Τα πρώτα βήματα

cytrf

Τα πρώτα βήματα

Δημοσίευσηαπό cytrf » Τετ Δεκ 23, 2009 3:09 pm

Συνοδοιπόροι σας χαιρετώ.
Εντελώς νέος στο χώρο των πούρων (μόνο 2 μήνες), θα ήθελα να μοιραστώ με σας τις πρώτες μου εμπειρίες απλά για να επιβεβαιώσω ότι βρίσκομαι στο σωστό δρόμο.
Φανατικός καπνιστής τσιγάρων για 23 χρόνια, αναγκάστηκα για λόγους υγείας να το κόψω. Έμεινα άκαπνος για 7 μήνες, ως που βρέθηκαν στο δρόμο μου (για επαγγελματικούς λόγους) τα Habanos. Διάβαζα περίπου 2 μήνες για τα πούρα πρίν καπνίσω το πρώτο μου και δεν σας κρύβω το θυμό μου για το πως χειριζόμουν τα πούρα τον καιρό που κάπνιζα. Αφού λοιπόν βεβαιώθηκα ότι το πούρο είναι λαχανικό και δεν κάνει κακό στην υγεία, έκανα τις εξής δύο παραδοχές:
1. Δεν θα καπνίσω ποτέ πούρο σαν υποκατάστατο του τσιγάρου. (Θωρώ ότι με αυτό ξεμπέρδεψα)
2. Όταν θα καπνίζω το πούρο μου, θα το καπνίζω με τον σεβασμό που του αρμόζει.
Αγόρασα λοιπόν τον υγραντήρα μου (ένα μικρό πενηνταράκι και επένδυση κέδρου), το καλίπραρα (έτσι έλεγαν οι ειδήμονες στο ίντερνετ ) χρησιμοποιώντας ένα ξέβαθο πιατάκι και το ειδικό υγρό, αγόρασα αναπτήρες, κόφτες, σταχτοδοχεία και όλα τα αξεσουάρ (χα χα λες και με κυνήγαγε κανένας) και βουρ για φούμες και ο Θεός Μαζί μας!!
Πρώτο μου πούρο ένα Montehristo ed Munto. Σιόκ!!! Τι γεύσεις από ξύλο και καβουρδισμένους ξηρούς καρπούς και μαλακίες!! Ένα αψύ πράμα που δεν καπνιζόταν!! Τότε ήταν που συνειδητοποίησα ότι τους γευσιγνώστες των πούρων στο μούσι δεν τους πιάνουν ούτε οι κυνηγοί ούτε οι ψαράδες!!!
Μετά την πρώτη ίντζα από το πούρο άρχισε να γλυκάνει, αλλά και πάλι πολύ βαρύ για μένα. Τουλάχιστον είπα από μέσα μου κατάλαβα ότι ένα πούρο εξελίσσεται όσο το καπνίζεις και για ένα περίεργο λόγω μου ένιωθα πολύ γεμάτος και ευχαριστημένος όταν το τελείωσα. Το γιατί δεν το κατάλαβα.
Αφού λέω τα βαριά πούρα θέλουν έμπειρους θα κάνω στροφή προς τα πιο ελαφρά. Έτσι την πρώτη μου όχι και τόσο καλή εμπειρία, μου την ανέτρεψε πλήρως ένα Hoyo Petit Robusto.
Έκτοτε για να μην τα πολυλογώ καπνίζω περίπου 3-4 πούρα τη βδομάδα κάνοντας tasting.

Οι εντυπώσεις του πρωτάρη εν συντομία.

Ed Mundo - είπαμε αψύ
Romeo no 3 - πικρό
Partakas Siere D no 4 - Μου άρεσε πάρα πολύ. Γεμάτο πούρο
Epicure No 2 - Πολύ χαλαρό στο τράβηγμα, ωραίο άρωμα.
Epicure No 1 - Καλύτερο από το 2
Partakas Mille Fleurs - Μαλακία. Κατεβάζεις αμυγδαλές μέχρι να το καπνίσεις
Cohiba Siglo II - Υπέροχο αλλά ακριβό
Ramon Alones Specialy Selected - Αρκετά καλό
Guantanamera- χαχαχαχαχααχαχαχαχα

Για μένα το καλύτερο μέχρι τώρα είναι το Hoyo Petit Robusto. Θα κάπνισα 4-5 μέχρι τώρα και κάθε φορά ανακαλύπτω και νέα αρώματα. Πρόσεξα ότι αν το αφήσω τουλάχιστον 15 μέρες στον υγραντήρα γίνεται πιο κρεμώδες και ευκολοκάπνιστο. Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι δείχνει λίγο στο χέρι παρόλο που έχει αργή καύση και θέλει πάνω από ώρα να το καπνίσεις.

Αυτά τα ολίγα σήμερα.
Απόψεις - σχόλια ευπρόσδεκτα.

Καλές Γιορτές

Τρύφων
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Δεκ 23, 2009 3:13 pm

Είσαι το είδωλό μου...
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Δεκ 23, 2009 3:20 pm

Τα μόντε και συγκεκριμένα το edmundo και ακόμα χειρότερα το petit edmundo λόγω παραγωγής παίζεις καζίνο. Είτε θα σου κάτσει θεικό , είτε αυτό που περιγράφεις ακριβώς.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Δεκ 23, 2009 3:29 pm

Συμφωνώ σε όλα με τον Τρύφωνα :roll:

Ειδικώς στην τελευταία του φράση την οποία και δανείζομαι -με την άδειά του φυσικά.

Καλές Γιορτές λοιπόν.
Νίκος

Re: Τα πρώτα βήματα

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Δεκ 23, 2009 3:30 pm

cytrf έγραψε: ...δείχνει λίγο στο χέρι...

Ή μεγάλα χέρια έχεις ή μεγάλες ...vitolas έχεις συνηθήσει.
Καλώς ήρθες συνοδοιπόρε και δοκίμασε το Montecristo Πετιτ Edmundo.
Ισως σου teri yaξi καλύτερα στο χέρι.

...μαλακία...

φτου κακά :wink:
Γέρο Βοριά αρμένιζε και Νότο παλικάρι
cytrf

Δημοσίευσηαπό cytrf » Τετ Δεκ 23, 2009 4:58 pm

Απολογούμαι για την αργκό αλλά είμαι αθυρόστομος. Τόχω το κουσούρι.
Όσο για τα petit ed mundo είναι στο πρόγραμμα. Τώρα καπνίζω ένα RyJ short churchil το οποίο πραγματικά μου έχει ανατρέψει αυτά που πίστευα γαι τα RyJ. Πέρα της αρχικής πικρίλας μετά γλυκαίνει και μου βγάζει κάτι σε vegie και βρεγμένη γη (χαχαχαχα είπε τώρα ο ειδήμων τρομάρα μου).
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Re: Τα πρώτα βήματα

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Δεκ 23, 2009 5:01 pm

cytrf έγραψε:Αφού λοιπόν βεβαιώθηκα ότι το πούρο είναι λαχανικό και δεν κάνει κακό στην υγεία

Θέλω να μάθω από που ενημερώνεσαι

cytrf έγραψε: Τότε ήταν που συνειδητοποίησα ότι τους γευσιγνώστες των πούρων στο μούσι δεν τους πιάνουν ούτε οι κυνηγοί ούτε οι ψαράδες!!!
..............
Έκτοτε για να μην τα πολυλογώ καπνίζω περίπου 3-4 πούρα τη βδομάδα κάνοντας tasting.

Μήπως φάσκεις και αντιφάσκεις,ελαφρώς ρε παιδί μου

cytrf έγραψε:Partakas Mille Fleurs - Μαλακία. Κατεβάζεις αμυγδαλές μέχρι να το καπνίσεις

Το πολύ το Παρτάκας ..... :lol:

Το να ήταν στουμπωμένο αυτό που σου έτυχε το αποκλείουμε έτσι;
Α ναι ξέχασα,διάβασες δυό μήνες πριν καπνίσεις πούρο.

Οπότε ξαναερχόμαστε στο πρώτο,θέλω να μάθω τι διάβασες

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ
De omnibus dubitandum

cytrf

Δημοσίευσηαπό cytrf » Τετ Δεκ 23, 2009 5:20 pm

Το λαχανικό περισσότερο ρητορικό. Η ουσία είναι ότι το καλό πούρο δεν έχει κανένα πρόσθετο. Κατασκευάζεται από καπνό και μεράκι... Το μόνο που μπορεί να συγκριθεί στη θεικότητα της διαδικασία είναι το κρασί ίσως και το malt ουίσκι.
Τώρα το ότι δεν βλάπτει, το αποδεικνείουν μελέτες στην Αμερική. Και επειδή δεν μου αρέσει να είμαι ατεκμιρίωτος από Δευτέρας θα σας πω πιο συγκεκριμένα.
Ενημερώνομαι συνήθως από το το http://www.cigars-review.org και κάποια βιβλία που διάβασα (τους τίτλους από Δευτέρας).
Τώρα γιατί φάσκω και αντιφάσκω. Επειδή δοκιμάζω και προσπαθώ να κατηγοροποιήσω την άποψή μου;;
Μην βαράτε ρε παιδιά.
cytrf

Δημοσίευσηαπό cytrf » Τετ Δεκ 23, 2009 5:23 pm

Α!! και κάτι άλλο.
Ρώτησα και τον καρδιολόγο μου.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Δεκ 23, 2009 5:26 pm

Φάσκεις κι αντιφάσκεις γιατί κοροϊδεύεις τους tasters και πέντε γραμμές πιο κάτω γράφεις κάνω tasting!

Κι επίσης να ξεκαθαρίσουμε κάτι ξανά.Όλα τα παράγωγα του καπνού έχουν βλαπτικές συνέπειες.Μπορεί να διαφοροποιούνται τα ποσοστά ή το μέγεθος της βλάβης αλλά δεν παύουν να είναι ΟΛΑ βλαβερά.
De omnibus dubitandum

Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Δεκ 23, 2009 5:28 pm

cytrf έγραψε:Α!! και κάτι άλλο.

Τον πληρώνεις δηλαδή κιόλας;
De omnibus dubitandum

cytrf

Δημοσίευσηαπό cytrf » Τετ Δεκ 23, 2009 5:52 pm

Αν πρόσβαλα κανένα ειλικρινά δεν ήταν η πρόθεσή μου. Το δήλωσα ότι είμαι αρχάριος και άσχετος με το αντικείμενο και προσπαθώ τώρα να ενταχθώ στη μαγία του πούρου. Και ότι γράφω το γράφω από αυτή τη σκοπιά.
Αφού είναι θέμα ορολογίας αποσύρω τη λέξη Tasting και την αντικαθηστώ με τη λέξη sampling. Στο κάτω κάτω ποιος είμαι εγώ ο άσχετος που τολμώ να κάνω tasting. Μακάρι και ξαναλέω μακάρι να με αξιώσει ο Θεός να κάνω κάποτε tasting.
Τώρα όσο αφορά αν βλάπτει ή όχι, υπάρχουν μελέτη που αποδικνείει ότι Δεν προκαλεί καρδιολογικά προβλήματα και επειμένω. Ίσως καρκίνους στο στόμα με την πολλή χρήση αλλά όχι καρδιολογικά. Θα σου στείλω την μελέτη για άρση κάθε παρεξήγησης.
Και κάτι άλλο.
Σκοπός μου είναι να αλλάζουμε καμοιά κουβέντα με ανθρώπους πιο έμπειρους και με τον σεβασμό που τους αρμόζει. Ούτε αντιπαράθεση έχω σκοπό να κάνω ούτε τον έξυπνο αλλά ούτε και τον ειδικό.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Δεκ 23, 2009 5:59 pm

Μην απολογείσαι κατ'αρχήν.

Ύστερα κοίτα μόνος σου τι γράφεις.Έγραψες "το πούρο δεν βλάπτει" και τώρα λες δεν προκαλεί καρδιολογικά (που και γι'αυτό αμφιβάλλω).Είναι το ίδιο;

Δεν προσέβαλες κανέναν απλώς το εισαγωγικό σου post ήταν κάπως.....περίεργο.
De omnibus dubitandum

Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Δεκ 23, 2009 6:04 pm

cytrf έγραψε:Α!! και κάτι άλλο.

Καλως ωρισες και Χρονια Πολλα.
Ολα καλα αλλα αυτό με το καρδιολογο τι τοθελες?Τελος παντων πες του να στο τεκμηριωσει, η ακομη καλυτερα άλλαξε καρδιολογο!!
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Δεκ 23, 2009 6:11 pm

+1 στο να μη λες ότι στο πε γιατρός ενώ δεν υπάρχει περίπτωση. Μάλλον το ακριβώς αντίθετο ισχύει
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.

Επιστροφή σε “Εμπειρίες ..καλές και κακές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης