Reported Attack Site!

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Οκτ 26, 2009 4:07 pm

INS έγραψε:...ειχα διαρροη αριθμου της πιστωτικης μου καρτας (ευτυχως την επιασαν αμεσως τα συστηματα ασφαλειας της τραπεζας) τον ιουλιο και αναρωτιεμαι ακομη πως συνεβη.

Το ίδιο μου συνέβη κι εμένα δύο φορές μέσα στον Αύγουστο.
Την πρώτη - και φαρμακερή, όπως θα δείτε - ήταν την πρώτη Κυριακή του Αυγούστου, γύρω στις 6μμ, όταν χτύπησε το σταθερό.
Ηταν από τράπεζα και μου ανακοινώθηκε οτι ακύρωσαν την πιστωτική μου, γιατί είχαν υποψίες, οτι έγινε υποκλοπή των στοιχείων της κάρτας και θα μου έστελναν σε μία βδομάδα περίπου καινούρια.
Αν διαπίστωνα, λέει, στον επόμενο λογαριασμό χρεώσεις, που δεν έκανα να τους το έλεγα και όλα καλά.
Μετά από μιά βδομάδα κι με άλλη πιστωτική, άλλης τράπεζας, το ίδιο παραμύθι. Μόνο που εδώ τα π΄ραγματα δεν δούλευαν αυτόματα, έπρεπε να παω σε υποκατάστημα, να δώσω την ήδη ακυρωμένη κάρτα, και να κάνω, αν ήθελα!, αίτηση για επανέκδοση.
Ο λογαριασμός του Σεπτέμβρη της πρώτης κάρτας είχε χρεώσεις γύρω στις 2000€, που δεν είχα κάνει εγώ.
Το ποσό θα ήταν το διπλό, αλλά η τράπεζα είχα ακυρώσει ήδη από μόνη της, αρκετές "συναλλαγές".
Τώρα περιμένω να μου πιστωθούν τα εν λόγω ποσά.
Η τράπεζα δινει ένα μήνα περιθώριο στην άλλη τράπεζα (και έμπορο) να πάρει θέση, οπότε το όλο θα πάρει κανα δίμηνο μέχρι να ξεμπλέξω.
Κι έτσι στο νέο λογαρισμό εμφανίζεται το ποσό που αμφισβητώ ως χρωστούμενο - τις συναλλαγές που αναγνώρισα, τις πλήρωσα όπως πάντα, όλες. Το αποτέλεσμα είναι οτι για το ποσό που δεν πλήρωσα, αφού αμφισβητώ, χρεώνονται και τόκοι.
Κι επειδή στις πιστωτικές πληρώνω πάντα ολόκληρη την οφειλή, διαπίστωσα για πρώτη φορά με τα ίδια μου τα μάτια τι παθαίνουν όσοι πληρώνουν μόνο μέρος της οφειλής: Οι τόκοι ήταν περισσότεροι από το ελάχιστο ποσό πληρωμής (2% εν προκειμένω), που σημαίνει ,οτι όποιος μπάινει στο λούκι να πληρώνει μόνο την ελάχιστη καταβολή, βλέπει το χρέος να αυξάνει κάθε μήνα.
Αυτό σαν παρένθεση.
Από την άλλη κάρτα, δεν ήρθε τουλάχιστον με τον πρώτο λογαριασμό κάποια χρέωση, που δεν έκανα εγώ ο ίδιος.

Αυτά όλα δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με το site το φόρουμ και δεν έχω πρόθεση να πανικοβάλω κανένα, απλά τα ανέφερα σαν απάντηση στον INS.
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Δευ Οκτ 26, 2009 7:00 pm

παιδια κατι πρεπει να συμβαινει σε καποιο απο τα site που συχναζουμε..τωρα σε ποιο ακριβως δεν ξερω ...

τα ιδια εγιναν και με μενα
1) μου βγαζει προειδοποιηση απο google για τον παροντα δικτυακο τοπο
2) μου συνεβει αυτο με την πιστωτικη ( πηραν τηλεφωνο απο τραπεζα, την ακυρωσαν και την αντικατεστησαν αυτοματα )
3)ευτυχως δεν εγινε καμμια χρεωση , το προλαβανε

να ψαχτουμε λιγο ?
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Οκτ 26, 2009 9:07 pm

Ομοίως με την πιστωτική κάρτα. Ακύρωση εκ μέρους της τραπέζης για λόγους ασφαλείας.

Μη δίνεται βάρος στα antivirus. Αλλού είναι το πρόβλημα. Ανακατεύθυνση και activex.

Νομίζω ότι ο author το κοιτάει.
dims

Δημοσίευσηαπό dims » Δευ Οκτ 26, 2009 10:13 pm

wpleft έγραψε:παιδια κατι πρεπει να συμβαινει σε καποιο απο τα site που συχναζουμε..τωρα σε ποιο ακριβως δεν ξερω ...

τα ιδια εγιναν και με μενα
1) μου βγαζει προειδοποιηση απο google για τον παροντα δικτυακο τοπο
2) μου συνεβει αυτο με την πιστωτικη ( πηραν τηλεφωνο απο τραπεζα, την ακυρωσαν και την αντικατεστησαν αυτοματα )
3)ευτυχως δεν εγινε καμμια χρεωση , το προλαβανε

να ψαχτουμε λιγο ?

ακριβώς τα ίδια και σε μένα, ευτυχως δεν είχα καμία χρέωση.....
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Τρί Οκτ 27, 2009 8:54 am

Κι εγώ μια από τα ίδια, αλλά μου έγινε χρέωση κανονικότατα για αγορές ηλεκτρικών ειδών από τη Σουηδία του ποσού των 1600€. Την αμφισβήτησα ως αγορά στην τράπεζά μου και όλα καλά. Τι μπορεί να συνέβη και κοντέψαμε να την πατήσουμε οέο;
epap

Δημοσίευσηαπό epap » Τρί Οκτ 27, 2009 11:28 am

Τα ίδια κι έγω. Ενημερώθηκα από την τράπεζα για προσπάθεια υποκλοπής, ακυρώθηκε η κάρτα και όλα καλά. Χρέωση δεν έγινε.

Εγώ σε ένα site που σχετίζεται με πούρα έχω δώσει την κάρτα μου. Σε συνδυασμό με το ότι έχει συμβεί σε πολλά άτομα του forum με βάζει σε υποψίες.

Δε θα γράψω δημόσια πιο είναι γιατί είναι μόνο υποψία. Όποιος θέλει μπορώ να το συζυτήσουμε με πμ. Σκέφτομαι να τους στείλω ένα email, άλλα θα ήθελα πρώτα τα φώτα κάποιου σχετικού.
afham

Δημοσίευσηαπό afham » Τρί Οκτ 27, 2009 8:38 pm

Καλησπέρα,

Η παρούσα ιστοσελίδα, όπως και πολλές άλλες, είχε κολλήσει κάποιο exploit (ιός λέγεται σε περιβάλλοντα windows και exploit σε περιβάλλοντα linux, οπότε το cigars.gr είχε κολλήσει exploit αφού φιλοξενείται σε linux server). Ο ιδιοκτήτης της με ενημέρωσε και αφαιρέθηκε. Οι μηχανές αναζήτησης θέλουν χρόνο για να μην επισημαίνουν την ιστοσελίδα ως μη επικίνδυνη, δεν είναι άμεση διαδικασία.

Τώρα σχετικά με τις πιστωτικές κάρτες που λέτε, το exploit αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Για να σας κλέψει κάποιος άσχετος την κάρτα θα πρέπει να την έχετε κάπου αποθηκευμένη τοπικά στον υπολογιστή σας. Αν δεν την έχετε αποθηκευμένη, τότε σας την υπέκλεψαν από κάποια ιστοσελίδα με την οποία συναλλάσσεστε.

Το cigarworld.gr (το eshop δηλαδή του cigars.gr) ουδέποτε κόλλησε exploit. Ακόμα και να κολλούσε, θα ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να υποκλαπεί η κάρτα σας, γιατί καταχωρείτε τα στοιχεία σας απευθείας στον server της Eurobank και όχι στον server του cigarworld.gr. Το cigarworld.gr δεν αποθηκεύει ή επεξεργάζεται τόσο κρίσιμα προσωπικά δεδομένα. Επομένως μόνο αν η Eurobank κολλούσε ιό θεωρητικά θα μπορούσατε να κινδυνεύετε.

Αυτά από μένα, απλά ήθελα να διατυπωθεί και η τεχνική άποψη.
DimitrisG

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » Τρί Οκτ 27, 2009 8:44 pm

Προσωπικά χαίρομαι πάρα πολύ που έχουμε φίλους με κατάλληλες τεχνικές γνώσεις :D
sic transit gloria mundi
dims

Δημοσίευσηαπό dims » Τετ Οκτ 28, 2009 10:39 pm

μήπως να δούμε σε ποιο τελικά site γίνεται η διαρροή μπας και του στείλουμε καποιο mail?

Το τελευταίο 5μηνο χρησιμοποιώ ένα μόνο προμηθευτή και αυτό γιατί με τον άλλο έγινε 2 φορές κάποιο κομπλάρισμα στο site του την ώρα της πληρωμής, με αποτέλεσμα ενώ είχα δώσει τα στοιχεία της κάρτας να μην ολοκληρωθεί η παραγγελία. Το site αυτό είναι το γνωστο με τα δίδυμα, τρίδυμα μαγαζάκια.

Το άλλο site που εξακολουθώ να χρησιμοποιώ είναι ο γρήγορος....
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Πέμ Οκτ 29, 2009 12:07 am

δεν πρέπει να είναι τυχαίο πάντως οτι έχει συμβεί σε τόσους από εδώ.
συνέβη και σε εμένα να με ενημερώσουν οτι ακυρώνουν προληπτικά την κάρτα μου - χωρίς ύποπτες χρεώσεις για την ώρα!
και δεν υπονοώ το cigarworld του host μας - γιατί ουδέποτε χρησιμοποίησα αυτή την κάρτα για πληρωμή εδώ.
τί μπορεί να έγινε? κάποιο hacking στις τράπεζες - αφού από εκεί με ενημέρωσαν πως έχουν ανιχνευθεί υποπτες χρεώσεις / όχι σε εμένα αλλά γενικώς / και ακυρώνουν προληπτικά τις κάρτες!!!!! τί να πω! μπορούμε με πμ να διασταυρώσουμε την τράπεζα - μήπως είναι η ίδια τουλάχιστον / και είναι μόνο 1 τράπεζα??ξ
too many cigars...too little time...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Οκτ 29, 2009 3:11 pm

Μεχρι στιγμής τείνω να προσδιορίσω τον px ως πιό πιθανό site για την διαρροή.
Ενας, τουλάχιστον, που δεν κολάει στην υπόθεση είναι ο Leonidas, γιατί είναι δηλωμένος αντιpxτας, οπότε από αλλού την έπαθε.

Αλλος κανείς καμμιά ιδέα;
epap

Δημοσίευσηαπό epap » Πέμ Οκτ 29, 2009 3:23 pm

Από πληροφόρηση που είχα από άτομο που εργάζεται στο τμήμα απατών τράπεζας μου είπε ότι το πρόβλημα σχετίζεται με τη Visa International και συγκεκριμένα υπήρξε υποκλοπή των στοιχείων κάποιον πιστωτικών καρτών που κινήθηκαν στη περιοχή της Ισπανίας. Για το λόγω αυτό οι τράπεζες με υπόδειξη της Visa International ακυρώνουν τις κάρτες που κινήθηκαν τον τελευταίο χρόνο στην Ισπανία. Κάποιοες ακυρώσεις γίνονται γιατί έχουν υποκλαπεί τα στοιχεία και κάποιες προληπτικά.

Το πως σχετιζόμαστε, λοιπόν εμείς με την Ισπανία νομίζω είναι ξεκάθαρο.

Αυτά από μένα...
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Οκτ 29, 2009 3:29 pm

Το ερώτημα δηλαδή είναι ποιοι είναι οι Ισπανόφωνοι dealers μας; :D

Παιδιά με ιδιαίτερη ανησυχία και χωρίς πλάκα τώρα, γιατί αντιλαμβάνομαι τη σοβαρότητα της κατάστασης στην οποία ελπίζω ποτέ να μην έρθω και να μου πάρουν έτσι τα λεφτά, προσοχή πολύ στην πλαστικούρα! Το ξέρω ότι δε γλιτώνεις σχεδόν με ΤΙΠΟΤΑ από αυτήν και τη χρήση της αλλά όσο πιο πολύ απλώνεσαι σε αυτές τόσο πιο δύσκολη γίνεται η διαχείριση κι ο έλεγχός τους ακόμα και αν οι τράπεζες σου είχαν υποσχεθεί plantinum επίπεδο ασφάλειας και δε συμμαζεύεται...

Προσοχή πολλή και απεύχομαι τα πιθανώς χειρότερα!!!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Οκτ 29, 2009 3:39 pm

Νίκος έγραψε:Ενας, τουλάχιστον, που δεν κολάει στην υπόθεση είναι ο Leonidas, γιατί είναι δηλωμένος αντιpxτας, οπότε από αλλού την έπαθε.

Ταξιδεύω Ισπανία αρκετές φορές.
Και βέβαια είχα πρίν κανα χρόνο δοσοληψίες με τον ακατανόμαστο ξάδερφο Sam :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Οκτ 29, 2009 4:19 pm

Αρα, η Ισπανία είναι το πρόβλημα, όπως λέει και ο ειδικός.

Παναγιώτη, χωρίς πιστωτική δεν έχει πούρα.
Το καλό είναι, όπως περίτρανα :D αποδείχτηκε, οτι δουλεύει το σύστημα με την αμφισβίτηση συναλλαγών.
Σαν κάτοχοι καρτών δεν έχουμε να φοβηθούμε και πολλά. Πολύ μεγαλύτερο είναι το ρίσκο να κυκλοφορείς με κομπόδεμα στην τσέπη ή να στέλνεις μετρητά από δω κι από κει.

Απ' όλη την ιστορία χαμένοι βγαίνουν οι έμποροι, που στέλνουν τα εμπορεύματά τους κανονικά και δεν βλέπουν αντίκρυσμα.
Αυτοί έχουν το μεγάλο πρόβλημα όχι εμείς.
Αργά ή γρλιήγορα θα ληφθούν καλύτερα μέτρα, όπως κάποιος κυλιόμενος κωδικός για κάθε μία συναλλαγή χωριστά.

Επιστροφή σε “Τεχνική υποστήριξη”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης