Τα αδύνατα δυνατά

Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Τα αδύνατα δυνατά

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Παρ Ιαν 13, 2017 1:25 pm

Με αφορμή την απάντηση που δέχθηκα από ένα μέλος του φόρουμ με όνομα harmonica (ότι μπορεί "ακριβό" πούρο να βγει πατάτα καο να αγαπήσει ένα "φθηνό")θα σας παραθέσω την μέχρι στιγμής καλύτερη εμπειρία στον κόσμο τον πουρων. Πέρσι τον χειμώνα περνώντας από μαγαζί των βπ τσιμπαω ένα φθηνό κουβανο στικ στην τιμή των πάνω κάτω 3ων που δεν θυμάμαι πως λέγεται και ούτε μπορώ να το βρω στο ίντερνετ αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι κάτι με Cuba και το μπαντ είναι Μπορντό με χρυσό και στο λογότυπο έχει φύλλα. Τέλος πάντων, το ίδιο βράδυ είχα κανονίσει να πάω στον αγώνα της αγαπημένης μου ομάδας έτσι λοιπόν αποφάσισα να το πάρω μαζί μου.Μην τα πολυλογο κόβω και αναβω με την έναρξη της πρώτης περιόδου. Τα χειρότερα πιπεριά που έχω φάει ποτέ στην ζωή μου :!: Στο μεταξύ δεν ήθελα να χάσω δευτερόλεπτο από το ματς έτσι δεν πήγα να πάρω τίποτα να το συνοδευσω.. Με το που τελειώνει το πρώτο δεκάλεπτο σπευδω να πάρω ένα μπουκαλάκι νερό. Κάθομαι πίσω στην θέση μου,ανοίγω και πίνω,τραβάω μια τζουρα μετά από μισό λεπτό και παθαίνω την πλάκα του αιώνα :!: Το γλυκό είναι λίγο για να περιγράψει κάνεις τι γινόταν εκείνη την ώρα στο στόμα μου.Πιο συγκεκριμένα μέλι,ένιωθα λες και είχα βουτηξει εκείνη την ώρα σε ένα καζάνι με μέλι.. Έτσι το πήγε και μέχρι το τέλος :D. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν το καλύτερο πούρο που έχω κάνει μέχρι στιγμής,μπορώ επίσης να πω με σιγουριά ότι έτυχε γιατί 1-2 φορές που ξαναπηρα το ίδιο πούρο η μία χειρότερη από την άλλη, αυτό που δεν μπορώ να πω με σιγουριά είναι αν το μπουκαλάκι με το νερό έλεγε νερό με μέλι πάνω :mrgreen: Αυτό που έμαθα από αυτή την εμπειρία είναι πάντα να συνοδεύεις με κάτι το πούρο σου καθώς και να μην σνομπαρεις τα "φθηνά" πούρα. Καλό πσκ και πάλι :!:
Τελευταία επεξεργασία από Doukas J. σε Τρί Ιαν 17, 2017 12:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"It is not what you wear,it's how you wear it"
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Re: Τα αδύνατα δυνατά

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιαν 13, 2017 1:52 pm

Δούκα, κοιτάς προς τον σωστό δρόμο αλλά ακόμα δεν ξεκίνησες να βαδίζεις σ' αυτόν. Πριν γράψεις post λεβέντη μου, please άνοιξε το ρημάδι το ίντερνετ, πιτσιρικάς είσαι το κατέχεις το άθλημα, βρες ότι η brand που λες λέγεται Cuaba και όχι κάτι με Cuba και ψάξε εδώ http://www.cubancigarwebsite.com/ να βρεις και το ρημάδι το πούρο για το οποίο γράφεις. Όχι τίποτα άλλο αλλά έτσι για να δείξεις ότι σέβεσαι όσους σε διαβάζουν σε φόρουμ με πούρα και όχι σε κάτι που μοιάζει με ..ούρα και έχει και φύλλα γύρω γύρω.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Ιαν 13, 2017 3:07 pm

Νίκο μην τον αποπαίρνεις. Έγραψε ότι προσπάθησε να το ψάξει, αλλά καμιά φορά δεν το βρίσκεις ή μπορεί να είναι κάτω από τη μύτη σου.
Δούκα μια ακόμα σελίδα που χρησιμοποιώ είναι το http://www.cigars-review.org/
Επίσης σου προτείνω να βάλεις μία εφαρμογή στο κινητό για να διαχειρίζεσαι πούρα στον υγραντήρα και να σημειώνεις τις εντυπώσεις σου, το χρόνο καπνίσματος κλπ.
Τα Cuaba μου αρέσουν και μένα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιο ακριβώς βρήκες και έκανε 3€. Πιθανολογώ τα Divinos, αλλά πρέπει να έχουν γύρω στα 6,5€
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Παρ Ιαν 13, 2017 3:53 pm

Πούρα με 3 ευρώ στην Ελλάδα μόνο Jose la piedra, quintero άντε και guantanamera.
Τώρα αναφορικά με θέματα που μπορεί να ανακαλύψει κάποιος από μια προσωπική έρευνα στο ιντερνετ εντός 1-2 λεπτών, αλλά παρόλ' αυτά δεν το κάνει, συμφωνώ απόλυτα με Νίκο.
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Παρ Ιαν 13, 2017 4:05 pm

Απαντώ σε όλους μαζί και συγγνώμη αν θιχτηκε κάποιος,πληροφοριακά την "έρευνα" την έκανα πριν αναρτήσω αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να το βρω ούτε στο ηλεκτρονικό μαγαζί του καταστήματος κατά το οποίο το προμηθευτικα αλλά ούτε σε διεθνής σαιτ με κριτικές έχοντας ψάξει το οτιδήποτε μου θυμίζει το όνομα. Το συγκεκριμένο πούρο δεν ήταν cuaba... Επί της ευκαιρίας έψαξα και στο σαιτ που μου έστειλε ο trendy και τον ευχαριστώ πολύ αλλά δεν κατάφερα να το βρω. Επίσης αποσα έχουν δει τα μάτια μου υπάρχουν πούρα της τάξεως των 3-4 ευρώ εκτός από τα jlp και τα guantanamera. Συγγνώμη όπως προανέφερα αν δεν σεβαστηκα κάποιον αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να το βρω. Πληροφοριακά σε 2-3 μαγαζιά που έχω πάει τα βρίσκεις καθώς και ξέχασα να σημειώσω ότι είναι μέσα σε σελοφαν.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Παρ Ιαν 13, 2017 4:09 pm

Τότε απλά δεν έκανες κουβανέζικο πούρο..
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Παρ Ιαν 13, 2017 4:17 pm

suleygiannis έγραψε:Τότε απλά δεν έκανες κουβανέζικο πούρο..

Να σου πω την αλήθεια την σκέφτηκα και αυτή την περίπτωση απλά δεν βρίσκω τον λόγο (εκτός μάρκετινγκ) να έχουν κοτσαρισμενο παντού το Cuba. Αν και αν δεν κάνω λάθος την τελευταία φορά που το αγόρασα το είχαν από την πλευρά των νον
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιαν 13, 2017 5:23 pm

κουβανεζικο με σελοφαν ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρηκες να καπνισεις
μιας και εχουν σταματησει την παραγωγη τους απο το 2002
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 13, 2017 5:55 pm

trendy, πουθενά δεν το «αποπήρε» το παιδί ο Νίκος, τι λόγο θα είχε να το κάνει άλλωστε
ίσα-ίσα το post του είχε χαρακτήρα νουθεσίας και συμβουλής, και μάλιστα όχι με συγκεκριμένο αποδέκτη
αν διαβάσεις ξανά αυτά που έγραψε, θα δεις πως το «ζουμί» είναι άλλο
και δεν έχει να κάνει καθόλου με τύπους, αλλά με «ουσία»
ίσως λίγο δυσδιάκριτη για κάποιους…

Δούκα φίλε μου
αν ένα πούρο σου άρεσε τόσο πολύ, που κάθισες και έγραψες «τα αδύνατα δυνατά»
λέγοντας πως είναι «η καλύτερη μέχρι τώρα εμπειρία σου από τον κόσμο των πούρων»
και δεν το θυμάσαι καν, αν και το έχεις ξαναβρεί σε 2-3 μαγαζιά που έχεις επισκεφθεί
τότε πίστεψε με, δε χρειάζονται ούτε εφαρμογές στο κινητό, ούτε site, ούτε τίποτα…
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Παρ Ιαν 13, 2017 6:26 pm

Τάκης έγραψε:trendy, πουθενά δεν το «αποπήρε» το παιδί ο Νίκος, τι λόγο θα είχε να το κάνει άλλωστε
ίσα-ίσα το post του είχε χαρακτήρα νουθεσίας και συμβουλής, και μάλιστα όχι με συγκεκριμένο αποδέκτη
αν διαβάσεις ξανά αυτά που έγραψε, θα δεις πως το «ζουμί» είναι άλλο
και δεν έχει να κάνει καθόλου με τύπους, αλλά με «ουσία»
ίσως λίγο δυσδιάκριτη για κάποιους…

Δούκα φίλε μου
αν ένα πούρο σου άρεσε τόσο πολύ, που κάθισες και έγραψες «τα αδύνατα δυνατά»
λέγοντας πως είναι «η καλύτερη μέχρι τώρα εμπειρία σου από τον κόσμο των πούρων»
και δεν το θυμάσαι καν, αν και το έχεις ξαναβρεί σε 2-3 μαγαζιά που έχεις επισκεφθεί
τότε πίστεψε με, δε χρειάζονται ούτε εφαρμογές στο κινητό, ούτε site, ούτε τίποτα…

Αγαπητε Τάκη, δεν διαφωνώ ότι το <<ζουμί>> είναι σωστό,γιατί πριν το ανεβάσω θα έπρεπε να κάνω πρώτα μια έρευνα πράγμα που έκανα αλλά δεν τα κατάφερα,ούτε ότι υπήρχε καμία πρόθεση για κακή κριτική η κάποιος να το παίξει ξερολας μάλιστα πιστεύω ότι μέσα σε αυτό το φόρουμ συμβαίνει το άκρως αντίθετο. Πιο συγκεκριμένα με τον Νίκο έχουμε μιλήσει και σε πμ και πιστεύω ότι εκτός ότι μου έχει πει κάποια πράγματα πολύ σωστά δεν πιστεύω ότι θα υπήρχε κάποιο θέμα, δεν έχουμε χωράφια να χωρίσουμε απλά θα μπορούσε να πει κανείς πως ήταν κάπως αποτομος πχ το please κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν ένα θα μπορούσες και πάει λέγοντας αλλά δεν κολλάμε σε τέτοια...
Όσο αναφορά το θέμα μας τώρα,καλό είναι να κοιτάμε το δάσος και όχι το δέντρο.. Δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι ότι έγραψα μια εμπειρία με σκοπό να πω και εγώ την γνώμη μου σε ένα θέμα να μου πεις εσύ,ο χ,ο Ψ μια άλλη η ακόμα και την ίδια.. Τώρα αυτό που ξέρω είναι ότι η συγκεκριμένη εμπειρία μου έχει μείνει και θα μου μείνει και ότι το όνομα επειδή είναι μεγάλο και έχει μέσα το Cuba μου έμεινε αυτό καθώς και το λογότυπο που είχε πάνω στο κουτί καθώς και το μπαντ του. Την επόμενη εβδομάδα θα σας στείλω και πιο πούρο ήταν αφού θα πάω για "ψώνια"
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και πάλι συγγνώμη αν δεν σεβαστηκα ή ενόχλησα κάποιον
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 13, 2017 6:34 pm

καλά έκανες και έγραψες τη γνώμη σου για ένα πούρο
αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που υπάρχει αυτό το φόρουμ
αν και αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι πως είναι αδύνατον να ανταλλάξουμε απόψεις γι αυτό
(όπως σημειώνεις πως ήταν η πρόθεση σου όταν το δημοσίευσες)
αφού ούτε εσύ που το κάπνισες γνωρίζεις ποιο είναι
άρα στην προκειμένη, δεν υπάρχει ούτε δέντρο-ούτε δάσος...

κατά τα άλλα, μια απαραίτητη για τη συνέχεια φιλική παραίνεση:
please (x 10), σταμάτησε να κάνεις παραθέσεις όταν απαντάς στον από πάνω σου
αφενός γιατί είναι άχρηστες και κουραστικές, κι αφετέρου γιατί γεμίζουμε σεντόνια...
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Τρί Ιαν 17, 2017 12:24 pm

Μετά από πολύ ψάξιμο,επιτέλους βρήκα το πούρο το οποίο έψαχνα,και είναι αυτό εδώ Εικόνα
Κύριοι μου.. Όπως καθαρά μπορούμε να διακρίνουμε πάνω στην κούτα βλέπουμε φύλλα και την λέξη Cuban εξου ως απειρος έβγαλα το βιαστικο συμπέρασμα ότι είναι κουβανο καθώς και το μπαντ του είναι Μπορντό με χρυσό αυτά μόνο μου είχαν μείνει μιας και το κάπνισα πέρσι τον χειμώνα .. Συγγνώμη και πάλι για αν κάποιος θιχτηκε καλή εβδομάδα :D
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Τρί Ιαν 17, 2017 2:04 pm

Duka καλησπέρα! αυτό είναι το robusto της σειράς και νομίζω έχει 4,8€ !
Αν σου άρεσε, πάρε μερικά κομμάτια να έχεις να φουμάρεις! αν και στα 5€ πας σε άλλα καλύτερα :idea:
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιαν 17, 2017 4:27 pm

η κούτα δεν είναι robusto, αλλά tko natural (4x42) με εγχώρια τιμή 2,40 €
(η φωτό είναι "κομμένη" εκεί που αναγράφεται το όνομα του πούρου)

κάτω από τα φύλλα καπνού, το λογότυπο της Plasencia γράφει "Cuban Tobacco Planters 1898"
κάτι που είναι σύνηθες για την πλειοψηφία των non cuban brands να βάζουν κάτι "κουβανέζικο" στα κουτιά τους
(o Nestor Plasencia Sr. είναι γεννημένος στην Κούβα από την οποία έφυγε το 1959 μετά τη επανάσταση)
λίγο πιο κάτω από το λογότυπο όμως, γράφει "hand made in Nicaragua", όπως είναι και δια νόμου επιβεβλημένο...
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Ιαν 17, 2017 4:43 pm

Douka κοίτα να αλλάξεις προτιμήσεις, σε φτηνά πήγαινε σε Rafael Gonzalez Panatelas Extra και τίποτα Jose L. Piedra. Τα έχω καπνίσει τα Plasencia και κόντεψα να πεθάνω απάνω στο κάπνισμα.. Λυπήθηκα τον εαυτό μου και δεν τα ακούμπησα ξανά. Μη χαραμίσεις και εσύ τα νιάτα σου, είσαι και νέο παιδί.
cigarsforum.gr

Επιστροφή σε “Εμπειρίες ..καλές και κακές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες