Saint Luis Rey-Doble Coronas

Leonidas

Saint Luis Rey-Doble Coronas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Φεβ 22, 2010 8:31 pm

Με βεβαιότητα λέω ότι κάποιοι έχουν δοκιμάσει αυτό το πούρο.

Γνώμες, ειδικά για χρονιές 2004 και εντεύθεν. Ας μου επιτραπεί να κρατήσω, για λίγο, τη δική μου γνώμη φυλακτό. Μπάς και αποφύγουμε τα συνηθισμένα :lol:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Φεβ 22, 2010 8:46 pm

Γεια σου Leo.Ημουν ετοιμος να βουτηξω για 50αδα, αλλά καποιος με απετρεψε στο παρα 5'!Ας μιλησει εκεινος καλυτερα.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Φεβ 22, 2010 8:46 pm

Καμιά 15αριά που έχω δοκιμάσει σε στικς μου έχουν αφήσει εξαιρετική εντύπωση, με εναλλαγές και στα τελευταία 10 εκατοστά γίνεται ακόμα καλύτερο.
Δεν προτιμώ το μέγεθος γενικά για αυτό και δεν πέρνω κουτί, αλλά χτυπάω 5δες ενίοτε.(οπότε box codes γιοκ) Σίγουρα καλύτερο από το ανάλογο του punch,καλύτερο του Don για το hoyo ούτε λόγος να γίνεται, απλά δεν υπάρχει.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
epap

Δημοσίευσηαπό epap » Τρί Φεβ 23, 2010 1:43 pm

Με την όποια άποψη που μπορώ να έχω, έχοντας καπνίσει ένα μόνο SLR DC (δώρο), για μένα είναι εκτός από το Monte Sublime LE 2008 το καλύτερο πούρο που έχω καπνίσει μέχρι στιγμής.

Ήταν του 2004 αν θυμάμαι καλά. Γεύσεις δε θυμάμαι να περιγράψω, αλλά αυτό που θυμάμαι είναι ότι με έστειλε κανονικά. Ολοκληρωτική απόλαυση.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 23, 2010 2:36 pm

Τα δικά μου ήταν τρεις δεκάδες χύμα σε σακκουλάκια, οπότε επίσης δεν ξέρω κωδικό.
Τον φαντάζομαι όμως.

Δεν συμφωνώ με τον ΜητσοΦ για το αν είναι καλύτερα από τα punch. Ουτε διαφωνώ. Για μένα είναι πατ η πατρίδα. Αξίζουν και τα δύο.
Τα hoyo ναι, είναι κατώτερα, λόγω ελαφρύτητας ίσως.
Αν και, σ' αυτήν την κατηγορία υπερβαρέων βαρών δεν υπάρχουν μέτρια πούρα. Διαφορετικά ναι.

@anastgeo1
η 50άδα υπάρχει και σε περιμένει. Οπότε μην κάθεσαι, γιατί το $ δεν περιμένει, φεύγει.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Μαρ 01, 2010 8:13 pm

Προκοπή δεν είδα περιμένοντας. Λίγοι φαίνεται ότι έχουν καταπιαστεί με αυτό το κουβάνικο θαύμα. Ας είναι.

Θα αποφύγω να δώσω -εσκεμμένα- γευστική περιγραφή, δεδομένης της προτίμησης που τρέφω για τις κλασσικές κουβάνικες γεύσεις. Και τα Saint Luis Rey διακρίνονται για τέτοιες γεύσεις.

Σε τέτοιο μέγεθος πούρων, είναι σημαντικό να γράψω τον τρόπο που τα αξιολογώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι άλλοι τρόποι δεν είναι προτιμώτεροι ή και καλλίτεροι.

Μέγεθος-εμφάνιση
Η αρμονία συναντιέται με τις διαστάσεις ενός πούρου. Καταπληκτικό ζύγισμα στα δάχτυλα, ελαφρώς βαρύτερο απο άλλα all time classics, Lusitanias για παράδειγμα. Ring 49 και μήκος 19,4 εκατοστά. Κομψό και συνάμα στιβαρό. Τι άλλο να ζητήσει κανείς απο ένα πούρο;

Κατασκευή
Απο την πρώτη χρονιά που διατέθηκε στην αγορά, το 2001, έγινε σχεδόν σύμβολο άρτιας κατασκευής. Η υψηλή ποιότητα, κρατιέται (ελπίζω) μέχρι σήμερα και μπορώ να το βεβαιώσω τουλάχιστον μέχρι τη χρονιά του 2008. Wrapper χωρίς σκασίματα, cups άριστα κολλημένα. Στα δάχτυλα το πούρο δεν εμφανίζει σγρόμπους ή κενά. Οι πρώτες χρονιές είχαν ελαφρά πιο ματ wrappers, βελτιώθηκε αυτό υπέρ της εμφάνισης.

Τράβηγμα-καύση
Δεν είχα την τύχη να κάψω πολλά απο τις πρώτες χρονιές που φτιάχτηκε. Ζήτημα άν έκαψα 20-30 πούρα του 2001-2004. Απο τότε όμως, έταξα στον εαυτό μου μία τουλάχιστον κούτα απο κάθε χρονιά. Το τράβηγμα όλων ανεξαιρέτως των πούρων είναι εκπληκτικό. Φέρνουν όσο καπνό χρειάζεται, χωρίς υπερβολές και σε καμμία περίπτωση δύσκολο τράβηγμα. Η στάχτη κρατάει πάνω στο πούρο και ειδικώς στα τριετίας-τετραετίας έχει ένα βαθύ ασημί χρώμα. Διορθώσεις καύσης ελάχιστες, ίσως σβήσει μια φορά όταν η καύτρα του αισθανθεί ότι πλησιάζει το κοκκινόχρυσο δαχτυλίδι του Λουδοβίκου, κάνοντας διακριτικό σινιάλο στον βασιλιά...Κρατά συντροφιά κοντά στις δυο ώρες.

Εναλλαγές γεύσεων
Ισως είναι ένα απο τα δύο μεγάλα πούρα, που αλλάζουν γευστικό προφίλ ανα μία σχεδόν ίντσα. Σαν να καίγονται δέκα διαφορετικά πούρα. Το τελευταίο τρίτο φέρνει κοντά σε Don Alejandro, βαρύ και επιβλητικό.

Παλαίωση
Τα καπνά του είναι επιλεγμένα και σαφέστατα μπορεί να καεί αυθωρεί και παραχρήμα. Η παλαίωση αναδεικνύει ένα alter ego, το κάνει πιο ήρεμο και αρχοντικό. Οσο όμως και να ξεκουραστεί, δεν χάνει ποτέ την υπέροχή μυρωδιά του.

Συσκευάζεται μόνο σε πενηντάδες και καλά κάνει. Δεν είναι πούρο για κάθε μέρα. Θέλει τις στιγμές του.

Ευθέως λοιπόν να πώ ότι το θεωρώ σε standard παραγωγή, μέσα στα δύο καλλίτερα πούρα της Κούβας.

ΥΓ Με αυτό το πούρο ξεκίνησα το bullet cutting.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Δευ Μαρ 01, 2010 9:07 pm

δεν κάνουμε ένα box split λοιπόν να το δοκιμάσουμε και εμείς οι νέοι?
ενδιαφέρει κανέναν άλλον.
γιατί 50 κομμάτια μόνος μου δεν τα αγοράζω με τίποτα!!(ασε που ειναι και πανακριβα)
αν μαζευτούμε 2-3 γιατί όχι και 4 άτομα να την σπάσουμε την ριμάδα.
λοιπόν? 8)
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
DimitrisG

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » Τρί Μαρ 02, 2010 12:17 pm

Να, κάτι τέτοια διαβάζω και σκέφτομαι το επόμενο humidor...
sic transit gloria mundi
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 02, 2010 2:31 pm

Λεο, μου αρέσει αυτό, που μπορείς να αποφανθείς για τα καλύτερα δύο πούρα της Κούβας. Regular
Εγώ πάλι, αδυνατώ, πέραν του ότι έχω 15 - 20 πούρα που μου αρέσουν πολύ και καπνίζω, ζυγιάζοντας το μέγεθός τους, τον χρόνο, που έχω στη διάθεσή μου, τον τόπο που βρίσκομαι και την περίσταση.
Αν υπήρχε ένα μόνο άριστο πούρο ή το πιό άριστο μεταξύ αρίστων, θα κάπνιζα μόνο αυτό. Γιατί να καπνίσω από τα άλλα τα δεύτερα; Σε μία συγκεκριμένη περίσταση πάντα.

Ειδικά στα prominente, δεν νομίζω οτι υπάρχει ένας νικητής, ούτε δύο νικητές.
Απλά υπάρχουν διαφορές σε γεύση, δύναμη και ένταση.
Γι' αυτό και αλλαζω τακτικότατα τα πούρα, πάντα μέσα στο συγκεκριμένο range, αλλιώς βαριέμαι.
Κατι σαν το άρωμα. Αν βάζεις κάθε μέρα το ίδιο, στο τέλος δεν το μυρίζεις πλέον.

Αριστο λοιπόν το SLR. Συμφωνώ.
Οπως θα συμφωνούσα αν έλεγες το ίδιο για το Partagas ή το Robaina ή το Punch ή το Allones.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μαρ 02, 2010 2:44 pm

νομιζω οτι ο Λεο μιλαει για 2 καλλιτερα πουρα με βαση της δικης του γευστικης προτιμησης. Και νομιζω συμφωνω απολυτα με την επιλογη, Lusi και SLR DC ειναι φανταστικα, με παρομοιες γευσεις. Σαφως υπαρχουν πολλα αλλα φανταστικα πουρα, οπως λεει ο Νικος, και εγω ως γνωστον βαριεμαι τοσο πολυ και συντομα που καπνιζω μεχρι και μαιμουδες :wink:

αλλα θα συμφωνησω οτι δυο σπεσιαλ πουρα μου ειναι αυτα τα 2, δεν εχω πολλα, μια δεκαδα απο το καθενα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μαρ 02, 2010 2:45 pm

Leonidas έγραψε:

το επομενο βημα ειναι απλα να βγαζεις το cap με το νυχι, οπως κανω εγω :wink:
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Μαρ 02, 2010 2:59 pm

RedRum έγραψε:
Leonidas έγραψε:

Γιατι;; Υπαρχει και αλλος τροπος;; :shock: :shock:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 02, 2010 3:07 pm

@ρεντ,

είναι a priori δεδομένη η διαφωνία μας. Αλλά άσε και τον Λεο να μου απαντήσει ο ίδιος. Αν τίθεται θέμα απάντησης και ανταπάντησης σε τέτοιο θέμα.
Τι γνώμη μας λέμε όλοι. Και έχουμε από μία :wink:
Εξ άλλου κάτσε να δεις πιό θεωρεί το δεύτερο. Με ποιά σιγουριά νομίζεις οτι εννοεί το Partagas, με πμ σου το είπε;

Συμφωνώ για άλλη μία φορά για τα SLR και τα Partagas, αλλά βάζω μέσα και τα RA, Punch, VR και γιατί όχι HdM.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μαρ 02, 2010 3:13 pm

General LEE έγραψε:
RedRum έγραψε:
Leonidas έγραψε:

Γιατι;; Υπαρχει και αλλος τροπος;; :shock: :shock:

bullet, cutter, μαχαιρι... εννοω το cap, οχι το ring...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μαρ 02, 2010 3:17 pm

Νίκος έγραψε:@ρεντ,

είναι a priori δεδομένη η διαφωνία μας. Αλλά άσε και τον Λεο να μου απαντήσει ο ίδιος. Αν τίθεται θέμα απάντησης και ανταπάντησης σε τέτοιο θέμα.
Τι γνώμη μας λέμε όλοι. Και έχουμε από μία :wink:
Εξ άλλου κάτσε να δεις πιό θεωρεί το δεύτερο. Με ποιά σιγουριά νομίζεις οτι εννοεί το Partagas, με πμ σου το είπε;

Συμφωνώ για άλλη μία φορά για τα SLR και τα Partagas, αλλά βάζω μέσα και τα RA, Punch, VR και γιατί όχι HdM.

εχεις δικιο. νομιζω το λουσι το αναφερει ως το αλλο all-time classic, για αυτο θεωρησα οτι εννοει αυτο ως το δευτερο η καλλιτερο.

Συμφωνω απολυτα, ιδιαιτερα οσον αφορα το HdM. Καπου διαβασα οτι το χαρμανι δεν εχει μεσα ligero, πολυ ιδιαιτερο πουρο.

Επιστροφή σε “Saint Luis Rey ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης