Saint Luis Rey-Doble Coronas

Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Μαρ 02, 2010 3:18 pm

RedRum έγραψε:
General LEE έγραψε:
RedRum έγραψε:
Leonidas έγραψε:
ΥΓ Με αυτό το πούρο ξεκίνησα το bullet cutting.

το επομενο βημα ειναι απλα να βγαζεις το cap με το νυχι, οπως κανω εγω :wink:

Γιατι;; Υπαρχει και αλλος τροπος;; :shock: :shock:

bullet, cutter, μαχαιρι... εννοω το cap, οχι το ring...

Ελα ρε Red, αν πρεπει να πουμε το αστειο δυο φορες δεν ειναι αστειο πλεον.Σε πειραζω παλληκαρι μου,ημουν ετοιμος να σου πω να το κοβεις με τα δοντια σαν τον John Wayne( θεος !!) :wink:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 02, 2010 3:21 pm

Και το αγκίστρι κάνει πολύ καλή δουλειά.
Βλέπω.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 02, 2010 3:26 pm

Τι είπε ο άνθρωπος!
Νομίζω οτι το John Wayne του πηγαίνει πιό πολύ. Κομένο και ραμένο στα μέτρα του.

Αλλά και το RetSac.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Μαρ 02, 2010 4:49 pm

ο υγραντηρας μου περιεχει HdM του 2001 (κουτια των 25) και του 2004 (καμπινετο των 50 χωρις δακτυλιδι). εχω δοκιμασει και του 2005/6 (μονα) στο παρελθον, φρεσκα.

εχουμε και λεμε: του 2005/6, φρεσκα, δεν με εντυπωσιασαν ιδιαιτερα, ειχαν και κακο τραβηγμα. καλυτερα οι επικουροι φρεσκοι.

του 2001 ησαν απο αψογα εως ελαφρως σφιχτα (τυχερος ημουν!), γευστικα αρκετα κοντα στους επικουρους, αλλά πιο γεματο και πιο χορταστικο. του 2004 (απο αεροδρομιο μπαχρεϊν) δεν εχει σχεδον καθολου σωμα, γευστικο προφιλ παραδοσιακου χαμπανο, πιο συγγενικο προς λουσι (αλλά πολυ πιο μαλακο και διακριτικο), μου θυμισε λιγο και ουπμαν κονεσερ παλαιωμενο που ειχα δοκιμασει στην αγγλια. κυριως μοσχοκαρυδο και αρωματικα ξυλα. καμμια σχεση με το τυπικο προφιλ της μαρκας.

τι συμπερασματα να βγαλω;
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Μαρ 02, 2010 10:02 pm

Την καλησπέρα μου σε όλους.

Ατάκες/παραθέσεις δεν βλέπω να πάνε τη συζήτηση πουθενά. Στο θέμα τούτο, ΔΗΛΑΔΗ Saint Luis Rey Doble Coronas, είναι καλλίτερα...να το δούμε. Σίγουρα δεν μπορούμε να μιλάμε για HdM, συγγνώμη INS(άν και φαίνεται να επιβεβαιώνεις την αξιολόγησή μου).

Λοιπόν. Αντιλαμβάνομαι τα σχόλια, τις σπέκουλες (ιδιαιτέρως για το δεύτερο-RedRum δεν θεωρώ το Lusi) και εν πάσει περιπτώσει δέχομαι και τον καλόπιστο σαρκασμό. Ιδιαιτέρως του άλλου φλύαρου (πλήν καλλίτερου εμού). That's Νίκος. Ο οποίος έχει μια σχεδόν "τετράγωνη" τοποθέτηση που μου αρέσει. Οχι όμως εδώ φίλε Νίκο. In short δεν καίμε πάντα τα καλλίτερα. Κάποιοι ίσως τα φυλάμε για ιδιαίτερες στιγμές.

Μπορώ επίσης ευθέως να σας πώ ότι μου πήρε περίπου μια ώρα για να γράψω την παρουσίαση αυτού του πούρου. Ο λόγος είναι η προσεκτική τοποθέτηση, προκειμένου να αποφευχθούν αντιθέσεις. Ουδέποτε αποφάνθηκα, ίσα-ίσα απέφυγα συγκρίσεις εκτός και άν αυτές ήταν απαραίτητες για να τιμήσω τον Αγιο Βασιλικό Λουδοβίκο. Επιμένω στη χρήση του ρήματος "Θεωρώ", ως το καλλίτερο απο τα δύο καλλίτερα standard παραγωγής της Κούβας. Το δεύτερο δεν είναι της παρούσης.

Είμαι έτοιμος να διαβάσω+συμμετέχω σε αντίλογο για την αξιολόγηση που έθεσα. Θυμίζω ότι παραδέχτηκα upfront πως ίσως δεν είναι η καλλίτερη μέθοδος. Δίκαιο είναι να δώσει όποιος νομίζει-και έχει εμπειρία με αυτές τις vitolas- τη γνώμη του για αξιολόγηση. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με. Σκόπιμο είναι να αποφευχθούν γευστικές τοποθετήσεις, υποκειμενικού χαρακτήρα, έτσι έκανα και εγώ. Μου αρέσει-δεν μου αρέσει είναι ο μονόδρομος του μονολόγου.

Αυτά.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τρί Μαρ 02, 2010 10:50 pm

δεν πιστεύω πως οι μεγάλες κορόνες είναι τα καλύτερα δείγματα αυτής της χώρας.
από όσα έχω καπνίσει μέχρι τούδε, δεν τα συγκαταλέγω στα κορυφαία πούρα της κούβας.
είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες κακού τραβήγματος και δε νομίζω ότι έχουν τη δύναμη και το σφρίγος μιας άλλης βίτολα, όπως για παράδειγμα του ρομπούστο ή της πυραμίδας.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μαρ 03, 2010 2:23 pm

Leonidas έγραψε:. Οχι όμως εδώ φίλε Νίκο. In short δεν καίμε πάντα τα καλλίτερα. Κάποιοι ίσως τα φυλάμε για ιδιαίτερες στιγμές.

Καταλαβαίνεις κάτι άλλο στο πάρακάτω;
φλύαρρος έγραψε:Γιατί να καπνίσω από τα άλλα τα δεύτερα; Σε μία συγκεκριμένη περίσταση πάντα.

Εσύ το λες στιγμές, εγώ το είπα περίσταση. Μιλάμε πάντα για regular έτσι;
Σαφώς και το Prominente είναι είναι για ακόμα πιό ιδιαίτερες περιστάσεις. Ο kοσταςh δεν το καταλαβαίνει αυτό.
Leonidas έγραψε:Σκόπιμο είναι να αποφευχθούν γευστικές τοποθετήσεις, υποκειμενικού χαρακτήρα, έτσι έκανα και εγώ

Αν βάλουμε μόνο την κατασκευή, το τράβηγμα, την εμφάνιση κλπ. και αφήσουμε απ' όξω την - ορθώς την λες υποκειμενική - γεύση, νομίζω οτι ο νικητής θα πρέπει να αναζητηθεί εκτός Κούβας. :shock: :D
Αλλά επειδή θέλουμε και το κάτι τις στη γεύση, μένουμε στα κουβανέζικα.
Κάποιοι τελοσπάντων.

Από την άλλη όμως, τα πράγματα γίνονται πιό εύκολα, για να έχουμε αυτό, που λέω "πατ".
Ολα τα prominente εχουν τα ίδια κατασκευαστικά χαρακτηριστικά, με τις συνηθισμένες και αστοχίες φυσικά, που τις συναντάμε όμως σε όλες τις μάρκες. Οχι μόνο σε μία, δύο. Ακόμα και αν είναι του 2003 και μεταγενέστερα, πάλι δεν σημαίνει, οτι είναι άνευ προβλημάτων τραβήγματος και καύσης.
Πάω στοίχημα, οτι κάποιο από τα 50 θα σου την κάνει την στραβή, γι' αυτό μη βιάζεσαι. Σου εύχομαι να είναι μόνο ένα.
Εχουν δει τα μάτια μου..., αλλά και τα δικά σου, πιστεύω.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Μαρ 03, 2010 3:11 pm

Νίκος έγραψε:Πάω στοίχημα, οτι κάποιο από τα 50 θα σου την κάνει την στραβή, γι' αυτό μη βιάζεσαι. Σου εύχομαι να είναι μόνο ένα.
Εχουν δει τα μάτια μου..., αλλά και τα δικά σου, πιστεύω.

50;;; :lol:

Εξω τα αστεία, είναι προφανές ότι η παρατήρησή σου είναι ορθή και κάποια πούρα μπορεί να αστοχήσουν. Ελάχιστα όμως γιαυτό και επιμένω ότι κατασκευαστικά είναι άριστα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Μαρ 03, 2010 3:14 pm

δεν μας ειπες ποιο θεωρεις μεσα στα 2 καλλιτερα! εγω απο τα γραφομενα σου καταλαβα Λουσι, το οποιο ειναι για εμενα το καλλιτερο κουβανεζικο (ιδιως με καμια 10ετια παλαιωση...)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μαρ 03, 2010 3:26 pm

Λύσσαξε :shock:
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Μαρ 03, 2010 5:46 pm

θα το κάνουμε το box split η να γυρίσω πλευρό? :evil:
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Μαρ 03, 2010 5:51 pm

Νίκος έγραψε:Λύσσαξε :shock:

εεε θελω να μαθω!! Εχουμε παρομοια γευστικα γουστα απο οτι καταλαβαινω, να μη δοκιμασω εαν δεν εχω δοκιμασει;
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Μαρ 03, 2010 5:52 pm

CHURCHILL έγραψε:θα το κάνουμε το box split η να γυρίσω πλευρό? :evil:

γυρνα μπρουμητα μαλλον... ιδιως μετα την ανακοινωση των μετρων, ειναι η πιο βολικη σταση :lol:
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Μαρ 03, 2010 7:28 pm

Κολλήσατε και τον Ηλία να γράφει το καλύτερα με τον παλιό και όχι σωστό πλέον τρόπο. Είπαμε είστε παππούδες αλλά όχι και έτσι :lol:
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μαρ 03, 2010 7:40 pm

Να το πω αλλιώς στον φιλο μας.
Box spit, εννοείται απο ιντερνετ, για να εχει νόημα.
Ποιον λοιπον θα βρεις να παρει το ρίσκο να παραγγείλει 2 κιλά πούρα;
αν του ζητηθεί φόρος θα τον κανει κι αυτον split;

Επιστροφή σε “Saint Luis Rey ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης