Γευσιγνωσία πούρων

Billwine
Επικοινωνία:

Γευσιγνωσία πούρων

Δημοσίευσηαπό Billwine » Τετ Ιουν 18, 2008 7:23 pm

Αν και είναι ακόμα νωρίς προτείνω τον χειμώνα να οργανώσουμε μία συνάντηση στην οποία να κάνουμε μία τυφλή γευσιγνωσία πούρων από Κούβα και Νικαράγουα.
Η ιδέα είναι να έχουμε 4 πούρα 2 από Κούβα και 2 από Νικαράγουα για παράδειγμα 2 Corona 2 Robusto και να τα δοκιμάσουμε χωρίς δαχτυλίδια και να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας για αυτά. Έτσι για να δούμε χωρίς προκαταλήψεις τι ακριβώς μας αρέσει. Αρκεί να βρούμε ένα χώρο (έχω στο μυαλό μου αρκετούς που θα μπορούσαν να μας φιλοξενήσουν). Εγώ μπορώ να μεριμνήσω για την οργάνωση όπως τα φυλλάδια γευσιγνωσίας , την επιλογή των πούρων , του μαγαζιού , τα συνοδευτικά ποτά , την ημερομηνία κλπ.
Το κόστος θα είναι απλός το κόστος των πούρων συν τα ποτά που θα επιλέξουμε για αυτά.
Περιμένω προτάσεις για την ιδέα μου. Εννοείται φυσικά ότι μιλάμε για μετά τον Οκτώβρη...
Οινικά ταξίδια σε μπλε φόντο καπνού
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Re: Γευσιγνωσία πούρων

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τετ Ιουν 18, 2008 7:28 pm

Billwine έγραψε:Αν και είναι ακόμα νωρίς προτείνω τον χειμώνα να οργανώσουμε μία συνάντηση στην οποία να κάνουμε μία τυφλή γευσιγνωσία πούρων από Κούβα και Νικαράγουα.
Η ιδέα είναι να έχουμε 4 πούρα 2 από Κούβα και 2 από Νικαράγουα για παράδειγμα 2 Corona 2 Robusto και να τα δοκιμάσουμε χωρίς δαχτυλίδια και να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας για αυτά. Έτσι για να δούμε χωρίς προκαταλήψεις τι ακριβώς μας αρέσει. Αρκεί να βρούμε ένα χώρο (έχω στο μυαλό μου αρκετούς που θα μπορούσαν να μας φιλοξενήσουν). Εγώ μπορώ να μεριμνήσω για την οργάνωση όπως τα φυλλάδια γευσιγνωσίας , την επιλογή των πούρων , του μαγαζιού , τα συνοδευτικά ποτά , την ημερομηνία κλπ.
Το κόστος θα είναι απλός το κόστος των πούρων συν τα ποτά που θα επιλέξουμε για αυτά.
Περιμένω προτάσεις για την ιδέα μου. Εννοείται φυσικά ότι μιλάμε για μετά τον Οκτώβρη...

Η ιδέα είναι σούπερ, αλλά ποιός έρχεται Βόλο.
Αν και δεν θα ήταν άσχημα ένα καλό τσιπουράδικο, με ανεκτικό ιδιοκτήτη :lol: :lol:
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Τετ Ιουν 18, 2008 7:30 pm

Δεν μιλάμε για τον Βόλο αλλά για την Αθήνα. Και φυσικά αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορούμε να οργανώσουμε κάτι αντίστοιχο και στη Θεσ/νίκη..
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 19, 2008 9:09 am

Πολύ καλή ιδέα Βασίλη.
Φυσικά αναλαμβάνεις το Project Management, μια και είναι δική σου ιδέα και εύχομαι να το καταφέρουμε το Project.

Πάντως όσο και τυφλό να είναι το τεστ, νομίζω πως εγώ δεν θα είμαι αντικειμενικός, γιατί πιστεύω πως θα ξεχωρίσω τα κουβανέζικα από τα NC ακόμα και από την όψη.
Και από το άρωμά τους πριν το άναμα.
Και σίγουρα δεν θα είμαι ο μόνος.
Οπότε δεν θα είναι και τόσο τυφλό το τεστ, όπως στα κρασιά.
Εχεις να προτείνεις κάτι επ' αυτού;
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιουν 19, 2008 11:07 am

Μήπως να τα καπνίζαμε με κλειστά (δεμένα) μάτια?

Ή μήπως να φροντίσουμε να έχουμε μερικές ωραίες γκαρσόνες που θα μας τα ''ταϊζουν'' χωρίς να τα ακουμπάμε ή να τα βλέπουμε?
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 19, 2008 12:55 pm

Μπορούμε να βλέπουμε και να ....ακουμπάμε τις γκαρσόνες :lol:

αλλά μόνο off topic έτσι;
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Ιουν 19, 2008 1:38 pm

[size=150]οφ-τόπικ[/size] έγραψε:Μπορούμε να τις βάλουμε να τρίβουν τα πούρα ανάμεσα στους μηρούς τους για να 'μαλακώσουν' αν είναι σφιχτά - στυλ Κάρμεν και τέτοια! Ρε INS ποια ήταν αυτά τα μπουριά που κάπνιζες στη συνάντησή μας και τους έκανες μασάζ συνέχεια;? Ένα τέτοιο να μου δώσετε εμένα για τυφλή γευσιγνωσία...

Θεωρώ την ιδέα απίστευτη! Ειδικά για άτομα σαν εμένα θα είναι ένα τρομερό "σεμινάριο"! Συν τοις άλλοις υποθηκεύουμε κατ' αυτόν τον τρόπο και την επόμενη συνάντησή μας...

Keep puffing boys and girls!..
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Πέμ Ιουν 19, 2008 8:08 pm

Θεωρώ ότι με έχετε πάρει λίγο στην πλάκα αλλά Οκ και το χιούμορ είναι μέσα στην ζωή μας ιδιαίτερα όταν γίνετε καλοπροαίρετα. Σκοπός της τυφλής γευσιγνωσίας δεν είναι να σας ξεγελάσω αλλά να έχετε την δική σας άποψη χωρίς να σας επηρεάζουν εξωγενείς παράγοντες. Και τα συμπεράσματα που θα βγούνε δεν πρέπει να είναι υπέρ της Κούβας ή υπέρ της Νικαράγουας αλλά υπέρ του πούρου που σας άρεσε εκείνη την χρονική στιγμή. Άλλωστε επειδή τα πούρα είναι χειροποίητα και μοναδικά δεν σημαίνει ότι καπνίζοντας ένα οποιοδήποτε Montecristo No 2 μπορείς να το αξιολογήσεις. Και αυτό γιατί μπορεί να πέσεις σε ένα περισσότερο ή λιγότερο παλαιωμένο πούρο ή σε ένα άσχημα συντηρημένο ή σε ένα ελαττωματικό κοκ. ¨Αλλωστε για αυτό γίνονται συνεχώς γευσιγνωσίες των ίδιων πούρων...
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Πέμ Ιουν 19, 2008 9:25 pm

Billwine, η πλακα ειναι το αλατι της ζωης. τους σοβαρους να φοβασαι.
για την γευσιγνωσια ειμαστε ολοι μεσα.
ε, ρε, γλεντια, αν νικησει η νικαραγουα!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιουν 20, 2008 8:52 am

Billwine έγραψε:Θεωρώ ότι με έχετε πάρει λίγο στην πλάκα ...

Κάναμε λίγο πλάκα, αλλά δεν σε πήραμε στη πλάκα, κάθε άλλο.

Η ιδέα, για τα δεδομένα μας :wink: , είναι ...πρωτοποριακή και ελπίζω να μην ξεψυχίσει μέχρι τον Οκτώβριο.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιουν 20, 2008 11:13 am

Προς Θεού βρε Billwine. Όντως ένα αστείο κάναμε αλλά φυσικά με όλα αυτά που βλέπεις τελευταίως, όπου ψάχνουμε αφορμή για να μαλώσουμε, λογικό είναι να κρατάς και μία επιφύλαξη.

Μαζί σου είμαι σε ότι προτείνεις, όπως είμαι μέσα σε ότι άλλο έχει προταθεί ή θα προταθεί και θα έχει ως στόχο την ψυχαγωγία μας και την αναβάθμιση των γνώσεών μας.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιουν 20, 2008 1:23 pm

Κι εγώ επίσης

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης