Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Άβαταρ μέλους
Nickos H

Re: Ευγενικές Χορηγίες...Νο2

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Σάβ Ιουν 10, 2017 9:06 pm

Caldwell Yellow Cake - CD(N)H Τάκης

Καιρός πάει που μου χάρισε ο ηγούμενος ετούτο το unbanded πούρο του Robert Caldwell, το τσίμπησα σήμερα το απόγευμα,
θρονιάστηκα το λοιπόν και εγώ στην βεράντα μου να το καπνίσω. Το πρώτο και ίσως και μοναδικό που με χάλασε είναι ότι στο ποδάρι του είχε γίνει ένα καλό...βαθούλωμα και τα καπνά είχαν πάει περίπατο. Μιλώντας με τον δωρητή, μου είπε ότι κατά τας γραφάς το πούρο είναι longfiller. Στην πορεία καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι είναι φτιαγμένο με ρετάλια απ' τα πούρα άλλων σειρών, κάτι σαν RGPE του Caldwell λοιπόν. Φάουλ βέβαια για τον Robert, που τον έχουμε και σε εκτίμηση αν ισχύει κάτι τέτοιο..

Εικόνα

Εμφανησιακά δεν λέει και πολλά, claro wrapper χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Στο κρύο του τράβηγμα έδωσε ένα πράσινο τσαγάκι, ελαφρύ μεν αλλά αρκετά αρωματικό.

Φωτιά στο μικρό μας και ξεκινάει με αλάτι, λίγη μαύρη σοκολάτα και ένα μπαχάρι να παίζει στο παρασκήνιο. Που και που πετάει και καμιά γλύκα από φρούτα του δάσους. Το μικρό καρασορτφίλερ του κερατά, ρουφάει σαν.............. και του δίνω τον απαραίτητο χρόνο για να μην κορώσει.

Συνεχίζει στο δεύτερο μέρος με γλυκιά πάπρικα και πράσινο πιπέρι και εκεί που έλεγα ότι αυτό ήταν δεν έχει να δώσει κάτι παραπάνω, έρχεται πάλι το μπλεντάρισμα αυτού του μάγκα και δίνει στο τρίτο του μέρος μια καταπληκτική φρεσκοψημμένη και μυρωδάτη βάφλα με μήλο. Εννοείται ότι άφησαν για το τέλος το καλύτερο. Κακό δεν ήταν. Απεναντίας και ειδικά με την ρελάνς που έκανε στο τέλος έσωσε την παρτίδα. Να μην είχε και τα ρετάλια μέσα θα είχε σκοράρει ψηλά.

Το σίγουρο είναι ότι ο Robert το χει..

H. Upmann Coronas Junior - CDH Τάκης

Εικόνα

Η επόμενη δωρεά του φίλου μου έχει μια ιδιαιτερότητα. Είναι απ' την dress έκδοση του συγκεκριμένου πούρου, εγώ προσωπικά ούτε καν θυμόμουν ότι υπάρχει τέτοια, η οποία καταργήθηκε το 09. Το μικρό μας όμως φορούσε φόρεμα παλιό, τουτέστιν δαχτυλίδι πριν του 06.

Εμφανησιακά έχουμε ένα κλασικό ωραίο claro wrapper. Μυρίζω και δίνει πολύ όμορφα αν και λίγο μπερδεμένα αρώματα από γιασεμί, τσάι και ξύλο. Κόβω και τραβάω πριν το ανάψω. Μανιτάρι, ξύλο, πιπέρι..

Για να δούμε τι ψάρια πιάνει το καντετάκι μας. Fuoco και ξεκινάει με κρέμα ρυζόγαλου με την κανελίτσα του και γαρύφαλλο! Μωρέ μπράβο ξεκίνημα.. Γυρίζει σε ξύλο και δίνει και μια γλύκα μαρμελάδας σύκου.
Συνεχίζει στο δεύτερο μέρος με αρωματική ξυλεία, ένα τσικ ταγκίλας φεύγει γρήγορα για να δώσει και λίγο σταφίδα σουλτανίνα.

Μέσα σε 115 εκ. συνεχίζει ακάθεκτο και δίνει καπουτσίνο και ξηροκάρπι στο τελευταίο του μέρος. Πολύ καλό και ζωντανό πούρο το μικρό. Μπορώ να πω ότι μάλλον είναι στο peak του. Με λίγα λόγια τεφαρίκι!

Τάκαρε μου σε ευχαριστώ πολύ και για τα δύο.. 8)
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Ιουν 11, 2017 6:52 am

Νικόλα στο yellow έπεσες μάλλον σε πολύ ψιλοκομμένο τουμπεκί
αυτά που κάπνισα εγώ, όπως και κάνα-δυο άλλοι αδελφοί από την ίδια χαρτοσακούλα, δεν είχαν τέτοιο ρετάλι
το Upmann ναι, είναι φίλε στο peak του το άτιμο, (KNA JUN 03 γενεαλογικό)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Ιουν 11, 2017 6:59 am

Romeo y Julieta Coronita en Cedro LCD Alex

Εικόνα

Petit Cetros 129 x 40

πρέπει να είναι του ’12 ή και πιο πίσω, όπως μου είπε ο Άλεξ
και κατά σε συνέπεια σε ηλικία γάμου αφού το πουράκι αυτό λάμπει σε aged φάση
το συγκεκριμένο ήταν χωρίς cedro, μιας και ο χορηγός μου τον αφαίρεσε μόλις αγόρασε την κούτα

Εικόνα

κάνει δυνατό μπάσιμο με γη, κακάο, και βαρύ ξύλο, πεύκο ή κυπαρίσσι
με σώμα φουλ και καπνό με κόκκαλα και ουσία, μεστό και μερακλαντάν
και δώσε πιπερομπάχαρα και μένα μπάρμπα

αλλά από κάτω κάτι γίνεται μάγκα μου
σιγά-σιγά και υποχθόνια μου φτιάχνει μια περίεργη ξυλοφλόραλ κρέμα
τελείως σουρεάλ αλλά πεντανόστιμη
με αποξηραμένα άνθη, πολύ σοκολάτα, φρέσκια γαρδένια (!) και κυπαρισσόμηλα

το strength βαράει εκατό ταμπούρλα, δένοντας γάντι με τον οκτάπου και τον Βαρβαγιάννη
τώρα μου παίζει ένα περαστικό ποτ πουρί από ξηροκάρπια, φουντούκια κυρίως και αμύγδαλα
και μετά ρε φίλε το γυρίζει σε μόκα, ενώ κάπου αιωρείται και μια καραμέλα τσάρλεστον
με τα ρητινώδη ξύλα να έρχονται και να φεύγουν με χλαπαταγή

Εικόνα

έχω περάσει τη μέση και ξαφνικά σκοτεινιάζει, γίνεται μουντό και βαρύ κι ασήκωτο
βγάζοντας πολύ ξύλο και κάτι βοτανικό σε θυμάρι μαζί με μπόλικη πιπερόριζα
κι έτσι πάει ως το τέλος, δίχως σημαντικές αλλαγές
εκτός από μερικές γλυκές αναλαμπές με καρυδόψιχα και ζαχαρωμένο χειμωνιάτικο μέλι
που συνοδεύουν τους τίτλους του τέλους

ένας μοναχικός Romeo πλανήτης, μικρός αρωματικός δυναμίτης
με πλησιέστερο ίσως αδέρφι του το Cazadores, στα ενήλικα μερακλωμένα ντουζένια του
Alex, θετέ πατέρα, η στοργή και η προδέρμ απέδωσαν καρπούς, άξιο το μικρό σου!

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Ιουν 12, 2017 3:16 pm

Punch Punch Punch LCD Harmonica

Εικόνα

παλιό, του 2005 ή του 2006 όπως με πληροφόρησε ο χορηγός, που δεν θυμόταν ακριβώς χρονιά
ένα κλασικό που-που-που, με vintage χροιά και αρχετυπική παλέτα

άχυρο, ξερά χόρτα, αποξηραμένα άνθη και βότανα, ανακατεμένα με ξύλα και καφέ ελληνικό
πάνω σε μια βάση αρκετά όξινη, που άλλοτε μοιάζει με προζύμι κι άλλοτε σαν κιτρολέμονο
ο καμβάς έχει και light δέρματα, μπίτερ σοκολάτα και ελαφρύ μέλι ανθέων
ενώ στο τελευταίο τρίτο που είναι και το πιο μεστό και ισορροπημένο του κομμάτι
μου βγάζει νότες από καβουρδισμένα καρύδια και καμένη ζάχαρη
με τους καφέδες να γυρίζουν σε εσπρέσο και τη σοκολάτα σε γάλακτος
σημειωτέον, ότι τα πιπερομπάχαρα του είχαν αρκετή αψάδα σε όλη τη διαδρομή

Σπύρο gracias, από καλή γενιά η χοντρή σου
νομίζω πως παίρνει ακόμα λίγο μπαλαούρο
για να στρογγυλέψει και να φτάσει σε ένα μαγκιόρικο peak…
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Greekos

Δημοσίευσηαπό Greekos » Δευ Ιουν 12, 2017 4:00 pm

H. Upmann Kings LCD Nickos H

Τυλιγμένο σε σελοφαν με οξειδωμένο δαχτυλίδι λόγο ηλικίας
Σταματημένο από το 2002 αυτο το όμορφο της μηχανής!
Μεσημεράκι δίπλα στην πισίνα τελείωμα καφέ ξεκίνημα ρακής κ ψήσιμο την πρώτη Κυριακή του Ιουνίου.

Εικόνα
Εικόνα
Λαδερο ακόμα στρογγυλεμένες γεύσεις κ αρώματα από πιπεράτο ελαιόλαδο, τσάι , κ ματζουνια του βουνού! Σταθερό μοτίβο αλλά ωραία μου έκατσε!! Άνετο τράβηγμα!!
Νόστιμο κ ότι πρέπει για να ανοίξει η όρεξη συνοδεία ρακής που φέρανε οι φίλοι από το χωριό τους!!

Εικόνα

Το κατάπια σχεδόν μέχρι που έκαψαν τα δάκτυλα μου.

Νικόλα σε ευχαριστώ πολύ για την εμπειρία!!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Ιουν 12, 2017 10:33 pm

harmonica έγραψε:Τι να πω Τόμας νόμιζα ότι αυτά που κάπνιζα ήταν καλά,αλλα αυτο φίλε ήταν αποκάλυψη..

Ήταν του 14, όχι του 13 και γενικά ο Τόμας ξέρει τι λέει :lol: Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε.

Οσο για το Partagas σου ήταν κανονική μούχλα με το γράμμα του νόμου και όχι σχεδόν. Το πόδι ήταν οριακά στο να αρπάξει και αν είχε γίνει αυτό δεν θα το κάπνιζα. Ευτυχώς το προλάβαμε. Κατά τ' άλλα ισχύουν αυτά που έγραψα.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Ιουν 12, 2017 11:10 pm

Diplomaticos El Embajador Edicion Regional 2015 Paises Bajos LCD Haris_g

Εικόνα

Για αρχή να πω ότι είμαι θετικά προκατειλημμένος καθώς τους Ολλανδούς γενικά τους γουστάρω πολύ σαν λαό (ναι, ξέρω οτι έχω πρόβλημα :lol: )

Ο Χάρης μου χορήγησε αυτό το Edmundo και ήμουν πολύ περίεργος να το δοκιμάσω (όπως και με τα περισσότερα regional, δεν κάνω συχνά).

Το πούρο εμφανισιακά δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό με ένα εξαιρετικά στεγνό και θαμπό Claro wrapper. Κόβω και το τράβηγμα είναι ονειρικό και με ένα μέτριας έντασης pre με ξύλο και κίτρο. Στην κρύα οσμή το πούρο δεν δίνει πολλά πράγματα.

Από τα πρώτα τραβήγματα μου τραβάει το ενδιαφέρον και πολύ σύντομα με 'αρχίζει' με κανέλα, μαντζούνια, πολλά λουλούδια και γλυκά ξύλα. Το κίτρο του pre δεν εντοπίζεται πουθενά. Αντιθέτως έχει ξεκινήσει ένα αρκετά γλυκό τροπάριο. Καθώς προχωράει προς την μέση έχουμε πλέον να κάνουμε με ένα προφίλ που παραπέμπει σε ένα απο τα πιο αγαπημένα μου γλυκά την creme brulee με εξαιρετικά έντονες κρέμες, καμμένη ζάχαρη. Το τελευταίο τρίτο με αποτελειώνει καθώς όλα αυτά γίνονται πιο έντονα και προστίθενται καραμέλα και ελαφρύ μέλι. Σε γενικές γραμμές πούρο-επιδόρπιο με ασυνήθιστη ένταση γεύσεων.

Χάρη τι να πω, μου άρεσε πάρα πολύ. Φλέρταρε διαρκώς με το El Dorado και στιγμιαία το άγγιξε.

Σώμα μέτριο +, διάρκεια δεν κράτησα με είχε συνεπάρει.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τρί Ιουν 13, 2017 11:33 am

δεν θέλει κόπο... αλλά τρόπο!!! 8) 8)
χαίρομαι πολύ που σου άρεσε!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Τρί Ιουν 13, 2017 12:19 pm

Romeo y Julieta Sport Largos LCD Τάκης

Πούρο με ελάχιστες έως καθόλου αναφορές στο φορουμ και μάλλον άγνωστο στους περισσότερους. Δεν το είχα ξανακαπνίσει και μου το πρόσφερε ο Τάκης.

Εικόνα

Χτες βράδυ, μπαλκόνι, καλοκαιρινή δροσούλα και για συνοδεία εξαιρετικό αστυνομικό μυθιστόρημα.
Κρύα αρώματα: πιπεράκι, ξύλο και καφές. Το ανάβω
Ξεκινάει με έναν ελαφρύ καφέ, κάτι όξινο σαν λεμόνι και λουλούδια. Λίγο περίεργες γεύσεις για αρχή. Μετά όμως, το πούρο σοβάρεψε, έγινε στιβαρό και γήινο αλλά και γλυκό ταυτόχρονα. Έδινε καφέδες με τη σέσουλα, αλλά όχι μόνους τους. Είχε μία πολύ ωραία κρέμα σε κάθε τράβηγμα, μαζί με λίγο πιπέρι και ξύλο. Το κάπνισα μέχρι που δεν μπορούσα να το κρατήσω άλλο από το κάψιμο.
Ομολογώ ότι είχα πολύ χαμηλές προσδοκίες. Το πούρο όμως με διέψευσε πανηγυρικά. Θα το ψάξω λίγο περισσότερο μιας και το βρήκα εξαιρετικό για ένα γρήγορο σχετικά κάπνισμα. Τάκη ευχαριστώ!
Με ζώσανε οι κουλέμπρες
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Ιουν 14, 2017 5:49 am

suleygiannis έγραψε:Romeo y Julieta Sport Largos LCD Τάκης

Πούρο με ελάχιστες έως καθόλου αναφορές στο φορουμ και μάλλον άγνωστο στους περισσότερους.

:x :x :x Τι λες παιδάκι μου πρωϊνιάτικα...
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 14, 2017 5:55 pm

Montecristo Media Corona LCD Suleygiannis

Εικόνα

αν θυμάμαι καλά, ο Γιάννης μου είπε πως είναι φρέσκο (μάλλον περσινό)
η ανοιχτόχρωμη half corona όμως κεντάει από την πρώτη τζούρα
με πολύ βανίλια και ξηροκάρπια, κάνοντας με χαρούμενο
αφού είναι ένα πούρο που απ' την πρώτη στιγμή που βγήκε, το γούσταρα πολύ

η συγκεκριμένη, με ελάχιστα ίχνη νεότητας στα 90 χιλιοστά της
έχει ένα κρεμώδες magic touch, απίστευτο για την ηλικία της
με πούδρα κακάο, καφέδες, μαλακό κέδρο, βανίλια και καβουρδισμένα καρύδια
καρυκευμένα με κανελίτσα και λευκό πιπέρι
συνοδευόμενα από δροσιστικές πινελιές πορτοκαλόφλουδας

αυτό το γεμάτο και εύρωστο μικρό πούρο έχει εξαιρετικό blend
ένα φουλ Montecristo με trendy διάθεση
και ναι Γιάννη, είναι «ένα από τα καλύτερα εν ενεργεία monte», αβλεπί

gracias…
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Πέμ Ιουν 15, 2017 7:21 am

Arturo Fuente (νομίζω είναι το King T • 7 × 49)
LCD n Fairlight
Εικόνα Εικόνα
Τα non γενικά δεν μου αρέσουν, βασικά όσα δοκίμασα με απογοήτευσαν πριν ελαχίστων περιπτώσεων που απλά ήταν και ο λόγος που με έπεισαν και πλέον πιστεύω ότι άλλο Κουβανέζικα και άλλο τα νον αλλά και όσα γενικά νον αξίζουν, τα πληρώνεις Κούβα. Γενικά όμως άλλη φιλοσοφία και εντελώς διαφορετικό προφίλ.
ίσως κάνω λάθος, ίσως και όχι :idea: :D :shock:

Κατά την τελευταία μου κάθοδο ο φίλος Θωμάς μου κέρασε το συγκεκριμένο, ήταν τόσο περίεργο εμφανισιακά, που πριν του πώ ευχαριστώ νομίζω έκατσα και το χάζευα, από το tube μέχρι το χρώμα. Είχε δύο μαζί του, και μου λέει, διάλεξε!!! Βασικά ήταν το ένα με άσπρο το πάνω τουμπ και μαύρο το κάτω και το άλλο το αντίθετο…
-ααα μα τα άλλαξες του λέω??? :?: :idea:
- όχι έτσι βγαίνουν, μου απαντά… 8)
Το πήρα και το φύλαξα, πάντα ήθελα να δοκιμάσω αρτούρο φουέντε και τώρα ήταν η στιγμή….
Λίγες μέρες πριν στον αδελφό μου, ανάμεσα σε άλλους πουρόφιλους και σχάρα, το άναψα…
Εδώ να αναφέρω ότι με την συγκεκριμένη παρέα, τόσο καιρό, απλά παίρνω το φτυάρι και θάβω τα νον!!!!
έχει και ένα νονάκια η παρέα που εκείνη την μέρα κάπνιζε μοντε νο4 :twisted: :twisted: :P

Και αρχίζω…
Το wrapper του, ήταν ανοιχτόχρωμο και είναι ΦΟΥΛ, μα ΦΟΥΛ στα λάδια!!!
Η κατασκευή φαίνεται να είναι αψεγάδιαστη, πράγμα πολύ δύσκολο για το μέγεθος του και τις 7 ίντσες καπνό!!!

Από την αρχή φαινόταν πως αυτό πούρο θα μου άρεσε, ήμουνα στο σωστό μέρος, την σωστή ώρα με την σωστή παρέα!!!

Κόψιμο λοιπόν και pre και κάθομαι και ρουφάω μόνος μου χωρίς να λέω κουβέντα.
το ύφος του αδελφού μου, απλά απερίγραπτο!!!!
- Έβγαλα φαγητό....... , λέει :| :roll:

Άντε να εξηγώ τώρα…
Εικόνα
το τράβηγμα είναι απλά τέλειο, έχω πάθει κοκοπλόκο να ούμ’ και ακόμα είμαι στο predraw και δε μπορώ να πω κουβέντα!

και ακόμα δεν είχα αρχίσει...
Από την πρώτη τζούρα, αρχίζει και βγάζει ιδιαίτερες γεύσεις και αρώματα, ξεχωριστά για νον. Υπήρχε και άπνοα και όλοι διαμαρτύρονταν… όλοι εκτός εγώ!!!

Κάτι είχε με βότανα, ανακατεμένα με αμύγδαλο, και γη, γή.
Βότανα διαφορετικά από αυτά που μάθαμε για τα κουβανέζικα., νότες spicy και φλοραλ.

Στη συνέχεια, όσο κονταίνει το Κιγκ (όνομα και πράμα) αρχίζει να αποκτά περισσότερο ενδιαφέρων και σώμα , να μπαίνει μέσα λιβάνι , που δε σε κουράσει απλά σου λέει ότι υπάρχει, μαντζούνια από μέντα, μαύρο πιπέρι και ρίγανη
Διαφορετικά όμως μπλενταρισμένα, αφήνει τον παχύ καπνό του στον αέρα της Λεμεσού και η άπνοια βοηθάει να πάρω όλες τις μυρωδιές και απόμειναν. :!: :wink:
Μαυρη σοκολάτα και κρέμα μου φύλαξαν στο τρίτο τρίτο όλα τα καλά που είχε αυτός ο πούρακλος

… είχε περάσει η ώρα είχα αρχίσει να τρώω το φαγητό μου, τους ενοχλούσε το μαρκούτσι μου…. ω, σόρρυ φίλε μου (είπα σε κάποια που με ρώτησε) δεν το αφήνω, δεν το σβήνω!

Αυτό το νον δεν ήταν νον, !!!!! :mrgreen:

Θωμά… ευχαριστώ πολύ πολύ ρε φίλε!!!
Εικόνα
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Ιουν 15, 2017 1:22 pm

Xάρη στο είχα πει, είναι ιδιαίτερα. Χαίρομαι που σου άρεσαν.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 15, 2017 6:15 pm

+1
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιουν 17, 2017 1:53 pm

La Flor de Cano - Petit Corona LCD Tliotis

Vitola: Standard 40 x 123 - Short filler

χορηγια του νταφυ πριν αρκετους μηνες

απο εμφανιση ειναι αρκετα καλο
το κεδρινο πανωφορι του, του δινει και ενα κλιπ ακομα στο θεμα εμφανιση
εντυπωση μου εκανε η κατασταση του ραπερ του
ηταν πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα :!:

απο μυτη δεν εχει και πολλα πραγματα να πει
και στο πρε βγαζει ξυλο και κατι σαν γλυκο αχυρο χλωρο

το αναβω και μου δινει αχυρο γλυκο :lol:
μαζι ομως με καρπους χλωρους, μυρωδατους και φρεσκους φρεσκους και γρασιδι φρεσκοκομμενο
καποιες στιγμες ειμαι σιγουρος οτι μου εχει δωσει και καρδαμο και φρεσκο αψητο φυστικι
μαζι με τα ξυλινα στοιχεια του και ελαχιστο πιπερι
το μονο που δεν μου αρεσε και πολυ ηταν οτι μου εδινε μια αιθηση dry - στυφου αλλα οχι ολη την ωρα

καθολου κακο πουρο και εαν βαλεις και την τιμη στο κολπο μιλαμε για πολυ τιμιο πουρακι

η πλακα ειναι οτι ναι ειναι ενα πολυ ελαφρυ πουρο
αλλα εγω το καπνισα μετα απο σουβλακια μαζι με μπυρες και ηταν μια χαρα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

Επιστροφή σε “Πολλαπλά tastings...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες