Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Re: Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Ιουν 05, 2017 3:36 pm

Λοιπόν με αυτά τα πούρα συμβαίνει το εξής περίεργο:
Είχα πάρει μία πεντάδα του 2003 και ξετρελάθηκα. Κι έτσι αγόρασα κι άλλη μία πεντάδα. Νομίζω ότι είχα δώσει από την πρώτη παρτίδα μία στον Τάκη και του άρεσε. Από εκεί και πέρα τις έβαλα όλες μαζί. Στον κρητικό που είχα δώσει δεν του άρεσε όπως και τον Αλεξ τώρα. Εγώ έχω κάψει 3 και μου άρεσαν πολύ οι 2 από αυτές. Ίσως η μία πεντάδα ήταν καλή και η άλλη όχι δεν ξέρω...
Νομίζω έχω δώσει και σε κάποιον άλλο αλλά δε θυμάμαι :oops:
Με ζώσανε οι κουλέμπρες
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Ιουν 05, 2017 5:06 pm

Bolivar Belicosos Finos LCD Nikos Doc

Εικόνα

ULA MAY 12 (απ’ ότι θυμάμαι)

παίδες, κοίταζα πριν λίγο τα statistics του thread και έπαθα πλάκα
με το No.2 κάπου στη μέση του, 27 σελίδες δηλαδή από τις 50, να έχει 24.325 views
και το πρώτο, που έκλεισε τον περασμένο Οκτώβριο, να αγγίζει τα 40.000 (39.958)
και ευλόγησον Δέσποτα (τα γένια και τα χτένια) μας…

…τώρα για το μπι-μπι-εφ του ψηλού τι να πω
μεράκι το ‘χει ο άνθρωπος το πούρο, τεφαρίκιον μου έδωσε
μου πήρε το σκαλπ το άτιμο, γεμάτο, βαρβάτο, σουξεδιάρικο, ευδαιμονικό
από τα πολύ καλά που έχω φουμάρει τα τελευταία χρόνια

στην αρχή μου άνοιξε την όρεξη με τα γνωστά ορντέβρ
γη, καφέδες, δέρματα, μπαχαροπίπερα και κέδρο, σε γεμάτο αλλά σμουθ τέμπο
και μετά, εκεί που σκεφτόμουν «καλό», εκείνο απογειώθηκε και ξέφυγε τελείως
με ξηροκάρπια, μαλακά ξύλα, μαύρη ζάχαρη, τέιον, μέλι, πορτοκάλι (!) φουντούκια και σοκολάτα
με θυμίαμα από μαλακά πιπέρια και ευωδιαστά αέρινα μπαχαρικά

ναι, αυτό είναι BBF! ούτε κατάλαβα πότε τελείωσε ψηλέ μου…
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Δευ Ιουν 05, 2017 9:21 pm

Muchas gracias Alejandro
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιουν 06, 2017 8:43 am

εγω θωμα μου
εγω μουτσας γκρασιας
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Ιουν 07, 2017 2:38 pm

Le Hoyo du Dauphin - CDH Alex46

Άλλη μια εξαιρετική χορηγία του φίλου μου Αλέξανδρου. Πούρο με Κυπριακή καταγωγή που ξέθαψε κάποτε από ένα μπουντρουμάκι ο Άλεξ με την βοήθεια του Χάρη και μ' έναν Σουλεημάνη δίπλα τους να βλέπει και να μαθαίνει..

Τελικά το πούρο πέρασε στα χέρια μου, όντας το δεύτερο απ' την ίδια κούτα που μου έδωσε ο αγαπητός μου μαλλιάς.
Για το πρώτο είχα γράψει σχετικά εδώ viewtopic.php?f=64&t=3615&p=65150&hilit=%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CF%86%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%82#p65150

Αυτά σκεφτόμουν όταν το διάλεξα χθες το βράδυ για μια απόδραση απ' την καθημερινότητα.
Εικόνα

Κόβω και στο κρύο του τράβηγμα νιώθω έντονη την μυρωδιά γης και κέδρου, μέσα από ένα σχετικά σφικτό τράβηγμα. Παράδοξο ακούγεται αλλά για να πάρει "ζωή" ένα πούρο, πρέπει να καεί.. Φωτιά λοιπόν και ξεκινάει στο πι και φι με βαριά καραμέλα σιρόπι και τριμμένο καφέ. Δείχνει ολοζώντανο και με αργή καύση δίνει φλούδα πορτοκαλιού και μυρωδιά δημητριακών. Λίγο δέρμα έρχεται για μια στιγμή ίσα για να θολώσει τα νερά.

Εικόνα

Πρόκειται για να ένα εξαιρετικό, ένα ντελικάτο και μαζί αρχοντικό πούρο που σε κάνει να ταξιδεύεις..
Στο δεύτερο μέρος ξεκινάει ένα βαρύ μέλι ελάτης και πλούσιο παχύ και αρωματικό μαύρο τσάϊ. Αργότερα γυρίζει, βαραίνει με μπόλικο κέδρο και λίγο πιπέρι στο παρασκήνιο.

Καβουρδισμένοι ξηροί καρποί μαζί με καφέ εσπρέσσο και ζύμη ψωμιού έρχονται για να συμπληρώσουν αυτό το αριστούργημα στο τρίτο του μέρος. Στάχτη μαχαίρι, το τράβηγμα διορθώθηκε στην πορεία μόνο του, τι άλλο να πεις;;

Aπλά εξαιρετικό. Φιλαράκι μου σ' ευχαριστώ πολύ..
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 07, 2017 5:29 pm

Sancho Panza Belicoso LCD Nikos H

Εικόνα

αδυναμία μου αυτό το πούρο, χρόνια και μεγάλη
που το βρίσκω σχεδόν πάντα περίπλοκα πολύπλοκο
μια εξαιρετική Αβάνα με πλούσια παλέτα, γεμάτη φινέτσα και γλυκύτητα

το στικ του Νικολό αν και είναι φρέσκο δείχνει πολύ φορτωμένο
φως-φανάρι πως το blend έχει φουλ ποιοτικά καπνά
με μια όξινη floral νότα να είναι το μοναδικό στοιχείο νεότητας που διακρίνεται, και μόνο στην αρχή

ειδικά από το δεύτερο τρίτο και μετά, άρχισε να κεντάει πραγματικά
με κακάο, καμένη ζάχαρη, θαλασσινό σπρέι, καβουρδισμένα καρύδια, δέρμα, γλυκό κέδρο
και μια υποψία σοκολάτας που λένε και οι κονοσέρηδες

κι ενώ το απολάμβανα με μια ελληνική weiss, ήρθε έξωθεν παρεμβολή:
- Τάκη βάλε έναν πάγο και λίγο islay! θα με θυμηθείς!
- θα το σηκώσει με τις αλμύρες, συμπλήρωσε ο άλλος Διόσκουρος

…αμ έπος, αμ έργον, που λέγανε κι οι παλιοί
έσταξα λίγο Ardbeg 10 στο ποτήρι με ένα παγάκι…

Εικόνα

…και ναι! γεια σας, και αντίο και χαίρετε, αυτό ήταν απογείωση
βρήκε ο Φίλιππος το Ναθαναήλ και ο τέντζερης το καπάκι
η γεύση τρικυμίας στα χείλη θύμισε Ελύτη
και τα ψωμιά και τα παξιμάδια του πήραν την αλμύρα του θαλασσινού νερού
ενώ στην επιφάνεια βγήκαν κάρδαμο, κόλιανδρο, κανέλα, γλυκάνισα και κάτι σαν καραμέλα ούζου

και φανταστείτε πως με λίγο age αυτό το πούρο βγάζει κι άλλους λαγούς…
Νικόλα grazie mille!
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τετ Ιουν 07, 2017 6:02 pm

Ρε σε τι κατηφόρα έχεις πέσει......
on the road...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 07, 2017 7:01 pm

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Πέμ Ιουν 08, 2017 10:24 am

Romeo y Julieta exhibition No4 lcd Fairlight

Χθες είχα ρεπό απο τις υποχρεώσεις και με ένα καλο μου φίλο επισκεφτηκα μια ταβέρνα κοντά στο πρώην γήπεδο της Αεκ για φαΐ και μπύρα..
Επειδή είχα καιρό να φουμάρω κατι απο χορηγίες το χέρι πήγε σε αυτο το ρομπουστο που πολύ το γουστάρω και όσα έχω κάνει ειναι απο παλιό παλιό στοκ..
Του Θωμά αν θυμάμαι είναι του '13,αλλα απο τα λεγόμενα του φυσάει και δέρνει.
Ανάβω το λαδερό μποντι και ξεκινάει χαλαρα με ξυλαρακι και φλοραλ γεύσεις..
Η σημασία που του δίνω στην αρχή μικρή αλλα το στικ με πιάνει απο το λαιμό και με σκαμπιλιζει ασχημα :lol: :lol:
Ο καφές με τα ξυλα με συνεπαιρνουν,η κουβέντα με τον φίλο μένει πίσω,κάθεται και αυτός και με βλέπει..μυρίζει..ο μαγαζατορας φερνοντας το σαγανάκι κολλάει...και μυρίζει..
Ένα μαγαζί μυρίζει το ξύλο αναμεμειγμενο με σοκολάτα γάλακτος,μελι,καραμέλας και κανέλας..
Το σώμα του όπως πρέπει για την ώρα..
Κάθε τζούρα και οι γεύσεις εναλλασονται,προστιθονται και αφαιρουνται συνεχώς..
Δεν το λες πολύπλοκο απλα αλλα τσελεμεντέ..
Κοντά στο δακτυλίδι βαρενει και άλλο και πετάει κατι σαν ξινό τσερυ με αμύγδαλα και αλμυρά..
Καθαρόαιμο ρομεο με φουλ στρενκθ..
Τι να πω Τόμας νόμιζα ότι αυτά που κάπνιζα ήταν καλά,αλλα αυτο φίλε ήταν αποκάλυψη..

@το partagas p2 στο έδωσα για να σε τρολαρω..
Λες η σχεδόν μούχλα του να έκανε την διαφορά :wink:
"Τhere are two things
a man never forgets-
his first love and his
first cigar."
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Πέμ Ιουν 08, 2017 10:43 pm

Εικόνα

La Escepcion Don Jose LCD Nikos H

Νίκο αυτό το πούρο που μου έδωσες ήταν ίσως το πιο γεναιόδωρο σε αρώματα που έχω πιάσει στα χέρια μου
μύριζε συναρπαστικά από την κορυφή έως τα νύχια, όλα ήταν εκεί.
Μια πανσπερμία αρωμάτων με κρατούσε να το κρατώ και να το οσφρίζομαι
για τουλάχιστον 20 λέπτά πριν το ανάψω !
Δεν το πίστευα ό,τι γευόμουν εγώ τέτοια αρώματα,
θυμήθηκα τον πρωταγωνιστή από τη γνωστή ταινία "Το Άρωμα"

"Μύρισε Κούβα" γράφετε καμιά φορά...
Κούβα δεν έχω πάει,
αλλά αν ποτέ... και μέχρι να τα καταφέρω,
στα όνειρά μου αυτά τα αρώματα θα βάλω !

Εικόνα

Πάνε 20 μέρες που το έχω καπνίσει
σε ένα χαρτάκι είχα σημειώσει:

Γλυκό και νόστιμο,
κανέλα με Ελληνικό καφέ, πιπέρι με λίγα μπαχάρια
περίεργα ξύλα, σανό ή ξερά χόρτα.
Πλούσιος χορταστικός καπνός - καπνιστός
μετά εσπρέσο, δυνατό, σκέτο.
Φουλ σώμα
με κάποιες στιγμές "πολλά βαρύ"
ένταση στο πιπέρι συνοδευόμενο από ρίγανη - θυμάρι

Νίκο σου είμαι ευγνώμων που μου το χάρισες,
και μπόρεσα να δοκιμάσω αυτό πούρο που νομίζω είναι μια άλλη κατηγορία,
δικιά του, άγνωστη, αρχοντικιά.

Εικόνα

Εμβόλιμα ένα δροσερό πράσινο μήλο από τη μέση και κάτω θα ήταν ότι πρέπει Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιουν 09, 2017 1:26 am

Punch Punch Punch Colección Vintage - CDH Lefteris c

Μάλλον ο ένας είχε τον άλλο στο μυαλό του φίλε μου Λευτέρη διότι πριν λίγο και όσο εσύ έγραφες για το δικό μου Don Jose, κάπνιζα εγώ μια δικιά σου χορηγία το Punch Punch Punch απ΄αυτά τα πανέμορφα Σεβιλιάνικα βάζα. 8) Να πω επίσης ότι είσαι πολύ καλλιτέχνης αδερφέ μου...

Εικόνα

Εμφανησιακά το διπλό δαχτυλιδάκι του πάει πολύ..Κάνει μια ωραία αντίθεση το μπλε του πάνω στο σοκολατί του wrapper. Μυρίζω και απολαμβάνω ξύλο, δέρμα και στο pre λίγο πιπέρι.

Φωτιά στην χορηγία σου και με πιάνουν επιτόπου αλμύρες, φύκι και όστρακα.. Τι πράγμα λέω;;; Γρήγορα πίσω στο τασάκι, δεν είσαι Pu Pu Pu εσύ.. :lol: Το αφήνω δύο λεπτά, οι θαλασσινές του γεύσεις φύγαν γρήγορα και δίνει ψωμάκι, μαντζουράνα, μαλοτήρα και μια παχιά καραμέλα. Συνέχισε για αρκετή ώρα έτσι μέχρι να δώσει πιο florar γεύσεις. Κάπου προς το δεύτερο μέρος σκάσανε λεμονοπίπερα. E λέω καλώς τα μας..

Συνέχεια με αλμυρό μπισκότο και λεμόνι φρεσκοκομμένο. Στο τελευταίο του κομμάτι, είπε να μην δώσει δικαίωμα να αμφισβητήσει κανείς την καταγωγή του και έβγαλε τα κλασικά του ξύλα, ξύλα, ξύλα..

Σίγουρα καλό αλλά πέραν της εμφάνισής του και του ιδιαίτερου πρώτου μέρους του, δεν μπόρεσε να ξεφύγει πολύ πάνω απ' τα καθιερωμένα σχετικά μέτρια που-που-που.

Λευτέρη μου σε ευχαριστώ πολύ, να χεις την υγεία σου και σύντομα θα τα πούμε και από κοντά.
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Ιουν 09, 2017 4:56 pm

Rafael Gonzalez Slenderelas του 2002 suleygiannis

Προσφορά του μοναχού Σουλεημάν από τη συνάντησή μας στο Χαλάνδρι το προηγούμενο καλοκαίρι.
Καπνίστηκε σήμερα κατά τη διάρκεια του garden office (υποπερίπτωση του home office όταν κάνει καλό καιρό) παρέα με μπίρα Excelent Premiovy Lezak 11°

Εικόνα

Πολύ όμορφο φορμάτ, σχεδόν σα να καπνίζω cigarillos αλλά με διάρκεια κοντά μία ώρα! Άνετο τράβηγμα και από γεύσεις έσκιζε. Ξεκίνησε με μπαχαρικά, λίγο αμύγδαλο, βρεγμένη γη, φρούτα, και προς το τέλος του πρώτου τρίτου έκανε ένα μπαμ καφέ!
Δεύτερο τρίτο και ο καφές συνεχίζεται με το αμύγδαλο να βουτυρώνει, τα μπαχαρικά να συνεχίζουν να βρίσκονται εκεί, αν και πιο ασθενή, και το ξύλο να κάνει την εμφάνισή του.
Τρίτο κομμάτι και παραμένουν στο στόμα το βούτυρο, τα μπαχαρικά και ο καφές, ενώ αρχίζει να πικρίζει, με τις γήινες γεύσεις να είναι κυρίαρχες.

Σχεδόν 2 ώρες μετά βρίσκεται ακόμα στο σταχτοδοχείο και βγάζει μια μυρωδιά ερεθιστική στη μύτη που δε θέλω να το πετάξω. Γιάννη εξαιρετική η χορηγία σου, σε ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Παρ Ιουν 09, 2017 6:50 pm

Rafael Gonzalez Slenderellas LCD Alex

Ομορφιά το πούρο αυτό! χορηγός ο έτερος μαλλιάς!! Παλιό σειρά ήταν αλλά λεπτομέρειες δεν ξέρω...

Εικόνα

Το ΠΣΚΔ που μας πέρασε χάρη Αγίου πνεύματος κ δεύτερων Άντα πολύ καλού φίλου (Ηρακλειώτη) Μπερμιγχαμιωτη κατεβήκαμε αντροπαρεα σε γνωστό νησί των ανέμων δίπλα από τη Δήλο.... κ εκεί παραλιακά δίπλα σε κάποια Παράγκα το απόλαυσα συνοδεία καλοκαιρινής μπύρας με λάιμ..

Είναι σφιχτοστριμένο κ ζοριστηκα λιγάκι αλλά με το μασάζ από του έστρωσε στη μέση κ μετά...
Γεύσεις θυμισαν λίγο από την πανατεγα αλλά πιο αδύναμο ίσως λόγο ο ηλικίας. Ξύλο υποψία σοκολάτας κ στάχυα. Λίγο καφέ μου άφηνε ανάμεσα στις ρουφιξιες.

Ταίριαξε στην παραλία!!

Ευχαριστώ πολύ Άλεξ!

Υ.Γ. Θα ανοίξω άλλο θρεντ για τα πούρα του πσκδ....
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιουν 10, 2017 6:11 am

Greekos έγραψε:Το ΠΣΚΔ που μας πέρασε χάρη Αγίου πνεύματος κ δεύτερων Άντα πολύ καλού φίλου (Ηρακλειώτη) Μπερμιγχαμιωτη
κατεβήκαμε αντροπαρεα σε γνωστό νησί των ανέμων δίπλα από τη Δήλο...

έτσι που το γράφεις, είναι σα να πήγατε από Πέραμα στα Παλούκια, άντε το πολύ Αίγινα 8) :wink:
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Σάβ Ιουν 10, 2017 2:16 pm

Boli no1, LCD sirT
Εικόνα
Γενικά τις τελευταίες 2 ευδομαδες είμαι ... Τρέχατε ποδαράκια μου.... Αρκετό τρέξιμο εντός και εκτός γραφείου και το απόγευμα σπίτι με περιμένει ιός, απόλαυση, άρα δυσκολεύομαι να καπνίζω στο χαλαρό... Ειδικά χορηγειες που θέλω να καταγράφω κιόλας...

Το συγκεκριμένο είναι ενα πούρο που έπεσε στα χέρια μου πριν λίγες εβδομάδες με την κάθοδο μου.
Δεν θυμάμαι εάν το αλλάξαμε πριν ή μετά τα παιδάκια. Εδώ να κάνω μια παρένθεση και να πω ότι τα παιδάκια ήταν καταπληκτικά, όσα μου αφησε ο μαλλιάς να φάω γιατί τους την έπεσε άγρια ;) Ευτυχώς είχε και κανένα λουκάνικο το τραπέζι !!!!

Λοιπόν , η τουμπατη κορονα του βολιβαρ σύμφωνα με τασ γραφάς σταματάει να υφίσταται το 17,.. άλλη μια θυσία στον βωμό των " χοντρό- μεγάλων" ;;;  Ίσως ;;;

Το κάπνισα χτες σε ένα πάρτυ της εταιρίας με καλό κόσμο και πολύ καλό φαγητό.
Το πούρο με το που βγήκε από το το τούρμπο άρχισε να μοσχολουν οι γειτονιές, που λέει και το άσμα ;) Οι μυρωδιές που απελευθερώθηκαν έκαναν την μυτη μου να θέλει να ρουφήξει όσο πιο πολλά γίνετε... Ξύλο και γη!!!!

Κόβω και τραβάει καπωσ σφικτά, δεν με χαλάει κρέμες και βανιλιες άρχισαν να ρίχνουν ριπές... Έντονο ξύλο σπάει την γλυκαδα και μου αρέσει.
Στην αρχή του δεύτερου τρίτου και αφού η παρέα είχε πιάσει κουβέντα για το ποδόσφαιρο, το πουρακλακι ενιωθα ότι δεν τραβούσε και  να θέλει λίγη βοήθεια.... (Όχι δεν πήρα την βελόνα για το σούβλισμα) έκανα λίγη ψηλάφηση με τα δάκτυλα και ένιωσα ένα κόμπο εκεί κάτω από την καφτρα... Έκοψα 1 εκατοστό και... Ωωωωωω θεοί.. αμέσως πλούσιος και παχύς γαλάζιος καπνος γέμισαν τα ρουθούνια μου!!!μέντα και σοκολάτα πορτοκάλι ένιωσα και χάθηκα...
Το απόλαυσα το πούρο!!! Δεν το άφησα παρά μόνο όταν ήρθε στο τραπέζι το γλυκό ;)
Εικόνα

Δεν Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ πολύ ηγούμενε :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!

Επιστροφή σε “Πολλαπλά tastings...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες