Fresko pouro..

Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Σάβ Ιουν 21, 2008 7:00 am

Το μονο νοημα και εποικοδομητικο που μπορω να βρω στην συζητηση εκει που εχει οδηγηθει ειναι να μαθουμε να ξεχωριζουμε τα fakes ....

Να και τα δυο sigloI που επιασα στα χερια μου χθες .... δεν ειναι πανεμορφα;

To cohiba στις ετικετες δεν ειναι καν αναγλυφο . :roll:

Εικόνα

Εικόνα
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Σάβ Ιουν 21, 2008 10:40 am

Παντως απο ολα αυτα που διαβασα εδω μεσα μια εικονα μ'εκανε να γελασω, αυτη τον CoRo's! :lol:

Ο "κατασκευαστης" του πρεπει να εχει πολυ θρασος.

Παντα ειμαι φιλικος προς τους αρχαριους σε ενα χομπι ανθρωπους, ειδικα όταν εχουν σοβαρες αποριες (σοβαρες για τους ιδιους που μολις ανακαλυπτουν πραγματα, γιατι για εναν ας τον πουμε παλιο ειναι μαλλον γνωστες), αλλα εσυ νομιζω οτι κανεις 3 πραγματα εδω μεσα:

Ή μας δουλευεις και το φχαριστιεσαι με την ψυχη σου (και μπραβο σου αν ειναι ετσι, καλα τα καταφερνεις), ή δουλευεις τον εαυτο σου (και δεν το εχεις παθει μονο απο την αγνοια σου γυρω απο το θεμα των πουρων), ή δουλευεις και εμας και τον εαυτο σου (πραγμα που αγγιζει πλεον τον κανιβαλισμο).

Cirilo και γω εχω μπερδευτει με ολα οσα εχεις γραψει μεχρι τωρα. Στην αρχη μου εδωσες την εντυπωση αρχαριου στο θεμα "πουρο" και μετα διαβασα να λες οτι εχεις αρκετα πουρα στην συλλογη σου. Αυτο που μου ηρθε πρωτο στο μυαλο ειναι αν εχεις 5-6 κουτια πουρα τοτε θα επρεπε απο καιρο να τα εχεις σε καποιον υγραντηρα. Αρα τι μας ρωτας για υγραντηρες και τα ρεστα;

Αν παλι δεν τα εχεις σε υγραντηρα τοτε φανταζομαι οτι εχουν μεταλαχθει σαν εκεινα τα πουρα που πουλαν με το κομματι στα ελληνικα μπουζοκαμαγαζα για καποιους νεοπλουτους κοιλαραδες, που το σκασαν προσφατα απο το χωριο τους και επειδη απεκτησαν καποια λεφτουδακια πουλωντας χωραφια νομιζουν οτι εχουν γινει καποιοι. Το μονο που τους λειπει λοιπον ειναι να κρατουν ενα χοντρο "πουρο" στο χερι τους και να παιρνουν "δηθεν" ποζες πουλωντας μουρη... Τα λεει και ο Πανουσης στο τραγουδακι του για τους νεοελληνες.

Τωρα αν εσενα σου αρεσει να καπνιζεις Cohiba Robusto σε κασετινα, να μας το παρουσιαζεις σε φωτογραφιες και να μας λες οτι σου αρεσουν κιολας η γευσεις και τα αρωματα του, τοτε εγω τι να πω! :shock:

Τι ακριβως σου αρεσει; Το οτι πληρωνεις για να καπνιζεις "ο,τι να'ναι μαρκα" πουρα με στραβοχυμενες ετικετες Montecristo και Cohiba (Cuban Labels); Το οτι ο προμηθευτης σου σου πασαρει "ευγευστα" μαϊμουδοCohibas; Το οτι εχεις καταφερει 10 ανθρωπους εδω μεσα να ασχολουνται με σενα;

Δεν θα ασχοληθω αλλο, απλα τα συγχαρητηρια μου για τα CoRo's! Ηταν πραγματικα κατι το ξεχωριστο απο ολα τα fakes που εχω δει μεχρι τωρα!
“Those who smoke Cohibas never die of cancer, but those who donʼt smoke them, die of envy”
Άβαταρ μέλους
cirilo

a

Δημοσίευσηαπό cirilo » Σάβ Ιουν 21, 2008 10:00 pm

ante re pou asxoloume kai mazi sas oti thelw kanw..
ante na poume 3ixologi me ginate ante dromo parte
esy kane erwthshs egw tha kanw simata kapnou ade na poume apo edw tis malakies pou akouw..
Φιλικά Μαρίος Ε.
esta loco..
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Ιουν 22, 2008 12:57 am

χεεχεε! εισαι μεγαλη τυπαρα ρε Μαριε! ιδιως τα ΜΕ ΣΕ ΤΕ σου μου αρεσουν πολυ. Κλασσικος σαΛΛονικιος!

μην τρελαινεσαι, δεν σου την λεω και εγω βορειος ειμαι.

Λοιπον για να τελειωνουμε, κανε οτι θες. Αν σου αρεσουν τα μαιμου πουρα, μεγεια σου. Απλα για να ξερεις, οι περισσοτεροι εδω ειναι συλλεκτες με χιλιαδες πουρα στη συλλογη τους και δινουν μεγαλη προσοχη στο τι καπνιζουν. Αν θες να συνεχισεις να βαζεις φωτο απο μαιμου πουρα, να περιμενεις και τα αντιστοιχα σχολια...

τελος παντων, εγω παραμενω καλοπροαιρετος, μαλλον δεν εχεις μεγαλη πειρα απο πουρα, και το φορουμ αυτο ειναι απο τα καλλιτερα μερη για να μαθεις.

απλα αλλαξε λιγο το στυλακι, δεν συμβαδιζει με τα ηθη του φορουμ (λεμε τωρα...)
Άβαταρ μέλους
cirilo

a

Δημοσίευσηαπό cirilo » Κυρ Ιουν 22, 2008 1:32 am

RedRum eise apo ta atoma edw pou exw sympathiseii...
apla me neyriazei oti oti kai na peis kati exoun na poun...
to thema einai oti ta fake ta petaw sto tsaki m otan den exw 3ila ta original wmws oxi opote gt na anoi3w ena kouti gia na tous to gbalw foto??
wpws me tis zelatines pou exw ta pouraaaa
egw tis kanw paragklelia anoigw to kouti kai bazw kathe pouro se zelatina...
mpwrei edw mesa 100 atoma na min pernete fake xwris na to 3erete alla e3w exei 3000 atoma pou pernoun fake poura kathe mera...
an nomizete oti blepontas mia fake foto apo poura den paratirite alla sxwliazete.. ti na sas pw...
\To thema einai na eimaste poio armonika egw nomizw antalasoume plirofories..
to na sas dei3w ti fake kikloforum npomizw einai kati kalo kai oxi kako kai souper gia kotsompolio...\
Ligo eleos re paidia...
Φιλικά Μαρίος Ε.

esta loco..
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Κυρ Ιουν 22, 2008 10:27 am

Αξιαγάπητε Μ.Μ (Μάριε, Μηχάλη).
Όπως βλέπω ένα από τα πολλά ελλείμματα που παρουσιάζεις είναι και αυτό του χιούμορ. Αντιθέτως στα πλεονάσματά σου συγκαταλέγεται αυτό της αγένειας. Αφού λοιπόν δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει κάνουμε χιούμορ φτάνεις στο σημείο να με αποκαλέσεις πράγμα (ρε) και σε επόμενο συνομιλητή να γράψεις ότι αυνανίζεται και τέλος μας προτρέπεις να πάρουμε δρόμο από το forum.
Προσωπικά δεν θα ξανασχοληθώ μαζί σου και το ίδιο ελπίζω και ευελπιστώ για σένα.
Όσο για το τζάκι και τα fake πούρα θα σε συμβούλευα να μην τα πετάς γιατί η καύση του σελοφάν είναι πράξη αντίθετη στις οικολογικές και
περιβαλλοντικές αρχές.
Τέλος να σε ευχαριστήσω για το γεγονός ότι μας ενημέρωσες ότι έξω στην αγορά υπάρχουν πολλοί έμποροι που είναι έτοιμοι να μας παραπλανήσουν καθώς και για την περισσή ψυχαγωγία που μας προσφέρεις με τα γραφόμενά σου.
Ευχαριστώ και πάλι billwine.
Οινικά ταξίδια σε μπλε φόντο καπνού
Άβαταρ μέλους
cirilo

Δημοσίευσηαπό cirilo » Κυρ Ιουν 22, 2008 9:43 pm

Billwine ante kane mas tin xari..
ante
Φιλικά Μαρίος Ε.

esta loco..
Νίκος

Re: NIkos

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιουν 23, 2008 2:40 pm

cirilo έγραψε:Giati to les etsi irwnika den katalaba??
tosw fake se fenontai ta robustos ??
nomizw oti milaw eyygenika min me poulate irenia parakalw...

Με παρεξήγησες. Δεν είχα καμμία πρόθεση να σε ειρωνευτώ, απλά τα "Cohiba", μου φανήκαν κάπως, εκ πρώτης όψεως.

Μιά και ανταλλάξαμε και δυό πμ, παίρνω το θάρρος να σου συστήσω ψυχραιμία και να μη γράφεις εν βρασμώ ψυχής, γιατί scripta manem, που λέγαν και οι αρχαίοι Βαβυλώνιοι και μη το εκλάβεις ως απειλή, απλό γνωμικό είναι.

ΥΓ. Τίποτε άλλο έχεις;
Θα σου έκανε μεγάλο κόπο να σφάξεις ένα robusto, να δούμε και τη δουλειά από μέσα;
Άβαταρ μέλους
cirilo

a

Δημοσίευσηαπό cirilo » Δευ Ιουν 23, 2008 5:57 pm

File mou niko epeidei exw espledito mono anoixtw tha sou sfa3w ena na to deis...
An thes na mou peis Niko pws akribos thes na to sfa3w gia na gbalw kali foto na katalabeis..
A. Offtopic simera piga kai parigkila ton ygrantira...
Telika den tha parw apo tou Foroum to magazi dioti brika paromio me 400 eyrw kai olokriromeno sistima...
apla brika gnwstw...
Φιλικά Μαρίος Ε.

esta loco..
Νίκος

Χανιμπαλ Λεκτερ

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 24, 2008 9:52 am

Kirilo, δεν το εννούσα και τόσο σοβαρά με την σφαγή των ρομπούστο, πόσο μάλλον να σε βάλω να σφάξεις ολόκληρο Esplendido.
Αμαρτία είναι, καλύτερα να το απολαύσεις καπνίζοντάς το.
Άβαταρ μέλους
cirilo

Δημοσίευσηαπό cirilo » Τρί Ιουν 24, 2008 4:14 pm

xaxaxaxaxax.
Den exw problima file m an 8es na to deis ligo poio kala...
Kapnisw tin imera 3-4 gia poio polla den eimai :)
Φιλικά Μαρίος Ε.

esta loco..
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τρί Ιουν 24, 2008 5:27 pm

Σφάχτο το τιμημένο...

Με βάλατε σε σκέψεις για κάτι ύποπτα Siglo II απο PX...
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Ιουν 25, 2008 9:41 am

πες μας λιγο παρα πανω για τις υποψιες :?: :?: :?:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Ιουν 25, 2008 9:53 am

INS έγραψε:

πες μας λιγο παρα πανω για τις υποψιες :?: :?: :?:

Κι εσύ τέκνον Βρούτε :?: :shock:
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τετ Ιουν 25, 2008 3:27 pm

Here's the story...

Αγορά απο PX κούτα 25 τεμ. Cohiba Siglo II splitbox με ένα φίλο...
Δεν ήταν η πρώτη φορά γενικά που αγοράζω Siglo II καί οτι Cohiba έχει πέσει στα χέρια μου γενικά έχει τέλειο wrapper...

Τα συγκεκριμένα (και τα 25...) ήταν ώς κάτωθι:

Εικόνα

Ακόμα και τα JLP έχουν καλύτερο wrapper...

Στο θέμα γεύσης μου φάνηκαν λίγο harsh... (δεν έχω και την τρομερή εμπειρία στο tasting though)

Το κουτί πληρεί όλες τις προυποθέσεις γνησιότητας... Σφραγίδες ταινίες κλπ όπως και το δαχτυλίδι! Και φυσικά διαθέτουν 3ple cup....
Ακούω απόψεις...
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες