Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Άβαταρ μέλους
tliotis

Re: Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Δημοσίευσηαπό tliotis » Πέμ Αύγ 03, 2017 8:32 am

Oliva Serie V Double Robusto - LCD Triantafyllos ( Θεσσαλονίκης )

Εχθές το βράδυ, με συνοδεία πικάντικου cocktail μπουμπούνισα το εν λόγω πουράκι, μη περιμένοντας να είναι τόσο καλό.
στο pre έβγαζε μια γλύκα και μια σοκολατίλα!
Ανάβω και ξεκινάει με κακάο, γλυκιά σοκολάτα, καμμένη ζάχαρη και ξηρούς καρπούς. Πήγε πολύ καλά, μέχρι το τέλος όπου έβγαλε και λίγα πιπεράκια στο 3/3 σε συνδυασμό με αλατάκι.

Φίλε Τριαντάφυλλε σε ευχαριστώ πολύ για τη χορηγία αυτή, πραγματικά εξαιρετικό!!!
Αν δε κάνω λάθος το έχω περίπου 8 μήνες ( Αρχές του 2016 ) στο υγραντήρα μου!

Thank you bro!! :wink: :wink:

Εικόνα

Εικόνα
φούμα στη φούμα
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Αύγ 03, 2017 6:02 pm

Χορηγιών το ανάγνωσμα, πρόσχωμεν..

Cuaba Diademas - CDH Τάκης

Εικόνα

Ποιός τυφλός δεν θέλει το φως του; Αυτά τα πούρα μετά από αρκετά χρόνια στα ντουλάπια σίγουρα θα κάνουν πολλούς
να τρίβουν τα μάτια τους. Πριν μήνες σε μια μάζωξη στου ψηλού είχα δώσει στους φίλους από ένα και ο Τάκης ανταπέδωσε το κέρασμα με ένα δικό του από κούτα Ιουνίου του 08.

Κάθομαι ευλαβικά να το καπνίσω. Ξετυλίγω το αλουμινόχαρτο στο οποίο είναι ζωσμένο και το μυρίζω. Ξύλο. Κόβω το κωνικό κεφάλι και τραβάω ξανά. Ξύλο και πάλι. Ας μην χάνω χρόνο. Φωτιά στην κυρία..

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά πουφ διακρίνω πάστα ελιάς, χόρτο και ξύλο. Σκάει μύτη και λίγη σκόνη κακάο. Μυρίζει το γιασεμί και καθώς πέφτει η ζέστη μπορώ να το απολαύσω καλύτερα. Το κακάο δυναμώνει και κοντά του έρχεται να προστεθεί κρέμα φουντουκιού. Αλμύρες και λίγο δέρμα έρχονται να συμπληρώσουν το μενού. Τραβάω αργά για να δω τα χούγια του. Τέτοιο πούρο θέλει σεβασμό. Η ένταση κάνει κάποιες αυξομοιώσεις, αλλού φορτσάρει και αλλού πέφτει αλλά μέχρι τώρα δίνει ρέστα..Προς το τέλος του 1ου τρίτου έρχεται και λίγο μέλι.

Μπαίνω στο δεύτερο μέρος με γαρύφαλλο και λευκό πιπέρι. Αρχίζει το πικρό κακάο με το κιλό..Γενικά φαίνεται ότι το blend του είναι εξαιρετικό, με μια τεράστια παλέτα γεύσεων και αρωμάτων. Στη μύτη μυρωδιά απο φρυγανιά. Σκέφτομαι τι μπορεί να ακολουθήσει και αυτό είναι μια δόση λιβάνι. Δεν προλαβαίνω να το απολαύσω και παραδίδει τη σειρά του σε κρέμες. Παχιές λιπαρές κρέμες που θυμίζουν χειμώνα μέσα στο κατακαλόκαιρο. Είμαι κάπου στη μέση του πούρου. 3 στάχτες όλες κι όλες. Αρχίζουν τα βότανα.. Παρέλαση από θρούμπι και αρισμαρί. Το diademas είναι το καπέλο του θαυματοποιού..βάζει το χέρι μέσα και τραβάει λαγούς με πετραχήλια.

Μιλάμε για απίστευτο πούρο, κεράσι μαρασκίνο και μια επίγευση από λικέρ βερύκοκου στο στόμα. Το να καπνίζεις μόνος σου diademas ή Μοντε Α λέει ο χορηγός είναι ευκαιρία για ενδοσκόπηση και συμφωνώ απόλυτα. Βάζεις σκέψεις σε σειρά, ηρεμείς μεν αλλά και απ' τις εναλλαγές των γεύσεων μένεις σε εγρήγορση. Δέρμα και λίγο ξυνισμένο γάλα έρχονται να μου θυμήσουν αυτό ακριβώς. Συνεχίζει με αρωματικά μεν βαριά δε λουλούδια μπερδεμένα με ξύλα.

Με ξύλα παρέδωσε το δεύτερο μέρος και με ξύλα ξεκίνησε το τρίτο. Μπουκώνει το στόμα μια πικάντικη γεύση τυριού με πιπέρι όπως το πεκορίνο. Κάτι μανιτάρια δίνουν και αυτά το παρών. Μιλάμε για άριστη καύση με τρομερό τράβηγμα που επιτρέπει στον καπνό να εισέρχεται κρύος στο στόμα ακόμα και τώρα που φτάνει στο τέλος του. Τα ξύλα γυρίζουν σε μαντζούνια και αυτά σε καφέ εσπρέσσο.

Αν κάτσω να μετρήσω τις γεύσεις που βρήκα θα χάσω την μπάλα. Την έχασα βασικά και χωρίς μέτρημα..
Δεν μιλάμε απλά για El Dorado, μιλάμε για πούρο απ' τα φαβορί για το top 10 της χρονιάς.

Τάκαρε ευχαριστώ σε..
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Αύγ 03, 2017 6:42 pm

Montecristo Open Eagle - CDH Nikos Doc

Εικόνα

Άλλη μια εξαιρετική χορηγία του ψηλού φίλου μου. Ο Νικόλας συχνά πυκνά τα παινεύει τα Eagle και δεν έχει άδικο. Γενικά την σειρά open δεν την πάω, αλλά τα Eagle είναι σχεδόν πάντα αυτή η σούπερ εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Εμφανησιακά άριστο. Τι να λέμε, νομίζω η φωτογραφία μιλάει από μόνη της..Το wrapper του φωνάζει από μακριά μάγκα βάλε μου χέρι.. Εννοείται πως γι' αυτό ήμαστε εδώ.. Κόβω και μυρίζω. Μανιτάρι, γη και χόρτα στο pre. Κάτι μου λέει ότι δεν θα έχει καμία σχέση στο μετά και έχω δίκιο.

Ξεκινάει με το καλησπέρα με φοβερές γλύκες από μούστο και καρύδι. Γλυκά ξύλα, κεχριμπάρι και μπόλικο ρετσίνι έρχονται σε κύμματα. Στην πορεία ήπιες γεύσεις, από μαντζούνια και λιβάνι, αρμονικά δεμένες εναλλάσονται. Κάνω παύσεις, του δίνω χρόνο να ξεδιπλώσει τα φτερά του. Ο αετός θέλει χώρο και ψηλές κορφές. Πετάει μόνος, ηγεμονικά και εποπτεύει το βασίλειό του. Ξύλο, δέρματα και μια μους κρέμας πορτοκαλιού έρχονται στο τέλος του πρώτου μέρους.

O αετός μου μεσουρανεί ήδη και δίνει μαντζούνια με πολλά παιχνίδια μεταξύ τους. Το γυρίζει ξαφνικά σε κίτρο και άνθος γιασεμιού. Εξαιρετικό !!! Αλμυρά nuts έρχονται να συμπληρώσουν το μενού.

Στο τρίτο του μέρος γίνεται κομμάτι πιο ξύλινο, αρμύρα, χορτάρι και προς το τέλος του μια κρέμα. Πραγματικά τρομερό πούρο και ένα απ' τα καλύτερα Eagle που έχω κάψει μέχρι τώρα.

Νικόλα μου σ' ευχαριστώ!
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Αύγ 03, 2017 7:24 pm

Nickos H έγραψε:...Αν κάτσω να μετρήσω τις γεύσεις που βρήκα θα χάσω την μπάλα...

κοίτα να δεις τι πάθαμε με τα Diademas Νίκο μου...
τα Cuaba είναι γενικά νέα πούρα (1996), τα Diademas ειδικά ακόμα περισσότερο (2003)
καπνίσαμε λοιπόν κάμποσα "φρέσκα" από τότε που βγήκανε, άντε με κάποια χρόνια πλάτη, και δεν
το πούρο έμοιαζε πολύ light...

πλανηθήκαμε πλάνην οικτρά φυσικά, το πούρο είναι τοτέμ αλλά θέλει βαρύ age για να λάμψει
και μόλις άρχισαν να κοντεύουν δεκαετία τα πρώτα 5άρια slb μας που είχαμε στα ντουλάπια
άρχισαν να χτυπάνε τα El Dorado στο καπάκι σαν συναγερμοί
φυσικά και τα αδικήσαμε...

το τράτζικ είναι ότι οι εγκληματίες τα σταματήσανε δέκα μόλις χρόνια μετά την κυκλοφορία τους (2013)
πριν καν συμπληρώσουν έναν πλήρη φυσιολογικό κύκλο
για να δουν και οι μανδαρίνοι αλλά και οι αφισιονάδοι τι ακριβώς παίζει μαζί τους...
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Αύγ 03, 2017 11:17 pm

Bolivar Petit Coronas LCD nikos doc

Εικόνα

Ο ψηλός μας μου χορήγησε αυτή την μικρή κορόνα και αν και το ήθελα πολύ συνεχώς ανέβαλα να την καπνίσω. Οι λόγοι είναι προφανείς, το πούρο κατευθείαν σε προδιαθέτει για κάπνισμα-ιεροτελεστία από αυτές πουν απαιτούν χαλαρότητα, χρόνο και συγκέντρωση.

Εμφανισιακά είναι από τα πιο όμορφα πούρα που έχω δεί ποτέ μου. Το wrapper είναι άνευρο με καταπληκτικές ματ διχρωμίες. H κρύα οσμή είναι έντονη και βγάζει σπάνια ξύλα, καφέδες και πιπέρια. Κοβω και το τράβηγμα είναι ένα τσακ πιο σφιχτό από το απολύτως ιδανικό. Παραδόξως το pre είναι σχετικά ασθενές.

Με πιάνει από τον σβέρκο από την αρχή κερνώντας βαθιά σεντούκια, καφέδες, κακάο, τσίλι και λουλούδια (λουλούδια σε bolivar αν είναι ποτέ δυνατόν). Καθώς προχωράει το πράγμα ξεφεύγει τελείως με πολύπλοκα αρωματισμένα ξύλα και κάτι αρκετά ξινό αλλά εντελώς απροσδιόριστο (και ευχάριστο). Εν τω μεταξύ αλλάζει συνεχώς και δεν το πιάνεις πουθενά, είναι πούρο-χαμαιλέοντας.

Προς τη μέση πάει κάπως να σμουθιάσει αλλά κρατάει εντάσεις με έντονο ξύλο, περίεργα μαντζούνια και πιπέρια. Και εκεί που νόμιζες ότι τα είχες δει όλα σου πετάει και κάτι καμένες ζάχαρες και λίγο λιβάνι. Σβήνει σ ένα κρεσέντο ξύλου και πιπεριού. Το σώμα στον θεό. Συνολικά μεταφυσικό El Dorado.

Νίκο μου τι να πω? Δεν ξέρω…Ευχαριστώ φαντάζομαι.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Αύγ 14, 2017 10:48 pm

Bolivar 5ta Avenida RE Alemania 2009 LCD Spasias

Εικόνα

109 (Double Robusto) 184 x 50
3.000 Numbered Dress Boxes of 20
600 Numbered Ceramic Jars of 25 cigars (re-released 2012)

ωραία πράγματα…
αυτό το Bolivar περίμενε σε ένα γερμανικό τοπικό καπνοπωλείο για 8 χρόνια
ώσπου το ανακάλυψε ένας έλληνας που θέλησε να μοιραστεί τη χαρά του
με μερικούς ιντερνετικούς φίλους που δεν έχει ακόμα γνωρίσει από κοντά

κι έτσι λοιπόν, αφού έκανε άλλο ένα μακρύ ταξίδι από τη Γερμανία στην Ελλάδα
και πέρασε πρώτα από Χολαργό κάνοντας και μια τσάρκα Πειραιά
στο τέλος κατέληξε να καπνιστεί παρέα με δυο παραγαδίσιες συναγρίδες
κάπου στις θάλασσες του ελληνικού νότου

…είχα φουμάρει ένα-δυο από αυτά τα 109 μόλις είχαν κυκλοφορήσει
δίχως να μου κάνουν εξ όσων θυμάμαι κάποιο ιδιαίτερο κλικ
τώρα όμως μιλάμε για ένα οκτάχρονο πλέον στικ που με κοιτάζει αινιγματικά
ντυμένο ένα πολλά υποσχόμενο σοκολατένιο wrapper…

Εικόνα

το pre είναι μυσταγωγία από μόνο του γεμάτο vintage λιχουδιές
σεντούκι, παλιό χαρτί, λουκουμόσκονη, καραμέλα τσάρλεστον, σκινόχωμα, μέλι, αράπικο φιστίκι
με τα πρώτα puff να έχουν αρκετό αλατοπίπερο και μια ξυλώδη υφή
ο στρίφτης μαγκιόρος, έχει φτιάξει ένα πούρο που κατασκευαστικά αγγίζει το τέλειο

το 109 αρχίζει σιγά-σιγά να ξυπνάει και να αδειάζει το φορτίο του
εσπρέσο, δέρματα, καρύδια, κέδρο, γη, μαζί με κάτι floral
πολύ κοντά στα ρόδα και τα γιασεμιά που περιέγραψε ο κρητικός μας
μου βγάζει και κάτι πικρόγλυκο με φρουτώδη υφή, σαν άγλυκη μαρμελάδα κυδώνι ή ροδάκινο

Εικόνα

τα έχει και τα πιπέρια του και μάλιστα περασμένα από χοντρό μύλο
όπως και πολύ κακάο, σκούρο, μπίτερ, πικρό
με τα φιστίκια να χορεύουν καθώς καβουρδίζονται αυτοστιγμεί
ενώ κάπου στο βάθος καραδοκεί και μια ανεπαίσθητη νότα λεμονανθού
η καμένη ζάχαρη κάνει την εμφάνιση της μαζί με βαρύ ξύλο κυπαρισσιού
ενώ αν αυτό δεν είναι πορτοκάλι έστω και περαστικό, εγώ θα πάω να κουρευτώ γουλί…

Εικόνα

το πούρο αν και έχει γλυκά στοιχεία, ο βασικός χαρακτήρας του πηγαίνει στο bitter
κάτι που επιβεβαιώνει και το τελευταίο του κομμάτι
με πικρούς καφέδες, σκούρα σοκολάτα, άγλυκο μπισκότο, αλμυρή καραμέλα

συμπερασματικά ένα «αιρετικό» Bolivar, με στοιχεία πειραματισμού και προσθήκες στο blend
κάτι που είναι καλοδεχούμενο και μέσα στο πνεύμα και το γενικό κόνσεπτ των regional
και στην περίπτωση του 5ta avenida κρίνεται ως αρκετά επιτυχημένο

Εικόνα

Στέργιε πολλά-πολλά «ευχαριστώ» κι από μένα
πρώτα για τη χειρονομία σου και μετά γι’ αυτό το ιδιαίτερο ταξίδι
εννοείται πως όταν με το καλό έλθεις στα πάτρια, ρίχνεις σήμα για τα περαιτέρω…
Μετανοείτε...

Επιστροφή σε “Πολλαπλά tastings...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες