SLR LONSDALES

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Οκτ 31, 2010 9:19 pm

Δηλαδή βρε hernesto άμα σου πώ ότι επίσης το βρίσκω ομοίως "λίγο για τις γευστικές μου προτιμήσεις";

Τι standards και elaboration ψάχνουμε να βρούμε;

Ο είς επικαλούμενος τριετή θητεία, το βρίσκει άριστο. Σχεδόν αγγίζει τις ψυχεδελικές χ-ορδές του.

Ο έτερος ντεν. Ομοίως εγώ με 10ήμερη θητεία και σκάτσι.

Ααααααα, θα λυποθυμιστούμε μου φαίνεται :lol:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Οκτ 31, 2010 9:33 pm

Λεωνίδα, εγώ σε κάτι τέτοια θέματα ως ταπεινά δηλωμένος άσχετος και άπειρος δεν μπορώ να καταλάβω τι υπονοεί ο οποιοσδήποτε! Ούτε φυσικά μπορώ από τους 20+ ενεργούς χρήστες να θυμάμαι τα γούστα τους, τις προτιμήσεις του, τα standards τους...

Τα δεδομένα:
-> Ο "άτιμος" λέει μια άποψη μέσα από την όποια εμπειρία του και τις προτιμήσεις του. (Δε βρίσκω πού κολλάει η εμπειρία στις γευστικές προτιμήσεις αλλά τεσπα, το προσπερνάω...)
-> Ο DimitrisF διαφωνεί μεσω μίας τοποθέτησης που δε βγάζει νόημα.

Εγώ λοιπόν κάνω την προφανή ερώτηση: ο DimitrisF έχει τις ίδιες γευστικές/καπνικές προτιμήσεις με τον "άτιμο" διαφωνώντας μαζί του ΜΟΝΟ στο πόσο τον "καλύπτει" το συγκεκριμένο πούρο ή οι επιλογές του είναι διαφορετικές κι άρα δεν ασχολείται περαιτέρω με αυτό το "στριμμένο";

Όπως παραδέχτηκε λοιπόν ο DimitrisF τέτοια πούρα δεν τον ενδιαφέρουν άρα η άποψή του δεν έχει κάποια ιδιαίτερη αξία επί του θέματος αφού δε συμπαθεί γενικά το σχετικό "χαρακτήρα" τους... ;)
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Οκτ 31, 2010 9:38 pm

Δηλαδή; Θα ψωνίσεις; :wink:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Οκτ 31, 2010 9:44 pm

Με split μπορεί... Και με δεδομένο ότι για κάθε ένα που θα ανάψω θα πάρω δύο μέρες άδεια από τη δουλειά μου για να το κάνω... Συνεχόμενο... Χωρίς να μου σβήσει... :lol: :lol: :lol:
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Κυρ Οκτ 31, 2010 10:44 pm

Δεν ξέρω αλλα πρώτη φορά διάβασα τόσο ενθουσιασμένο τον πρωθυπουργό, άρα πρέπει η γεύση να είχε μια ιδιαιτερότητα που δεν αξιολογείται ανάλογα με την πείρα και τις λοιπές τοιαύτες αοριστίες (δοκιμές, ηλικία, κοκ) αλλά με την αίσθηση και την στιγμιαία ηδονή. Θα πρέπει κανείς να πάθει ζάχαρο για να πει ότι μετά από τόσες σοκολάτες μπορεί να καταλάβει την διαφορά της ελβετικής από την 'οποια αγοραία; Η γευσιγνωσία είναι θέμα πείρας, σχετικά πάντα, αλλά το τί μου αρέσει ή δεν μου αρέσει είναι στην περίπτωση του πούρου και θέμα ιδιοσυγκρασίας, πέρα από το γούστο (ως γεύση) ή την ποικιλία στα γευστικά ερεθίσματα.
ΠΗΤΕΡ
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Οκτ 31, 2010 11:21 pm

Παναγιώτη με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η τοποθέτησή σου όσο αφορά το τρίπτυχο "εμπειρία-γεύση-γούστο"...

Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Κυρ Οκτ 31, 2010 11:58 pm

hernesto έγραψε:Παναγιώτη με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η τοποθέτησή σου όσο αφορά το τρίπτυχο "εμπειρία-γεύση-γούστο"...

+1
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Δευ Νοέμ 01, 2010 7:17 am

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 4 ΜΑΡΤΙΟΥ 2009

CHURCHILL έγραψε:καλησπέρα σήμερα παρέλαβα από τον κύριο λεωνίδα sunrise cigarillos άρωμα βανίλια (για τον πατέρα μου) κ του ζήτησα να μου φέρει να δοκιμάσω ένα don kiki robusto καθώς κ ένα solusion..

Αν απο αυτο το ποστ εσυ καταλαβες οτι εγω καπνιζω cigarillos βανιλια τοτε.......
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Δευ Νοέμ 01, 2010 7:35 am

ΣΑΒΒΑΤΟ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2008

DimitrisF έγραψε:Να πω πως χτες που δοκίμασα ενα Cohiba Secretos το βρήκα εξαιρετικό, με τι λίγη πείρα που έχω καλύτερο απο Monte 2,4 και το άχρηστο partagas προχτες.

Πριν 2 χρονια δλδ.
"Με την λιγη πειρα που εχω"
Που ειναι τα 18 και μισο χρονια εμπειριας σου;
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Δευ Νοέμ 01, 2010 7:49 am

Γιατι εγινε και η ενοτητα tastings πεδιο αντιπαραθεσης ρε παιδια?
Τι στο καλο εδω λεμε πως μας φανηκε ενα πουρο τι γευσεις καταλαβαμε αν καταλαβαμε .
μπορει καποιου να διαφερουν τα γουστα δεν ειναι κακο .
Καλη εβδομαδα σε ολους :D
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Δευ Νοέμ 01, 2010 8:45 am

Καλημερα, καλη εβδομαδα και καλο μηνα.
Ελειψα 5 μερες και οταν επιστρεφω βρισκω το bull dog με τα μυαλα στο μιξερ,τον DF να καπνιζει μονο 3 χρονια (ντροπη σου) και αλλα ευτραπελα γυρω απο το... SLR Lonsdale.
Λυπαμαι,λυπαμαι για ολους σας που..... δεν με περιμενατε κι εμενα στον κακο χαμο.Ωρες -ωρες νομιζω οτι ειμαστε εκεινο το γνωστο μικρο γαλατικο χωριο που πλακωνονται γιατι τα ψαρια του ενος βρωμανε και ο βαρδος εχει ενα ταλεντο που κανεις δεν εκτιμα οσο πρεπει :lol: :lol:
Μα πιο πολυ λυπαμαι που .........δεν εχω αποψη για το ρημαδι το συγκεκριμενο και δεν μπορω κι εγω να συνεισφερω με την αποψη μου στο να συντηρηθει αυτη η αντιπαραθεση :wink:
Παντως να ξερετε οτι ειμαι παλι πισω ,ετοιμος να πλακωθουμε για ο,τιδηποτε θελετε :lol: :lol:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Νοέμ 01, 2010 9:13 am

Δεν ξέρω άν ρίχνω λάδι στη φωτιά, πάντως συμφωνώ με τον Νίκο :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Νοέμ 01, 2010 11:44 am

Χα χα

Θυμήθηκες μήπως την ιστορία, που σου είπα την περασμένη Δευτέρα στο Φαίδρα για το πούρο, που κάπνιζες;
Συμπτωματικά ήταν κι αυτό SLR, μεν. Διπλή κορώνα δε.

Είναι κάποιοι τύποι, που έχουν άλλη κουλτούρα, άλλη προϊστορία -μακρά- και άλλη σχέση με τα πούρα. Λιγα κοινά έχουν μ' εμάς, που μόλις προσπαθούμε να ανακαλύψουμε τί σημαίνει πούρο.

Ενας τέτοιος λοιπόν, αναφέρει οτι δεν είχε ακόμη την ευκαιρία να δοκιμάσει ενα SLR Double Corona, γιατί όποτε κι αν άνοιγε το ένα και μοναδικό κουτί, που είχε, του φαινόταν τα πούρα ακόμα "green", άγουρα εννοώντας μάλλον.
Το κουτί του ήταν του 1988, όταν πρωτοβγήκε το SLR DC. Αυτά τα έλεγε -έγραφε- το 2001 ή 2002. Δηλαδή 13/14 χρόνια μετά.

Τί θέλω να πω.
Ο ενας Δημήτρης κάπνισε ένα, για τα δικάμας δεδομένα, αρκετά παλαιωμένο πούρο. Ισως, το πρώτο του.
Αυτό το πούρο δεν έχει καμμία σχέση με τα φρεσκότερα, που καπνίζει συνήθως. Ούτε έχει σχέση με κάποιο άλλο SLR, ακόμα και Lonsdale, που ενδεχομένως κάπνισε κάποιος άλλος φίλος (π.χ. ο DF) και δεν του άρεσε. Ανόμοια πράγματα.

Η μαγεία των πουρων Αβάνας έγκειται ακριβώς σε αυτό το γεγονός. Οτι όσο ωριμάζουν γίνονται καλύτερα. Ή, για να αφαιρέσω τον υποκειμενικό παράγοντα της γεύσης, αλλάζουν με τον καιρό και γίνονται άλλα πούρα.

Εμείς, πέραν ίσως του redrum, που έχει τη δυνατότητα να πετάγεται στο πουράδικό του και να πέρνει ένα πούρο 20ετίας για να καπνίσει το βράδυ, δεν έχουμε και πολλες ευκαιρίες να καπνίσουμε ένα πούρο που έχει φθάσει στο peek του. Δεν έχουμε δημιουργήσει, ακόμα, την δική μας προϊστορία, δηλαδή το απαραίτητο παλαιωμένο στοκ, για να καπνίζουμε ταπούρα, σαν αυτά του Churchill, στην ώρα τους.

Αρκετοί το προσπαθούμε. Με υπομονή για το μέλλον, καλά να 'μαστε, να τα απολαύσουμε
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Νοέμ 01, 2010 1:27 pm

Κατάλαβα. Θα τα ξαναπούμε in the year twenty five twenty five.

Πάω να λιποθυμιστώ.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Δευ Νοέμ 01, 2010 2:33 pm

You're makin' me jealous... Σε επερχόμενο split, count me in...
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...

Επιστροφή σε “Saint Luis Rey ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης