Τα πρώτα μου 2 πούρα

Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Σεπ 29, 2010 7:40 pm

Καλως ηρθες στον κοσμο των ΜΚ.
Ειδες,γευτηκες,μυρισες,τωρα χαιρετησε τους Δομινικανονικαραγουανονδουριανους και γυρνα για παντα στη μανα Κουβα !
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Σεπ 29, 2010 9:00 pm

Περαν της πλακας, δωστους κι αλλες ευκαιριες. Μπορει να μην φτανουν τα καλα κουβανεζικα, αλλα αυτο παραμενει καθαρα υποκειμενικο.
Δοκιμασε, σου αναφερω πουρα που θα βρεις εδω και οχι ξωτικα σαν του αλλου:
Fuente, Padron, Antano και τα ξαναλεμε.
Η ουσια ειναι να σου αρεσουν αφ εαυτου και οχι γιατι θα σου θυμιζουν καποιο συγκεκριμενο κουβανεζικο.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Πέμ Σεπ 30, 2010 12:56 pm

....και εγένετω φώς :lol: :lol:

πρίν μια ωρίτσα περίπου, εκμεταλλεύτηκα το διάλειμμα μου και απόλαυσα ένα κοχίμπα σίγκλο 1 στα 8,5 ευρώ

πραγματικά, μετά τη χτεσινή δοκιμή του δομινικάνικου ρομπούστο, το κοχίμπα μου φάνηκε καταπληκτικό! δε μπορώ να το περιγράψω αλλιώς!

καταρχήν μου πάει στο μέγεθος, δηλαδή αυτό επιθυμώ να καπνίζω συνοδεία του καφέ μου, και όχι μακρινάρια ατελείωτα (ακόμα είμαι στην αρχή)....απλά μια παρατήρηση (είδατε για να διαβάζω το φόρουμ, όλο και κάτι μαθαίνω) στο τελείωμα του, δηλαδή στο 3/3 του, δεν τράβαγε τόσο καλά, λες και κόπηκε στο μισό η ροή του καπνού δηλαδή

κατά δεύτερον είναι όσο ελαφρύ ήθελα και όσο γεμάτο μου αρέσει, με καλό τράβηγμα και ωραίο άρωμα, ήπια τον καπουτσίνο μου και για πρώτη φορά αισθάνθηκα μια τέτοια ευεξία και ευχαρίστηση..μπράβο μου που τα κατάφερα :lol: :lol:

νομίζω ότι, μέχρι νεωτέρας καταστάλαξα ποιά θα είναι η πρώτη κούτα που θα αγοράσω όταν έρθει η ώρα, για να "χτίσω" ένα πρώτο γευστικό προφίλ και να εξελιχθώ-εξερευνήσω εκεί πάνω

και το καλύτερο, η γεύση στον ουρανίσκο δεν έχει καμμία σχέση με τη χτεσινή χαρτίλα...
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Πέμ Σεπ 30, 2010 1:01 pm

Ειδες που στα'λεγα αγορινα μου;
Welcome to the club !!
Και αν αυτο το μεγεθος σου ειναι βολικο (οπως και σε μενα το πρωι) ψαξε το Trinidad Reyes,θα με θυμηθεις !!
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Πέμ Σεπ 30, 2010 6:28 pm

Tο singlo 1 είναι πράγματι ένα πολύ καλό μικρό πουράκι... Τι θέλω να πω? Για εμένα που προτιμώ τα 50αρια, είναι λίγο πιο μικρό, λίγο πιο σύντομο, λίγο πιο ευγενές.... Βέβαια, σε τιμή 50αριου (κοιμπα είναι αυτό...), έτσι? Ομως, για απόγευμα, για μεσημέρι (το πρωι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να καπνίσω...) είναι ιδανικό.... Εάν βέβαια, το κάνω με ποτό το βράδυ, πιο γρήγορα θα λιώσει ο πάγος παρά θα καει το πούρο... Είναι πράγματι μικρό..
Γευστικά είναι καλύτερο από 2-3 που έχει δοκιμάσει μέχρι τώρα, αλλά σταθερή αξία σαν γεύση..
Είναι ενα κλασσικο cohiba που πράγματι αξίζει να υπάρχει πάντα στον υγραντήρα...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Σεπ 30, 2010 7:14 pm

capobomba έγραψε:.. στο τελείωμα του, δηλαδή στο 3/3 του, δεν τράβαγε τόσο καλά, λες και κόπηκε στο μισό η ροή του καπνού...

Το πουρο που καπνισες ειχε απο την αρχη το προβληματακι του, απλα δεν σου φανηκε αμεσως.
Ηταν ελαφρα ως μετρια στουμπωμενο. Στη αρχη τραβαει. Κατατην διαρκεια του καπνισματος συσσωρευται υλικο, μην εχοντας αλλη διεξοδο, στο πισω μερος του πουρου συμβαλλοντας εν πρωτοις και στην εναλλαγη της γευσης.
Το υλικο αυτο αποτειται κυριως απο νικοτινη, πισσα και νερο. Νερο απο τους υδρτατμους που επαναυγροποιουνται μολις απομακρυνθουν αρκετα απο την καυτρα. Εχουν επισης σαν αποτελεσμα να φουσκωσουν τα καπνοφυλλα.
Αν λοιπον το πουρο εχει προβλημα τραβηγματος, το προβλημα αυτο θα μεγαλωνει, οσο το πουρο μικραινει σε μηκος, λογω της συσσωρευσης υλικου, και διαστολης των φυλλων απο την περισσια υγρασια.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Πέμ Σεπ 30, 2010 7:44 pm

General LEE έγραψε: ψαξε το Trinidad Reyes,θα με θυμηθεις !!

Υπερτιμημενο και αυτο.
Δεν βρισκω το λογο να κανει ξεκινημα με ακριβα πουρα.
Γνωμη μου.
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Πέμ Σεπ 30, 2010 8:36 pm

CHURCHILL έγραψε:

Υπερτιμημενο και αυτο.
Γνωμη μου.

Φιλε πρεσβη,το προτεινα ως εναλλακτικο του siglo I,που ειναι ακομα ακριβοτερο και εξισου καλο.
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Πέμ Σεπ 30, 2010 11:46 pm

Νίκος έγραψε:
capobomba έγραψε:.. στο τελείωμα του, δηλαδή στο 3/3 του, δεν τράβαγε τόσο καλά, λες και κόπηκε στο μισό η ροή του καπνού...

Το πουρο που καπνισες ειχε απο την αρχη το προβληματακι του, απλα δεν σου φανηκε αμεσως.
Ηταν ελαφρα ως μετρια στουμπωμενο. Στη αρχη τραβαει. Κατατην διαρκεια του καπνισματος συσσωρευται υλικο, μην εχοντας αλλη διεξοδο, στο πισω μερος του πουρου συμβαλλοντας εν πρωτοις και στην εναλλαγη της γευσης.
Το υλικο αυτο αποτειται κυριως απο νικοτινη, πισσα και νερο. Νερο απο τους υδρτατμους που επαναυγροποιουνται μολις απομακρυνθουν αρκετα απο την καυτρα. Εχουν επισης σαν αποτελεσμα να φουσκωσουν τα καπνοφυλλα.
Αν λοιπον το πουρο εχει προβλημα τραβηγματος, το προβλημα αυτο θα μεγαλωνει, οσο το πουρο μικραινει σε μηκος, λογω της συσσωρευσης υλικου, και διαστολης των φυλλων απο την περισσια υγρασια.

Λοιπόν..
Μου θύμισες ένα D4 που έκανα σε μια σχεδόν ερημική παραλια φέτος το καλοκαίρι...
Περιττό να σας πω (αλλά το λέω) πως στα 3/3 το διέλυσα για να δω τι επιτέλους γίνεται... Είχε πάρει και άνοιξε σαν μαρούλι, ήταν ΜΟΥΣΚΕΜΑ σε σημείο που δεν μπορούσα να καταλάβω τι έφταιγε, ΔΕΝ τραβούσε με τίποτα (λογικό, αφού ήταν μούσκεμα) και γενικά στην (σύντομη, βεβαίως βεβαίως) καπνιστική μου ζωή δεν έχω ξαναδει κάτι τέτοιο..
Διαβάζοντας βέβαια το σχόλιο σου, κατάλαβα ότι έχω φάει και εγώ τις στούμπες μου.. Αν κατάλαβα, δηλαδή καλά, εννοείς πως ένα στουμπωμένο λογικά πέραν της δυσκολίας τραβήγματος θα έχει σώρευση και... νερού.. Λογικό ακούγεται...
Πάντως, για singlo ΔΕΝ το περίμενα.. ΕΚΤΟΣ>>>>>>>
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Οκτ 01, 2010 7:43 am

δεν ξέρω αν εγώ είμαι γκαντέμης και έπεσα σε στουμπωμένα, έστω και μερικώς, αλλά και το siglo III που πρωτοκάπνισα δεν είχε καλή ροή, ήταν σφιχτό...ενώ το siglo I όπως ακριβώς τα περιγράψατε

ίσως ειναι καθαρά θέμα σύμπτωσης και προβλέπεται (που λέγαμε και στο στρατό) αλλά στα παρτάγκας για παράδειγμα δεν έχω συναντήσει θέμα τραβήγματος του καπνού...

θα επιχειρήσω να κάψω ακόμα 2-3 siglo I που μου αρέσουν κιόλας και μετά θα καταλήξω αν είμαι γκαντέμης ή όχι :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Παρ Οκτ 01, 2010 10:11 am

Παρακινουμενος απο την επικεφαλιδα του thread προσπαθησα να θυμηθω ποια ηταν τα πρωτα δυο πουρα που καπνισα (εχοντας τα αγορασει εγω,οχι κερασμενα).
Μολις μου ειχαν κανει δωρο ενα desk humi -που τωρα κοσμει το τραπεζακι μπρος στην τηλεοραση και φιλοξενει τα προς αμεση καταναλωση-και σερφαροντας για μερες,ψαχνοντας τι ειναι vitola,ring gauge,medium-full και ολα αυτα τα εξωτικα που ανακαλυπτεις ξεκινωντας αυτο το ομορφο ταξιδι,παραγγειλα μια 20αδα singles,λιγο απο ολα,για να δοκιμασω.
Μια εβδομαδα μετα,εχοντας τα μπρος μου,κατεληξα μετα απο πολυ ωρα οτι αυτο που ηθελα να δοκιμασω πρωτο απο ολα-δεν ξερω για ποιο λογο-ηταν ενα Bolivar royal corona,το οποιο ταλαιπωρησα αρκετη ωρα μεχρι να δω πως θα το κοψω,πως θα το αναψω κ.α. χαριτωμενα και το οποιο κατεληξε να ειναι ...πληρως στουμπα !! :cry: :cry:
Ευτυχως αποζημιωθηκα λιγες ωρες αργοτερα αναβοντας ενα εξαιρετικο-κατ'εμε-Cohiba siglo II και το ταξιδι του καπνου ξεκινησε...
Για προσπαθηστε να θυμηθειτε κι εσεις...
Cornelius

Δημοσίευσηαπό Cornelius » Παρ Οκτ 01, 2010 10:51 am

General LEE έγραψε:
CHURCHILL έγραψε:

Υπερτιμημενο και αυτο.
Γνωμη μου.

Φιλε πρεσβη,το προτεινα ως εναλλακτικο του siglo I,που ειναι ακομα ακριβοτερο και εξισου καλο.

Το San Cristobal de la Habana El Principe είναι εξίσου καλό (γευστικά το βρίσκω καλύτερο με την μέχρι τώρα εμπειρία μου) και πιο οικονομικό και από τα δύο!

Οι πρώτες μου αγορές ήταν Romeo y Julieta Coronitas en Cedro και Romeo y Julieta Mille Fleurs.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Παρ Οκτ 01, 2010 3:35 pm

το πρώτο αγορασμένο μου πούρο ήταν ένα Romeo 2 και το δεύτερο ένα cuaba divinos.από γνωστό καπνοπωλείο στην Ερυθραία.
θυμάμαι έμπαινα με 50 Euros στο μαγαζί και έβγαινα με 3-4 πούρα.
δεν είχα γνώμη για το τι να διαλέξω και ότι μου έδινε το έπαιρνα (βλάκα) :evil:
αυτό κράτησε περίπου 4 μήνες μέχρι που ένας ξάδελφος μου με ξύπνησε-μίλησε για τις εναλλακτικές λύσεις.
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
Rosado

Δημοσίευσηαπό Rosado » Κυρ Δεκ 26, 2010 1:35 am

Καλώς σας βρίσκω στο forum, συγχαρητήρια για όσα γράφονται. Διαβάζοντας ένα μεγάλο μέρος των post που αφορούν πρωτάρηδες, διάλεξα για αρχή Montecristo No. 4. Το κάπνισα άνετα και η αλήθεια είναι οτι όταν τελείωσε μετά από περίπου 40 λεπτά, ήθελα λίγο ακόμα... Μπαίνω σε διαδικασία αναζήτησης της επόμενης επιλογής μου, αν και έχετε ήδη δώσει αρκετές εναλλακτικές...
"A woman is an occasional pleasure but a cigar is always a smoke."
Groucho Marx
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Κυρ Δεκ 26, 2010 1:13 pm

Rosado έγραψε:Καλώς σας βρίσκω στο forum, συγχαρητήρια για όσα γράφονται. Διαβάζοντας ένα μεγάλο μέρος των post που αφορούν πρωτάρηδες, διάλεξα για αρχή Montecristo No. 4. Το κάπνισα άνετα και η αλήθεια είναι οτι όταν τελείωσε μετά από περίπου 40 λεπτά, ήθελα λίγο ακόμα... Μπαίνω σε διαδικασία αναζήτησης της επόμενης επιλογής μου, αν και έχετε ήδη δώσει αρκετές εναλλακτικές...

Καλημερα και χρονια πολλα!! Καλωσορισες στην ομορφη παρεα! Καλη η επιλογη σου με το montecristo No.4 οπως επισης πολυ καλο ειναι και το μικρο της το Νο.5.Θα μπορουσες να δοκιμασεις απο romeo y julieta (coronitas en cedro) και απο ramon allones (small club coronas). Και εγω σχετικα νεος ειμαι και καπως ετσι ξεκινησα ψαχνω δοκιμαζω και ξαναδοκιμαζω αυτο γινεται συνεχεια. Με αυτο τον τροπο με τον καιρο αποκτας και καποια εμπειρια. Καλη συνεχεια απο εμενα και καλο διαβασμα και σιγουρα ψαχνοντας εδω θα βρεις πολλες απαντησεις και λυσεις σε οτι ερωτηματα εχεις.

Επιστροφή σε “Εμπειρίες ..καλές και κακές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης