Η μπράντα με την οποία δεν επικοινωνήσατε ποτέ

Άβαταρ μέλους
Fairlight

Η μπράντα με την οποία δεν επικοινωνήσατε ποτέ

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Ιουν 24, 2016 9:16 pm

Είχα την ιδέα να κάνουμε και μια λίγο διαφορετική ψηφοφορία.

Θα είναι για την μπράντα που δεν επικοινωνήσατε ποτέ. Καθίσατε, τα συζητήσατε, άλλα ζητάγατε εσείς άλλα σας έδινε αυτή. Μπορεί να εκτιμήσατε το γεγονός οτι τα έδινε, μπορεί να θαυμάσατε την ισορροπία, την πολυπλοκότητα τον πλούτο του προφίλ αλλά κάτι έμενε μέσα σας ανικανοποίητο. Τα πράγματα ενδεχομένως μπορεί αν ήταν και πιο δύσκολα. Μπορεί ένα πούρο ή μπράντα να άρεσε σε όλους γύρω σας και να σας έμεινε η βαθιά απορία τι είναι αυτό που όλοι βρίσκουν τόσο καταπληκτικό και γιατί δεν συμβαίνει σε εσάς. Μπορεί επίσης να σας άρεσε και να σας ταίριαζε το προφίλ αλλά να βρίσκετε το σώμα λιγότερο ή περισσότερο απο αυτό που ψάχνετε. Κ.ο.κ. ελπίζω να καταλάβετε τι εννοώ.

Προφανώς υπάρχει ανομοιογένεια ανάμεσα στα πούρα μιας μπράντας αλλά δεν μπορεί να γίνει ψηφοφορία για κάθε πούρο ξεχωριστά. Θα ήταν καλό λοιπόν να εστιάσετε στα κοινά χαρακτηριστικά που 'δένουν΄μια μπράντα και φυσικά να αναφερθείτε και σε συγκεκριμένα πούρα αν θέλετε. Εκτός και αν δεν το βρίσκετε καλή ιδέα και θέλετε να κάνουμε μια ψηφοφορία 'Ποιο είναι το χειρότερο Κουβανέζικο πούρο' που προσωπικά βρίσκω ότι δεν είναι κακή ιδέα :lol:

Μπορείτε λοιπόν να επιλέξετε από 1 έως 3 επιλογές από τα ακόλουθα. Προφανώς το θέμα της ψηφοφορίας τραβάει και λίγη επεξήγηση.

Bolívar
Cohiba
Cuaba
Diplomáticos
El Rey del Mundo
Fonseca
H. Upmann
Hoyo de Monterrey
José L. Piedra
Juan López
La Gloria Cubana
Montecristo
Partagás
Por Larrañaga
Punch
Quai d'Orsay
Quintero
Rafael González
Ramón Allones
Romeo y Julieta
Saint Luis Rey
San Cristóbal
Sancho Panza
Trinidad
Vegas Robaina
Vegueros

Στην παράδοση του forum αυτή η ψηφοφορία έχει λήξη η οποία θα είναι την Παρασκευή 8 Ιουλίου.

Ας βγουν τα φτυάρια λοιπόν!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Η μπράντα με την οποία δεν επικοινωνήσατε ποτέ

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιουν 25, 2016 7:02 am

Fairlight έγραψε:προφανώς το θέμα της ψηφοφορίας τραβάει και λίγη επεξήγηση

καλημέρα Θωμά, όντως τραβάει :wink:

η ουσία φαντάζομαι του δημοψηφίσματος είναι ακριβώς αυτό που εμπεριέχεται στο ερώτημα του
(κι όχι σαν μερικούς-μερικούς που ΑΛΛΑ ρωτούσανε, ΑΛΛΑ απαντηθήκαν, και ΑΛΛΑ κάνανε) :lol:
ήτοι, "η brand-α με την οποία δεν επικοινωνήσατε ποτέ"

με λίγα λόγια, είναι εκτός λογικής του ερωτήματος "η χειρότερη brand"
γιατί αν ήταν έτσι, κι αφού στη λίστα υπάρχουν κιντέρο και χουλουπου, τα 2 απ' τα 3 ήταν σιγουράκι
οπότε πάμε παρακάτω...

το "δεν επικοινωνήσατε" έχει φαντάζομαι περισσότερο σχέση με την ανομοιογένεια και πιθανόν με τη μη σταθερότητα
(αν είναι έτσι, τα κιντέρο & jlp του προηγούμενου παραδείγματος, εδώ είναι σίγουρα εκτός τριάδας) 8)
ορθόν?

νομίζω πως χρειάζονται λίγες απαραίτητες διευκρινίσεις, και μετά θα αρχίσουμε να ψηφίζουμε...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιουν 25, 2016 8:29 am

αν καταλαβα καλα το ερωτημα
ειναι με ποια μπραντα δεν τα πηγαμε καλα
δεν μας αρεσαν τα πουρα της πιο απλα

απο αυτη την λιστα δεν εχω δοκιμασει ποτε μου Quai d'Orsay (απο οτι θυμαμαι :P )
απο τις αλλες αυτες που δεν τα παμε και πολυ καλα ειναι

3 ρωμαιο και ιουλιετα ( αν και εχει στην τεραστια γκαμα της πουρα που τα γουσταρω και τα καπνιζω αλλα ειναι λιγα)
2 τρινιδατ ( ποτε μου δεν τα πηγα καλα με τις ρεγγες και 2 φουνταδορους που καπνισα εκλαιγα τα λεφτα μου)
1 και με διαφορα - κιντερο ( ε τι να πω τωρα ... και να την σβησουν απο τον χαρτη δεν θα με ενοχλησει καθολου)

δεν βαζω ψηφους μηπως και εχω καταλαβει κατι λαθος
αν ειμαι σωστος τοτε θα ριξω και την ψηφο
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιουν 25, 2016 10:25 am

καλημέρες στους όμορφους 8)

alex46 έγραψε:αν καταλαβα καλα το ερωτημα ειναι με ποια μπραντα δεν τα πηγαμε καλα
δεν μας αρεσαν τα πουρα της πιο απλα

τότε, καταλαβαίνω σωστά από τις απαντήσεις σου
ότι τα JLP και σου αρέσουν, και τα καπνίζεις περισσότερο από τα R y J & Trinidad?
για τα Quint-έρως δεν το συζητάω, λογικά θα είναι μέσα στις τριάδες όλων...

alex46 έγραψε:...δεν εχω δοκιμασει ποτε μου Quai d'Orsay (απο οτι θυμαμαι :P )

έχεις :wink:

Υ.Γ.
@ Θωμά αν ισχύει το ερώτημα όπως το θέτει ο Alex, άναψε πράσινο για να ψηφίσουμε... :arrow:

...προσωπικά πάντως, οσμίζομαι πως "η επικοινωνία με την μπράντα" εμπεριέχει και κάτι πιο "λεπτό"
αλλά ίσως είναι κάπως δυσδιάκριτο και χρειάζεται λίγο φως...

Fairlight έγραψε:...Μπορεί να εκτιμήσατε το γεγονός οτι τα έδινε
μπορεί να θαυμάσατε την ισορροπία, την πολυπλοκότητα τον πλούτο του προφίλ
αλλά κάτι έμενε μέσα σας ανικανοποίητο...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιουν 25, 2016 12:57 pm

Ok ας το κάνουμε λίγο πιο συγκεκριμένο. Πλήρως δικαιολογημένες οι απορίες.

Δεν είναι ψηφοφορία για την χειρότερη μπράντα. Με αυτό το σκεπτικό ήταν ίσως λίγο λάθος να συμπεριλάβω JLP και Quintero. Από την άλλη έχω ακούσει πολλούς να εκτιμούν πράγματα σε JLP και εγώ δεν το κατάφερα ποτέ.

Νομίζω οτι το θέμα είναι λίγο προσωπικό, μπορεί και λίγο συναισθηματικό και ο Alex το έπιασε σχετικά καλά. Μπορεί να είναι πούρα που 'καταλαβαίνετε' οτι είναι καλά πούρα/μπράντες αλλά δεν αρέσουν σε εσάς. Μπορεί να σας είναι σχετικά αδιάφορα αλλά κάτι να σας ενοχλεί (πχ τιμή) και έτσι να απομακρύνεστε. Επίσης να δοθεί έμφαση στα πούρα/μπράντες που γενικά αρέσουν στον κόσμο αλλά όχι σε εσάς (έχουμε πολλά παραδείγματα στο φόρουμ).

Το θέμα δηλαδή έχει να κάνει περισσότερο με ιδιοτροπίες και παρορμήσεις παρά με κάποια αυστηρή αξιολόγηση της γεύσης του πούρου. Για να το κάνουμε και λίγο πιο πρακτικό, μπορεί ο Alex να μην καπνίζει περισσότερο JLP απο R y J & Trinidad αλλά ταυτόχρονα να τα βλέπει με πιο φιλικό μάτι απο τα άλλα λόγω της τιμής τους και του ρουστίκ χαρακτήρα τους. Αντίστοιχα μπορούν να υπάρχουν πράγματα στα R y J & Trinidad που τον ενοχλούν (ανομοιογένεια, τιμή, προφίλ, σώμα) τα οποία δεν τα βρίσκει στα JLP και έτσι δεν ψηφίζει JLP.

Αν το θέμα δεν είναι ακόμα ξεκάθαρο ή νομίζετε ότι θέλει αλλαγές μπορούμε να αλλάξουμε/ακυρώσουμε την ψηφοφορία.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιουν 25, 2016 1:36 pm

τακη ναι οσο παραξενο μπορει να σου φανει τα τρινιδατ δεν τα καπνιζω
οσες ρεγες εκανα με αφησαν ανικανοποιητο
με τους φουνταδορους εκλαψα τα λεφτα μου
κατι ρομπουστο εχτρα και Τ δεν μου ειπαν και πολλα πραγματα και ειναι και ακριβα

απο ρωμαιους καπνιζω 4-5 απο τα παρα πολλα που εχει η μπραντα

και τα αμοιρα τα jlp τα χτυπαω πολυ συχνα καθοτι φθηνα πουρα
αλλα το σημαντικοτερο μου αρεσουν
κρεμες και καζαντορες παντα υπαρχουν στον υγραντηρα μου ( και πετιτ καζαντορες για γνωστους τρακαδορους)

quai d orsay θυμηθηκα μετα οτι με εχεις κερασει μια κορονα που μου αρεσε
και συντομα ,πιστευω, θα καψω και την πανατελα που μου εδωσε ο σουλεημαν

τωρα με τους ρωμαιους
δεν μπορω να πω οτι ειναι μια μπραντα που βγαζει κακα πουρα
ουτε λεω οτι δεν μου αρεσουν
αλλα λεω οτι δεν μου κανουν το κλικ ( εκτος απο 4-5 )

απο την αλλη τα jlp ε οκ δεν ειναι και καμια σοβαρη μπραντα
ουτε μπορει κανεις να πει οτι βγαζει κορυφαια πουρα
αλλα εγω τα συμπαθω πολυ και τα θεωρω και πολυ τιμια πουρα
και ετσι τα τιμω συχνα
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιουν 25, 2016 2:41 pm

Fairlight έγραψε:...το θέμα είναι λίγο προσωπικό, μπορεί και λίγο συναισθηματικό...
έχει να κάνει περισσότερο με ιδιοτροπίες και παρορμήσεις παρά με κάποια αυστηρή αξιολόγηση...

ακριβώς έτσι κι εγώ το συνέλαβα το κόνσεπτ Θωμά, και βρίσκω πως έχει πολύ ενδιαφέρον

απλά, θεώρησα (όπως κι εσύ) πως έπρεπε να αποσαφηνιστούν κάποια πράγματα
ώστε να έχει η ψηφοφορία μας κοινό τόπο και βάση
λόγου χάρη, συμφωνώ απόλυτα με τον Alex για τα JLP, που εσύ "δεν κατάφερες ποτέ να εκτιμήσεις"

@ Αλέξανδρε, η ερώτηση μου ήταν καθαρά ρητορική 8)

λοιπόν, τα τρία κουκιά τα δικά μου, (αφήνω έξω τα Quintero) είναι:

1. Saint Luis Rey
δεν "επικοινώνησα" ποτέ ακριβώς, γιατί υπάρχει άβυσσος ανάμεσα στα πούρα της
τόσο στα τρία εν ενεργεία, όσο και σε άλλα τέσσερα σταματημένα που κατά καιρούς καπνίζω
(Churchills, Lonsdales, Coronas, Petit Coronas)

2. El Rey del Mundo
εντάξει, είναι μια brand με μόνο δυο πούρα πλέον στο χαρτοφυλάκιο, (Choix, Demmi Tasse)
αλλά (δυστυχώς ή ευτυχώς), έχοντας καπνίσει τουλάχιστον άλλα έξι σταματημένα
δε βρίσκω λόγο να πω σήμερα πως με "καλύπτει"

3. Vegas Robaina
εδώ, "νιώθω" ότι ακριβώς περιγράφει και ο Alex για τα Romeo:
<<δεν μπορώ να πω ότι είναι μια μπράντα που βγάζει κακά πούρα, ούτε λέω ότι δεν μου αρέσουν
αλλά λέω ότι δεν μου κάνουν το κλικ>>

αναφέρομαι όχι μόνο στα τρία εν ενεργεία, αλλά και στα δύο σταματημένα της
αφού πολύ συχνά είναι "μια στο καρφί και μια στο πέταλο"

η συνέχεια δική σας... :wink:
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Σάβ Ιουν 25, 2016 3:04 pm

Κάθε άλλο Τάκη, ίσα ίσα εγώ ένιωσα άσχημα για την ασάφεια του θέματος (είμαι και επιστήμονας υποτίθεται).

Βλέπω όμως ότι τα πιάσατε τα vibes οπότε η συζήτηση - ψηφοφορία συνεχίζεται κανονικά. 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιουν 25, 2016 3:06 pm

είσαι επιστήμονας :wink:

...να όμως, που η "ασάφεια" αυτή γέννησε ενδιαφέρουσα κουβέντα...

πάμε! :arrow:
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Σάβ Ιουν 25, 2016 7:28 pm

Τα R&J.
Πραγματικά δεν επικοινωνώ μαζί τους. Δεν με γουστάρουν και δεν το κρύβουν.
( με μια μοναδική εξαίρεση ένα Ρομεο χορήγει του Ντον.)
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Κυρ Ιουν 26, 2016 12:41 am

Μιας και λες πότε, οκ ποτέ δεν υπάρχει αλλά στατιστικά τις μεγαλύτερες και περισσότερες απογοητεύσεις τις έχω φάει με τα τρινι.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Κυρ Ιουν 26, 2016 2:08 am

Δε θυμάμαι να έχω καπνίσει όλα τα πούρα από το χαρτοφυλάκιο κάποιας μάρκας και να μου άφησαν όλα μια κακή αίσθηση. Μάλλον τα Fonseca και τα Quintero θα έβαζα μιας και όσα έκανα από τα μεν και από τα δε δεν μου άφησαν κάποια καλή ανάμνηση.
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Κυρ Ιουν 26, 2016 11:15 pm

Ενδιαφέρον θέμα που μέσα είναι και η προσώπική αίσθηση του καθενός μας...

1. Quintero είναι γενικός ανούσια και δυσκολέυομαι να πιστέψω ότι η κούβα με τέτοια καπνά δεν μπορεί να βγάλει το απολυτο vfm.

2. Cohiba που έχω δωκιμάσει λίγα αλλα ποτέ δεν είπα στον εαυτό μου μπράβο τα άξιζε τα λεφτά του. ίσως να πρέπει να είχα μεγαλύτερο δείγμα αλλα άντε θα είμαι ο αιρετικός.

3. Trinidad Προσπάθησα να τα συμπαθήσω μέσα απο τα fundadores που κάποια ήταν πολύ ωραίο αλλα δεν...το robusto T που συμπαθεί ο svensk δεν μου κάνει κάτι νομίζω. 8)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Ιουν 27, 2016 11:04 am

Για εμένα ήταν σαφές το ερώτημα από την αρχή ;)
Δεν τα πήγα ποτέ καλά με τα cuaba. Είτε καινούρια είτε παλιά που έκανα, κανένα δε μου έκανε το κλικ... δε λέω ότι είναι άσχημα τα πούρα ή ότι είναι μονότονα, απλά σε εμένα προσωπικά δεν... έχω και κάτι tradicionales που δεν έχω κάψει ακόμα. Θα δείξει.
Δεν μπορώ να πω ότι έχω τρελαθεί και με τα romeo. Απλά επειδή έχω ακόμα να δοκιμάσω δεν θα πω ότι δε μου ταιριάζει αυτή η μάρκα.
Απορία ειλικρινής με βάση τα σχόλια των παραπάνω: εντάξει τα τρινι είναι ακριβά. το δέχομαι. αλλά πόσα πούρα από όλο το βιτολαριο της χαμπανος κονταροχτυπιούνται με τα βιγια; όχι πολλά κατά τη γνώμη μου
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Ιουν 27, 2016 11:25 am

Γιάννη μην απορείς. Τα Vigia είναι καινούρια πούρα και πολλοί από εδώ μέσα (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου) δεν τα έχουν δοκιμάσει ακόμα. 'Έχω στον υγραντήρα μου και θα δοκιμάσω. Δεν είναι εύκολο να κρίνεις μια μπράντα από μόνο ένα και καινούριο πούρο όταν στο παρελθόν είχες κάποια επαφή μαζί της. Πολύς κόσμος δεν τα πάρει καλά με τα Trinidad (και εκτός Ελλάδας εννοώ).

Επίσης τα Vigia όσο καλά και να είναι δεν έχουν δώσει ακόμα σημάδια σταθερότητας στον χρόνο καθώς υπάρχουν και τέτοια θέματα με το νησί.

Επιστροφή σε “Διάφορα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης