vitola (τα cohiba μια είναι θεϊκά μια άχυρο, το monte No 2 μια ρουφιέται τέλεια μια είναι τσιμέντο, δεν ξέρω τι να κάνω.
Τα JL είναι ΟΚ αλλά ΄θελω και κάτι ακόμα σε πιο thick και Long.
Τα Salomones (Cuaba) μ'αρεσουν αλλά και κάτι άλλο δεν θα έλεγα όχι.
Ίσως σε Cabana ή Πυραμίδα. (Τα cohiba Pyramides ¨είναι πολύ καλά για εμέ αλλά τράβα βρέστα)
ANY HELP MOST appreciated!!
ΠάΝος
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Απρ 14, 2008 4:33 pm

Δεν καταλαβα ακριβως ποιο ειναι το προβλημα...

τελος παντως εγω θα κανω προτασεις:

σε corona gorda αγαπημενο μου ειναι το Saint Luis Rey Serie A. υπεροχο

se robusto PSD4, epi2 kai RASS

Churchil: RyJ (klassiko alla exo kapnisei kamia 10aria apo xronies 06/07 kai einai fantastika), Uppman Churchil.

pyramides den mou aresoun poly... den ksero kati den mou kathete kala me to sxhma to vrisko avolo sto kapnisma...

teleutaia kapnizo poly petit coronas, kai mou aresoun poly ta bolivar, kathos kai ta siglo II

elpizo na voithao ligo...
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Απρ 14, 2008 4:46 pm

cuaba: diademas
partagas: lusitanias, 8-9-8, p#2, shorts.
bolivar: gold medal
HdM: epicure #1, #2
RyJ: Churchills

(1 diadema, 1 prominente, 1 julieta, 2 lonsdales, 1 pyramide, 1 corona gorda, 1 robusto, 1 minuto. Ολα τα μεγεθη για ολες τις ωρες).
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Απρ 14, 2008 5:12 pm

Ρε Redrum, εμ δεν κατάλαβες την άσκηση, εμ τον μπέρδεψες τον άνθρωπο, αραδιάζοντας όλη την Habanos.
Μία δύο μάρκες σου είπε.
Και αυτά τα Serie A τι τα θες;
Σα μπουγάτσα με τυρί είναι, μόνο που η τελευταία έχει καλύτερο τράβηγμα.

Πάντως, Πάνε, νομίζω οτι είναι καλύτερα να έχεις περισσότερες μάρκες ( και μεγέθη).
Αλλιώς είναι σαν να τρως κάθε μέρα το ίδιο φαγητό ή να καπνίζεις malb..., και μόνο το μαλακό πακέτο.
Αλλά πες μας και τι τάξη μεγέθους είναι / θα είναι το humidor σου, για προχωρήσουμε σε πιο συγκεκριμένες προτάσεις
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Απρ 14, 2008 5:41 pm

ti??? ta SLR A mpougatsa me tyri???

file mallon tha pires tipota axyra apo ton 1001 pou poulouse kati palaiomena... oti exo apo 06 kai kyrios 07 einai fovera.

kai on INS pantos stin idia loumba me emena epese, 35 poura proteine ;)
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Απρ 14, 2008 6:04 pm

Νίκος έγραψε:Αλλά πες μας και τι τάξη μεγέθους είναι / θα είναι το humidor σου, για προχωρήσουμε σε πιο συγκεκριμένες προτάσεις

έχω καμιά πέντε-έξι αλλά ο main είναι ένα μπαούλο 1,0Χ0,5Χ0,4μ μόνο για boxes. Με τζάμι μπροστά για visual inspection.
Πάντως για τα large μάλον κάτι σε 52-54 ring 18-20cm π.χ. RA gigantes ή Cuaba Salomones (τα diademas δεν τα ξέρω) και όντως δεν θέλω πια 10 μάρκες, δύο τρεις και καλές μόνο. για κάθε μέρα και special occassions
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Απρ 14, 2008 6:31 pm

Παναγώτης Ψιακής έγραψε:
Νίκος έγραψε:Αλλά πες μας και τι τάξη μεγέθους είναι / θα είναι το humidor σου, για προχωρήσουμε σε πιο συγκεκριμένες προτάσεις

έχω καμιά πέντε-έξι αλλά ο main είναι ένα μπαούλο 1,0Χ0,5Χ0,4μ μόνο για boxes. Με τζάμι μπροστά για visual inspection.
Πάντως για τα large μάλον κάτι σε 52-54 ring 18-20cm π.χ. RA gigantes ή Cuaba Salomones (τα diademas δεν τα ξέρω) και όντως δεν θέλω πια 10 μάρκες, δύο τρεις και καλές μόνο. για κάθε μέρα και special occassions

hmm... den ta polymporo ta poura me megala rings...

nomizo oti ta siglo 6, monte edmuntos, partagas p2 isos na einai konta se auta pou thes. cuaba den exo kapnisei, den mporo ne po kati.

alla giati 2-3 markes? kapoies stigmes isos thes kati pio elafry, kapoies kati pio vary, alles pio spicy ktl ktl. toulaxiston ego etsi kinoumai, variemai na kapnizo ta idia kai ta idia oso kala kai na einai
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 15, 2008 2:42 pm

RedRum, πλακίτσα έκανα για την μπουγάτσα και τα SLR A.
Πάντως δεν με πέτυχες, γιατί τα δικά μου δεν ειναι από 1001 και είναι και φρεσκότατα. Γι' αυτό το λόγο δεν καπνίζονται ακόμα. Θέλουν κανα χρόνο και βάλε.
Συμφωνούμε πάντως, πως διαφωνούμε με τον Παναγιώτη, αν και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Τώρα που μας αποκάλυψες τους αποθηκευτικούς σου χώρους Πάνε, διαφωνώ ακόμα πιό πολύ, γιατί στη θέση σου θα έκανα αυτό που κάνω ήδη, όπως και οι περισσότεροι συλλέκτες πούρων, άλλωστε.

Από Bolivar, Cohiba, JL, HU, HdM, MC, Partagas, SCDLH, RA κλπ. δυσκολεύομαι να πω, οτι δεν θα ξανααγοράσω τα τάδε και τα δείνα, παρά θα στοκάρω μόνο π.χ. καμμιά 50αριά κουτιά Siglo VI.
Αυτό μου κάνει σαν καπνιστής τσιγάρου, που εμμένει στην μία και μοναδική μάρκα του.

Το πούρο, όπως και οι υπόλοιπες απολαύσεις :wink: θέλει ποικιλία, αλλιώς είναι μόνο συνήθεια.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Απρ 15, 2008 3:20 pm

kai on INS pantos stin idia loumba me emena epese

κουκια εφαγα, κουκια μολογαω, ηλια...
με ολη την καλη διαθεση, η λιστα δεν μικραινει παραπανω. σκεψου ποσα ΔΕΝ εβαλα στη λιστα, που μπορει να μην μου λειπουν πολυ, οταν (κυριως για λογους χωρου) δεν βρισκονται στο humidor, αλλά δεν εχω και καμμια διαθεση να τα βγαλω απο το διαιτολογιο.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Απρ 16, 2008 1:27 pm

Δείτε το και αλλιώς κύριοι
Ο υγραντήρας σαφώς και πρέπει να έχει αντίστοιχη ποικιλία με την ... κάβα σας, την δισκοθήκη σας κλπ - για να μην αναφέρω την ...... ντουλάπα ή το ψυγείο σας, για τους γνωστούς λόγους που αναλύθηκαν παραπάνω. Συνεπώς κανονίστε την πορεία σας.
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Κυρ Μάιος 25, 2008 9:22 pm

Ποιός ειναι ο cpt Kouk?
Μήτσο μήπως εσύ? :roll:
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Ποιός ειναι ο cpt Kouk?
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Ποιός ειναι ο cpt Kouk?
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 26, 2008 8:42 am

Αγαπητέ Χρήστο
Με μεγάλη χαρά βλέπω, οτι μας ξανατίμησες με την παρουσία σου και ελπίζω να διαβάζουμε και πάλι τις πολύτιμες συμβουλές και απόψεις σου.

Cpt Kouk = Μήτσος (καλά το κατάλαβες)

επίσης, προτρέχω:

mr cool = Ανδρέας
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Δευ Μάιος 26, 2008 2:33 pm

Ντροπή σας πού δεν με καλέσατε στα βαφτίσια :lol:

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης