Γνωμες για ποιες μαρκες πουρων ταιριαζουν..

DimitrisF

Γνωμες για ποιες μαρκες πουρων ταιριαζουν..

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Νοέμ 03, 2008 6:39 pm

με τα γουστα μου :lol:
ΟΚ δοκιμάζω όσο μπορώ αλλά επειδή οι επιλογές ειναι πολλές θα ήθελα τι γνώμη σας.

Δεν μου αρεσουν τοσο τα πικαντικα πουρα με γευσεις μπαχαρικων, ή πιπεράτες γεύσεις. Και σίγουρα όχι βαριά πουρα

Προτιμώ πούρα ελαφριά ή μετρια , με μυρωδιές καφε, κακαο, δερματος, κτλ, γενικα ανάλαφρες επιγεύσεις.

Εχω δοκιμασει HDM Petit robust, monte 2,4 kai cohiba secretos.

Επισης τείνω προς μικρότερα πούρα απο robusto.

Προτασεις?

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
kyriakos seferoglou

Δημοσίευσηαπό kyriakos seferoglou » Τετ Νοέμ 05, 2008 9:32 am

Punch petit coronas,Trinidad Reyes,San Cristobal El Principe
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Νοέμ 05, 2008 11:31 am

Νασαι καλα Κυριακο που δεν βαρεθηκες να απαντησεις..
θα προσπαθησω να τα βρω να δοκιμασω
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τετ Νοέμ 05, 2008 1:42 pm

Δημήτρη γεια σου και από 'μένα.

Ξέρεις μόλις διάβασα το post σου, πήγα να γράψω απάντηση για το τι θεωρώ "εγώ" ότι ταιριάζει στις προδιαγραφές που έθεσες, μιας και σε εμένα αρέσουν τα medium bodied πούρα , αλλά τα πιπεράτα είναι ψηλά στην προτίμησή μου, όπως και τα μεγαλύτερα φορμάτ όπως robusto, canonazo, campana, double corona αντε και grand corona.
Και εκεί κόλλησα.
Τι εννοώ...
Παλαιότερα θεωρούσα τα Bolivar δυνατά και τραχιά πούρα όπως και τα Monte's ενώ τα HdM πολύ κοντύτερα στα γούστα μου.
Σήμερα η κατάσταση έχει αλλάξει άρδην.
Τα Bolivar και συγκεκριμένα τα Royal Coronas αλλά κυρίως τα Corona Gigantes είναι ΙΜΗΟ ότι καλύτερο καπνίζω σε πλούσιο αρωματικά και γευστικά πούρο χωρίς την τραχύτητα των φρέσκων Cohiba πχ.
Πολύ κοντά και τα Belicosos Finos Με καύση και γεύση μέχρι το ring.
Επίσης ένα πούρο που κατά κοινή ομολογία είναι πολύ γευστικό και medium σε δύναμη (αγαπημένο και αυτό) είναι το RA Gigantes.
Απ'ότι βλέπεις όλα τα format είναι "μεγάλα" αλλά τα πούρα ΔΕΝ είναι πολύ δυνατά.
Τα HdM είναι σχεδόν όλα medium και light αλλά δεν έχουν για εμένα πάντα, το κάτι παραπάνω των Bolivar!

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, και πιστέυω ότι γιανα διαμορφώσεις και εσύ τη δική σου θέλεις δοκιμές, δοκιμές και δοκιμές σχεδόν από τα πάντα.
Ότι είναι καλό και ωραίο για εμένα μπορεί να είναι κοπριά για σένα.
Και ποτέ μα ποτέ μην πιστέυεις και ακούς τα τυπάκια από το CA λένε ένα σωρό μπαρούφες
Φιλικά
Παναγιώτης[/img]
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Νοέμ 05, 2008 3:30 pm

Παναγιώτη, σχετικα με τα γούστα έχεις δίκιο.

Τα πούρα που πρότεινες θα προσπαθήσω και αυτά με τον καιρό να τα δοκιμάσω και αυτα. Για αρχή τα belicosos finos
Ο λόγος που ζητησα κάποια βοήθεια είναι επειδή δεν θέλω να δοκιμάζω ότι βρω μπροστά μου , αλλα κάτι που είναι αποδεκτά γευστικό απο τους περισσότερους. Π.χ δεν μπορω να αρχισω να πέρνω όλη τη σειρά cohiba.
Μετα σιγα σιγά θα διαμορφώσω άποψη, απλα δεν θέλω να σπαταλάω χρήματα και χρόνο σε "χόρτα" απο την αρχή.

Για το μέγεθος , δεν είναι κάτι που με χαλάει στα μεγαλύτερα πούρα, απλα επειδή συνήθως δεν έχω το χρονο που απαιτείται για τέτοιυ είδους πούρα, καταφεύγω σε μικρότερα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τετ Νοέμ 05, 2008 3:39 pm

DimitrisF έγραψε:...Για το μέγεθος , δεν είναι κάτι που με χαλάει στα μεγαλύτερα πούρα, απλα επειδή συνήθως δεν έχω το χρονο που απαιτείται για τέτοιυ είδους πούρα, καταφεύγω σε μικρότερα...

Συμφωνώ και εγώ σ'αυτό, αλλά είναι καλλίτερα να απολάυσεις το πούρο σου μέχρι το σημείο που σου αρέσει ή έχεις χρόνο, πχ μέχρι τη μέση ή τα 2/3, και να αφήσεις το υπόλοιπο να αναπαυθεί, παρά να ψάχνεις μικρότερα λόγω χρόνου.
Αυτό το λέω επειδή πιστεύω ότι στα μεγάλα δαχτυλίδια θα βρεις καλύτερα πούρα από ότι στα μικρότερα, αν και φυσικά αυτό δεν είναι απόλυτο.
Πολύ καλά "αδελφάκια" των "μεγάλων" 'ειναι και τα Monte's petit Edmundo όπως και τα RyJ short Churchills.
Ίδια χαρμάνια με τα μεγάλα σε οικονομικό μέγεθος.
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Νοέμ 05, 2008 4:11 pm

DimitrisF έγραψε: ...δεν θέλω να σπαταλάω χρήματα και χρόνο σε "χόρτα" απο την αρχή.

Λίγο σκληρός ο χαρακτηρισμός σου,ειδικά όταν μιλάμε για cuban.

Πάντως αυτό που ουσιαστικά λέει ο Παναγιώτης,νομίζω,είναι ότι αυτό που για μένα μπορεί να είναι "χόρτο" όπως λες κι εσύ,για εσένα μπορεί να είναι το ιδανικό πούρο,άρα δώρον άδωρον η συμβουλή μου.

Σαφώς κι εγώ διάβασα,και διαβάζω, και ρώτησα σχετικά με γεύσεις και εντάσεις όταν πρωτοαγόρασα και εξακολουθώ να το κάνω,αλλά πειραματίζομαι ταυτόχρονα και εν τελει συγκρίνω αν αυτό που διάβασα κάπου συμφωνεί με την δική μου γευστική παλέτα.

Λόγω της ενασχόλησής μου με το malt έχω πάρει ένα μάθημα εδώ και καιρό.Βρίσκεις έναν σχολιαστή,taster πες τον όπως να'ναι και συγκρίνεις σε 2-3 πράγματα(πούρα στην περίπτωσή μας) τι λέει αυτός και δοκιμάζοντάς τα κατά πόσο συμφωνείς μαζί του.Αν αυτά που λέει ότι γεύεται τα γεύεσαι κι εσύ σημαίνει ότι έχετε κοινά γευστικά χαρακτηριστικά και καλό είναι να τον διαβάζεις/ακούς που και που.

Εγώ ας πούμε,σε ένα πρόσφατο παράδειγμα, ενώ έβρισκα "χόρτο" όπως λες ένα RJ LE2007 μέχρι τη μέση,από εκεί κι έπειτα νόμιζα ότι μασάω τον κέδρο του humidor μου.Εμένα μου άρεσε αυτή η γεύση έντονου κέδρου που έβγαλε και μου ήταν και πρωτόγνωρο.Γι'αυτό είμαι υπέρ του πειραματισμού για να γνωρίσω και γεύσεις που δεν έχω νοιώσει.

Ασφαλώς κι εμένα μου αρέσουν τα κακαώδη,σοκολατοειδή πούρα.Πως να ξεχάσω το πρώτο μου Trinidad Coloniales που ήταν σαν να μασάω σοκολατάκι!
Αλλά θα αναζητάω πάντα και την μικρή περιπέτεια της γεύσης και σε άλλα πούρα,whisky,ρούμι,τζατζίκι,σεφταλιά κλπ κλπ κλπ :lol: :lol:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Νοέμ 05, 2008 6:48 pm

Δημήτρη δύο πράγματα θέλω να σου πω:

1. μην αφήνεις τον χρόνο να καθορίζει τι θα καπνίσεις γιατί αν δεν έχεις αυτή τη μισή ή μία ώρα που χρειάζεσαι παραπάνω για να φτάσεις και στα μεγάλα μεγέθη, όπου θα βρεις σίγουρα καλύτερα πούρα από τα μικρά, θα χάσεις όλη την ουσία των cuban. Όχι ότι δεν θα βρεις αξιόλογα μικρά ή μεσαία πούρα αλλά τα μεγέθη από robusto και πάνω είναι αλλιώς.

2. πρόσεξε μην εμπιστεύεσαι και πολύ τα ratings και τις προτιμήσεις των άλλων - σίγουρα κάποια βάση την έχουν - αλλά μπορεί να πέσεις στην παγίδα της προκατάληψης και να νομίζεις ότι ένα πούρο σου αρέσει, αλλά τελικά καπνίζοντας το περισσότερο και προσφέροντας εμπειρία στη γεύση σου να καταλάβεις ότι σου τελικά άρεσε απλά και μόνο επειδή αρέσει στους άλλους.

Ο δρόμος που μπορεί να ακολουθήσει κάποιος στον κόσμο του γαλάζιου καπνού για να αποκτήσει γνώση, εμπειρία και προσωπική άποψη είναι ένας και μόνο: να δοκιμάσει όσο περισσότερα πούρα μπορεί και όχι μόνο μία φορά το καθένα αλλά περισσότερες. Να ξέρεις δε ότι αν δεν καπνίσεις και μερικά μέτρια πούρα δεν θα μπορέσεις ποτέ να εκτιμήσεις τα καλά.
Τελευταία επεξεργασία από Επισκέπτης σε Πέμ Νοέμ 06, 2008 11:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Νοέμ 05, 2008 9:17 pm

@ Παναγιώτης
Δεν το είχα σκεφτεί ετσι, μου έδωσες μια νέα προοπτική. Απλά έλεγα οτι κρίμα και άδικο είναι να άφηνα ενα robusto στη μέση για παράδειγμα.
RyJ short churchills παρήγγειλα ήδη :D

@maltakias
όντως κοτάω τι γράφουν για κάποιο πούρο οι πιο έμπειροι εδώ πριν το δοκιμάσω για να δω αν τελικά καταλαβαίνω τις γεύσεις, Υποκειμενικό βεβαια.
Ως χόρτο δεν εννοω μονο τα στυλ Partagas deluxe tubes αλλα και πούρα που ξέρω οτι δεν θα μου αρεσουν, πικάντικα πιπεράτα κτλ όπως έγραψα στο πρώτο ποστ ,ζητώντας τη βοήθειά σας.

@Κ.Κουλουράκης

Ευχαριστώ για την πρώτη συμβουλή. Θα την ακολουθήσω.
Για την δεύτερη θα συμφωνήσω και θα πω πως παρα τις όχι τοσο καλες κριτικές των secretos και εδω και αλλου , εγω τα θεωρω τα καλύτερα πούρα που έχω δοκιμάσει ως τώρα.

Δημήτρης

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης