Δοκιμάζοντας πούρα από το Top 10 2014 για πρώτη φορά

Άβαταρ μέλους
kkourmousis

Δοκιμάζοντας πούρα από το Top 10 2014 για πρώτη φορά

Δημοσίευσηαπό kkourmousis » Παρ Νοέμ 13, 2015 11:28 pm

Καλησπέρα,

Παρότι φρέσκος στο forum, αποφάσισα το 2ο μου post να είναι ένα αυτόνομο thread.

Ευελπιστώ να υπάρχουν και άλλα άτομα σαν και εμένα που θα δοκιμάσουν μερικά πούρα για πρώτη φορά, παροτρυμένοι από το φετινό Top 10. Όσοι λοιπόν δοκιμάζουν για πρώτη φορά κάποιο από αυτά, προτείνω να παραθέτουν εδώ τις εντυπώσεις τους.

Εγώ έβαλα τα παρακάτω πούρα στον καινούργιο μου υγραντήρα με βάση το ενδιαφέρον Top 10:
  • H. Upmann Magnum 50
  • Ramon Allones Specially Selected
  • Hoyo de Monterrey Epicure no 2
  • Bolivar Belicosos Finos
  • Hoyo de Monterrey Coronations
Τα υπόλοιπα από το Top 10 δεν τα βρήκα ακόμα, οπότε τα "χρωστάω" σε αυτό το post και θα τα συμπληρώσω όταν τα βρω, όπως θα κάνω και με τις εντυπώσεις μου από τα tastings των πούρων αυτών, κάθε φορά που δοκιμάζω ένα (για να μην βάζω και ξεχωριστό post για κάθε tasting και μονοπωλώ το thread :wink: ).

Παρότι νέος στον κόσμο των πούρων (αλλά και στον κόσμο γενικότερα) θα προσπαθήσω τουλάχιστον να αποκτήσω άποψη, οπότε δεν θα χαριστώ σε κανένα πούρο που δεν θα με εκπλήξει ευχάριστα.

• 13-11-2015, Bolivar Belicosos Finos
    Σήμερα δοκίμασα το Bolivar Belicosos Finos. Δεν μου αρέσουν οι πολύ έντονες γεύσεις, πχ τα πολύ γλυκά. Αντίθετα, μέχρι τώρα τουλάχιστον, τείνουν να μου αρέσουν πούρα με συνδυασμούς ενδιαφέρουσων γεύσεων. Λαμβάνοντας αυτά υπόψιν, το Bolivar Belicosos Finos με απογοήτευσε καθώς ήταν ένα "μονότονο" πούρο (για κάποιους μπορεί να μην είναι αρνητικό αυτό).

Αν κάποιος ψάχνει ένα πούρο που θα είναι το ίδιο από την αρχή μέχρι το τέλος και που η γεύση του θα είναι αμοιγώς αυτή του καπνού, τότε το Bolivar Belicosos Finos θα του αρέσει. Εγώ στην αρχή ήλπιζα, μέχρι την μέση το συνήθισα (για να μην πω το βαρέθηκα) και έπιασα τον εαυτό μου να το αφήνει να σβήσει πριν την ώρα του

• 20-11-2015, Hoyo de Monterrey Epicure No. 2 Εδώ

• 05-12-2015, H. Upmann Magnum 50 Εδώ
Τελευταία επεξεργασία από kkourmousis σε Δευ Δεκ 07, 2015 9:49 am, έχει επεξεργασθεί 10 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Re: Δοκιμάζοντας πούρα από το Top 10 2014 για πρώτη φορά

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Νοέμ 14, 2015 5:22 pm

Ωραία η ιδέα σου!
Δυστυχώς το συγκεκριμένο bolivar ο χρόνος δε του έχει φερθεί όμορφα. Εκεί στη habanos το έχουν σκοτώσει τελείως.
Τα περισσότερα είναι έτσι. Μονότονα
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Νοέμ 14, 2015 6:15 pm

οι απόψεις για το συγκεκριμένο πούρο διίστανται
υπάρχουν ΣΥΜΒΑΝ και ΣΥΜΒΑΚ 8)
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Νοέμ 16, 2015 4:46 pm

μάλλον φρεσκο
τέλειο...
το κάπνισα μετά απόφαγητό
κι με ενθουσίασε
viva cuba
Άβαταρ μέλους
kkourmousis

Δημοσίευσηαπό kkourmousis » Δευ Νοέμ 16, 2015 10:58 pm

Τάκης έγραψε:οι απόψεις για το συγκεκριμένο πούρο διίστανται
υπάρχουν ΣΥΜΒΑΝ και ΣΥΜΒΑΚ 8)

Τι είναι το ΣΥΜΒΑΝ και το ΣΥΜΒΑΚ οεο? :oops:
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Δευ Νοέμ 16, 2015 11:19 pm

Κωνσταντίνε παρακολούθησε το 10-Word Game
παίξε και κέρδισε :lol: :wink:

Σ.Υ.Μ.Β.Α.Ν. = συριζαιος υπερήλικας με βαλίτσα από νον

Σ.Υ.Μ.Β.Α.Κ. = συριζαιος υπερηλικας με βαλιτσα απο κουβανεζικα

8)
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Νοέμ 17, 2015 9:21 am

petran έγραψε:Κωνσταντίνε παρακολούθησε το 10-Word Game
παίξε και κέρδισε :lol: :wink:

ενταξη ... αυτο ηταν ... χχεα0χεα0χαε0χεα0χαε0χεα
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
kkourmousis

Δημοσίευσηαπό kkourmousis » Τρί Νοέμ 17, 2015 3:02 pm

Χαχαχαχαχαχα ΟΚ :lol:
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τρί Νοέμ 17, 2015 3:40 pm

Ναι, Ναι, και αν κάποιος δεν γουστάρει να πάει να…….......................…απεργήσει κατά του εαυτού του. 8)
Άβαταρ μέλους
kkourmousis

Δημοσίευσηαπό kkourmousis » Κυρ Νοέμ 22, 2015 12:53 pm

20-11-2015, Hoyo de Monterrey Epicure No. 2
Σήμερα δοκίμασα το Hoyo de Monterrey Epicure No. 2. Άνω του μετρίου στα σίγουρα, αν και είχα καταλάβει από πριν ότι το stick μου δεν πρέπει να ήταν και πολύ καλά συντηρημένο (φυσικά δεν αναφέρομαι στον δικό μου σούπερ ντούπερ υγραντήρα :lol: ). Χρησιμοποίησα puncher και παρόλα αυτά ξεφλούδιζε λίγο, που να είχα χρησιμοποιήσει και cutter. Από το πούρο έμεινα γενικά ικανοποιημένος αν και είχα παραπονάκια σε όλους τους τομείς.

Θα προσπαθήσω να αρχίζω να ξεχωρίζω και εγώ τις γεύσεις -ως αρχάριος- και θα υποστηρίξω ότι με το που το άναψα μου ήρθε μια γεύση γης και ξύλου, η οποία μετριάστηκε μέχρι να καεί το πρώτο τρίτο. Στην συνέχεια έσκασε μύτη η σοκολάτα και λίγα μπαχαρικά, γεύσεις που κράτησαν λιγότερο από όσο θα ήθελα, για να επανέλθει στις γήινες γεύσεις. Προς το τελευταίο τρίτο, το πούρο βάρυνε και οι όποιες εναλλαγές γεύσεων (που υπήρχαν) ήταν δύσκολο για μένα να τις καταλάβω.

Το παράπονό μου από τις γεύσεις είναι ότι σε όλο του το μήκος το πούρο είχε "ξεσπάσματα" που έκαναν την γλώσσα μου να μουδιάζει. Δεν ξέρω αν ήταν αμμωνία ή μπαχάρια, όποιος μπορεί να υποθέσει ας με διαφωτίσει.
Το stick έκανε 3 στάχτες οι οποίες όμως ήταν γκρι σκούρες.
Το μεγαλύτερο μου ίσως παράπονο ήταν από την πυκνότητα του καπνού. Κάτω του μετρίου. Δεν ήταν ότι το πούρο δεν "τραβούσε", τραβούσε μια χαρά, ο καπνός δεν ήταν πυκνός.

Γενικά με άφησε ευχαριστημένο και σίγουρα θα το ξαναδοκιμάζω ελπίζοντας να φανώ πιο τυχερός στο stick που θα μου τύχει
Τελευταία επεξεργασία από kkourmousis σε Κυρ Νοέμ 22, 2015 6:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Νοέμ 22, 2015 3:28 pm

Κωνσταντίνε, η ηλικία παίζει ρόλο πρωταγωνιστή στα cubans
πρέπει λοιπόν να συνηθίσεις να ρωτάς box codes (και να τους σημειώνεις), για τα πούρα που παίρνεις
αν π.χ. ο Επίκουρος που κάπνισες ήταν "φρέσκος" κι αργότερα καπνίσεις κάποιον αρκετά πιο παλιό
σιγά-σιγά θα αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι και να κατανοείς τι "παίζει" με τα κουβανέζικα και το χρόνο...

κατά τα άλλα, ωραία το πας
και δε χρειάζεται να κάνεις edit στο πρώτο post, γράφε κατά βούληση στο παρακάτω :wink:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Κυρ Νοέμ 22, 2015 5:44 pm

κωνασταντινε
με τον κοφτη ισως να χαλαγε λιγοτερο το ρεπερ αμα το εκοβες
και εμενα με το φθηνιαρικο παντς που εχω αρκετες φορες το ψιλοχαλαω το ραπερ
αλλα γενικα προτιμω τον κοφτη

οπως λεει και ο τακης μπορεις να συνεχιζεις στην ενοτητα την γνωμη σου για τα πουρα που δοκιμαζεις
ή να τα βαζεις στην ξεπετα ή και στην ενοτητα του καθε πουρου
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
kkourmousis

Δημοσίευσηαπό kkourmousis » Κυρ Νοέμ 22, 2015 6:16 pm

Τάκη και Αλέξη σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Διόρθωσα τα Posts (το 1ο και το προηγούμενο) ώστε να έχουν την συνοχή που προτείνατε και όντως είναι πιό βολικά.
Πάω να βάλω και τα tastings στην ενότητα του κάθε πούρου για να υπάρχουν :wink:

Τάκης έγραψε:πρέπει λοιπόν να συνηθίσεις να ρωτάς box codes (και να τους σημειώνεις), για τα πούρα που παίρνεις
αν π.χ.

Αυτό δεν το ήξερα, νόμιζα ίσχυε μόνο αν έπαιρνα κούτα. Θα ρωτάω box codes και θα τους σημειώνω λοιπόν και για τα singles.

Από αυτά θα συμπεραίνω κάτι? Θα πρέπει να τους χρησιμοποιήσω κάπου? Ή απλά θα τους ρωτάω για να "αναγκάσω" τον πωλητή να μου πει ποιας χρονιάς είναι?
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Κυρ Νοέμ 22, 2015 7:16 pm

Kωστα εννοουν οτι ειναι καλο για σενα να εχεις μια γνωση για την ηλικια και το εργοστασιο παραγωγης του πουρου για να ξερεις αν εχεις πετυχει καλη παρτιδα και καλη χρονια..
βεβαια τωρα στην αρχη πιο χρησιμο για σενα ειναι να ξερεις ημερομηνια παραγωγης για να ξερεις αν θα το φουμαρεις συντομα ή να το αφησεις για υπνο λογω της νεοτητας που θα εχει..
οσο πιο παλιο ειναι καποιο πουρο τοσο πιο 'στρογγυλεμενες' γευσεις εχει και μεταλλάσσεται προς το καλυτερο συνηθως..
οι κωδικοι του εργοστασιου χρησιμευουν για να ''επιλεγεις'' ας το πουμε πια παρτιδα γουσταρεις περισσοτερο,γιατι παρτιδα με παρτιδα ή για την ακριβεια το καθε εργοστασιο εχει δικια του σοδια ας πουμε
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Κυρ Νοέμ 22, 2015 7:18 pm

Είναι καλό να ξέρεις την ηλικία τους.Τα πολύ φρέσκα δεν θα σου δώσουν το μέγιστο σε γεύσεις,αρώματα,ευκολία καπνίσματος κλπ με αποτέλεσμα να μην απολαύσεις ένα πούρο που ενδεχομένως κάτω από ιδανικές συνθήκες φύλαξης/παλαίωσης να σε ενθουσίαζε.

Επιστροφή σε “Εμπειρίες ..καλές και κακές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης