ΟΙ ΓΕΥΣΕΙΣ

Άβαταρ μέλους
CIGAR LOVER

ΟΙ ΓΕΥΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό CIGAR LOVER » Τετ Ιαν 30, 2008 9:01 am

Αγαπητοί συνοδοιπόροι.Ακολουθώντας κι εγώ τον δρόμο μίας από τις μεγαλύτερες απολαύσεις,στον σύντομο ετούτο βίο,τολμώ να λάβω την πρωτοβουλία να ξεκινήσω ένα θέμα το οποίο με απασχολεί και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις απορίες και ανησυχίες μου.
Καταρχήν να πω ότι απεχθάνομαι το τσιγάρο.Ξεκίνησα το κάπνισμα πριν 15 χρόνια περίπου,καπνίζοντας cigarillos και κοινά πούρα μηχανής, αγοράζοντας τα από το περίπτερο.Τα τελευταία 2 χρόνια έχω μπει στον μαγικό κόσμο του αληθινού,ποιοτικού πούρου.Και αυτό έγινε εφικτό γιατί ανακάλυψα τις αγορές μέσω διαδικτύου από όπου μπορεί κάποιος να προμηθευτεί σε λογικές τιμές αυτό το τόσο υπερτιμημένο,εδώ στην Ελλάδα,αγαθό.
Εκείνο που θέλω να θίξω σ 'αυτό το θέμα είναι η αίσθηση της ΓΕΥΣΗΣ και πως αυτή μπορεί να καλλιεργηθεί και να βελτιωθεί.Έτσι να μπορούμε να καταλαβαίνουμε και να διαχωρίζουμε τα αρώματα που πηγάζουν μέσα από τα φύλλα καπνού.
Διαβάζω σε διάφορα reviews και αναλύσεις πούρων για τις διαφορετικές γεύσεις που μπορεί κάποιος να αντλήσει μέσα από ένα συννεφάκι καπνού και κάνω προσπάθεια να καταλάβω,αλλά δυσκολεύομαι.Οι γήινη γεύση, το άρωμα δέρματος ,του καφέ,των μπαχαρικών,των καβουρδισμένων καρπών μου είναι δύσκολο να τα διαχωρίσω.Μπορώ να ξεχωρίσω αν ένα πούρο μου αρέσει ή όχι.Αν είναι σε καλή κατάσταση ή όχι.Αν είναι βαρύ,ελαφρύ,μέτριο.
Αλλά πλέον αυτό δεν μου αρκεί.Θέλω να ανακαλύψω κι άλλα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Ιαν 30, 2008 10:54 am

kalimera agapite file. poly endiaferousa i erotisi sou, tha prospathiso na sou apantiso oso pio periektika ginetai.

katarxas i aisthisi tis geusis einai kyrios thema gonidiako (oxi... den ennoo ot i o stamatis gonidis exei kapoia epiroh... :wink: ). Ena 25% exei poly periorismeni aisthisi tis geushs, ena 60% metria pros kali 15-20% einai supertasters. opote yparxei periptosi na anikis dystixos stin proti katigoria.

pera apo auto, yparxoun merika apla pragmata pou mporeis na kaneis gia anakalypseis geuseis:

1) kapnise to pouro mono sou kai sygentrosou stis geuseis. einai oraio na kapnizeis me parea, kouventoula, xavale, alla i sygentrosi tha se voithisei na anakalypseis geuseis.

2) vgale ligo kapno apo tin miti. auto pou apokaloume geusi einai syndiasmos tis aisthisis sti glossa (pikro, glyko, almiro, ksino) kai tis antilipsis tou aromatos apo tin myti. gia auto otan exeis synaxi den antilamvanesai geuseis.

3) min kapnizeis me synodeia alcool, to oinopneuma anaisthitopiei tous aisthitires tis glossas kai tis mytis. protimise nero, i elafry tsai.

4) "voithise" ton eauto sou na anagnorizeis geuseis me ton na thimizeis ston eauto sou tis geuseis autes. pies kafe kai prospathise na kratiseis sti mnimi sou pos niotheis ton kafe sto stoma sou. myrise kanela, mosxokarydo, ksirous karpous, pare mis dermatini zoni kai myrise tin (an kai ego prosopika auto pou lene derma to antilamvanomai kapos diaforetika, san vrasto-psito kreas)

auta ta oliga!
Άβαταρ μέλους
CIGAR LOVER

Δημοσίευσηαπό CIGAR LOVER » Πέμ Ιαν 31, 2008 8:13 pm

Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω αγαπητέ φίλε RedRum για την ενδιαφέρουσα ανάλυση.Πιστεύω ότι σε μεγάλο ποσοστό έχεις δίκιο αλλά επειδή δεν το έχω αισθανθεί δεν μπορώ να πιστέψω ότι από μια ρουφηξιά καπνού το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων μπορεί να ξεχωρίσει και να διακρίνει τόσες γεύσεις.Πάντως θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου.
Filimon

Δημοσίευσηαπό Filimon » Δευ Φεβ 04, 2008 3:54 pm

Αγαπητοί μου φίλοι, νέος κι εγώ στο μαγευτικό αυτο κόσμο του <<γαλάζιου καπνού>> όπως για πρώτη φορά είδα εδώ ότι αποκαλείται έχω κι εγώ τον ίδιο αυτό προβληματισμό με τον φίλο CigarLover!
Η αίσθηση της γεύσης σ' αυτό που καπνίζεις είναι ο πρώτος πιστεύω παράγοντας που θα σε ωθήσει στο να αγαπήσεις και κατά συνέπεια να απολαύσεις ένα πούρο! Υπό άλλες συνθήκες αγοράζεις με 2 ευρώ ένα πακέτο τσιγαράκια και κάνεις τη δουλειά σου.. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι είναι θέμα πείρας και όχι τόσο γονιδίων ή ταλέντου τέλος πάντων στο να αναγνωρίζεις γεύσης. Για παράδειγμα πριν μερικά χρόνια μου φαινόταν υπερβολικό όταν συγγενικό μου πρόσωπο υπερασπιζόταν με σθένος ότι μπορεί να αναγνωρίσει τη γεύση μιας συγκεκριμένης μάρκας vodka ανάμεσα σε πολλές άλλες...
Μέχρι που φέτος το καλοκαίρι πίνοντας σχεδόν καθημερινά μετά τη δουλεία ένα ποτηράκι στο σπίτι έφτασα στο σημείο να παραπονεθώ σε μαγαζί ότι δεν μου σερβίρισαν την vodka που ζήτησα και όντως είχα δίκιο!
Αποψη μου λοιπόν και διορθώστε με παρακαλώ οι πιο έμπειροι είναι ότι εμείς οι αρχάριοι μέχρι να μάθουμε να καπνίζουμε σωστά ένα πούρο είναι να επικεντρώσουμε την γευστική μας προσοχή σε κάποιο συγκεκριμένο προσπαθώντας να αναγνωρίσουμε τις οσμές και της γεύσεις του ούτως ώστε η γεύση του επόμενου να ξεχωρίσει πανηγυρικά.Συμφωνώ δεν πάραυτα με τον φίλο Red Rum ότι η εξάσκηση σε μυρωδιές και γεύσεις είναι κατι που επιβάλλεται γιατί πως να κληθώ π.χ. να αναγνωρήσω την μυρωδιά του καβουρδισμένου ξηρού καρπού αν δεν την έχω μυρίσει ποτέ μου;
Κάνω πρόταση δε στους πιο μυημένους να μας συστήσουν κάποια πιο εύγευστα και εύοσμα πούρα αναλύοντας μας κατά κάποιο τρόπο τ αρώματα και τις γεύσεις του ώστε σιγά σιγά να μάθουμε να τα ξεχωρίζουμε έχοντας κάποιο οδηγό..
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Φεβ 06, 2008 1:58 am

geia xara kai pali. vrika to parakato arthro, para poly katatopistiko, opos kai olo to site. nomizo oti o typos autos einai o monos pou asxoleitai me cigar science, ena paromoio blog einai stis protheseis mou, elpizo syntoma

http://www.stogiefresh.com/journal/Ciga ... aster.html

kali anagosi kai kales dokimes!
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Φεβ 06, 2008 10:29 am

apo to idio site, ena poly endiaferon arthro gia supertasters:

http://www.stogiefresh.com/journal/Ciga ... aster.html
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Φεβ 06, 2008 3:21 pm

Μπράβο redrum, πολύ ωραία η πηγή, που ανακάλυψες

Θέλει βέβαια χρόνο :( , διάβασμα και εξάσκηση.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 06, 2008 7:27 pm

Ο,τι πιο ενδιαφέρον εχω διαβασει εδω και πολύ καιρό για τα πουρα!Μπραβο κι'απο μενα RedRum.
Filimon

Δημοσίευσηαπό Filimon » Τετ Φεβ 06, 2008 7:56 pm

Ενα ευχαριστώ και από μέρους μου φίλε RedRum για το ενδιαφέρον άρθρο!
Πιστεύω ότι η παρέμβαση σου καλύπτει κάθε απορία για το θέμα της γευσιγνωσίας του πούρου.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Φεβ 08, 2008 4:46 pm

Να κανω ακομα μια προταση. καλο θα ειναι για καποιον που θελει να διακρινει γευσεις να αρχισει με ελαφρα πουρα. πχ το Saint Luis Ray που καπνισα προχτες ηταν ελαφρυ με ευδιακριτες γευσεις. Ενα ακομα που μπορω να προτεινω ειναι τα Fonseca no1. πολυ ωραιο πουρο, αρωματικο και ευκολο-καπνιστο. καταναλωθηκε χτες το βραδυ....
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Μαρ 12, 2008 2:20 pm

γεια χαρα και παλι. παραθετω ενα πολυ ενδιαφερον pdf, που κανει μια αρχικη προσεγγιση στο θεμα χημεια και γευση. ψαχνω αρκετα τελευταια το θεμα, ισως κανω μια δημοσιευση σε blog, θα σας κρατησω ενημερους. επισης, αν καποιος εχει γνωσεις χημειας, αν θελει ας επικοινωνησει με πμ μαζι μου.

το αρθρο:

http://lagoshumidor.com/Meeting%20files ... s%20le.pdf
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μαρ 25, 2008 3:44 pm

merika akoma para poly endiaferonta arthra gia to apo pou proerxontai oi geuseis pou toso mas aresoun sta poura:

http://www.cigarweekly.com/magazine/cig ... 200606.php

http://www.leffingwell.com/tob.htm

http://www.leffingwell.com/caroten.htm

Επιστροφή σε “Εμπειρίες ..καλές και κακές ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες