Τα πρώτα μου 2 πούρα

Άβαταρ μέλους
capobomba

Τα πρώτα μου 2 πούρα

Δημοσίευσηαπό capobomba » Δευ Σεπ 20, 2010 10:20 am

Δεν ξέρω αν εδώ είναι το κατάλληλο τόπικ για να γράψω τις εντυπώσεις μου, ας με βοηθήσει κάποιος διαχειριστής μετακινώντας το, όπου είναι καλύτερο :D

Πάμε λοιπόν απο την αρχή να σας εξηγήσω τι με απασχολεί :D

Καταρχήν το Σάββατο, κάπνισα το δεύτερο μου πούρο, και όπως καταλαβαίνετε, είμαι πρωτάρης στο χώρο και δεν ξέρω ούτε τα βασικά

Απλά μπήκα σ ένα κατάστημα στην Αθήνα (της κυρίας Μπαλλή) και αγόρασα ένα Hoyo Depute (Hoyo Monterey) για να κάνω μια αρχή, ζητώντας της κάτι ελαφρύ και μικρό για να μη μπουχτίσω στο ξεκίνημα

Το πούρο αυτό μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα. Αφενός ήταν αρκετά βαρύ για τα μέτρα μου, αφετέρου, παρότι ήταν κοντό σε μέγεθος το μπουχτισα προτού το τελειώσω. Πάντως μου άφησε την αίσθηση ότι αξίζει να ασχοληθώ και να το ψάξω το θέμα. Φυσικά δεν είμαι σε θέση να γράψω εντυπώσεις γευσιγνωσίας, ούτε και αυτό επιδιώκω αρχικά. Ωστόσο ήταν μια πρώτη επαφή. Κόστισε 6 ευρώ αν θυμάμαι καλά και η κυρία στο κατάστημα έιπε ότι είναι μια καλή αρχή

Το δεύτερο που αγόρασα, ήταν ένα Cohiba siglo III το οποίο αγόρασα απο άλλο κατάστημα, ζητώντας επίσης μια συμβουλή για πρωτάρη καπνιστή πούρου. Μου είπε ο κύριος ότι επειδή είναι μακρύ σε μέγεθος θα τραβιέται καλύτερα και ο καπνός, σε σχέση με το κοντύτερο Hoyo. Πραγματικά το πούρο αυτό μου άρεσε περισσότερο απο το Hoyo, δηλαδή ήταν πιο ελαφρύ και ωραιότερο σε γεύση, και το απόλαυσα χωρίς να το μπουχτίσω, παρα μόνο όταν πιά έφτανε στο τέλος του, περίπου μετά απο 1 ώρα και 10 λεπτά. Αυτό που όμως μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν τραβιόταν καλά ο καπνός. Δηλαδή σα να μην είχε τόσο καλή ροή. Όμως κρατώ τις επιφυλάξεις μου λόγω απειρίας

Ευχαριστώ για την προσοχή σας και περιμένω τις προτάσεις σας για το τρίτο (και όχι φαρμακερό ελπίζω :D ) πούρο που θα αγοράσω μέσα στην εβδομάδα, για να δοκιμάσω

Με ενδιαφέρουν τα ελαφρά και εύκολοπιοτα πούρα, γιατί είμαι καπνιστής στο σπίτι μου, παρέα με τον καφέ ή το ποτό μου και δεν κυκλοφορώ γενικότερα ώστε να με απασχολεί η εμφάνιση ή κάποιο άλλο χαρακτηριστικό :D
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Σεπ 20, 2010 10:34 am

Εν πρώτοις καλώς ήρθες.

Πάμε στα πούρα. Καλά κάνεις και ξεκινάς με δοκιμές μικρότερων σε μέγεθος πούρων. Σωστή η επιλογή του Hoyo.

Σκόπιμο θα έλεγα να δοκιμάσεις Montechristo No4 και Partagas Mille Fleurs. Με αυτά τα πούρα έμαθε να καπνίζει το παγκόσμιο. Και έμαθε καλά. Κάτσε μαζί τους αρκετό καιρό, χαμένος δεν θα βγείς.

Καλά καπνά.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Δευ Σεπ 20, 2010 11:24 am

Καλως ηρθες κι απο μενα.
Εχει ενα δικιο ο Leonidas,δοκιμασε αυτα που προτεινε,ειναι τα κλασικοτερα "πρωταρικα " πουρα.Αν και να πω την αληθεια,τωρα,δεν θα καπνιζα κανενα απο τα δυο.Γιατι αραγε;Μαλλον γιατι ειναι πολυ "ευκολα" θα ελεγα,"επιπεδα"..
By the way,καλη επιλογη το Hoyo,κακη επιλογη το siglo III,δοκιμασε το II.
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Σεπ 20, 2010 11:51 am

Μπρε λι, σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Την χρειαζόμουν.

Για ότι πάντως αξίζει αυτό που θα πώ με τη μικρή μου εμπειρία, είναι απο τα καλλίτερα πούρα που υπάρχουν (όταν είναι καλά στριμένα). Φαντάζομαι όμως ότι το σωστό στρίψιμο αφορά και και σε άλλες μάρκες. Είναι έτσι;

Για πές. Κάτι θα ξέρεις.
Cornelius

Δημοσίευσηαπό Cornelius » Δευ Σεπ 20, 2010 11:55 am

@Leonidas Ωραίο το πορτραίτο σου!!! :wink:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Σεπ 20, 2010 11:56 am

Εχεις παρατηρητικότητα βρε μπαγάσα. Και δεν σου φαινόταν. Καλά εκείνο το πλαστικό κουτί πως σου ξέφυγε; :lol:
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Δευ Σεπ 20, 2010 11:57 am

Διακρινω σαρκασμο,μια ταση επιθετικοτητας,αφθονη δοση απαξιωσης,ελλειψη σεβασμου στη γνωμη μου και μια πρεζα προκλητικοτητας.Γιατι φιλτατε;Εχουμε κανενα ανοικτο λογαριασμο και δεν τον ενθυμουμαι;
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Δευ Σεπ 20, 2010 2:12 pm

ευχαριστώ για τις απαντήσεις
θα δοκιμάσω σύντομα το μοντεκρίστο και το παρταγκά
κάποια ιδέα για να τα συνοδέψω με ποτό?
να προτιμήσω κάποιο ουίσκυ? κάποια σοκολάτα?
τι λεει η εμπειρία σας? :D
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Σεπ 20, 2010 2:23 pm

Cornelius έγραψε:@Leonidas Ωραίο το πορτραίτο σου!!! :wink:

Εχει κάτι από δεκαετία του '80
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Σεπ 20, 2010 5:39 pm

και τα δύο κλασσικά, αλλά υπόψιν ότι είναι βαριά. αλλά είναι οικονομικά και supermarche'.
για γευσιγνωσία δοκίμασε, χωρίς βιασύνη..
upmann magnum 50
romeo y julieta exhibicion no4.
και με καφέ, για πολύ καπνό χωρίς κούραση.
όταν τελειώσουν θα εύχεσαι να είχα λίγο ακόμα.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Σεπ 20, 2010 7:38 pm

εγω θα προτεινω το πουρο με το οποιο ξεκινησα σαν νεος και εξακολουθω να το εκτιμω ως παλαιοτερος :oops: και το πουρο που δοκιμασα για πρωτη φορα φετος και ευχομαι να ειχα δοκιμασει σαν νεος.

rey del mundo choix supreme
romeo y julieta cedros de luxe #3.

ΔΕΝ θα προτεινω "cheap and cheerful" πουρα, που εμενα, ως πρωταρη μου ειχαν φανει πικρα και "αδεια" σε γευση. περισσοτερο τα απολαμβανω τωρα παρα τοτε.

ουτε και επικουρους θα προτεινω. μου πηρε καιρο να τους εκτιμησω. πρωτα ανακαλυψα τα partagas d#4 και τα juan lopez #2 και μετα αυτους. ισως να ειμαι και ιδιορρυθμος. επι πλεον εγω δεν μεταπηδησα στο πουρο απο το τσιγαρο, αλλά απο την παρατεταμενη (10ετια) διακοπη καπνισματος. και πριν το κοψω καπνιζα πιπα.

θα προτεινω ομως h upmann connoisseur #1. βολικοτερο μεγεθος απο τα μαγνουμ που προτεινε ο κωστας. επισης θα κρατησω μια επιφυλαξη και για το exhibicion no4. μου αρεσε πολυ περισσοτερο τοτε που ξεκινουσα παρά τωρα. μηπως ομως ειναι πιο σοφο να ξεκιναμε με πουρα που θα συνεχισουμε να εκτιμουμε εξ ισου και αργοτερα;

τελος μην ξεχναμε οτι ως τα πιο δημοφιλη μικρα πουρα (για προχωρημενους) του φορουμ τον τελευταιο καιρο εχουν αναδειχθει τα POR LARRANAGA PETIT CORONAS και τα DIPLOMATICOS No.5. Απο αυτα, το πρωτο δεν ξερω αν ειναι διαθεσιμο στην ελληνικη αγορα.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Σεπ 20, 2010 9:02 pm

πολύ καλή τοποθέτηση και καλές προτάσεις. τα σκέφτηκα κι εγώ αλλά δεν ήθελα να φορτώσω τη λίστα.
απλώς εγώ πρότεινα δοκιμή, αν οι συνεδρίες είναι αραιές.
αν το σπορ είναι καθημερινό, τα μιλ φλερ είναι σωτηρία οικονομική.
μιλάω για τέσσερα τουλάχιστον τη μέρα.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τρί Σεπ 21, 2010 7:22 am

όχι δεν καπνίζω καθημερινά, δεν το επιθυμώ
έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και χρόνια και αυτό που ζητώ απο το πούρο είναι η χαλαρότητα, η παρέα, και η απόλαυση μου
δε βιάζομαι,και αυτή τη στιγμή δοκιμάζω ένα πούρο την εβδομάδα περίπου
σημείωσα τις προτάσεις σας και σε επομενη εξόρμηση μου στα μαγαζιά θα αγοράσω μερικά, για να έχω να δοκιμάζω όταν μου κάνει ευχαρίστηση

απλά ήθελα μια διευκρίνιση ώς προς το εξής

πραγματικά δε θέλω να καπνίζω βαριά και ογκώδη πούρα

το cohiba siglo III μου άρεσε γιατί ήταν ελαφρύ και γλυκόπιοτο. κάτι τέτοιου επιπέδου σε ελαφρότητα και γεύση θα ήθελα να δοκιμάσω εναλλακτικά

το hoyo ενώ ήταν ωραιότατο στην αρχή, στη συνέχεια μου έπεσε βαρύ και δεν το ευχαριστήθηκα :D
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Σεπ 21, 2010 7:50 am

Φιλε μου θα επαναλαβω.Δοκιμασε τα siglo II.
Οσον αφορα τα "μαλακα" πουρα,βρες αν μπορεις τα por larranaga petit coronas,τα diplomaticos No 4 και τα quai d'orsay coronas claro,χωρις να γνωριζω ποιο απο αυτα διατιθεται στην ελληνικη αγορα.
Αν επιτρεπεις μια συμβουλη ακομα απο εναν σχετικα νεο στο σπορ οπως ειμαι εγω,μεινε οσο μπορεις περισσοτερο στα μικρα μεγεθη,θα σε βοηθησουν να εξοικιωθεις πιο ευκολα.
Τελος ,ολα αυτα ισχυουν μεχρι να τοποθετηθει ο ΜΜΦ,οποτε ολα ακυρωνονται και απλα ακολουθεις οτι πει εκεινος αλλιως θα εχεις κι εσυ υποπεσει στο μεγιστο αμαρτημα της...γνωμης !
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Σεπ 21, 2010 2:27 pm

Εγώ πάλι γιατί νομίζω, οτι το μεγάλο πούρο είναι καλύτερο για έναν αρχάριο, από τις μικρές κορώνες και τις τις πέρλες;

Προτείνω λοιπόν, αφού σου αρέσουν τα ελαφρά και γλυκόπιοτα, να δοκιμάσεις και πιό μεγάλα. Οχι απαραίτητα double corona, αλλά ενα Hoyo Epicure especial είναι ακριβώς αυτό που ζητάς: ελαφρύ και γλυκόπιοτο.

Υ.Γ. Για να είμαστε σίγουροι, οτι μιλάμε την ίδια γλώσσα: τον καπνό του πούρου ασφαλώς και δεν τον εισπνέεις.

Επιστροφή σε “Εμπειρίες ..καλές και κακές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης