Diplomaticos

geegor
Επικοινωνία:

Diplomaticos

Δημοσίευσηαπό geegor » Παρ Ιουν 16, 2006 3:24 pm

Προσφατα αγορασα 2 Νο.2 Diplomaticos σε σχημα τορπιλης.Ισως και να βρηκα το "πουρο μου".Αν και διαβασα οτι ειναι μια 2η σειρα της Montecristo που απευθηνοταν για την Γαλλικη αγορα,εγω εμεινα απολυτα ικανοποιημενος...μαλιστα σκεφτομαι να αγορασω ενα κουτι των νο.2.
Πολυ απαλη γευση,ανοιχτοχρωμα,τελεια καυση και τραβηγμα.Γενικα ειμαι καπνιστης με μικρη εμπειρια μιας και μικρος σε ηλικια ,αλλα εχω κανει αρκετες δοκιμες,και μπορω να πω οτι σιγουρα θα εχω παντα μερικα στο humidor μου.
Το μονο κακο ειναι οτι δεν τα βρηκα σε πολλα καταστηματα.Περιμενω απαντησεις και γνωμες/αποψεις.
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Σάβ Ιουν 17, 2006 1:04 pm

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΤΟΡΠΙΛΗ .ΜΕΤΑΞΩΤΑ ΑΡΩΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ!!ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΥΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕ Νο2 ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΣΑ ΚΟΥΤΙΑ ΒΡΕΙΣ!!!ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!!!!!
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Δευ Ιουν 19, 2006 3:36 pm

ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΥΣΕΥΡΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΟ BOX SPLIT!!
ANTE ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΟΥΚΟΥΤΣ ΤΟ CONTAINER ΕΤΟΙΜΑΣΕ!!!
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ
LA PASTERIA -MALL ATHENS
2106198230
Επισκέπτης

Re: Diplomaticos

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Ιούλ 19, 2006 3:40 pm

Kapnizo peristasiaka. Ksekinisa propersi me 25 tem montecristo no 3 pou mou efere enas filos apo abana. Erotisi : Pou mporo na brisko poikilia se kales times; Eimai stin fasi eksereunisis tou endexomenou na kapnizo sustimatika pouro. Shm. Den kapnizo tsigaro.

Euxaristo
Dimitris che Guetrava

geegor έγραψε:Προσφατα αγορασα 2 Νο.2 Diplomaticos σε σχημα τορπιλης.Ισως και να βρηκα το "πουρο μου".Αν και διαβασα οτι ειναι μια 2η σειρα της Montecristo που απευθηνοταν για την Γαλλικη αγορα,εγω εμεινα απολυτα ικανοποιημενος...μαλιστα σκεφτομαι να αγορασω ενα κουτι των νο.2.
Πολυ απαλη γευση,ανοιχτοχρωμα,τελεια καυση και τραβηγμα.Γενικα ειμαι καπνιστης με μικρη εμπειρια μιας και μικρος σε ηλικια ,αλλα εχω κανει αρκετες δοκιμες,και μπορω να πω οτι σιγουρα θα εχω παντα μερικα στο humidor μου.
Το μονο κακο ειναι οτι δεν τα βρηκα σε πολλα καταστηματα.Περιμενω απαντησεις και γνωμες/αποψεις.
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Τετ Ιούλ 19, 2006 3:57 pm

Anonymous έγραψε:Kapnizo peristasiaka. Ksekinisa propersi me 25 tem montecristo no 3 pou mou efere enas filos apo abana. Erotisi : Pou mporo na brisko poikilia se kales times; Eimai stin fasi eksereunisis tou endexomenou na kapnizo sustimatika pouro. Shm. Den kapnizo tsigaro.

Euxaristo
Dimitris che Guetrava

Μπορείς να πας στον puroacessori στην Ν. Ερυθραία (www.puroaccessori.gr). Ο ιδιοκτήτης θα σε εξυπηρετήσει αν του πεις τι θέλεις (και φυσικά ότι είσαι αρχάριος - δεν είναι ντροπή). Πάρε τουλάχιστον 2 κομμάτια από κάθε είδος (vitola) που θα επιλέξεις μια και 1 κομμάτι ποτέ δεν είναι αρκετό για να κρίνεις ένα πούρο...

Προτείνω για αρχή Romeo Y Julieta #2 Tubos & Montecristo #4

Από το ιντερνετ συνήθως παραγγέλνεις σε καλές τιμές μόνο κουτιά, κάτι που δεν σε συμφέρει σε αυτή τη φάση...

Α ΞΕΧΑΣΑ, μακρυά από περίπτερα, είναι πανάκριβα και έχουν στην καλύτερη περίπτωση κακοσυντηρημένα πούρα...

Ελπίζω να βοήθησα...

Silkman
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τετ Ιούλ 19, 2006 4:47 pm

silkman9 έγραψε:Μπορείς να πας στον puroacessori στην Ν. Ερυθραία (www.puroaccessori.gr). Ο ιδιοκτήτης θα σε εξυπηρετήσει αν του πεις τι θέλεις
Silkman

Η καλύτερη συμβουλή, μπράβο Silkman. Μόνο που ο Δημήτρης (ιδιοκτήτης) λείπει σε διακοπές και επανέρχεται πρώτη εβδομάδα Αυγούστου. Το κατάστημά του είναι ανοιχτό και με τέλειο stock (κατάφερε και έφερε και Trinidad Reyes. καθώς και πολλά πούρα του Author ;-) ), απλά απουσιάζει ο ίδιος για να δώσει συμβουλές.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Επισκέπτης

Re: Diplomaticos

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Ιούλ 19, 2006 8:49 pm

geegor έγραψε:Προσφατα αγορασα 2 Νο.2 Diplomaticos σε σχημα τορπιλης.Ισως και να βρηκα το "πουρο μου". Το μονο κακο ειναι οτι δεν τα βρηκα σε πολλα καταστηματα.Περιμενω απαντησεις και γνωμες/αποψεις.

Είναι λίγες μέρες τώρα που τα δοκίμασα και περίμενα λίγο για να τα κρίνω. Αφού λοιπόν έβαλα "χέρι" (εξάλλου αυτός είναι και ο προορισμός τους) στο κουτί που μου έφερε ο Μάριος από την Αβάνα - αφού φυσικά πρώτα τα έλεγξα και τα φωτογράφησα -
http://www.cigars.gr/forum/album_thumbn ... pic_id=599
είμαι έτοιμος για μια κριτική.
Κατ' αρχήν το πούρο έχει καλή κατασκευή και κάνει ομοιόμορφο κάψιμο. Θα έλεγα ότι είναι πιο σφιχτό από το ξαδερφάκι του Monte#2 (και από ότι βλέπω όλα σχεδόν τα Diplomaticos είναι ξαδερφάκια των Monte's) και ίσως και λίγο πιο δυνατό. Εντόπισα αρώματα μπαχαρικών και υγρής γής.
Είναι όντως λίγο σπάνιο, αλλά αφού ψωνίζουμε από ειδικά μαγαζιά και σε χονδρική, μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα! :lol: :lol: :lol: :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Μάιος 10, 2009 10:38 am

Αυτό το τριήμερο διεξάγεται το ιστορικό ράλλυ Ακρόπολις. Φόρτωσα ένα κουτί με παλιές σειρές πούρων και όρμηξα.

Πήρα λοιπόν τα βουνά και τα λαγκάδια-ευκαιρία να παρακολουθήσω και ένα φίλο μου που συμμετέχει-και βρέθηκα χθές το πρωί στη Μοσχοκαρυά. Λίγο έξω απο τη Λαμία. Ο κόσμος έχει αλλάξει και μία φανταστική χωμάτινη ειδική διαδρομή έγινε ασφάλτινη. Ας είναι. Ωραίο θέαμα, δυστυχώς λίγοι θεατές. Στην επιστροφή σταμάτησα στο Λιανοκλάδι.

Ρακί και καίω ένα Diplomaticos No2. Κατάσταση Φελινικού τύπου δηλαδή. Κάτι ραμολί δίπλα μου, κάτι νεαροί με φραπεδιά και εγώ με τη ματσούκα-παφα πουφα. Και άντε η ρακί.

Το "μωρό", γενιάς του 2005, εκπληκτικό. Κάθε ρουφηξιά καλλίτερη απο την προηγούμενη. Αίσθηση ήπιας σοκολάτας με νότες κανέλλας. Η απόλαυση κράτησε μόλις 45 λεπτά. Δυστυχώς.

Το ευχαριστήθηκα τόσο πολύ που την υπόλοιπη μέρα αρνήθηκα να κάψω οτιδήποτε άλλο.

Τολμώ να το βάλω καύτρα-καύτρα (ΟΕΟ) με το Boli Belicoso Fino.
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Κυρ Μάιος 10, 2009 3:18 pm

Leonidas έγραψε:.......Τολμώ να το βάλω καύτρα-καύτρα (ΟΕΟ) με το Boli Belicoso Fino.

Λεώ, αυτό το τελευταίο το περιμένω με ανυπομονησία, αφού ήδη το έχω κάνει, καλύτερα να μην πω ακόμα τη γνώμη μου για να μη σε επηρεάσω (αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο).
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Μάιος 10, 2009 4:08 pm

Κι όμως Παναγιώτη μου.

Αν και οι αρετές του Beli είναι γνωστές, πίστεψε με πως το D2, κάθε φορά που το καίω με κάνει να απιστώ. Δεν έχω ποτέ καπνίσει μέτριο D2.
Ειδικά αυτή η κούτα που έχω με τα τετραετίας μωρά, είναι πειρασμός. Μέλι και δύναμη.

Εχω και εγώ ένα μυστικό. Δεν το μοιράζομαι ακόμα γιατί το test drive θέλει δρόμο ακόμα. Μετά απο δοκιμές, έχω στοκάρει 3 κούτες και περιμένω τον χρόνο να περάσει. Ισως σε αυτά να βρίσκεται η αντίπαλη τορπίλλη!!! του Beli.

Επιστροφή σε “Diplomaticos .....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης