Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Άβαταρ μέλους
tliotis

Re: Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Δημοσίευσηαπό tliotis » Πέμ Αύγ 03, 2017 8:32 am

Oliva Serie V Double Robusto - LCD Triantafyllos ( Θεσσαλονίκης )

Εχθές το βράδυ, με συνοδεία πικάντικου cocktail μπουμπούνισα το εν λόγω πουράκι, μη περιμένοντας να είναι τόσο καλό.
στο pre έβγαζε μια γλύκα και μια σοκολατίλα!
Ανάβω και ξεκινάει με κακάο, γλυκιά σοκολάτα, καμμένη ζάχαρη και ξηρούς καρπούς. Πήγε πολύ καλά, μέχρι το τέλος όπου έβγαλε και λίγα πιπεράκια στο 3/3 σε συνδυασμό με αλατάκι.

Φίλε Τριαντάφυλλε σε ευχαριστώ πολύ για τη χορηγία αυτή, πραγματικά εξαιρετικό!!!
Αν δε κάνω λάθος το έχω περίπου 8 μήνες ( Αρχές του 2016 ) στο υγραντήρα μου!

Thank you bro!! :wink: :wink:

Εικόνα

Εικόνα
for those about to rock, we salute you
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Αύγ 03, 2017 6:02 pm

Χορηγιών το ανάγνωσμα, πρόσχωμεν..

Cuaba Diademas - CDH Τάκης

Εικόνα

Ποιός τυφλός δεν θέλει το φως του; Αυτά τα πούρα μετά από αρκετά χρόνια στα ντουλάπια σίγουρα θα κάνουν πολλούς
να τρίβουν τα μάτια τους. Πριν μήνες σε μια μάζωξη στου ψηλού είχα δώσει στους φίλους από ένα και ο Τάκης ανταπέδωσε το κέρασμα με ένα δικό του από κούτα Ιουνίου του 08.

Κάθομαι ευλαβικά να το καπνίσω. Ξετυλίγω το αλουμινόχαρτο στο οποίο είναι ζωσμένο και το μυρίζω. Ξύλο. Κόβω το κωνικό κεφάλι και τραβάω ξανά. Ξύλο και πάλι. Ας μην χάνω χρόνο. Φωτιά στην κυρία..

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά πουφ διακρίνω πάστα ελιάς, χόρτο και ξύλο. Σκάει μύτη και λίγη σκόνη κακάο. Μυρίζει το γιασεμί και καθώς πέφτει η ζέστη μπορώ να το απολαύσω καλύτερα. Το κακάο δυναμώνει και κοντά του έρχεται να προστεθεί κρέμα φουντουκιού. Αλμύρες και λίγο δέρμα έρχονται να συμπληρώσουν το μενού. Τραβάω αργά για να δω τα χούγια του. Τέτοιο πούρο θέλει σεβασμό. Η ένταση κάνει κάποιες αυξομοιώσεις, αλλού φορτσάρει και αλλού πέφτει αλλά μέχρι τώρα δίνει ρέστα..Προς το τέλος του 1ου τρίτου έρχεται και λίγο μέλι.

Μπαίνω στο δεύτερο μέρος με γαρύφαλλο και λευκό πιπέρι. Αρχίζει το πικρό κακάο με το κιλό..Γενικά φαίνεται ότι το blend του είναι εξαιρετικό, με μια τεράστια παλέτα γεύσεων και αρωμάτων. Στη μύτη μυρωδιά απο φρυγανιά. Σκέφτομαι τι μπορεί να ακολουθήσει και αυτό είναι μια δόση λιβάνι. Δεν προλαβαίνω να το απολαύσω και παραδίδει τη σειρά του σε κρέμες. Παχιές λιπαρές κρέμες που θυμίζουν χειμώνα μέσα στο κατακαλόκαιρο. Είμαι κάπου στη μέση του πούρου. 3 στάχτες όλες κι όλες. Αρχίζουν τα βότανα.. Παρέλαση από θρούμπι και αρισμαρί. Το diademas είναι το καπέλο του θαυματοποιού..βάζει το χέρι μέσα και τραβάει λαγούς με πετραχήλια.

Μιλάμε για απίστευτο πούρο, κεράσι μαρασκίνο και μια επίγευση από λικέρ βερύκοκου στο στόμα. Το να καπνίζεις μόνος σου diademas ή Μοντε Α λέει ο χορηγός είναι ευκαιρία για ενδοσκόπηση και συμφωνώ απόλυτα. Βάζεις σκέψεις σε σειρά, ηρεμείς μεν αλλά και απ' τις εναλλαγές των γεύσεων μένεις σε εγρήγορση. Δέρμα και λίγο ξυνισμένο γάλα έρχονται να μου θυμήσουν αυτό ακριβώς. Συνεχίζει με αρωματικά μεν βαριά δε λουλούδια μπερδεμένα με ξύλα.

Με ξύλα παρέδωσε το δεύτερο μέρος και με ξύλα ξεκίνησε το τρίτο. Μπουκώνει το στόμα μια πικάντικη γεύση τυριού με πιπέρι όπως το πεκορίνο. Κάτι μανιτάρια δίνουν και αυτά το παρών. Μιλάμε για άριστη καύση με τρομερό τράβηγμα που επιτρέπει στον καπνό να εισέρχεται κρύος στο στόμα ακόμα και τώρα που φτάνει στο τέλος του. Τα ξύλα γυρίζουν σε μαντζούνια και αυτά σε καφέ εσπρέσσο.

Αν κάτσω να μετρήσω τις γεύσεις που βρήκα θα χάσω την μπάλα. Την έχασα βασικά και χωρίς μέτρημα..
Δεν μιλάμε απλά για El Dorado, μιλάμε για πούρο απ' τα φαβορί για το top 10 της χρονιάς.

Τάκαρε ευχαριστώ σε..
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Αύγ 03, 2017 6:42 pm

Montecristo Open Eagle - CDH Nikos Doc

Εικόνα

Άλλη μια εξαιρετική χορηγία του ψηλού φίλου μου. Ο Νικόλας συχνά πυκνά τα παινεύει τα Eagle και δεν έχει άδικο. Γενικά την σειρά open δεν την πάω, αλλά τα Eagle είναι σχεδόν πάντα αυτή η σούπερ εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Εμφανησιακά άριστο. Τι να λέμε, νομίζω η φωτογραφία μιλάει από μόνη της..Το wrapper του φωνάζει από μακριά μάγκα βάλε μου χέρι.. Εννοείται πως γι' αυτό ήμαστε εδώ.. Κόβω και μυρίζω. Μανιτάρι, γη και χόρτα στο pre. Κάτι μου λέει ότι δεν θα έχει καμία σχέση στο μετά και έχω δίκιο.

Ξεκινάει με το καλησπέρα με φοβερές γλύκες από μούστο και καρύδι. Γλυκά ξύλα, κεχριμπάρι και μπόλικο ρετσίνι έρχονται σε κύμματα. Στην πορεία ήπιες γεύσεις, από μαντζούνια και λιβάνι, αρμονικά δεμένες εναλλάσονται. Κάνω παύσεις, του δίνω χρόνο να ξεδιπλώσει τα φτερά του. Ο αετός θέλει χώρο και ψηλές κορφές. Πετάει μόνος, ηγεμονικά και εποπτεύει το βασίλειό του. Ξύλο, δέρματα και μια μους κρέμας πορτοκαλιού έρχονται στο τέλος του πρώτου μέρους.

O αετός μου μεσουρανεί ήδη και δίνει μαντζούνια με πολλά παιχνίδια μεταξύ τους. Το γυρίζει ξαφνικά σε κίτρο και άνθος γιασεμιού. Εξαιρετικό !!! Αλμυρά nuts έρχονται να συμπληρώσουν το μενού.

Στο τρίτο του μέρος γίνεται κομμάτι πιο ξύλινο, αρμύρα, χορτάρι και προς το τέλος του μια κρέμα. Πραγματικά τρομερό πούρο και ένα απ' τα καλύτερα Eagle που έχω κάψει μέχρι τώρα.

Νικόλα μου σ' ευχαριστώ!
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Αύγ 03, 2017 7:24 pm

Nickos H έγραψε:...Αν κάτσω να μετρήσω τις γεύσεις που βρήκα θα χάσω την μπάλα...

κοίτα να δεις τι πάθαμε με τα Diademas Νίκο μου...
τα Cuaba είναι γενικά νέα πούρα (1996), τα Diademas ειδικά ακόμα περισσότερο (2003)
καπνίσαμε λοιπόν κάμποσα "φρέσκα" από τότε που βγήκανε, άντε με κάποια χρόνια πλάτη, και δεν
το πούρο έμοιαζε πολύ light...

πλανηθήκαμε πλάνην οικτρά φυσικά, το πούρο είναι τοτέμ αλλά θέλει βαρύ age για να λάμψει
και μόλις άρχισαν να κοντεύουν δεκαετία τα πρώτα 5άρια slb μας που είχαμε στα ντουλάπια
άρχισαν να χτυπάνε τα El Dorado στο καπάκι σαν συναγερμοί
φυσικά και τα αδικήσαμε...

το τράτζικ είναι ότι οι εγκληματίες τα σταματήσανε δέκα μόλις χρόνια μετά την κυκλοφορία τους (2013)
πριν καν συμπληρώσουν έναν πλήρη φυσιολογικό κύκλο
για να δουν και οι μανδαρίνοι αλλά και οι αφισιονάδοι τι ακριβώς παίζει μαζί τους...
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Αύγ 03, 2017 11:17 pm

Bolivar Petit Coronas LCD nikos doc

Εικόνα

Ο ψηλός μας μου χορήγησε αυτή την μικρή κορόνα και αν και το ήθελα πολύ συνεχώς ανέβαλα να την καπνίσω. Οι λόγοι είναι προφανείς, το πούρο κατευθείαν σε προδιαθέτει για κάπνισμα-ιεροτελεστία από αυτές πουν απαιτούν χαλαρότητα, χρόνο και συγκέντρωση.

Εμφανισιακά είναι από τα πιο όμορφα πούρα που έχω δεί ποτέ μου. Το wrapper είναι άνευρο με καταπληκτικές ματ διχρωμίες. H κρύα οσμή είναι έντονη και βγάζει σπάνια ξύλα, καφέδες και πιπέρια. Κοβω και το τράβηγμα είναι ένα τσακ πιο σφιχτό από το απολύτως ιδανικό. Παραδόξως το pre είναι σχετικά ασθενές.

Με πιάνει από τον σβέρκο από την αρχή κερνώντας βαθιά σεντούκια, καφέδες, κακάο, τσίλι και λουλούδια (λουλούδια σε bolivar αν είναι ποτέ δυνατόν). Καθώς προχωράει το πράγμα ξεφεύγει τελείως με πολύπλοκα αρωματισμένα ξύλα και κάτι αρκετά ξινό αλλά εντελώς απροσδιόριστο (και ευχάριστο). Εν τω μεταξύ αλλάζει συνεχώς και δεν το πιάνεις πουθενά, είναι πούρο-χαμαιλέοντας.

Προς τη μέση πάει κάπως να σμουθιάσει αλλά κρατάει εντάσεις με έντονο ξύλο, περίεργα μαντζούνια και πιπέρια. Και εκεί που νόμιζες ότι τα είχες δει όλα σου πετάει και κάτι καμένες ζάχαρες και λίγο λιβάνι. Σβήνει σ ένα κρεσέντο ξύλου και πιπεριού. Το σώμα στον θεό. Συνολικά μεταφυσικό El Dorado.

Νίκο μου τι να πω? Δεν ξέρω…Ευχαριστώ φαντάζομαι.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Αύγ 14, 2017 10:48 pm

Bolivar 5ta Avenida RE Alemania 2009 LCD Spasias

Εικόνα

109 (Double Robusto) 184 x 50
3.000 Numbered Dress Boxes of 20
600 Numbered Ceramic Jars of 25 cigars (re-released 2012)

ωραία πράγματα…
αυτό το Bolivar περίμενε σε ένα γερμανικό τοπικό καπνοπωλείο για 8 χρόνια
ώσπου το ανακάλυψε ένας έλληνας που θέλησε να μοιραστεί τη χαρά του
με μερικούς ιντερνετικούς φίλους που δεν έχει ακόμα γνωρίσει από κοντά

κι έτσι λοιπόν, αφού έκανε άλλο ένα μακρύ ταξίδι από τη Γερμανία στην Ελλάδα
και πέρασε πρώτα από Χολαργό κάνοντας και μια τσάρκα Πειραιά
στο τέλος κατέληξε να καπνιστεί παρέα με δυο παραγαδίσιες συναγρίδες
κάπου στις θάλασσες του ελληνικού νότου

…είχα φουμάρει ένα-δυο από αυτά τα 109 μόλις είχαν κυκλοφορήσει
δίχως να μου κάνουν εξ όσων θυμάμαι κάποιο ιδιαίτερο κλικ
τώρα όμως μιλάμε για ένα οκτάχρονο πλέον στικ που με κοιτάζει αινιγματικά
ντυμένο ένα πολλά υποσχόμενο σοκολατένιο wrapper…

Εικόνα

το pre είναι μυσταγωγία από μόνο του γεμάτο vintage λιχουδιές
σεντούκι, παλιό χαρτί, λουκουμόσκονη, καραμέλα τσάρλεστον, σκινόχωμα, μέλι, αράπικο φιστίκι
με τα πρώτα puff να έχουν αρκετό αλατοπίπερο και μια ξυλώδη υφή
ο στρίφτης μαγκιόρος, έχει φτιάξει ένα πούρο που κατασκευαστικά αγγίζει το τέλειο

το 109 αρχίζει σιγά-σιγά να ξυπνάει και να αδειάζει το φορτίο του
εσπρέσο, δέρματα, καρύδια, κέδρο, γη, μαζί με κάτι floral
πολύ κοντά στα ρόδα και τα γιασεμιά που περιέγραψε ο κρητικός μας
μου βγάζει και κάτι πικρόγλυκο με φρουτώδη υφή, σαν άγλυκη μαρμελάδα κυδώνι ή ροδάκινο

Εικόνα

τα έχει και τα πιπέρια του και μάλιστα περασμένα από χοντρό μύλο
όπως και πολύ κακάο, σκούρο, μπίτερ, πικρό
με τα φιστίκια να χορεύουν καθώς καβουρδίζονται αυτοστιγμεί
ενώ κάπου στο βάθος καραδοκεί και μια ανεπαίσθητη νότα λεμονανθού
η καμένη ζάχαρη κάνει την εμφάνιση της μαζί με βαρύ ξύλο κυπαρισσιού
ενώ αν αυτό δεν είναι πορτοκάλι έστω και περαστικό, εγώ θα πάω να κουρευτώ γουλί…

Εικόνα

το πούρο αν και έχει γλυκά στοιχεία, ο βασικός χαρακτήρας του πηγαίνει στο bitter
κάτι που επιβεβαιώνει και το τελευταίο του κομμάτι
με πικρούς καφέδες, σκούρα σοκολάτα, άγλυκο μπισκότο, αλμυρή καραμέλα

συμπερασματικά ένα «αιρετικό» Bolivar, με στοιχεία πειραματισμού και προσθήκες στο blend
κάτι που είναι καλοδεχούμενο και μέσα στο πνεύμα και το γενικό κόνσεπτ των regional
και στην περίπτωση του 5ta avenida κρίνεται ως αρκετά επιτυχημένο

Εικόνα

Στέργιε πολλά-πολλά «ευχαριστώ» κι από μένα
πρώτα για τη χειρονομία σου και μετά γι’ αυτό το ιδιαίτερο ταξίδι
εννοείται πως όταν με το καλό έλθεις στα πάτρια, ρίχνεις σήμα για τα περαιτέρω…
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Κυρ Αύγ 27, 2017 11:48 pm

Partagás
Churchill de Luxe - LCD Nickos H

Εικόνα

Μια βδομάδα έχει περάσει που το κάπνισα,
λίγο πριν τον 15αύγουστο μου το πρόσφερε ο Νίκος στην πρώτη συνάντησή μας
ένα άγνωστο πούρο για μένα, Partagas Churchill de luxe ούτε καν το όνομά του δεν είχα ακούσει.
Mου κίνησε το ενδιαφέρον και με το που έφυγες Νίκο από το μαγαζί έκατσα κι έψαξα το "γενεολογικό" του...

Churchill de Luxe
Julieta No.2
47 x 178 (7.0")
Churchill
A pre-1960 release. Discontinued 2006

Ολίγον box pressed σώμα,
το χαζεύω για λίγο,
μέχρι να έρθει ένας παγωμένος εσπρέσο.

Έχοντας ένα μικρό τσωρτσιλιόνικο άγχος το τρυπώ και....
όλα καλά, ρουφά σαν μπουρί Εικόνα

Κρύο τράβηγμα από ανοιξιάτικη δροσιά δίπλα σε ρυάκι μαζί με αποξηραμένα άνθη
Τα αποξηραμένα άνθη μου πλασάρονται και μετά το πυρ μαζί με κάτι βελούδινο γλυκό και απαλό σαν κρέμα
τα πρώτα 10-15 λεπτά δεν μπορώ να καταλάβω πότε τα γλυκά άνθη γίνονται βότανα και πότε δροσερή κρέμα.

Αναρωτιέμαι αν καπνίζω Partagas :roll:
σκέφτομαι: [...ρε συ λες να'χει πικάρει;]
αλλά και έτσι νάναι μ΄αρέσει πολύ,
όλα είναι μαλακά, στρογγυλά, διαφορετικά.

Κι εκεί, κάπου στην αρχή του 2/3 μου λέει...
- Με αμφισβητείς ;
βγάζοντας ένα μαλακό δερμάτινο μαστίγιο για να με τιμωρήσει 8)
Το σώμα γεμίζει,
και ανεβάζει στροφές με υγρά αρωματικά ξύλα πεσμένα στη γη, μπαχάρια, μέντα και ρίγανη.
Ήταν ένα πολύ νόστιμο πούρο, πολύ ισοροπημένο τα είχε όλα κι όσο έπρεπε,
ακόμη και το πιπέρι του...
θα το έλεγα γλυκό πιπεράκι
Εικόνα

Τέλειωσε Νίκο ο καφές και έβαλα μια τσικουδιά (όχι παγωμένη) να πιω στη υγειά σου
Εικόνα
Αλλά τι να σου κάνει μία, κι έβαλα άλλη μία...

και μετά...

La vita e bella :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Αύγ 30, 2017 2:56 pm

Bolivar Especiales No.2 RE Alemania 2009 LCD Spasias

Εικόνα

Delicados 192 x 38
2.400 Numbered Dress Boxes of 25, in aluminium foil bundle

φουμάρω σήμερα και το δεύτερο regional τεφαρίκι που ανακάλυψε ο Στέργιος
ένα πανέμορφο μακρύλεπτο delicado, στο format δυο μυθικών πούρων
του Partagas Serie du Connaisseur No.1 και του El Rey del Mundo Grandes de Espana
αλλά και του ομώνυμου Bolivar, που έβγαινε μέχρι τη δεκαετία του ’80 σε 50άρι dress
τυλιγμένο κι αυτό σε αλουμινόχαρτο

κόβω και ρουφάω τους κρύους χυμούς του, προϊδεασμένος αφού ο κρητικός μας έπαθε την πλάκα του
και με τη μία καταλαβαίνω πως πρόκειται να παιχτεί παράσταση εξαιρετική και σπουδαία
επιπέδου βασιλικού θεάτρου της Λόντρας
αφού τα χειμωνιάτικα μέλια, τα άνθη, οι κανέλες και οι καραμέλες που ρέουν εν αφθονία
προϊδεάζουν γι’ αυτό που θα συμβεί σε λίγο στη σκηνή

Εικόνα

οι πρώτες τζούρες έχουν μια γλυκιά φρουτώδη γεύση, αραχνοΰφαντη και φεγγαροκεντημένη
και μετά αρχίζει μια παρέλαση από έναν μαγικό θίασο, σκηνοθετημένο από το Μανιτού αυτοπροσώπως
άνθη τριανταφυλλιάς, γαρδένια, παντεσπάνι ραντισμένο με ροδόνερο, βανίλια
δέρμα, εσπεριδοειδή, καμένη ζάχαρη, μαντζουνοβότανα, κακάο, και μπόλικα φουντουκοκάρυδα
με παρεμβολές αρωματικού ξύλου, γης και καφέ
κι ένα ροκ πιπέρι εδώ κι εκεί μαζί με κάτι ξαφνικές αλμύρες, να αποδίδουν τιμές στο Στρατηγό

απίστευτο πούρο, οργασμικό, μοναδικό, σπάνιο!
ειδικά οι μπολιβαράκηδες θα πάθουν παράκρουση και θα το θυμούνται για χρόνια...

Στέργιε καλή σου ώρα, σε ευχαριστώ εκ βαθέων φίλε μου!

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Κυρ Σεπ 03, 2017 4:45 pm

Εικόνα

Punch Coronas - LCD konstadinos23 Εικόνα

Εικόνα

Μου το πρόσφερε ο Κωνσταντίνος μέσα στο καλοκαίρι
του 99 είναι η κορώνα, "Κυπριακιά"
Δεν μυρίζω πολλά στο σώμα, μάλλον τίποτα !
ενώ μετά το κόψιμο ελάχιστα... παλιά χαρτόκουτα ; κάτι vintage υγρό
Ανάβω με σπίρτο και
καβουρδισμένοι ξηροί καρποί πλημυρίζουν έντονα το στόμα μου
μετά νιώθω βότανα, το πούρο είναι μαλακό και απαλό,
μια οσμή από γλυκά άχυρα στη συνέχεια αλλά και παξιμάδι για 3-4 τζούρες,
μετά κάνει την εμφάνισή του ένα τόσο δα μικρό πιπέρι, μαζί με ένα γλυκόπιοτο ξύλο,
τσάι μαύρο ακολουθεί..
και μπαχάρια στην αρχή του 3/3
κι εκεί, μόλις είχα βγάλει το δαχτυλίδι πάλι βότανα και,
και δυόσμος !
στα 2 cm δυνάμωσαν τα μπαχάρια τα ξύλα και το πιπέρι και το εγκατέλειψα :mrgreen:
Κωνσταντίνε δεν ξέρω τι και αν έχει αποδημήσει από ετούτο εδώ το πούρο
αλλά μ' άρεσε, ήταν ομαλοποιημένο, γλυκό και αρκετά ευχάριστο σε όλη τη διαδρομή του.
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Σεπ 04, 2017 6:53 am

τι μου θύμισες... απίστευτο λεύκωμα Λευτέρη!!!
Μετανοείτε...
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Δευ Σεπ 04, 2017 1:26 pm

@ Τάκης
Πολύ χάρηκα που σου άρεσαν και ευχαριστήθηκες τα πούρα. Και μόνο η χαρά που πήρα διαβάζοντας ότι τα πούρα ήταν σε καλή κατάσταση και με τόσο πολύπλοκο γευστικό προφίλ ήταν απερίγραπτή :D :D .
Μακάρι να βρω και άλλα τέτοια καλούδια να σας στείλω ξανά.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Σεπ 05, 2017 5:57 pm

Partagas 898 LCD Nickos H

Εικόνα

κάθε φορά που ο κρητικός φίλος μου βγάζει από τις ντιβανοκασέλες του
και μου δίνει ένα από εκείνα τα λαδερά και καλοθρεμμένα οχτώ-εννιά-οχτώ του
που τα περιποιείται και τα κανακεύει με ηρεμία και υπομονή Βούδα 8) πριν σπάσει το χρυσό τους τσόφλι
είμαι 200% βέβαιος πως θα γίνει πανηγύρι

και τούτη η γέρικη ντάλια (BLP NOV 08), δεν ξεφεύγει από τον κανόνα
κολυμπώντας μες τη λαδούρα, βγάζει νταλκάδες από το κοίταγμα και μόνο, τάζοντας πολλά
δεν κρατιέμαι και κεντάω την ξαναμμένη κρεολή που παίρνει φωτιά αμέσως
ο αρκουδιάρης βαράει το ντέφι κι η αρκούδα χορεύει
από τσάμικο μέχρι τσιφτετέλι, κι από ρούμπα και σάλσα μέχρι τάνγκο αρτζεντίνο

κεχριμπάρια, δέρματα, βουτυρωμένα ξηροκάρπια, σοκολάτες, ξύλα, λουλούδια
κρέμες, βανίλιες, καφέδες, ψημένα μπαχαρικά , πολύχρωμες πιπεριές και φουλ παντεσπάνια
με μια μεγαλοφυή πινελιά από λεμονόκουπα βουτηγμένη στη ζάχαρη
(τα άλλα μισά που γεύτηκα δεν τα συγκράτησα καν)

πολυοργασμικό πούρο, ανεπανάληπτο, Ελνοραντάρα!!!
να ‘σαι καλά φιλαράκι μου…

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Σεπ 06, 2017 8:38 pm

Dunhill 100th Anniversary Τάκης

Εικόνα

Αυτό το Non βγήκε το 2008 για να εορταστούν τα 100 χρόνια της Dunhill.

Μου άρεσε πάρα πολύ- ήταν ένα ποιοτικό, μέτριο σε ένταση κάπνισμα, πολύ αρωματικό και ραφιναρισμένο, δίχως γωνίες και περίεργες συγγένειες.

Αρχοντικής καταβολής η σύλληψη και κατασκευή του, το τράβηγμα ελεύθερο, η στάχτη παχιά και κολλημένη στο σώμα όσο καιγόταν -χρώματος κιτρινο γκρί.

Παλέτα με στοιχεία κέδρου, ξηροί καρποί, αχνά μπαχαρικά, ψημμένο ψωμί και στο προς το τέλος λίγο κακάο.

Γενικά και σταθερά επίπεδο σαν φρέσκοκαλιμπραρισμένο τετρακύλινδρο μηχανάκι που πάει δίχως αναβάτη, με αυτή την παρήγορη αλλά μονότονη μουρμούρα που σου λέει "είμαι εδώ" αλλά μετά σε βάζει για ύπνο μέχρι να κλείσεις τη μίζα.

Οι διακυμάνσεις μικρές -μετά το πρώτο τρίτο γυρνάει λίγο το πηδάλιο προς κάτι πιο έντονο και γευστικό που με έκανε λίγο να αναθαρρήσω, αλλά γρήγορα επανήλθαμε στα γνώριμα -δίχως αναταράξεις και εντάσεις- νερά εώς το τελείωμα - που όντας πια βεβαρυμένο λόγω των ελαίων αποτίει φόρο τιμής στο Κουβανέζικο παρελθόν της μάρκας με το κακάο που ανέφερα παραπάνω.

Αν κυκλοφορούσε θα το αγόραζα πάλι. Σε αναζήτηση στο ίντερνετ είδα ότι η δεκάδα κόστιζε γύρω στα 160 ντόλαρς που τα αξίζει γιατί είναι καλή παρέα, απολαυστική για τα κυβικά της.

Φίλε Τάκη σε ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για την ευγενική σου χορηγία 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Σεπ 10, 2017 1:22 pm

Cuaba Tradicionales LCD Alex

Εικόνα

εδώ έχουμε να κάνουμε με άλλη μια μανατζερίστικη π@π@ρι@ της HSA
αφού το εν λόγω πούρο φαίνεται να καταργήθηκε μεν το 2012
αλλά τελικά συνεχίζει να κυκλοφορεί και να οπλοφορεί κανονικά και με το νόμο
με καταγεγραμμένους κωδικούς τουλάχιστον μέχρι το 2016

το 120 x 42 Petit Perfecto πάντως που φουμάρω, είναι παλιατζούρα
και συγκεκριμένα από το Σωτήριο Έτος 2006, (OEB AGO 06)

για εντεκάχρονο ξεκίνησε τσαμπουκαλεμένα με μπαχαροπίπερα και γλυκό κέδρο
με νότες ψημένου ψωμιού, καφέδες κι ένα λουλουδάτο/βοτανικό στοιχείο στη συνέχεια
ενώ στο background παίζει και κάτι γαλακτώδες

το μικρό perfecto κρατάει ως το τέλος τον spicy/ξυλώδη/βοτανικό χαρακτήρα
μαζί με λίγο δέρμα, κακάο, και αλμυρές πινελιές, χωρίς ιδιαίτερες εκλάμψεις

συμπαθητικό cuaba-κι, αλλά ποτέ δεν έφτασε στο level ενός Divino ή Exclusivo
για να μείνω μόνο στα πιο «μικρά» της brand
καταγράφοντας μαζί με το Generoso συνήθως πιο χαμηλές πτήσεις σε σχέση με τα άλλα αδέλφια του

Άλεξ, σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να το ξαναθυμηθώ :wink:

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Κυρ Σεπ 10, 2017 2:28 pm

HOYO SHORT HOYO PIRAMIDES LE2011 LCDNickos H

Εικόνα

Το ειχα πεντε μήνες περίπου στον υγραντηρα και ήθελα καιρό τωρα να το καπνισω
Βρηκα την ευκαιρία και το έκαψα σε μια pub συνοδεία μπύρας και βλέποντας την εθνικη μας κόντρα στο Βέλγιο.

Απο εμφάνιση τα σπάει με
σοκολατί και λαδερο ράπερ!
Στο Pre μου εδωσε ξύλο και ελάχιστο μέλι.

Ξεκίνησε χαλαρά με αλατισμένα ξηροκαρπια και ενα ελαφρύ καφεδακι ενω αργότερα έβγαλε κρεμα και ο καφες εγινε έντονος, βαρύς.!

Στο δεύτερο μέρος στο παιχνίδι μπήκαν διαφορα μπαχάρια και μια υποψία μελιού.!
Λιγο αργότερα πήγε να εμφανιστεί λιγο κακάο αλλα χάθηκε πριν καν πατήσει το πόδι του χορτάρι!!

Στο τρίτο κ τελευταίο μερος βάρυνε λιγάκι με μπολικο καφε, κανέλα, μπαχάρια ενω άφηνε μια γλυκιά επίγευση..

Εξαιρετική λιμιταδα.
Νικόλα σ'ευχαριστω πολυ.!!!

Επιστροφή σε “Πολλαπλά tastings...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες