Entreactos ! Μικρά, μόνο στο μάτι..

Άβαταρ μέλους
Nickos H

Entreactos ! Μικρά, μόνο στο μάτι..

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Απρ 15, 2016 3:18 pm

Εικόνα

Αφιέρωμα στα Entreactos λοιπόν, αυτά τα μικρά κομψοτεχνήματα της Κουβανέζικης παραγωγής που επιβιώνουν σε πείσμα των καιρών ανάμεσα σε μεγαθήρια. Με 10 εκατοστά μήκος και μόλις 30 άρι ring σίγουρα δεν γεμίζουν το μάτι. Και όμως ισχύει 100% το μικρός στο μάτι μεγάλος..στην απόλαυση. Στο παρελθόν, κυκλοφορούσαν 5, πλέον μόνο 3 μετά την κατάργηση των Bolivar Demi Tasse το 2002 και των Rafael Gonzalez Demi Tasse το 1996. Πάντα από long filler premium καπνά, θέλουν μαστοριά στο στρίψιμο και για μένα αποτελούν έναν μικρό καλά κρυμμένο θησαυρό.

El Rey del Mundo, Demi Tasse

Από κούτα LAR JUL 12. Στο παρουσιαστικό του αυτό το μικρό διαβολάκι δεν λέει και πολλά. Διπλό claro wrapper με νεύρα εδώ και εκεί. Κόψιμο και στο κρύο τράβηγμα μου δίνει μια πανδαισία αρωμάτων λουλουδιών. Ανάβω προσεκτικά, το αφήνω να ηρεμίσει ένα λεπτό και ξεκινά με εναλλαγές ξύλων, πιπεριών και γης. Μικρές παύσεις και αναδύδει έναν αρωματικό κέδρο που σε καθηλώνει. Επιθετικό ξεκίνημα.. Στο δεύτερο τρίτο ο μικρός βασιλιάς του κόσμου, βγάζει αρώματα λεβάντας και στην μύτη λιβάνι. Αρώματα δυνατά, με σώμα και ένταση. Στο τελευταίο του μέρος ψωμί και άνθη στην μύτη για να τελειώσει με λίγο πιπέρι. Χρόνος καύσης 20 λεπτά , άνετο τράβηγμα και ο καπνός του πλούσιος. Γενικά τα entreactos έχουν μια ιδιομορφία θα έλεγα στην καύση. Θέλουν πολύ προσοχή στο άναμμά τους, από μακριά γιατί μπορεί να υπερθερμανθούν ακαριαία. Γι' αυτόν τον λόγο και μου αρέσει να τα καπνίζω αργά..με παύσεις και δίνοντας του χρόνο να βγάλει το μπουκέτο του. Με άριστα το 10 παίρνει άνετα ένα 7 και θα το χαρακτήριζα ως πούρο για συνοδεία τσικουδιάς με μεζέδες και γενικά για μετά από ένα καλό γεύμα.

Romeo y Julieta, Petit Julietas

To συγκεκριμένο μας ήρθε από κούτα με κωδικό ALT OCT 13. Tο κρατώ στα χέρια μου και χαζεύω για ώρα το απίστευτο χρώμα του wrapper του, σαν σοκολάτα γάλακτος που σε προκαλλεί να την γευτείς. Στο pre draw του, μου δίνει άρωμα τσαγιού. Το ανάβω και αυτό προσεκτικά και στην πρώτη τζούρα ξεκινάει με βρεγμένο χώμα. Είναι το χώμα που καθώς φαίνεται φύτρωσαν και άνθισαν τα άνθη που κρύβει μέσα του. Το χώμα εξαφανίζεται αμέσως και δίνει την θέση του σε άνθη γιασεμιού και γαρδένιας. Η μικρή julieta φαίνεται από πολύ καλή γενιά και σπεύδει να το επιβεβαιώσει αμέσως. Πλησιάζω το πούρο στην μύτη μου και μου δίνει το άρωμα κυπαρισσόξυλου. Στο πρώτο τρίτο ακόμα και έρχονται να συμπληρώσουν την πανδαισία φρούτα. Κυρίως ξερά σύκα. Στο δεύτερο τρίτο ξεκινάμε με μαντζούνια αλλά γρήγορα το γυρίζει πάλι σε άνθη και φρούτα με μια εξαιρετική εναλλαγή. Εκεί για μια στιγμή μου έδωσε έντονο άρωμα φράουλας που προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω βρει ξανά σε πούρο. Το δεύτερο μέρος κλείνει ιδανικά με βοτάνια. Στο τρίτο μέρος ξεκινά και γίνετια πιο mild. Πέφτει η ένταση και αφήνει στο στόμα γεύση αλμυρής καραμέλας βουτύρου, βότανα σαν δίκταμο και κλείνει με ένα ωραιότατο μαύρο τσάι και γη. Χρόνος καύσης 30 λεπτά, το τράβηγμά του λίγο πιο σφιχτό , αρωματικός καπνός και σκορ υψηλό 8,5 στα 10. Θα το χαρακτήριζα ως ιδανικό πούρο τόσο για ένα απογευματινό τσάι ή καφέ όσο και για έναν σύντομο περίπατο ή για να συνοδεύσει ένα απεριτίφ πριν το δείπνο.

Hoyo de Monterrey, Le Hoyo du Maire

To Hoyo του Δημάρχου λοιπόν βγήκε από SLB κούτα με κωδικό SGA NOV 15. Εμφανησιακά, αν και το νεότερο ηλικιακά από τα τρία entreactos που κάπνισα, είχε το ωραιότερο και πλέον σκούρο wrapper. Ένα σκούρο colorado wrapper με ελάχιστα νεύρα και προσεγμένη κατασκευή. Κόβω και βγάζει στο κρύο τράβηγμα ένα μυρωδάτο ξύλο και άρωμα εσπεριδοειδών. Λες να μπήκαμε στον κήπο των Εσπερίδων αναρωτιέμαι και πράγματι το μικρό ήταν ένα εισιτήριο για έναν ανοιξιάτικο ολοάνθιστο κήπο. Από το άναμμά του ξεκίνησε με βανίλια για να δώσει αμέσως την θέση του σε αρώματα εσπεριδοειδών κυρίως κίτρου. Πραγματικά πολύ εκλεπτισμένες γεύσεις που γαργαλούν την μύτη και τον ουρανίσκο. Πλησιάζω στην μύτη για να μου δώσει μπισκότο ενώ στην γεύση αφήνει την γλυκάδα ενός σιροπιαστού γλυκού με κυδώνι. Προχωράμε στο δεύτερο μέρος το οποίο είναι full στα βότανα από άκρη σ' άκρη απ' την αρχή ως το τέλος. Η αμμωνία είναι ακόμα παρούσα αλλά και πάλι δεν είναι σε θέση να χαλάσει τις εντυπώσεις γι' αυτό το καταπληκτικό πούρο. Μπαίνω στο τρίτο μέρος με άρωμα μπισκότου για να δώσει την θέση του διαδοχικά σε λίγη κρέμα και πάλι άνθη. Σκέτο μπουκέτο. Με το du Maire έκαψα στην κυριολεξία τα δάκτυλά μου. Δεν ήθελα να τελειώσει. 30 λεπτά καπνιστικής απόλαυσης με καλό τράβηγμα και πλούσιο καπνό. Το συγκεκριμένο χτυπάει το 9 στα 10 με αξιώσεις και θα έλεγα πως από τα τρία entreactos είναι το καλύτερο.

Και τα τρία είναι ιδιαίτερα και αξίζει να τα δοκιμάσετε. Το καθένα για διαφορετικούς λόγους πιστεύω θα σας κερδίσει..
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Entreactos ! Μικρά, μόνο στο μάτι..

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Απρ 15, 2016 5:06 pm

πολύ ωραία παρουσίαση Νικόλα, εύγε!

να πω ότι τα μπουκέτα τους έτσι τα βρίσκω πάνω-κάτω κι εγώ
κι ότι κατά καιρούς έχουν πέσει στα χέρια μου αριστουργηματικές κούτες κι από τα τρία
που όπως πολύ σωστά λες, είναι "κρυμμένοι θησαυροί"
(το Hoyo ήταν πάντα πιο ακριβό από τα άλλα, αλλά τα αξίζει όλα τα λεφτά του)

...θυμάμαι πριν 4 περίπου χρόνια
είχα βρει στην Ελβετία μια απίστευτη παρτίδα "maduro" Petit Julietas (EMA ABR 08) με 44 €
και τσάκισα κυριολεκτικά 8 κούτες που πρόλαβα να πάρω 8)

από τα δύο σταματημένα, έχω καπνίσει τα Bolivar που ήταν ένα "θωρηκτό τσέπης"
της ιδίας υψηλής κλάσης με τα άλλα...
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Απρ 15, 2016 5:25 pm

Για την ιστορία τα Petit Julietas τα έχω αγορασμένα από Ελλάδα και πιστεύω με μια γύρα κάποιος θα τα βρει στην Ελλάδα. Εάν έχεις διαθέσιμα φίλε κάψε-γράψε, σίγουρα θα τα πεις καλύτερα από μένα. :D
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Απρ 15, 2016 5:40 pm

μπααα, δε νομίζω Τάκη 8) μια χαρά τα "είπες" κι εσύ! :D

τα μικρά Romeo υπάρχουν στο κέντρο και σε χάρτινες πεντάδες για όποιον θέλει να δοκιμάσει
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Παρ Απρ 15, 2016 7:22 pm

Le Hoyo du Maire μολις μπηκε στην λιστα. Ευχαριστω Νικολα :!:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Απρ 15, 2016 8:07 pm

Άψογος Νίκο!
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Απρ 15, 2016 8:43 pm

Πολύ ωραία παρουσίαση, μπράβο.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Απρ 15, 2016 10:16 pm

Mε γεια το ξυρισμα αλλα και το θεμα!!! Δεν εχω καπνισει ΚΑΝΕΝΑ απο αυτα :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
John

Δημοσίευσηαπό John » Σάβ Απρ 16, 2016 7:52 am

Ωραίες περιγραφές Νίκο! Καλημέρα. :)
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Απρ 16, 2016 9:01 am

ωραιος νικολα
πολυ μου αρεσουν αυτες οι παρουσιασεις με μαζεμενα ολα τα πουρα
ευγε
:wink:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Σάβ Απρ 16, 2016 10:01 am

Νικε ειδα την παρουσιαση χθες το απογευμα,αλλα φευγαλεα..
τωρα την διαβασα κανονικα :wink:
ευγε..και εμενα μου αρεσουν τα μαζεμενα τεστινκ :wink:
χωρις να εχω κανει το Demi Tasse τα αλλα 2 σιγουρα κονταροκτυπιουνται ασχημα για το καλυτερο μικρο
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Σάβ Απρ 16, 2016 2:22 pm

Πολύ ωραία παρουσίαση Κρητίκαρε μας :wink:
Μας άνοιξες την όρεξη :!:
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Σάβ Απρ 16, 2016 6:31 pm

όντως καλή η παρουσίαση!
και τα τρία μικρά είναι
φανταστικά πουράκια
για πριν το φαγητό
και κατά τη διάρκεια
τσιπουρου και λοιπών απεριτίφ.
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Κυρ Απρ 17, 2016 10:24 am

Εξαιρετικός Νίκο, με έβαλες σε πειρασμούς!
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Κυρ Απρ 17, 2016 12:08 pm

Λοιπόν,αυτή η δουλειά θα γίνεται εδώ μέσα,
κάθε τρεις και λίγο θα πετιέται κάποιος και θα παρουσιάζει καινούργια πούρα, άγνωστα σε μένα
μια βδομάδα τώρα προσπαθώ να ολοκληρώσω μια λίστα με διάφορα πούρα που δεν έχω δοκιμάσει και θέλω να παραγγείλω,
(4-5 κομμάτια απ΄ το καθένα) σταθερού προϋπολογισμού, κι όλο σβήνω και γράφω.

[-λες να ΄ναι καλό κι αυτό που λέει ο ....., ή να βάλω κι εκείνο που παρουσιάζει ο ....., Μμμμ... η ευγενική χορηγία καλή φένεται,
ή μήπως η ξεπέτα του .....,]

Πέστε μου είστε όλοι βαλτοί ; διαολίζομαι το ξέρετε ; :twisted:

Άιντε να χαθείτε να χαθείτε από δω πέρα, άιντε να χαθείτε δεν ντρέπεστε λίγο... άει παρατήστε με :D :D :D
https://www.youtube.com/watch?v=N8E8LaGCbZA

Επιστροφή σε “Πολλαπλά tastings...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες