Τα πρώτα μου 2 πούρα

Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Σεπ 21, 2010 2:29 pm

Νίκος έγραψε:.

Υ.Γ. Για να είμαστε σίγουροι, οτι μιλάμε την ίδια γλώσσα: τον καπνό του πούρου ασφαλώς και δεν τον εισπνέεις.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Σεπ 21, 2010 5:58 pm

General LEE έγραψε: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Δηλαδη τί σε σοκαρε;
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Σεπ 21, 2010 8:27 pm

Νίκος έγραψε:
General LEE έγραψε: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Δηλαδη τί σε σοκαρε;

Μα ρωτας αν τον εισπνεει;;
Αν αντεχεις να εισπνευσεις μια corona gorda ολακερη,το μονο που μενει μετα ως πιο δυνατη καπνιστικη εμπειρια ειναι...να τραβας τζουρες απο εξατμιση λεωφορειου των ΚΤΕΛ της γραμμης Λαρισα-Παλαιοφαρσαλο !!!
Mercy ρε !!
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Σεπ 24, 2010 2:23 pm

λοιποον....

η εμπειρία μου διευρύνθηκε αυτή την εβδομάδα μιας και είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω δύο γνωστά πούρα, το partagas mille fleurs και το d. no4

και τα δύο τα δοκίμασα συνοδεία καφέ

το μιλ φλερ μου φάνηκε πιο "εύκολο", και λίγο τραχύτερο στη γεύση, αλλά το απόλαυσα αρκετά, μιας και ήταν ελαφρύ και είχε καλό τράβηγμα..ο εσπρέσσο βέβαια ήταν μάπα, αλλά αυτό που μου έμεινε ήταν θετικές εντυπώσεις, από το συνδυασμό..το μιλ φλερ είναι περισσότερο καθημερινό και απλό, θα έλεγε κανείς ότι το καπνίζεις χωρίς ιδιαίτερη σκέψη

το νο.4 ήταν αρκετά διαφορετικό, πιο γεμάτο και στρογγυλό στη γεύση αλλά και πιο βαρύ, σε κάθε τράβηγμα γέμιζε το στόμα με "ουσία"..αυτό ας πούμε καταγράφτηκε στο μυαλό μου ως μια διαφορά σε σχέση με πούρα μακρύτερα σε μήκος αλλά μικρότερης διαμέτρου..

ωστόσο ήταν αρκετά βαρύ και μου πήρε 1.30 ώρα σχεδόν να το καπνίσω με ένα διπλό εσπρέσσο και 2 γαλλικούς...με τον εσπρέσσο είχαμε επιτυχία, με το γαλλικό γεύσης καραμέλα, ελάχιστη σχέση...είναι πούρο long lasting απόλαυσης που φαντάζομαι ταιριάζει σε φάσεις απογευματινής-βραδινής χαλάρωσης μετά από γεύμα, με παρέα ιδανικά...

η εκτίμηση μου σε αυτή την πρώτη φάση είναι ότι προτιμώ το μιλ φλέρ σα μέγεθος-διάμετρο, αλλά το νο.4 σα γεύση

:D :D
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Σεπ 24, 2010 2:28 pm

Καλά τα πάς.

Πάντως για το d4, τόση ώρα χρειάζεται. Μίαμισυ ώρα.
Τα τρία :lol:
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Παρ Σεπ 24, 2010 2:33 pm

μαζί?
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Σεπ 24, 2010 2:46 pm

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Παρ Σεπ 24, 2010 2:57 pm

Εχεις δει την διαφημιση για το τσιγαρο με τον σκελετο? καπως ετσι :shock: :shock:
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Παρ Σεπ 24, 2010 5:30 pm

its the new culebra robusto
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Παρ Σεπ 24, 2010 7:47 pm

Καλά τα πας.. τα mill fleur τα είχα στην αρχή, αλλά γενικώς δεν ήταν αυτό που ζητούσα.. Πράγματι και εγώ από το πούρο θέλω περισσότερη, όπως το λες, ουσία..

Δεν έχω υπάρξει καπνιστής και γενικώς τον καφέ μου τον πίνω σκέτο.. χωρίς πούρο. αυτό το έχω συνδέσει με αλκοολ... επίσης, σκέτο ποτέ.
Δεν μπορώ να φανταστώ πάντως το πούρο να αλλοιώνεται κατά τη γνώμη μου σε γεύση καφέ τύπου καραμέλα, φουντούκι κτλ κτλ...
Καλά, έχω και με τον καφέ μου τις ιδιοτροπίες μου, βέβαια.....
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Σάβ Σεπ 25, 2010 3:45 pm

1:30 ωρα το robusto :?
Ποσες φορες σου εσβησε;
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Κυρ Σεπ 26, 2010 9:19 am

2 φορές :lol:
ήταν πολύ βαρύ για μένα :lol:
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Κυρ Σεπ 26, 2010 10:47 am

Εγώ πάλι τα ΗΜ epicure especial μπορεί να τα κάνω και 1.30 αν το χουζουρεύω αρκετά, συνοδεία ποτού - πάντα.... το RJ shorts μπορεί να φτάσω και την μια ώρα, μη σου πω και παραπάνω... Ο ρυθμός, εξαρτάται και από διάφορους "εξωγενείς" παράγοντες... Στο σπίτι, τα καπνίζω πιο γρηγορα. Έξω, στα μπαρ κτλ (προ απαγόρευσης, βέβαια) πιο αργά....
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Σεπ 29, 2010 6:48 pm

μετά από διάβασμα στο φόρουμ αποφάσισα να δοκιμάσω ένα πούρο Δομίνικου, για να δώ τι παίζεται

χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο αγόρασα ένα vegafina robusto στα 7 ευρώ, για τον καφέ μου το απόγευμα

βασικά, με την ελάχιστη εμπειρία μου, παρατήρησα τα εξής : ότι κόβοντας με τον πουροκόφτη το καπελάκι, αυτό εμφανίστηκε σα να ήταν τριμένο, και δεν έφυγε σε ένα κομμάτι, όπως τα προηγούμενα πούρα που κάπνισα..αυτό μου έκανε λίγο άσχημη εντύπωση...έπειτα το περιτύλιγμα wrapper ήταν σα δίχρωμο...αυτά τα δύο παρατήρησα

το πούρο ήταν μαλακό και τραβούσε πολύ άνετα και εύκολα, αλλά είχε μια γεύση που θα την έλεγα "χαρτένια"...δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω αυτό...ήταν πολύ ελαφρύ, αλλά δε μου πολυάρεσε η χαρτίλα αυτή, που μέχρι το τέλος απλά γινόταν πικρότερη, χωρίς να είναι γεμάτη και μεστή..

δηλαδή το μιλ φλέρ στα 4 ευρώ ήταν πολύ πιό γεμάτο, παρότι και αυτό είχε μια χαρτίλα κάπου στο βάθος :lol: ...εντύπωση μου έκανε αυτό, γιατί στα 7 ευρώ περίμενα κάτι καλύτερο απο το Δομινικανό

πάντως για κάποιον άματερ σαν κι εμένα ήταν μια καλή παρέα για κανά μισάωρο που κάηκε, αγκαζέ με ένα φρέντο και τη σπόρντεϊ... δε νομίζω όμως να επανέλθω σε αυτό

:D
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Σεπ 29, 2010 7:33 pm

Για πληρωμένο προβοκάτορα σε κόβω. :lol: :lol:

Επιστροφή σε “Εμπειρίες ..καλές και κακές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης