On the road...

Άβαταρ μέλους
nikos doc

Re: On the road...

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Ιαν 23, 2017 6:22 pm

Τελευταίο προσωπικό on the road, 19 Νοεμβρίου 2016.....αλλαγή χρονιάς και here we go again,
Με μια χορηγία του Τακη, απο καλο σπιτι μου είπε, κάποια στιγμή που μου το κέρασε, φυσικα δεν θυμάμαι περαιτέρω στοιχεία ,τα έπνιξε το τσιπουρο ή το malt....ούτε αυτο το θυμάμαι.... :D

Juan Lopez Seleccion no2 LCD Takis

Δουλειά στην Ασπροβάλτα, στην Καβαλα, στην Ξάνθη....ουφ...καλο φαΐ στην καντίνα της Φιλιως και εχω μπροστά μου 115 χλμ μεχρι το ξενοδοχείο στην Αλεξανδρούπολη. Δεν άνοιξα το travel, ειχα στην τριπλή φαρέτρα ενα Robusto ιδανικό για την περίσταση, μπόλικο στο ring με τα λάδια του ,τα σέα και τα μεα του. Συνοδεία cola , μην μας κυνηγήσουν ,εχει και χιόνια ,θέλει προσοχή.
Μέλια στο κρυο , με καθαρό καπνό στο background, φαίνεται αντρικό.
Και έτσι ειναι! Φουλ επίθεση με τα γλυκά πιπέρομπαχαρα και πολυ καφε.
Δέκα puff, και έρχονται οι γλύκες, στάζει μέλι, μα αφήνει στα χείλη μια όμορφη πίκρα, σαν να εχει δαγκώσει γκρέιπφρουτ.
Μπαίνει κακό, λιγο καρύδι, αλλα ειναι γλυκό κατα βάθος. Μια γουλιά cola ήπια στην αρχη, δε με μπερδεύει.
Μετά την μεση, ισως προς το τελευταίο κομμάτι, γίνεται χαμός, κρατσανιστο ψωμί, με αλατισμένο βούτυρο,
μέλι απο πανω ,βαρυ, μια τζουρα ελληνικό, λιγο πιπέρι, χαμός...
Κεντάει το Robusto, έκαψα τα δάχτυλα μου, και το αποθανατησα με φόντο την θάλασσα στην Αλεξανδρούπολη και μια κλασική ξύλινη βάρκα.
Κλασική Κούβα και αυτο.....σε ευχαριστώ my friend!

Εικόνα
on the road...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Ιαν 23, 2017 6:28 pm

Λέγεται οτι τα no 2 μετά του 14-15 είναι ίσως τα πιο full bodied Κουβανέζικα σύγχρονης παραγωγής. Έχω μια κούτα νεαρή με καταπληκτική εμφάνιση, σκούρα και λαδερά. Δεν την έχω αγγίξει ακόμα.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Ιαν 23, 2017 6:35 pm

νεοσσός ήτανε και αυτό, BOR DIC 15, λαδερό, σκούρο και απειλητικό
ώρα καλή ψηλέ μου, καλούς δρόμους να 'χεις και καλή επιστροφή...
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Δευ Ιαν 23, 2017 6:46 pm

Εικόνα

Νίκοο, μαα.... Νίκοοοοο, τι μας κάνεις ; και την έχω στο πρόγραμμα την κούτα
Θωμά και τα Νο. 1 του 14, είναι κι αυτά φουλ
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Ιαν 23, 2017 6:57 pm

Εχω νο1 του 14 (ARG ABR 14) και δεν θα τα χαρακτήριζα ακριβώς 'φουλ'. Όχι ότι λέει και πολλά αυτό φυσικά.
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Δευ Ιαν 23, 2017 7:11 pm

Η δικιά μου είναι ORA JUN 14, η πιο λαδερή κούτα που έχω ! και η πιο αρωματική...
δεν έχω όμως "πολλές"
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Δευ Ιαν 23, 2017 8:09 pm

Υπέροχος παιχταρά, καλά ταξίδια δρομικά και καπνικά!
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Φεβ 20, 2017 10:16 pm

Rafael Gonzales Corona Extra

Εικόνα

Πάλι στο δρόμο, άκαιρη εποχή για βόλτα στις Σποραδες, αλλα εκεί φωνάζει η δουλειά.
Στάση στα Καμένα Βούρλα, ραντεβου, καφεδάκι, βουτάω ενα Cervantes , το στέλνω στον Καιαδα, πριν το ανάψω καν....
Πάω στην χοντρή, σιγουρα τα πράγματα... Εχω μια συμπάθεια στη συγκεκριμένη του Rafael, ειναι γνωστό άλλωστε.
Η κούτα παλια απο την Κύπρο, εχει βγάλει όμορφα γούστα , χωρίς να εχει αλλάξει επίπεδο.
Έτσι και αυτή, ωραία παρέα στο τιμόνι, λιγο γρασίδι, λίγα ματζουνια.
Ελαφρύ βούτυρο, με κακάο. Ψωμάκι καυτό, σε light έκδοση. Λιγο ρίγανη πανω στο βούτυρο., λιγο θυμαρι.
Όλο το concept ειναι στο ελαφρύ, όπως το ειχα σχεδιάσει.
Παει να βαρύνει λιγο, αλλα φεύ... Ο χαρακτήρας δεν της το επιτρέπει, ειναι και τα χρόνια.
Ξανά γρασίδι, λιγο τσαι, με ελάχιστη λευκή ζάχαρη, για δυο τζουρες.
Προς Θεού δεν ειναι για Oscar, μα για casual παρεΐτσα.

Η φωτό σε κάποια απο τα άπειρα διόδια....
on the road...
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τρί Φεβ 21, 2017 5:36 pm

Juan Lopez Petit Corona

Εικόνα

Σε πείσμα του τελευταίου καιρού, που 42αρια γενικά, με απογοητεύουν, άναψα αλλο ενα απο την Σουρπη στην Αγριά.
Ειναι ΠΠΚ, απο την κούτα εχω πετάξει, μπορεί και 10 αδερφάκια του. Αυτο μου έφτιαξε το μεσημέρι.
Ελαφροισκιωτοι καφέδες με γάλα, μυρωδάτο ρυζόγαλο με κανέλα, και μια παχιά vintage κρεμα με υποδέχτηκαν πριν απο την εθνική οδό.
Κρεσέντο το καταμεσήμερο, έδωσε πολυ πράμα η μαρέβα με το έμπα.
Μύρισε λιγο ξυλο στην πορεία, λιβάνι και αυτή η παλιατζουρα που έχουμε βρει στα καταγώγια.
Δεν μπορώ να βάλω στο πληκτρολόγιο, αυτήν την κρεμα. Μάλλον κρεμωδη υφή που αφήνει στον αέρα.
Στο ρετροχαλί πανικός, εύκολο απο τα χρόνια, και γεμάτο, καρύδια, φουντουκια, nuts, λιγο φρεσκοκομμένο γρασίδι.
Πολυ πράμα...... δεν ειναι για βαριά, δεν ειναι για αλκοόλ, στα όρια της ειναι, αλλα αν την ψάξεις λιγο θα στα πει καλά.
Παει η έξοδος , πάμε για Βελεστίνο , τον κύκλο...μόνο αν το πουρο μετράει τα κάνω αυτά....
Έργα παρακάτω, ωραία θα την γλεντήσω, άρπαξε λιγο το band, το έσωσα γρήγορα.
Μέλωσε στο τελειωμα, φουντουκι, μέλι, σαν αυτά που μένουν στην πιατέλα απο τα μελομακάρονα.
Πάρε και λιγο καφεδάκι, για να βεβαιωθείς οτι εχω κουβανέζικη ψυχή.

Απογείωση και πισω στην ακτή του Παγασητικού...

Η φωτό ειναι απο την ταμπέλα που την άφησα καταμεσής της περιφερειακής, της άξιζε η θέα!
on the road...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Φεβ 21, 2017 6:53 pm

Καπνιστές πούρων, η μόνη κατηγορία ανθρώπου που βλέπει έργα on the road και χαίρεται :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Φεβ 21, 2017 7:27 pm

όταν ο ψηλός είναι on the road, εγώ το απολαμβάνω
πούρο και ταξίδι 8)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τετ Φεβ 22, 2017 10:50 am

MONTECRISTO MEDIA CORONA

Εικόνα

On the road αυτη τη φορα απο Ηράκλειο προς Χανιά.!
Πριν το ανάψω το ειχα αρκετή ώρα στο στόμα μου και το μονο που γεύτηκα ηταν πιπερι και καφές..
Με το αναμα μου ερχετε τσάι και ξηροί καρποί με το τσουβάλι..!
Συνέχισε με ξύλο και καφέ..
Ετσι πήγε μεχρι το τελος του 2/3

Το τελευταίο τρίτο ηταν και το καλύτερο..Ο καφές ηταν διπλός, βαρυς με μπόλικη κρέμα απο πανω, μαζι με ξηρούς καρπούς που ειχαν καραμελωσει και λιγο πιπερι.!!

Μου εκανε καλή παρεα για 40 λεπτά.!!
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τετ Φεβ 22, 2017 4:08 pm

Nub Habano

Εικόνα

Είπα σημερα να κάνω συμπαράσταση στον αυτομαστιγώμενο ηγούμενο Τάκιο, και διάλεξα μια μπουρούχα για πρωινό on the road.
Με φανταστικό καιρό, επιτέλους, και την διάθεση ψηλά, τρύπησα και πήρα μια κρύα...με έπιασε φτέρνισμα, τα λαιμα μου και άνοιξε η μύτη μου. Επίθεση απο μπαχαροπιπερα, τσιλια, και μέντα. Στο κρυο, ρε λες να μην το ανάψω,.....
Έδωσα φώκο, άδειασα τον xikar, γιατι αλλιώς αυτά τα ring δεν παίρνουν μπρος, και με άρχισε στις γρήγορες, μπαρουτ, καμπουμ, ταρατατζουμ. Σαν να παίρνω τζουρες απο το καυτερό ράφι, του Μανδαγορα με τα μπαχαρικά.
Να σημειώσω οτι η ώρα ειναι Έντεκα το πρωί....οπότε ούτε λόγος για γεμάτο στομάχι.
Ρε πούστη δεν καπνιζεται σκέφτομαι, λέει ο Τζεκυλ, δώστου τρεις τέσσερις ακομα λέει ο Χαϊντ.
Καίγεται η μισή απο τις τέσσερις ίντσες του, και καλμάρει, σβήνω με καφεδάκι, παίρνω λιγο κακάο, πολυ μπαχάρι, λιγο χωμα.
Βγαίνω στην ανηφόρα στην εθνική, κουλαρει και αλλο, μαυρο τσαι, τραχύ, καμένο, με μέντα και τζίντζερ.
Τουλάχιστον εχει ενδιαφέρον....αλλα με εχει κανει μπουρδελο η στάχτη του, ειμαι σαν να εχω πιτυρίδα.
Κάπου στην μεση και βάλε, πληρώνω κατι διόδια, και η επόμενη τζουρα με αφήνει μαλακά.
Μπισκότο, φουρνιστο, με κακάο και κάτι σαν αμύγδαλο! Πέφτω απο τα σύννεφα, που ειναι τα πιπερια ,που ειναι οι τσαμπουκάδες....τι διάλο το τρόμαξε ο Ολύμπος που φάνηκε στον ορίζοντα.?
Βγάζω την ετικέτα, του δίνω προσοχή, τελειώνει το κουτί με τα μπισκότα και έρχεται τσαι πάλι, αλλα Lipton.
Πιο χαρακτηριστική γεύση Lipton ,ούτε σε φακελάκι δεν εχω βρει, αρκετά light, αραιό, με μια πρεζα λευκή ζάχαρη.
Ίσα που το κρατάω πια, και στα τελειωματα χάνει τα παντα, σκέτος καπνός, τι να πω.....

Αν μου αρεσε, μάλλον οχι....ενδιαφέρον ηταν σιγουρα για την βόλτα, αλλα απο μακριά και αγαπημένοι...
on the road...
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Τετ Φεβ 22, 2017 4:24 pm

Καλησπερα Νικο!! Ποιο Nub ήταν αληθεια??? το 358, 460, 466?? Θα μου πείς οποιο και να ήταν μια απο τα ίδια είναι. Οι εμπειρίες μου περιοριζονται στα 358αρια, (τετοιο μοιάζει και της φωτό), τα οποία μάλιστα θυμάμαι οτι είχαν και πολύ καλή αξιολόγηση είχα διαβάσει 9,5/10 αλλα αλλά....... αστο απλα δεν!!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τετ Φεβ 22, 2017 5:43 pm

460 ηταν το ριμαδι...
on the road...

Επιστροφή σε “Πολλαπλά tastings...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: suleygiannis και 6 επισκέπτες