"σετ" διαφορετικών πούρων - τί να δοκιμάσω!

mparracudaki

"σετ" διαφορετικών πούρων - τί να δοκιμάσω!

Δημοσίευσηαπό mparracudaki » Τρί Μάιος 27, 2008 2:56 pm

Καλησπέρα σας!

Σκεφτομαι να παραγγείλω κάποια πούρα, μιας που κατέλληξα ότι μου αρέσουν πολύ περισσότερο από το τσιγάρο (δε θέτω θέμα συγκρισης)

Τα μόνα πούρα που έχω καπνίσει πρόσφατα και μπορώ να θυμιθώ τη γεύση τους, είναι τα montechristo no 2 και 4...

Δεν αισθάνομαι ότι υστερούν κάπου γευστικά, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποια άλλα.

Είδα αρκετά καταστήματα (on-line) που πουλάνε "συλλογές-συνθέσεις" πούρων, αλλά δε μπορώ να αξιολογήσω τισ συνθέσεις τους...

Ποιά μοντέλα θα μου προτείνατε να αναζητήσω σε μία σύνθεση?
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Μάιος 27, 2008 4:34 pm

αν ειναι καινουργιος στο σπορ, ο μονος δρομος ειναι να ακολουθησεις το δικο σου ενστικτο και να ξεκινησεις δοκιμαζοντας τα κλασσικα vitolas με την σειρα.

αν δεν εχεις ακομη humidor, ωστε να μπορεις να αποθηκευεις τα πουρα για να ξεκουραστουν τουλαχιστον 1-2 μηνες πριν τα δοκιμασεις, καλυτερα να μην ξεκινησεις αμεσως τις διαδικτυακες παραγγελιες, αλλά να αγοραζεις 1-2 πουρα την φορα, για αμεση καταναλωση απο καποιο ενημερωμενο καταστημα που τα συντηρει σωστα. οταν θα εχεις ηδη μια μικρη εμπειρια απο, ας πουμε, 10-15 vitolas και θα εχεις αγορασει humidor, τοτε μπορεις να αρχισεις να αγοραζεις 5αδες απο καθε μεγεθος (δεν μπορω να φαντασθω πως θα μπορουσες να αποκετησεις γευστικη αποψη με λιγοτερα), με την ιδια λογικη (και να τους δινεις 1-2 μηνες αναπαυσης στο humidor, πριν την καταναλωση).

θα προτεινα, στην αρχη τουλαχιστον, να αποφυγεις πουρα που η αξια τους αναδεικνυεται μονο μετα απο παρατεταμενη παλαιωση (επομενως αποκλειονται πουρα οπως τα partagas lusitanias, 8-9-8).

γενικα, θα μπορουσε να πει κανεις οτι υπαρχουν γευστικες "οικογενειες" και ολοι μας εχουμε συνηθως προτιμηση σε καποιες συγκεκριμενες.

αυτο σημαινει οτι ο καθε ενας θα σου προτεινει διαφορετικους συνδυασμους.

αν ρωτας εμενα, θα προτεινα τα εξης

partagas p#2, d#4, shorts, (+ παλαιωμενα 8-9-8 lusitanias)
hoyo de monterey epicure #1, #2
romeo y julieta churchills, short churchills
(h upmann magnum 46, conaisseur #1 - προσοχη, πρεπει να αναπαυθουν τουλαχιστον 6 μηνες στο humidor)
bolivar gold medal, belicosos finos, coronas gigantes
rey del mundo choix supreme
cohiba siglo vi, coronas especiales, genios
(cuaba salomones, diademas, προσοχη, θελουν και αυτα αναπαυση στο humidor)
san cristobal mercaderes

θα προσεξες οτι απουσιαζουν σχεδον προκλητικα τα monte, ramon allones, punch, san luis rey, vegas robaina
επισης απεφυγα να συστησω τα j lopez #2, γιατι κι αυτα θελουν παλαιωση. τελος δεν μιλησα καθολου για limitadas ουτε για τα κλασικα μεγεθη της h upmann (#2, sir winston)

με τι σειρα; ο,τι σε φωτισει. καθε φορα που παραγγελνεις μια σειρα απο 5αδες, μπορεις να παραγγελνεις και ενα κουτι (η 1-2 5αδες ακομη) απο αυτα που σου αρεσαν περισσοτερο απο την προηγουμενη παραγγελια. και μην ξεχνας οτι καθε παραγγελια (αυτα που σου αρεσαν κι αυτα που δεν σου αρεσαν) σε καθοδηγει για την επομενη. τις ετοιμες "συλλογες - προτασεις" ξεχασε τις. εμενα τουλαχιστον μου μοιαζουν σαν να εχουν διαμορφωθει με... χρηματοοικονομικα κριτηρια (αληθεια, ποιο καταστημα ειχες στο μυαλο σου;)

μην βιαζεσαι και ... μην ξεχασεις να εκπαιδευσεις το αφεντικο της οικογενειας να αποδεχθει την νεα σου συνηθεια και ο,τι αυτη συνεπαγεται.
mparracudaki

Δημοσίευσηαπό mparracudaki » Τρί Μάιος 27, 2008 7:20 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την πλήρη απάντησή σου!

Ναι ειμαι, όντως νέος στο άθλημα, όπως και στην ηλικία (φοιτητής ακόμα) οπότε έχω την "άνεση" να μη με πολυπιέζει το αφεντικό-γυναίκα, και το αφεντικό-χρηματοπιστωτικό ίδρυμα (γονείς) να μην παρεμβαίνουν μιας που σπουδάζω αρκετά μακρυά από το σπίτι μου... Αλεξανδρούπολη.

Η Αλεξανδρούπολη είναι κ ο λόγος που θα προτιμήσω τις on-line αγορές, καθότι "ενημερωμενο καταστημα που τα συντηρει σωστα" δεν έχω δει εδώ (και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν υπάρχει!)

Όσο για υγραντήρα, έχω ένα ευρύχωρο κουτί, σε χώρο με θ. 16-17 βαθμών, έβαλα και δυο υγρόμετρα και υγραντικά και είμαι στο 70%. Βέβαια δεν είναι κέδρος, είναι (άοσμο) πολυμερές. μέσα σε αυτό έχω βάλει ήδη (εδώ και 20 μέρες περ.) 3 γεμάτα κουτιά (των 25) και δύο άδεια (ώστε να υπάρχει περισσότερο ξύλο μέσα!!!)

Αγόρασα και ένα μικρό υγραντήρα από κούβα, αλλά δεν τον εμπιστεύομαι, αφετέρου τον έχω στο διαμερισμά μου (θ. 16-25+...). (Εδώ έγραψα για αυτό το κουτί)

Όσο για μαγαζί, δε θυμάμαι ακριβώς, από αυτά που γράφονται στο θέμα περί ηλεκτρονικών αγορών, αν θυμάμαι καλά είχαν κάποια κάτι σε "έτοιμη ποικιλία" κάποια μαζί με μικρό υγραντήρα, αλλά όπως είπες, υπέθεσα ότι ήταν χρηματικά τα κριτήρια, και εννοείται ότι δεν πίστεψα ότι είναι προσφορά!

Και πάλι σε ευχαριστώ για τη λίστα σου!

Πιστεύεις/ετέ, ότι μέσα στο "τραγικό" ιδιοκατασκεύασμα-κουτί μου (ναι, το πλαστικό λέω) μπορώ να βάλω και άλλα??? :roll: :shock: :shock:
...ή το αφήνω μέχρι να πάρω πτυχίο... :cry:
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Μάιος 27, 2008 8:04 pm

Πιστεύεις/ετέ, ότι μέσα στο "τραγικό" ιδιοκατασκεύασμα-κουτί μου (ναι, το πλαστικό λέω) μπορώ να βάλω και άλλα???

λαθος ανθρωπο ρωτησες ... εγω δεν εχω αφησει χιλιοστο αδειο στα humidors.
οσο για την ιδιοκατασκευη, ο κινδυνος ειναι ειτε να μην αναπνεουν αρκετα τα πουρα, ειτε τα υγραντικα να ανεβασουν πολυ την υγρασια (παλι λογο κακης αναπνοης) και να μουλιασουν το συμπαν μεχρι τελικης ... μουχλας. νομιζω θελει προσοχη να κυκλοφορει αρκετος αερας μεσα στο κουτι και να μην ερχονται σε αμεση επαφη τα υγραντικα ουτε με τα πουρα ουτε με τα κουτια. επομενως υποθετω οτι ειναι καλυτερα να μην το πολυγεμισεις.

προσφορες "ετοιμης ποικιλιας" στις πηγες που μνημονευονται σχεδον καθημερινα τον τελευταιο καιρο στο φορουμ δεν εχω δει. οι "μικροι υγραντηρες" αυτων των προσφορων (όπου υπαρχουν) εναι συνηθως ταξιδιωτικοι: ενα κουτακι απο δερματινη, με μια φλουδιτσα κεδρου ενος χιλιοστου εσωτερικα και χωρητικοτητα 10-20 κομματια. μαλλον δεν ειναι αυτο που χρειαζεσαι!
Άβαταρ μέλους
xristos

Δημοσίευσηαπό xristos » Τρί Σεπ 22, 2009 2:24 pm

INS έγραψε:Nα αγοραζεις 1-2 πουρα την φορα, για αμεση καταναλωση απο καποιο ενημερωμενο καταστημα που τα συντηρει σωστα. .

Τετοιο καταστημα που εχει?
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Σεπ 22, 2009 2:33 pm

Σε πόλεις. Εσύ σε ποιά ζείς;
Άβαταρ μέλους
xristos

Δημοσίευσηαπό xristos » Τρί Σεπ 22, 2009 2:54 pm

-Aθηνα-
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Σεπ 22, 2009 2:58 pm

Προτεινόμενα παγίως και επαξίως τα καταστήματα του author κυρίου Λεωνίδα Παυλόπουλου
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τρί Σεπ 22, 2009 3:12 pm

xristos έγραψε:Τετοιο καταστημα που εχει?

:shock: :shock: :shock: :shock:

Δεν έχει υποπέσει καθόλου στην αντίληψή σου δηλαδή υπό ποίου την αιγίδα είναι το forum που βρισκόμαστε;
http://shop.cigar.gr/catalog/
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης