Ελληνικά πούρα

DK1963

Ελληνικά πούρα

Δημοσίευσηαπό DK1963 » Παρ Δεκ 17, 2004 2:56 pm

Προ λίγων εβδομάδων επισκέφτηκα το "εργοστάσιο" κατασκευής ελληνικών πούρων στο Δομένικο του Δήμου Ποταμιάς Ελλασόνας, κάτι που ήθελα να κάνω από μήνες, αφότου έμαθα για την ύπαρξη εγχώριας παραγωγής.

Υποτυπώδεις εγκαταστάσεις (αν και μεταξύ μας αξίζουν ".." στην λέξη εγκαταστάσεις). Ειλικρινά το μετάνοιωσα δεδομένου ότι ανετράπει μια ιδανική εικόνα που είχα στο μυαλό μου για την πρώτη ελληνική προσπάθεια στον κλάδο των πούρων. Απελπισία!

Η επιχείρηση (τοπικός αγροτικός συνεταιρισμός περίπου 15 μελών) παράγει περίπου 500 κιλά ετησίως, δεδομένου ότι οι διαθέσιμες ποσότητες πρώτης ύλης είναι πολύ μικρές. Η ημερήσια παραγωγή από ότι είδα και άκουσα επιτόπου ανέρχεται σε λίγες δεκάδες τεμάχια (πολύ λιγότερα από 50 τεμάχια).

Υπάρχουν δύο είδη πούρων στην παραγωγή (Corona και Robusto) και μερικά κακοστριμένα και κακοκομμένα cigarilos. Από ότι είδα και τα δύο είδη έχουν το ίδιο περίπου πάχος σε βαθμούς και η όποια διαφορά τους είναι στο μήκος. Φυσικά ούτε λόγος για διαφορετικά μείγματα καπνού. Και όταν λέμε "ίδιο περίπου πάχος" εννοούμε ακριβώς "περίπου".

Χρωματικά πλήρης ανομοιομορφία. Τα περισσότερα πούρα έχουν πολλά νεύρα στο φύλλο και είναι στριμένα ή πολύ σφικτά ή πολύ χαλαρά με αποτέλεσμα ή να καίγονται αμέσως ή (τα περισσότερα) να σβήνουν συνεχώς. Σε αρκετά παρατήρησα μερικά κενά. Στο τελείωμα τους είναι στριμένα και τους λείπει η κλασσική cap. Προσωπικά προτιμώ την χρήση cap, για μια καλύτερη κοπή. Όσον αφορά την γεύση, ειλικρινά δεν κατάφερα να ξεχωρίσω πολλά πράγματα διότι αυτή ήταν διαφορετική σε κάθε πούρο και χωρίς ιδιαίτερα αρώματα.

Η συσκευασία είναι χάρτινη και πρόχειρη και κρίνεται επιεικώς απαράδεκτη με οποιοδήποτε κριτήριο. Πολύ καλύτερη ήταν η προηγούμενη (προσωρινή) συσκευασία σε ξύλινο κουτί. Εντύπωση (αρνητική) μου έκανε ο σχεδιασμός του ring, όπου παρατηρούμε (όπως τις γνωστές καρικατούρες και σκίτσα άλλων διεθνών brands), μια φωτογραφία προφίλ του κ. Γιάννη (μάλλον πρόκειται για τον διαχειριστή του συνεταιρισμού).

Τέλος, το κόστος τους είναι 3,8 €/τεμ. τιμή που θεωρώ πολύ υψηλή σε σχέση με την ποιότητα του προϊόντος, ειδότερα αν την συγκρίνω με άλλα ομοειδή προϊόντα (Jose L.Piedra - Cazadores 1,3 €/τεμ.) Πάντως είναι αλήθεια ότι η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη για το προϊόν και ίσως αυτό με την σειρά του να βοηθήσει στην συνολική αναβάθμιση (εγκαταστάσεις και ποιότητα προϊόντων).

Δεν θέλω να μειώσω την όλη προσπάθεια, και θα χαιρόμουν ιδιαίτερα η επόμενη επαφή μου με τα ελληνικά πούρα (η οποία μάλλον θα αργήσει αρκετά) να μου ανατρέψει όλη την αρνητική εικόνα που μου δημιουργήθηκε για το προϊόν.
Author
Γενικός επόπτης

Ελληνικά πούρα

Δημοσίευσηαπό Author » Κυρ Δεκ 19, 2004 2:28 pm

Η αλήθεια είναι ότι προσπαθήσαμε από την αρχή , και ήρθαμε σε επαφή με τον κ. Τσούτσο (τηλεφωνικά), προκειμένου να τον επισκεφθούμε και να γράψουμε κάτι για αυτή την Ελληνική προσπάθεια. Η συμπεριφορά του όμως μας αποθάρυνε , παρόλι την καλή διάθεση που υπήρχε από μέρους μου.
Εδώ γυρίσαμε όλον τον Δομίνικο για να μπορέσουμε να γράψουμε κάτι για τα εκεί εργοστάσια , το ταξίδι μέχρι την Λάρισσα θα ήταν ένα απόγευμα για μας.
Η τιμή όντως κρίνεται υψηλή, ιδιαίτερα όταν σκεφθεί κανείς ότι μπορεί να έχει ένα κουτί La Finca Νικαράγουας με 46 Ευρώ - τα 25 πούρα (τόσο υπολογίζουμε ότι θα είναι η τελική λιανική τιμή του προιόντος και πιέζουμε για πιο κάτω ακόμα) , σε ξύλινο κουτί παραδοτέο στο σπίτι σου , το οποίο κατασκεύαζε ένας από τους θρύλους του πούρου , ο Don Juan Bermejo - τώρα τα φτιάχνει ο γιός του λόγω θανάτου του πατρός , τα 3,8 Ευρώ που αναφέρει ο DK1963 είναι πολλά (25 Χ 3,8 = ) 95 Ευρώ το κουτί .
Πάντως τίποτα δεν αποκλείουμε, μια επίσκεψη - ρεπορτάζ δεν θα έβλαπτε.
Γιώργος Ταχτσίδης
Επικοινωνία:

Δομενικιώτικα πούρα

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Ταχτσίδης » Παρ Φεβ 10, 2006 11:21 am

Εκμεταλλευόμενος ισχυρούς φιλικούς δεσμούς που διατηρώ με τον Τύρναβο (απ’ όπου άντλησα πληροφορίες για τα του Δομένικου…) και με αφορμή την δημοσίευση της επίσκεψής σας στο Δομένικο στο «εργαστήρι» παραγωγής χειροποίητων πούρων, θα ήθελα να αναφέρω τα παρακάτω:
1) Όσον αφορά το συνεταιρισμό πράγματι δεν συγκρίνεται με τίποτα από τα αντίστοιχα του εξωτερικού, αλλά θα πρέπει να εστιάσουμε στην προσπάθεια που γίνεται και η οποία δεν στηρίχθηκε όσο της αξίζει απ’ ό,τι φαίνεται ακόμη και από τους ίδιους τους κατοίκους του χωριού. Μια προσπάθεια να στηθεί «κάτι» η οποία όπως καταλαβαίνετε έχει να περάσει όλες τις «παιδικές αρρώστιες», να ενηλικιωθεί και τότε θα μπορέσουμε να ασκήσουμε αυστηρότερη κριτική. (Προσωπικά θεωρώ την κριτική που ασκήθηκε ΔΙΚΑΙΗ αλλά πρόωρα αυστηρή)
2) Όσον αφορά το πούρο αυτό καθ’ αυτό, θα σας μεταφέρω την δική μου εμπειρία στο κάπνισμά του. Όλο κι όλο κάπνισα 3 robusto από τα συγκεκριμένα και αυτό που έκανε ξεκάθαρη εντύπωση από την αρχή ήταν ότι όλα τα πούρα ήταν «σφιχτά» και για να τραβήξεις τον καπνό έπρεπε να έχεις πνευμόνια τρομπετίστα (χρησιμοποιούσα ένα καλαμάκι από σουβλάκι για να δημιουργήσω δίοδο στον καπνό…). Τα αρώματα που άφηνε όμως το πούρο, επιτρέψτε μου να πω ότι δεν ήταν αδιάφορα. Παρόλη την ελάχιστη εμπειρία μου στο κάπνισμα πούρων, διέκρινα ότι το πούρο κάτι είχε να πει.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Άβαταρ μέλους
gandrian
Επικοινωνία:

Ποταμιά

Δημοσίευσηαπό gandrian » Παρ Φεβ 10, 2006 12:08 pm

Τί να πώ κι εγώ που έκανα 400 χλμ από Αθήνα για να πάω τα Χριστούγενα ?
Παρά την καλή μου θέληση δεν έμεινα ικανοποιημένος.
Οντως, πρέπει να έχεις πνευμόνια τρομπετίστα για να τραβήξεις καπνό.
Αλλά και η γεύση δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Τσάμπα τα €49,00 που έδωσα για 3 μεγάλα, 5 robustos και 1 πακετάκι cigarillos.
ΚΟΥΚΟΥΤΣΟΛΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ελληνικά πούρα

Δημοσίευσηαπό ΚΟΥΚΟΥΤΣΟΛΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Σάβ Φεβ 11, 2006 8:49 pm

Επανέρχομαι μετά από το πρώτο μου σχόλιο για την εγχώρια προσπάθεια, το οποίο δεν είχε καθόλου προσωπική εμπάθεια. Άν και πέρασαν περίπου 15 μήνες από τότε, όποτε θυμάμαι την προσπάθεια να καπνίσω κάποιο από τα πούρα, τρέμω στην ιδέα της επιστροφής του φαντάσματος του Μεγάλου Τρομπετίστα!! που έρχεται να με τιμωρήσει.

Πρόσφατα διάβασα σε ένθετο μεγάλης κυριακάτικης εφημερίδας (και μπορώ να πώ ότι το χάρηκα κιόλας - αν και λίγο δύσκολο να το πιστέψω) ότι υφίστανται ήδη υπερσύγχρονες κτιριακές και λοιπές εγκαταστάσεις και μιλούσαν για εξαγωγέ, γιά παραγωγική δυναμικότητα μερικών εκατομμυρίων πούρων!!!!). Θα χαρώ πολύ να είναι αλήθεια, άν όχι όλα αυτά, τουλάχιστον μερικά. Πάντως ελπίζω να μην πρόκειται για άρθρο μαϊμού........(κάτι που δεν αποκλείω εντελώς)

Επί του πρακτέου λοιπόν, προμηθεύτηκα πόσφατα από το ηλεκτρονικό κατάστημα του cigarworld μερικά robusto's και μερικά churchill's, τα οποία όμως δεν δοκίμασα ακόμη. Ελπίζω να καταφέρουν να μου αλάξουν την άσχημη - είναι η αλήθεια - πρώτη εντύπωση.

Και ας μην ξεχνάμε: Υπάρχει μόνον μιά ευκαιρία να κάνει κανείς μια καλή πρώτη εντύπωση!!
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Κυρ Φεβ 12, 2006 1:28 am

Δημήτρη και ΄γω προχθές παρέλαβα από τον κ.Παυλόπουλο ένα κουτί robusto και ένα κουτάκι cigarillos.

Περιττό να πω ότι η φάτσα του προέδρου του συνεταιρισμού στο κουτί και στο δαχτυλίδι είναι ότι πιο γελοίο έχω συναντήσει μέχρι σήμερα στο κόσμο των πούρων....
Το δε στρίψιμο και κόψιμο των cigarillos δεν χωράνε συζήτηση (απαίσια!!!).
Η ποιότητα ???
Η τιμή τους (περίπου 4 ευρώ το ένα τα robusto); Τσουχτερή για την ποιότητά τους (νεύρα στο wrapper, σφιχτό τράβηγμα, χάρτινο κουτί ???!!!).

Νομίζω ότι μόνο με αυτά στο μυαλό μου δεν θα ξαναπάρω Ελληνικά "πούρα" από την Ποταμιά άσχετα από τη γεύση τους και το τράβηγμά τους.

Λυπάμαι ειλικρινά που το λέω αυτό και εύχομαι η προσπάθεια να συνεχιστεί και το προιόν να βελτιωθεί. Όμως μέχρι τότε θα απέχω....και θα συνεχίσω να καπνίζω Partagas Serie D No.4 με διπλάσια τιμή (9 ευρώ στην Ελλάδα)

Υ.Γ. Με το look αυτό όχι εξαγωγές δεν πρόκειται να γίνουν αλλά φοβάμαι ότι μετά το μπουμ που θα γίνει επειδή οι Έλληνες θέλουν να τα δοκιμάσουν θα υπάρξουν δύσκολες εποχές για το εγχείρημα.

Μη ξεχνάμε ότι τα πούρα εκτός από κάτι τρελούς σαν και εμας που τα καπνίζουν στο σπίτι τους , πολλοί τα καπνίζουν μόνο στα μπουζούκια ή στα ακριβά εστιατόρια. Και εκεί οπωσδήποτε το look μετράει....
Άβαταρ μέλους
gandrian
Επικοινωνία:

Πούρα Ποταμιάς

Δημοσίευσηαπό gandrian » Δευ Φεβ 13, 2006 10:10 am

Αντώνη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Η εικόνα στο δαχτυλίδι δεν ήξερα οτι ανήκει στον πρόεδρο του συνεταιρισμού. Μόνο που το σκέπτομαι τώρα που είμαι στο γραφείο γελάω.
Οντως πρόκειται για γελοιότητα.
Οσον αφορά το θέμα των αφιερωμάτων που έχουν κάνει κατά καιρούς περιοδικά "εγκυρα" για τα πούρα της Ποταμιάς δεν ξέρω τί σκοπούς εξυπηρετούν και γιατί τα παρουσιάζουν σχεδόν εφάμιλλα με τα κουβανέζικα. Νομίζω πως είναι καλό να τονίζονται τέτοιες πρωτοβουλίες κατοίκων "φτωχών" περιοχών που αποσκοπούν στην οικονομική τόνωση της περιοχής, αλλά και μέχρι ενός ορίου.

Ημαρτον. Ε όχι και τη φάτσα του προέδρου.
Vasilios

Domenico

Δημοσίευσηαπό Vasilios » Δευ Φεβ 13, 2006 11:44 am

Κάπνισα αρχικά 5 robustos. Τα δύο είχαν καλό τράβηγμα. Τα άλλα τρία όντως ήθελαν "πνευμόνι" με αποτέλεσμα να μη μπορώ να συγκεντρωθώ στον καπνό αλλά στο τράβηγμα. Τα τελευταία δύο έχοντας μείνει κάποιο διάστημα στον υγραντήρα ήταν καλύτερα και θα συμφωνήσω με τον Γιώργο Ταχτσίδη οτι είχαν ενδιαφέροντα αρώματα.

Αυτή την στιγμή έχω κάποια κομμάτια στον υγραντήρα αλλά δεν τα αγγίζω περιμένοντας. Διαπιστώνω οτι καθώς περνάει ο καιρός βελτιώνονται στην υφή. Το Μάρτιο θα ξανακαπνίσω ένα και θα σας πώ.

Γενική κριτική: προβληματικό τύλιγμα, πολύ σφιχτά, πρόχειρη επιλογή filler (είχε και πράσινα φύλλα), ακριβό για την ποιότητά του. Θέλουν σίγουρα πάλιωμα γιατί είναι πολύ φρέσκα.

Υπομονή!!! ο χρόνος θα δείξει. Μήπως να τους συστήναμε να βρούν κάποιον από την κουβανέζικη παροικία στην Αθήνα, να τους δείξει πώς τυλίγουν; Η φωτογραφία του Δημάρχου είναι το ανέκδοτο της χρονιάς.
It is better to be feared than loved if you can't be both.
Κουκουτσολίδης Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό Κουκουτσολίδης Δημήτρης » Δευ Φεβ 13, 2006 10:54 pm

Κρατώ από όλη την υπόθεση
1) τό σχόλιο του Βασίλη και θα αφήσω τα Robusto's και τα Churchill's μερικούς μήνες στον υγραντήρα και
2) την πραγματικά υπέροχη διαδρομή (Δράμα - τόπος κατοικίας - έως Ποταμιά), η πίσω πλευρά του Ολύμπου είναι πράγματι υπέροχη τους χειμερινούς μήνες

'Ισως θα έπρεπε φίλε Λεωνίδα να προγραμματίσεις μια επίσκεψη στον "τόπο του εγκλήματος" και μια παρουσίαση στο site για την αποφυγή παρεξηγήσεων και την αποσαφήνηση κάθε απορίας. Είμαι περίεργος σχετικά με τις νέες εγκαταστάσεις αλλά δεν θα αντέξω ξανά την διαδρομή (είναι κουραστική) προκειμένου να δώ τα ίδια πράγματα (δεν εμπιστεύομαι καθόλου τον ...έγκριτο ημερήσιο και περιοδικό τύπο)
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Τρί Φεβ 14, 2006 7:51 pm

Αγαπητέ Δημήτρη σίγουρα πρέπει να γίνει μια επίσκεψη - παρουσίαση. Από μέρα σε μέρα περιμένω μια παραλαβή με τα home cigars - La Rosa. Υπόσχομαι όμως αμέσως μετά να γίνει μια αυτοψία στον ' τόπο του εγκλήματος' . 'Ισως και την επόμενη εβδομάδα..
Νομίζω ότι το άρθρο για τον Plasencia μπορεί να περιμένει... Για την Ελλάδα... ρε γαμώτο...

Σ' όλη την (καπνοπαραγωγική) Ευρώπη φτιάχνουν πούρα ... καιρός ήτανε να γίνει και εδώ μια τέτοια προσπάθεια ..
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 22, 2006 9:12 am

Παραθέτω κι εγώ την εμπειρία μου από τα Domenicos τα οποία τα έψαξα αρκετά, μέχρι να τα βρώ στην κηφισιά. Μέχρι και στο εργοστάσιο τηλεφώνησα για να μου πουν πού υπάρχουν στην Αθήνα, έτσι για να τα δοκιμάσω και να μου φύγει η περιέργεια. Cultura generale βρε αδερφέ!

Δοκίμασα λοιπόν ένα robusto και ένα corona. Και ευχτυχώς που αγόρασα από ένα διότι τελικά ήταν πεταμένα λεφτά.

Το τράβηγμά τους μέτριο προς ικανοποιητικό αλλά η καύση τους απαράδεκτη, αφού σχηματιζόταν ένας κώνος από ''καύτρα'' που κατέστρεφε το πούρο, με μήκος δύο περίπου εκατοστά σε βάθος. Τα πούρα ήταν στριμένα με τρόπο εξευτελιστικό και σε καμία περίπτωση η ποιότητα δεν ανταποκρινόταν στην τιμή τους.

Τελικά όσο το ψάχνω το ''σπορ'' τόσο καταλήγω στο συμπέρασμα: Cubani και πάλι Cubani!

Aνδρέας
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Τετ Φεβ 22, 2006 10:38 pm

Σήμερα τετάρτη 22/2/06 επέστρεψα από το Δομένικο . Ελπίζω μέχρι το σαβατοκύριακο να έχω δημοσιεύσει το άρθρο.
Σουλης Ρουμανας
Επικοινωνία:

Re: Ελληνικά πούρα

Δημοσίευσηαπό Σουλης Ρουμανας » Τρί Απρ 20, 2010 7:26 am

DK1963 έγραψε:Προ λίγων εβδομάδων επισκέφτηκα το "εργοστάσιο" κατασκευής ελληνικών πούρων στο Δομένικο του Δήμου Ποταμιάς Ελλασόνας, κάτι που ήθελα να κάνω από μήνες, αφότου έμαθα για την ύπαρξη εγχώριας παραγωγής.

Υποτυπώδεις εγκαταστάσεις (αν και μεταξύ μας αξίζουν ".." στην λέξη εγκαταστάσεις). Ειλικρινά το μετάνοιωσα δεδομένου ότι ανετράπει μια ιδανική εικόνα που είχα στο μυαλό μου για την πρώτη ελληνική προσπάθεια στον κλάδο των πούρων. Απελπισία!

Η επιχείρηση (τοπικός αγροτικός συνεταιρισμός περίπου 15 μελών) παράγει περίπου 500 κιλά ετησίως, δεδομένου ότι οι διαθέσιμες ποσότητες πρώτης ύλης είναι πολύ μικρές. Η ημερήσια παραγωγή από ότι είδα και άκουσα επιτόπου ανέρχεται σε λίγες δεκάδες τεμάχια (πολύ λιγότερα από 50 τεμάχια).

Υπάρχουν δύο είδη πούρων στην παραγωγή (Corona και Robusto) και μερικά κακοστριμένα και κακοκομμένα cigarilos. Από ότι είδα και τα δύο είδη έχουν το ίδιο περίπου πάχος σε βαθμούς και η όποια διαφορά τους είναι στο μήκος. Φυσικά ούτε λόγος για διαφορετικά μείγματα καπνού. Και όταν λέμε "ίδιο περίπου πάχος" εννοούμε ακριβώς "περίπου".

Χρωματικά πλήρης ανομοιομορφία. Τα περισσότερα πούρα έχουν πολλά νεύρα στο φύλλο και είναι στριμένα ή πολύ σφικτά ή πολύ χαλαρά με αποτέλεσμα ή να καίγονται αμέσως ή (τα περισσότερα) να σβήνουν συνεχώς. Σε αρκετά παρατήρησα μερικά κενά. Στο τελείωμα τους είναι στριμένα και τους λείπει η κλασσική cap. Προσωπικά προτιμώ την χρήση cap, για μια καλύτερη κοπή. Όσον αφορά την γεύση, ειλικρινά δεν κατάφερα να ξεχωρίσω πολλά πράγματα διότι αυτή ήταν διαφορετική σε κάθε πούρο και χωρίς ιδιαίτερα αρώματα.

Η συσκευασία είναι χάρτινη και πρόχειρη και κρίνεται επιεικώς απαράδεκτη με οποιοδήποτε κριτήριο. Πολύ καλύτερη ήταν η προηγούμενη (προσωρινή) συσκευασία σε ξύλινο κουτί. Εντύπωση (αρνητική) μου έκανε ο σχεδιασμός του ring, όπου παρατηρούμε (όπως τις γνωστές καρικατούρες και σκίτσα άλλων διεθνών brands), μια φωτογραφία προφίλ του κ. Γιάννη (μάλλον πρόκειται για τον διαχειριστή του συνεταιρισμού).

Τέλος, το κόστος τους είναι 3,8 €/τεμ. τιμή που θεωρώ πολύ υψηλή σε σχέση με την ποιότητα του προϊόντος, ειδότερα αν την συγκρίνω με άλλα ομοειδή προϊόντα (Jose L.Piedra - Cazadores 1,3 €/τεμ.) Πάντως είναι αλήθεια ότι η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη για το προϊόν και ίσως αυτό με την σειρά του να βοηθήσει στην συνολική αναβάθμιση (εγκαταστάσεις και ποιότητα προϊόντων).

Δεν θέλω να μειώσω την όλη προσπάθεια, και θα χαιρόμουν ιδιαίτερα η επόμενη επαφή μου με τα ελληνικά πούρα (η οποία μάλλον θα αργήσει αρκετά) να μου ανατρέψει όλη την αρνητική εικόνα που μου δημιουργήθηκε για το προϊόν.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Απρ 20, 2010 2:16 pm

και μπανανες ειχαμε δοκιμασει να καλλιεργησουμε καποτε, αλλά, με την παραδοχη οτι η μαϊμου ειναι συνωνυμο της απομιμησης και η μπανανα συνεκδοχη της μαϊμους (το ειπα καλα ή θα με διορθωσουν οι γλωσσολογοι;;)), αυτο που τελικα παρηχθη ηταν ... μπανανα στο τετραγωνο (για να μη σου πω και παραπανω). απορω με το κουραγιο σου να κανεις τοσο δρομο. επιδοτησεις ξεκοκαλιζουν, κατα πασα πιθανοτητα. αν μπορουσαν να φτιαξουν πουρα, θα τους ειχε ανακαλυψει και ο νταβιντοφ. ή εστω ο solocigars.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Απρ 20, 2010 2:24 pm

INS έγραψε:απορω με το κουραγιο σου να κανεις τοσο δρομο

Το 2004 που ταξίδεψε ο αρθρογράφος ήταν φτηνά τα καύσιμα.

Ο απο πάνω σου δεν ταξίδεψε ή δεν μας το λέει.

Επιστροφή σε “Ελληνικά πούρα , Domenico ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης