El Dorado

Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Re: El Dorado

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Ιουν 06, 2017 4:54 pm

Πολλά τα λεφτά πάνω στο τραπέζι :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Τρί Ιουν 06, 2017 8:15 pm

εγώ πάλι γιατί βλέπω την απαρχή εγκεφαλικών,απανωτων οργασμών και παραμιλούντων 4 νέων γύρω από το τραπέζι, να αλλόκοιτάζονται χωρίς να μιλούν ο ένας τον άλλον ???
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τρί Ιουν 06, 2017 10:51 pm

Γιατι εσυ ,φιλε μου, ξέρεις.....

Όργιο Θωμά!
on the road...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Ιουν 07, 2017 9:13 am

ακριβως θωμα οπως το εγραψε ο ψηλος :

... εσυ ξερεις ...
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 07, 2017 9:19 am

trendy έγραψε:Πολλά τα λεφτά πάνω στο τραπέζι...

ότι βλέπει ο καθένας 8)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Ιουν 08, 2017 8:01 pm

H. Upmann Sir Winston - CDH Nikos Doc

Εικόνα

Ευχαριστώ..ευχαριστώ..ευχαριστώ..τον ψηλό μου φίλο γι' αυτό το απίθανο Sir Winston που μου χορήγησε.
Λίρα 100 και κάτι παραπάνω Νικόλα μου! :D

Χθές το απόγευμα, βρήκα λίγο χρόνο και κάθησα στην βεράντα μου να το απολαύσω. Εμφανησιακά άπαιχτο! Ό,τι ακριβώς περιμένεις από έναν Sir..με ένα ένδυμα claro, όμορφο και μυρωδάτο. Μυρίζω μυρίζω μυρίζω και δεν θέλω να το κάψω..
Στην μύτη γαρύφαλλο, ξυλεία και γιασεμί Γκραν Ντούκα. Αμάν λέω αυτό θα με τρελάνει και απλά παρακαλάω να είναι έτσι απ' την αρχή ως το τέλος. Κόβω με το ψαλιδάκι μου και στο κρύο τράβηγμα δίνει κρέμα άνθους αραβοσίτου με κακάο..και μια παχιά κρέμα βουτύρου. Αχ θα έχουμε τραβήγματα με δ'αύτο μονολογώ και βάζω φωτιά.

Εντάξει ρε μάγκες...τι να σας λέω. Μιλάμε για πανδαισία γεύσεων και αρωμάτων. Ξεκίνησε με αλμυρά κάσιους, αγιόκλιμα και περγαμόντο! Συνεχίζει με πραλίνα σκόνη πάνω σε μια βάση κρέμας για να γυρίσει στο τέλος σε άρωμα μανιταριού..Λέω οκ τουλάχιστον ήμαστε σίγουροι για το τι καπνίζουμε. :wink: Χαμός και είμαι ακόμα στο πρώτο τρίτο, η ΧΟΥΛΙΕΤΑΡΑ με τα γράμματα όλα κεφαλαία δίνει κεράσι μαρασκίνο για να τελειώσει το πρώτο του μέρος με σοκολατούχο γάλα.

Έχω πάθει ήδη παράκρουση, ειδοποιώ τους φίλους μου και απολαμβάνω το δεύτερο μέρος του που ξεκινάει με φουντούκια, ψωμάκι ψητό και την μυρωδιά της καμμένης φλούδας της πατάτας που έχει ψηθεί αργά στη χόβολη του τζακιού τον χειμώνα..Μοσχοκάρυδο λες και έχω στο χέρι Diplo 2 ακολουθεί κατά κύματα και όταν αυτά υποχωρούν δίνουν την θέση τους σε μια ξινή κρέμα. Πίνω παγωμένο τσάι με λεμόνι και παρατηρώ τις στάχτες. 3 στάχτες όλο το πούρο..

Κάνε Θεέ μου να πάει έτσι μέχρι το τέλος σκέφτομαι και ο μεγαλοδύναμος δεν μου χαλάει το χατήρι. Στο τρίτο του μέρος πια κάνουν την είσοδό τους μαλακά ξύλα, λίγο πιπέρι αλλά πολύ μπαχάρι. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο τέλος, αυτό το άρωμα του γιασεμιού που είχε στο pre ήρθε και πάλι ήπια γλυκά να κλείσει αυτό το θεσπέσιο μπλεντάρισμα. Ούτε πίκρες ούτε διορθώσεις..τι να λέμε τώρα, ένα αστέρι πραγματικό! Στην κυριολεξία έκαψα τα δάκτυλά μου μιας και δεν ήθελα, μα δεν ήθελα λέμε να το πάρω απόφαση και να το αφήσω στο τασάκι να αποκαεί..

Ψηλέ μου σε ευχαριστώ και πάλι η χορηγία σου ήταν όνειρο και ίσως το καλύτερο Sir Winston που έχω καπνίσει ποτέ μου. Εννοείται ότι άρπαξε επάξια την θέση του στο top 10 της χρονιάς!!
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Πέμ Ιουν 08, 2017 10:52 pm

Παιδιά για τα Μόντε Α έχουμε κωδικό

επειδή τρεις κούτες του 01 ψάχνουν στέγη
...σκέψεις κάνω, εάν και εφόσον κλπ. κλπ. 8)
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Πέμ Ιουν 08, 2017 11:39 pm

Κρητικέ μου, με κανεις πολυ χαρούμενο οταν περνάς τόσο καλά!

Παντα τετοια να έχουμε.
Η συγκεκριμένη κούτα ειναι πηγή ονείρων...
on the road...
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Ιουν 08, 2017 11:53 pm

Λευτέρη έχεις πμ. Να μην τα λέμε όλα δημόσια.. 8)
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Ιουν 15, 2017 8:32 pm

Ποιοί είναι οι top, οι καλύτεροι Ελβετοί chocolatiers ;

Σίγουρα ο Sprungli του ομίλου Lindt, o Favarger στην Γενεύη, o τρομερός Gottlieber, o Suchard με τις δημιουργίες του, ο μοντέρνος Auer αλλά και ο κλασικός Rhone επίσης στην Γενεύη, μέχρι και ο μικρός θαυματοποιός της Gruyeres.

Σκίστε τα πτυχία σας φίλοι μου Ελβετοί..και κλείστε τα μαγαζιά σας.. Γιατί ένας άγνωστος σε σας Κουβανός torcedor έστριψε μια κούτα H. Upmann Monarchs τον μακρινό Σεπτέμβριο του 2001, τα έκλεισε προσεκτικά σε κάτι θαυματουργά αλουμινένια tubos για να ωριμάσουν και τα έστειλε πεσκέσι σε σας φίλοι μου Ελβετοί. Σε εσάς, για να σας πει κατάμουτρα ότι δεν φοβάται την σύγκριση με κανέναν από εσάς..

Πριν κάποια χρόνια λοιπόν, ένας καλός καπνοπώλης σ' ένα μικρό χωριουδάκι στις Ελβετικές Άλπεις μου παρέδωσε με προσοχή το κουτί αυτό με κωδικό SLA SEP 01 και έγραψε απ' έξω.. Swiss chocolates...

Πέρασαν τα χρόνια φυλαγμένα από μένα με αγάπη και στοργή και ήρθε η ώρα τις προάλλες να ανοίξουμε την κούτα. Ο κλήρος έπεσε στον καλό μου φίλο, άτυχο δε στην συγκεκριμένη στιγμή Τάκη, να καπνίσει ένα. Άτυχος γιατί έπεσε σε στούμπα και δεν απόλαυσε τον θησαυρό. Θα την βρούμε όμως την άκρη.. :wink:

Σειρά πείρα εγώ και ο Αλέξανδρος και θα ακολουθήσει άμεσα και ο ψηλός..
Ήρθε χτες το βράδυ το φιλαράκι μου ο Αλέξανδρος απ' τα μέρη μου για να με δει και αράξαμε στην κοντινή πλατεία. Για την ακρίβεια πήγαμε σε μια πιτσαρία που στεγαζόταν στον δεύτερο όροφο ενός κτηρίου, ένα μικρό μαγαζί, άδειο, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μας. Καθήσαμε στο μπαλκόνι με θέα την πλατεία και πήραμε μια δροσερή σαλάτα και δυο φινετσάτες και γευστικότατες πίτσες με γκοργκοντζόλα, κρέμα, προσιούτο κλπ.

Είπαμε στην αρχή να κάψουμε κάτι ππκ Rafael Lonsdales που ήταν στούμπες του θανάτου. Επειδή ήθελα να βάλω χέρι στο "γλυκό" έλεγα του μαλλιά, άσε ρε μλκ το lonsdales και άναψε το Upmann..τίποτα αυτός. Αυτό το παιδί μερικές φορές γίνεται τόσο ξεροκέφαλο που δεν μπορώ παρά να τον βλέπω και να κουνάω το κεφάλι μου συγκαταβατικά..καημένο παιδί...

Βγάζω απ' το αλουμινένιο του tubos το έδεσμα. H. Upmann Monarchs. :D
Γράφω ο καψερός τούτο το post μια μέρα μετά και ανατριχιάζω ακόμα. Η ωραιότερη, η πιο αρωματική, η πιο θεσπέσια μυρωδιά σοκολάτας γάλακτος με βανίλια, με υποψία τζίντζερ, με άρωμα ροδόνερου με τον Πάπα της Ρώμης τον ίδιο μέσα της ήταν εκεί... Ναι ρε μάγκες, ρουφούσα κάθε χιλιοστό της χουλιετάρας και έπαθα παράκρουση..

Έρχεται σε κάποια στιγμή η σερβιτόρα, μύρισε της λέω. Είμαι φανατική αντικαπνίστρια μου λέει αυτή. Βρε μύρισε της λέω, μυρίζει...πωπωπω τι είναι αυτό; Πάντως μπόμπα είναι !!!!! Μπόμπα δε λες τίποτα αγάπη μου και που 'σαι ακόμα... :lol:

Ανάβω και σκέφτομαι ότι στον παράδεισο τα πούρα, τέτοιο μπλεντ θα έχουν.. Π α ν δ α ι σ ί α !!!

Τυρί κρέμα, κρέμα με βανίλια μαδαγασκάρης, ροδάκινο, σοκολάτες γάλακτος, πραλίνες, καφέδες, ξηροκάρπια ένα σωρό σ' ένα απίστευτο κρεσέντο, να και καμμένες ζάχαρες να και ψημμένο muffin, να και σταφίδες και τζίντζερ και τι δεν είχε ρε μάγκες αυτό το απίστευτο πούρο.. Και δώστου εναλλαγές και δώστου ανηφόρες και να η creme brulee και πάρε Ελβετικό Raclette με την χαρακτηριστική ποδαρίλα του. Παράδεισος. Σ' ευχαριστώ Θεέ μου !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 15, 2017 8:54 pm

:!: θα ήθελα να ήμουν ΕΚΕΙ
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Παρ Ιουν 16, 2017 11:48 am

Σε πάνε οι χουλιετες του Τραπεζίτη τελευταία φίλε μου.
Πάντα τέτοια.
on the road...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιουν 17, 2017 1:30 pm

Τάκης έγραψε::!: θα ήθελα να ήμουν ΕΚΕΙ

ο ναι ...
και εμεις θα το θελαμε ...
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

Επιστροφή σε “Εμπειρίες ..καλές και κακές ...”

Μέλη σε σύνδεση