Τα πρώτα βήματα

cytrf

Δημοσίευσηαπό cytrf » Τετ Δεκ 23, 2009 6:42 pm

Ρε παιδιά, μην βαράτε όλοι μαζί !!
Διάβασα ότι.
1ον. Τα πούρα έχουν ελάχιστη Νικοτίνη.
2ον. Τον καπνό του πούρου δεν τον κατεβάζεις στα πνευμόνια
Επίσης θα έπαιξε το ρόλο του ότι
3ον. Ο καρδιολόγος είναι φίλος μου.
4ον. Είναι και αυτός άρωστος με τα πούρα.
5ον. Δεν τον αλάζω γιατί με βολεύει (χαχαχα)
Και πράγματι
6ον. Υπάρχει μελέτη για τα καρδιολογικά. Για τα άλλα απλά είναι μειωμένος ο κίνδυνος. Δευτέρα θα την στείλω.

Εύχομαι σε όλους καλά Χριστούγεννα.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Δεκ 23, 2009 10:01 pm

δεν βαραμε ολοι μαζι, ο παυλος βαραει. αλλα ειναι καλο παιδι και τον εχουμε συνηθισει.

καλως ηλθες, τρυφωνα, με τον καιρο θα τον συνηθισεις και εσυ και οταν λεει και μια κουβεντα παρα πανω θα την προσπερνας και δεν θα την καταγραφεις.

ετσι παυλο; τα λεω για να τα ακους και εσυ. επι γης ειρηνη και καλα χριστουγεννα.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τετ Δεκ 23, 2009 11:37 pm

μάλλον μπήκες στα βαθιά από νωρίς. δεν είναι ντροπή να αρχίσεις με μηχανής και μικρά και σιγά σιγά να μπεις στον κόσμο του χειροποίητου και δει του κουβανέζικου. αν αρχίσεις με μεγάλη διάμετρο δε θα μπορείς να καπνίσεις μετά κορόνες και πέρλες.
εξοικειώσου πρώτα με τον κουβανέζικο καπνό.
κάπνισε μίνι, πουρίτος, μικρές κορόνες και μην απορρίπτεις κατ' αρχήν πούρα που αργότερα θα σε ενθουσιάσου. δοκίμασε με καφέ, με ποτό, με νερό, με αναψυκτικό ή ακόμα καλύτερα σκέτα. το πρωί έχεις καλύτερη γεύση κλπ
πολλοί θα σου πουν να αρχίσεις με χοντρά, αυτό για μένα είναι λάθος και το έχω ξαναγράψει.
αν μπορείς να καπνίζεις καθημερινά πετίτ ρομπούστο μπράβο, μα τα μιλ φλερ θα σου χρειαστούν σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Πέμ Δεκ 24, 2009 12:49 am

καλησπέρα cytrf καλός ήρθες στην παρέα μας!!!
κοίτα σαν καινούριος που είσαι πρέπει να σε ''βαρέσουμε'' λίγο για να μην πάρεις αέρα :lol: :lol:
μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμα!!!!καλές γιορτές και ελπίζω την επόμενη φορά που θα ξανά αναφερθείς στο partagas φρόντισε να το πεις σωστά PARTAGAS!!!!
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Δεκ 24, 2009 9:11 am

INS έγραψε:

δεν βαραμε ολοι μαζι, ο παυλος βαραει. αλλα ειναι καλο παιδι και τον εχουμε συνηθισει.

καλως ηλθες, τρυφωνα, με τον καιρο θα τον συνηθισεις και εσυ και οταν λεει και μια κουβεντα παρα πανω θα την προσπερνας και δεν θα την καταγραφεις.

ετσι παυλο; τα λεω για να τα ακους και εσυ. επι γης ειρηνη και καλα χριστουγεννα.

Ε,αφού ήθελες να σχολιάσεις εμένα γιατί έκανες quote τον άλλον;

Πάντως μπορεί να είμαι επιθετικός ώρες ώρες αλλά όχι να αφήσω και ασχολίαστο ότι το κάπνισμα πούρου δεν είναι επιβλαβές!

Μου τσιγκλάει το κέντρο της λογικής μου.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
cytrf

Δημοσίευσηαπό cytrf » Δευ Δεκ 28, 2009 5:55 pm

Καλήν Εσπέραν Άρχοντες !!
Χρόνια πολλά σε σας και στις οικογένειές σας.
Όπως σας υποσχέθηκα για να κλείσει το θέμα περί υγείας, τις πληροφορίες μου τις πήρα από το βιβλίο "Τα πούρα Αβάνας" του Χρήστου Ζαμπούνη, εκδόσεις Φερενίκη, όπου στη σελίδα 58 κάνει λόγο για τις εν λόγο μελέτες.
Είμαστε όλοι ενήλικοι, και ας πράξει όπως νομίζει έκαστος.
Παρακαλώ ας μην ξανασχοληθούμε με το θέμα, αφού είχαμε όλοι μας την ευκαιρία τώρα στις γιορτές να ασχοληθούμε με το αγαπημένο μας άθλημα.
Ας μοιραστούμε καλύτερα τις εμπειρίες μας.
24/12 βράδυ, καλεσμένος σε κάτι φίλους φαΐ, χαρτάκι κλπ. Εκείνη την μέρα έσπασα μία πεντάδα από πυραμίδες που μου είχαν δώσει δώρο. Το σετ είχε από μία πυραμίδα Cohiba, Monte, PartaGas (ευχαριστώ τον φίλο για τη διόρθωση που αν δεν την έκανε εγώ θα συνέχιζα το χαβά μου), RyJ και Hoyo.
Έκαψα την Hoyo με τη συνοδεία ενός ποτηριού κονιάκ. Στιγμή μαγική!! Γλυκός καπνός σε τέλεια αρμονία με το ποτό μου. Το πούρο είχε μια τέλεια καύση και δεν έσβησε ούτε μία φορά. Το μόνο που με χάλασε λίγο η γρήγορη καύση του, που για το μέγεθός του κράτησε κάτι λιγότερο από μία ώρα (ή μπορεί και να το φαντάστηκα αφού τα ωραία πράγματα κρατάνε λίγο).
25/12. Μεσημέρι μετά το οικογενειακό τραπέζι. Η μέρα ηλιόλουστη και ζέστη με οδήγησε να ανάψω ένα epicure No1. Επιλογή κάκιστη. Η ελαφρότητα του πούρου δεν έδεσε με το βαρύ γεύμα (καθότι Ελληνικό οικογενειακό τραπέζι ίσον η χαρά της χοληστερόλης !!). Δεν μου άφησε τίποτα αξιομνημόνευτο.
25/12 Το βράδυ. Έκαψα τη δεύτερη πυραμίδα. Την Partagas. Κρίμα στο πούρο και δεν το χάρηκα. Η συχνή διακοπή μου άφηνε συνεχώς μια πικρή γεύση στο στόμα και εκεί έκανε να γλυκάνει, τσούπ κάποιος πεταγόταν και έπρεπε να το αφήσω. Έτσι εντυπώσεις δεν έχω.
26.12 Βράδυ. Σε άλλους φίλους βρέθηκα χωρίς πούρα !!! Εδώ μου μυρίζει μάλλον προβοκάτσια της γυναίκας μου, αφού εγώ θυμάμαι καλά ότι τα έβαλα στο σακάκι. Σταμάτησα σε ένα περίπτερο να πάρω όμως δεν είχε Κουβανέζικα. Κάπου είχα διαβάσει σε αυτό το site για κάποια Carolina και πραγματικά μόνο αυτά ήξερα. Ώ ρε μάνα μου !!!! Ευτυχώς που δεν είμαι διαβητικός να με στείλουν αδιάβαστο!!! Τι είν τούτο!! Καραμέλα που καπνίζει. Ευτυχώς τη βραδιά μου την έσωσε ένα ταπεινό RyJ Jno2 που μου απόδειξε ότι δεν πρέπει ΠΟΤΕ να είμαι δογματικός με τα πούρα. Κάθε πούρο έχει την στιγμή του.

Αυτά τα ολίγα μάγκες.
Καλό απόγευμα να έχετε.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Δεκ 28, 2009 6:16 pm

cytrf έγραψε:Καλήν Εσπέραν Άρχοντες !!
Χρόνια πολλά σε σας και στις οικογένειές σας.
Όπως σας υποσχέθηκα για να κλείσει το θέμα περί υγείας, τις πληροφορίες μου τις πήρα από το βιβλίο "Τα πούρα Αβάνας" του Χρήστου Ζαμπούνη,

εεε αφου το λεει ο μεγαλος επιστημονας/καρδιολογος/πνευμονολογος/lifestyle γκουρου Ζαμπουνης τι να πουμε εμεις :lol:

πλακα κανω, αν και τυποι σαν τον Zαμπουνη ειναι που δινουν κακο ονομα στο πουρο...

καλη σου χρονια κα καλα καπνα!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Δεκ 28, 2009 6:18 pm

cytrf έγραψε:Καλήν Εσπέραν Άρχοντες !!
... Εκείνη την μέρα έσπασα μία πεντάδα από πυραμίδες που μου είχαν δώσει δώρο. Το σετ είχε από μία πυραμίδα... Cohiba, Monte, PartaGas RyJ και Hoyo.
Έκαψα την Hoyo με τη συνοδεία ενός ποτηριού κονιάκ. Στιγμή μαγική!! Γλυκός καπνός σε τέλεια αρμονία με το ποτό μου. Το πούρο είχε μια τέλεια καύση και δεν έσβησε ούτε μία φορά. Το μόνο που με χάλασε λίγο η γρήγορη καύση του, που για το μέγεθός του κράτησε κάτι λιγότερο από μία ώρα (ή μπορεί και να το φαντάστηκα αφού τα ωραία πράγματα κρατάνε λίγο).

...Ας ειναι ο ορισμος σας
Τι να σου πω βρε cytrf!Αν δεν προκειται για καποιου ειδους τεστ ή για δούλεμα, τοτε χαλαλι σου οι πυραμιδες και ειδικα η Hoyo, γιατί ο φιλος σου πρεπει να εψαξε πολύ, μα παρα πολύ για να στην κανει δωρο!!!
Αντε και καλή Χρονιά!

P.S
(Kραταω το tasting που παει με ολα!!!)
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Δεκ 28, 2009 7:15 pm

τις πληροφορίες μου τις πήρα από το βιβλίο "Τα πούρα Αβάνας" του Χρήστου Ζαμπούνη

τι το ηθελες να ονοματισεις τετοια πηγη! τωρα θα βαραμε ολοι μαζι :P
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Δεκ 28, 2009 7:41 pm

anastgeo1 έγραψε: .... χαλαλι σου οι πυραμιδες και ειδικα η Hoyo,

Κι όμως Γιώργη πέρα από το κλασικό Selection pyramides κυκλοφορεί και ένα selection pyramides LE που έχει και Hoyo ανάμεσα στα άλλα. Είναι ακριβώς τα πούρα που ανέφερε ο Τρύφωνας.
Πονηρεύτηκα και εγώ στην αρχή, αλλά μετά θυμήθηκα ότι το είχα ξαναδεί κάπου. Νάτο λοιπόν:
http://www.cubanlous.com/seleccion-pira ... p-330.html
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Δεκ 28, 2009 7:48 pm

@anastgeo1

Είχε βγάλει πιο παλιά η Habanos ένα κουτάκι με 5 πυραμίδες μέσα. Είχε και HdM. Θυμάμαι ότι είχα πάρει δυο-τρία τέτοια για χριστουγεννιάτικα δώρα. Δεν ήταν τίποτα ακριβό και θάλεγα ότι άρεσε. Δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό, αλλά κάτι κοντά στα 50 ευρώ/κουτί
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Δεκ 28, 2009 7:56 pm

Δεκτόν!Ειναι η μονη περιπτωση, αν και "ο βαθμος δυσκολίας" που εβαλα με καλυπτει νομιζω.

Ασχετο.Μηπως μπορει καποιος να μου πει το link για το Cigar Draw Poker, γιατί δεν το βρισκω με τιποτε?
Χρονια Πολλα και Καλη Χρονιά!
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Δεκ 28, 2009 8:00 pm

anastgeo1 έγραψε:Ασχετο.Μηπως μπορει καποιος να μου πει το link για το Cigar Draw Poker, γιατί δεν το βρισκω με τιποτε?
Χρονια Πολλα και Καλη Χρονιά!

Ναί αμέ. Νάτο.
http://2.bp.blogspot.com/_QMD3uDrxxgM/S ... AtuI/s320/Μετροπόντικας.jpg
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Δεκ 28, 2009 8:01 pm

Leonidas έγραψε: Είχε βγάλει πιο παλιά η Habanos ένα κουτάκι με 5 πυραμίδες μέσα. Είχε και HdM. Θυμάμαι ότι είχα πάρει δυο-τρία τέτοια για χριστουγεννιάτικα δώρα. Δεν ήταν τίποτα ακριβό και θάλεγα ότι άρεσε. Δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό, αλλά κάτι κοντά στα 50 ευρώ/κουτί

Πρέπει να αναφέρεσαι στην απλή έκδοση που είχε μέσα τα Diplomaticos, Το Ηοyo ήταν στην έκδοση LE
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Δεκ 28, 2009 8:22 pm

Leonidas έγραψε:Ναί αμέ. Νάτο.
http://2.bp.blogspot.com/_QMD3uDrxxgM/S ... AtuI/s320/Μετροπόντικας.jpg

Καλό δεν λεω, αλλά επειδη μου πεφτει λιγο μακρύ στα μανικια,μηπως να δοκιμαζα το small?

Επιστροφή σε “Εμπειρίες ..καλές και κακές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης