Στο ... ξεπεταγμα Νο4 !!!

spasias

Re: Στο ... ξεπεταγμα Νο4 !!!

Δημοσίευσηαπό spasias » Σάβ Φεβ 25, 2017 12:08 am

Έφυγα από τη δουλειά έχοντας στο μυαλό να έρθω σπίτι να δοκιμάσω ένα Ramones Allones Petit Coronas αλλά ανοίγοντας την κούτα που φυλάω τα singles το μάτι μου έπεσε σε ένα Quintero Panatelas που είχα παρατημένο από πέρσι το καλοκαίρι και ασυναίσθητα το πήρα στα χέρια μου.

Εικόνα

Το ράπερ ήταν λίγο άσχημο αλλά το πουράκι ήταν αρκετά ελαστικό με καλές υγρασίες και ωραίο γλυκό άρωμα. Του ρίχνω κόψιμο λοιπόν και στο ρουφάω και αμέσως παίρνω ωραία διάφορα γλυκά floral αρώματα (καμία σχέση με τις ξινίλες που με κέρναγαν συνήθως τέτοια πουράκια)
Ανάβω και εκπλήσσομαι. Παχύς βαρύς καπνός που καθόταν έκανε όμορφα παιχνίδια χαμηλά μπροστά μου. Η καύση τέλεια όπως επίσης και το τράβηγμα. Το πούρο κάηκε χωρίς την παραμικρή διόρθωση με μόνο θέμα τη στάχτη που έπεφτε όταν γινόταν ένα εκατοστό. Το πούρο ήταν λίγο αραιόστριμμένο αλλά δε με χάλασε καθόλου γιατί με μικρέ τζούρες έπαιρνα τεράστιες ποσότητες καπνού.
Στο πρώτο τρίτο το πουράκι έδωσε ρεσιτάλ με ωραία αρωματικά χόρτα και ένα απαλό μοσχοκάρυδο. Σε κάποια στιγμή μου φάνηκε και κάτι σαν ξεροψημένο κάστανο!
Στη συνέχεια μπήκε στο παιχνίδι και ο κέρδος σε συνδυασμό με πολλά χόρτα και αρωματικά φυτά τα οποία όλο και βάραιναν. Το μοτίβο συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και λίγο πριν το δακτυλίδι. Από εκεί και κάτω το πούρο βάρυνε αρκετά και άρχισε να δίνει γεύση πικραμύγδαλου και στη συνέχεια πολλές βαριές γεύσεις από καμένα βαριά συμπυκνωμένα αρωματικά φυτά (κάτι σαν καμένη λεβάντα). Τελικά αν και μικρό αποδείχτηκε σε αρκετά βαρύ και αρωματικό πούρο με δυνατά αρώματα.
Ο δε συνδυασμός του με τη γλυκύτητα του Jack έδεσε σχετικά καλά. :wink:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Σάβ Φεβ 25, 2017 11:45 am

Ενδιαφέρον το τεστινκ στην πανατελα ένα,δύο που είχα κάνει στις αρχές μου βγάζαν κατι σαν ξινίλα και ταγγιλα και δεν τα ξαναεπιασα ποτε..
Από ττην μπραντα μονο πετιτ κάνω περιστασιακα,τα λοντρες και τα τελευταία τα τουμπος..
Η αλήθεια βέβαια ειναι ότι προτιμώ τα χοσε πιεδρα σε αυτά τα λεφτά..
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Σάβ Φεβ 25, 2017 8:58 pm

Flor de Copan Maduro demi tasse

Καλησπέρα συμφορουμητες!!
Πρώτη μέρα τριημέρου σήμερα και όπως ξεκινάει από νωρίς το πρωί με παραλαβές δεμάτων ψώνια και μεταφορές πάσης φύσεως. Ένα ristreto στο πόδι και φύγαμε μέχρι το μεσημέρι στη πίεση. Φαγητό και μετά ώρα για χαλάρωση!!!! Espresso Lugo στο μπαλκόνι και κάτι μικρό να το συνοδέψω!!! Για να δούμε τι θα βγάλουμε από το κέδρινο πηγάδι, καθώς το ραντάρ εγκλωβισμού εκτελεί λεπτομερέστατη σχολαστική σάρωση, Fine search που λέμε στη γλώσσα στον Radar, στα section της Ονδούρας πέφτει πάνω σε ένα αδιαμφισβήτητα προσεγμένο και εντυπωσιακό, όσον αφορά την εμφάνιση, μικρό!!
Flor de Copan Maduro Demi Tasse!!!! Για πάμε να δούμε αν βγάλαμε λαγό ή ποντίκι!!!
Όσον αφορά την αρχική εμφάνιση, με αφήνει εντυπωσιασμένο δεν σας κρύβω. Η μελαμψή κοπέλα φοράει μια Maxi, στενή, τουαλέτα, κέδρινη, δεμένη με 2 λευκές ζώνες που φέρουν με χρυσοκέντητα γράμματα τόσο το όνομα όσο και το logo της brandas. Το σύνολο συμπληρώνει ένα Τοπάκι, χρυσο-ασπρό-κοκκινο-μαυρο, (Τύφλα να έχει η Μοιραράκη), που καλύβει το μελαχρινό κορμί μέχρι το λαιμό ψηλά.
Εικόνα Εικόνα

Ωραίο προσεγμένο γυαλιστερό κορμί, αρκετά καλοστριμμένο με το άρωμα του κέδρου να κυριαρχεί και να σκεπάζει τα πάντα, πράγμα στο οποίο έχει συμβάλει προφανώς η συσκευασία, που λέγαμε!!
Κόβω και στο Pre μου δίνει κέδρο γρασίδι και κάποια ίχνη σοκολάτας.
Εικόνα
Ανάβω. Στο 1ο 3ο έχουμε γρασίδι και ξύλο πολύ ήπια, σχεδόν αδιάφορα, ενώ κάποια πιπέρια τσιτσιρίζουν στη γλώσσα. Η στάχτη κρατάει, ο καπνός νορμάλ για το μέγεθος και το τράβηγμα, αν και στην αρχή με προβλημάτισε λίγο με λίγο περεταίρω κόψιμο διορθώθηκε.
Εικόνα
Στο 2ο 3ο μου δίνει κάπως ποίο έντονα, καφέ φίλτρου με αχνή γεύση καραμέλας και λίγο δερματάκι ενώ στάχτη τράβηγμα και καπνός κινούνται στο ίδιο mode με το 1ο 3ο
Εικόνα
Στο 3ο 3ο ο καφές συνεχίζει με σοκολάτα πικρή. Πικρή όμως 90 +% κακάο σε σημείο που ίσως για κάποιους καταντά ενοχλητικό. Τα υπόλοιπα κινούνται στα ίδια επίπεδα!
ΕικόναΕικόνα Εικόνα

Έχω δοκιμάσει αρκετά Flor de Copan Maduro , ψάχνοντας να βρώ κάτι καλύτερο από το Belicoso αλλά τίποτα!! Γενικά θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο ήταν περισσότερο αδιάφορο και λιγότερο προς μέτριο. Έχω 3 στίκ ακόμα και θα τα αφήσω να ωριμάσουν λίγο μήπως και…..
Στα 3.60 ευρώπουλα, από την Χώρα των μιζαδόρων εταίρων μας, σαφώς μπορείς να βρει κάποιος, ανώτερα πούρα στο ίδιο μέγεθος. Πούρα για τα οποία θα πληρώσεις ουσία και όχι εμφάνιση και γευστική απουσία!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Κυρ Φεβ 26, 2017 4:07 pm

Ramon Allones Small Club Corona

Κυριακή, μόνος στο σπίτι και έξω όλη μέρα βροχή. Αφού έφαγα αποφάσισα να δοκιμάσω μία Ramon Allones Small Club Corona συνοδεία Bacardi Reserva Limitada.
Το πουράκι ομολογώ να πω ότι το φοβόμουν λίγο λόγω της όχι και τόσο επιτυχούς δοκιμής του μεγάλου αδελφού (RASS) που με είχε τρελάνει στα πιπέρια και στα βελόνες στη γλώσσα.
Στο pre το πουράκι με προϊδέασε θετικά με αρώματα όπως sweet tobacco, μέλι και κάτι μεστό που μάλλον πρέπει να ήταν σταφίδα. Το πούρο ήταν πολύ ωραία γεμισμένο με εξαιρετικό τράβηγμα. Η μόνη ατέλεια ήταν ένα σκίσιμο του ράπερ στο πόδι που τελικά δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα στην καύση.

Εικόνα

Ξεκίνημα με το ρούμι αφήνοντας το πούρο δίπλα για μερικά λεπτά. Το ρουμάκι όπως πάντα έδωσε ρεσιτάλ με αρώματα από μέλι, καρύδα κρέμα και στο βάθος λίγο lime. Όλα τα παραπάνω να περικλείονται από ένα ευχάριστο πέπλο οινοπνεύματος.
Στη γεύση η σπιρτάδα της μύτης ήταν παντελώς απούσα. Το ρούμι το βρήκα εξαιρετικά smooth, soft και oily. Οι γεύσεις κινήθηκαν μεταξύ μελιού, σταφίδας μπανάνας , αμύγδαλου και στο βάθος κανέλας. Το δε τελείωμα ήταν σχετικά μακρύ με την καρύδα να κυριαρχεί.
Ανάβω το πουράκι και τα πρώτες γεύσεις που παίρνω είναι αλατισμένα αμύγδαλα και κρέμα. Στη συνέχεια μπερδεύει λίγο και μου βγάζει γεύσεις από αλατισμένους ξυρούς καρπούς χωρίς να μπορώ να τους ξεχωρίσω ακριβώς. Καμία υπόνοια πιπεριού σπιρτάδας ή τσιμπήματος σε γλώσσα.

Εικόνα

Συνεχίζει έτσι περίπου ως τη μέση όπου και αρχίζει να μου δίνει spicy και καπνιστές νότες.
Πριν να μπει στο τελευταίο τρίτο ξαναρχίζει με ξηρούς καρπούς (για μια στιγμή μάλλον ξεχώρισα το φουντούκι) και στη συνέχεια συνεχίζει με λευκό πιπεράκι.
Στο τελείωμα μεστώνει αρκετά και αρχίζει να δίνει γεύσεις από καρύδι σταματώντας τελείως το πιπέρι.
Μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο πούρο το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ, κάθε ρουφηξιά και χαμόγελο. Σίγουρα θα χτυπήσω μια κούτα άμεσα να το γνωρίσω λίγο καλύτερα γιατί είναι στις γεύσεις μου. Δεν γνωρίζω ηλικία του μιας και ήταν αγορασμένο ως single από το internet.
Χρόνος καπνίσματος περίπου 50 λεπτά χωρίς καμία διόρθωση – άναμμα, υγρασία στο 66% σύμφωνα με την ένδειξη του ηλεκτρονικού μετρητή.
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Κυρ Φεβ 26, 2017 6:12 pm

Έμπαινε Στέργιε!!!! Ωραίο το RESERVA LIMITADA!!!! Εξαιρετικό και το μικρό Ramon!!!!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Φεβ 28, 2017 3:25 pm

γενικα τα μπακαρντί δεν τα γουσταρω καθολου
αλλα ομολογω οτι με εβαλες σε μια μικρη μπριζα να το δοκιμασω αυτο

τα ραςς φιλε εαν δεν εχουν 3ετια στην πλατη δεν κανω καν τον κοπο να τα καψω
πιο παλια ελεγα το ιδιο και για το μικρο που εκαψες αλλα οκ τωρα εχω αναθεωρησει οτι θελουν τουλαχιστον 2ετια και οχι 3ετια
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Τρί Φεβ 28, 2017 6:13 pm

Δίκιο έχεις για τα μπακάρντι. Δοκίμασε και το 8άρι που μαζί με το Rererva δεν έχουν κάμια σχέση με όλα τα άλλα εμπορικά της μάρκας. :wink:
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Τετ Μαρ 01, 2017 10:45 pm

Χτες το βράδυ με ένα φιλαράκι RASS και Lagavulin 16. Είχαμε πάρα πολύ καιρό να τα πούμε και δεν κράτησα καθόλου σημειώσεις. Ένα ήταν σίγουρο το πούρο ήταν πολύπλοκο με πολλές εναλλαγές, μου άρεσε πολύ και σίγουρα ανατράπηκε η άποψη που είχα για αυτό. Μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι το πούρο ήταν από Cabinet. Σίγουρα θα αγοράσω μερικά ακόμα για περαιτέρω δοκιμές. :twisted:
Το Lagavulin 16 δεν το είχα ξαναδοκιμάσει και ομολογώ να πω ότι με εντυπωσίασε θετικά. Ακόμα μετά από μια ημέρα μπορώ να φέρω στο μυαλό μου την ιδιαίτερη γεύση του.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Πέμ Μαρ 02, 2017 10:50 am

Αν σε εντυπωσιασε το lagavulin 16 τοτε πιστευω μπορει να προχωρησεις στο επομενο σταδιο... Laphroaig 10... κατα τη γνωμη μου κορυφαιο καπνιστο και οσοι γνωστοι μου το δοκιμασαν δεν ειπαν κακο λογο...
Sláinte
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Κυρ Μαρ 05, 2017 3:28 pm

Καλημέρα και καλή Κυριακή σε όλο το φόρουμ 8)
Σήμερα αποφάσισα να κάψω ένα Partagas Mille Fleurs,πούρο το οποίο το καπνίζω αραιά και που και κάθε φορά με αφήνει δυσαρεστημένο..
Τέλος πάντων,κόβω αναβω τα κλασσικά πιπεριά για αρχή,συνεχίζει ξηρούς καρπούς,και πάλι ξηρούς καρπούς και πάλι πιπεριά και πάλι ξηρούς καρπούς.. Χωρίς καμία εναλλαγή,με έκανε να το αφήσω πριν την ώρα του. Σε μέγεθος μικρής κορονας και τιμή 6.30 θα προτιμούσα σίγουρα 3 πούρα jlp..
Εικόνα
Καλή Κυριακή :D
"It is not what you wear,it's how you wear it"
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Μαρ 05, 2017 3:45 pm

μάλλον τα καπνίζεις φρέσκα Δούκα
το συγκεκριμένο συνήθως μετά τα δύο χρόνια, μέχρι που κελαηδάει...
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Κυρ Μαρ 05, 2017 5:23 pm

Όντως Τάκη,γιατί από άποψη κατασκευής είναι πάντα αψεγαδιαστα.. Όσο για τη. Γεύση σε όσα έχω καπνίσει είναι το άκρως αντίθετο δυστυχώς..
"It is not what you wear,it's how you wear it"
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Μαρ 06, 2017 11:00 am

δουκα θελουν επενδυση σε χρονο αυτα
αγοραζεις μια 10αδα και την ξεχνας οτι την εχεις για τουλαχιστον 2 χρονια
φρεσκα δεν μου αρεσουν καθολου . βαρανε οι καρφιτσες και τα πιπερια αλυπητα

spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Δευ Μαρ 06, 2017 11:54 pm

H. Upmann Royal Robusto 2012
Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο κατέβηκα Ελλάδα και το μενού είχε φίλους γνωστούς και ωραία πούρα. Δεν είχα δοκιμάσει ξανά το συγκεκριμένο πούρο. Η κατασκευή τέλεια. Το τράβηγμα και η καύση υποδειγματική. Η δε στάχτη ντουρασελ :mrgreen:

Εικόνα

Δυστυχώς δεν ασχολήθηκα πολύ με το πούρο μιας και με η συζήτηση με την παρέα με είχε συνεπάρει. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ήταν το πιο smooth πούρα που έχω καπνίσει. Από το άναμμα έως και το τελείωμα του 1/3 ήταν πολύ ελαφρύ με πολύ απαλά και ντελικάτα αρώματα τα οποία δυστυχώς δεν μπόρεσα απομονώσω. Στα 2/3 δυνάμωσε περισσότερο δίνοντας περισσότερες και πιο πολύπλοκες γεύσεις. Στο τέλος το πούρο βάρυνε τόσο όσο να θέλεις να το ρουφήξεις μονοκοπανιά. Δεν ξέρω αν είναι τα καπνά ή η ηλικία του πούρου αλλά ήταν το μοναδικό πούρο που ήταν τόσο smooth και παράλληλα τόσο γευστικό. Η δε συνοδεία με Weihenstephaner Vitus έδεσε απόλυτα

Εικόνα

Σίγουρα θα πρέπει να εφοδιαστώ με μερικά ακόμα κομμάτια γιατί πιστεύω το αξίζει με το παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Μαρ 07, 2017 10:09 am

ειναι ενα πολυ καλο πουρο το συγκεκριμενο
δεν εχω ιδεα τι κανουν τα καινουργια
αλλα οταν ειχαν βγει ειχα αγορασει 2 κουτια (ενα και μετα ακομα ενα) ηταν πολυ καλα .

Επιστροφή σε “Πολλαπλά tastings...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες