Καλύτερο – Χειρότερο. Cohiba

Άβαταρ μέλους
goutsou

Καλύτερο – Χειρότερο. Cohiba

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Μάιος 15, 2017 9:59 am

Εικόνα
Την καλημέρα μου στην μονή και τους απανταχού αδερφούς ημών! Η πρώτη μου ψηφοφορία (εκτός του mass), σας παρακαλώ να είσαστε επιεικείς για τυχόν λάθη και παραλείψεις.
Εγκαινιάζω μια σειρά ψηφοφοριών καλύτερου – χειρότερου ξεκινώντας από την πιο εικονική μάρκα, αυτή που και οι μη καπνιστές γνωρίζουν και είναι μεν συνυφασμένη με το στερεότυπο του εφετζή και ‘κοιταποιοςειμαιγώ’ τυχάρπαστου αλλά δε, στις περιπτώσεις που ‘καθίσει’ δίκαια κατέχει την θέση στην κορυφή των γνωστών Κουβανέζικων πούρων.
Εικόνα
Ποιο λοιπόν είναι το καλύτερο και ποιο το χειρότερο κοϊμπα που καπνίσατε? Το δείγμα σας μπορεί να είναι από ένα ως αποθήκες ολόκληρες, παλιά και φρέσκα όπως επίσης δεν απαγορεύεται το καλύτερο και το χειρότερο σας να είναι η ίδια βίτολα!!! Παρακαλώ δικαιολογείστε τη θέση σας (τιμή, στούμπα, αρώματα, οτιδήποτε σας έκανε να το τοποθετήσετε ψηλά ή χαμηλά)
Εικόνα
Συμμετέχουν τα εξής (ευχαριστώ τον Σερ Τάκη για την καταγραφή των!!!):
1. BHK 52
2. BHK 54
3. BHK 56
4. Coronas Especiales
5. Espléndidos
6. Exquisitos
7. Genios
8. Lanceros
9. Magicos
10. Medio Siglo
11. Panetelas
12. Piramides
13. Robustos
14. Secretos
15. Siglo I
16. Siglo II
17. Siglo III
18. Siglo IV
19. Siglo V
20. Siglo VI
Η ψηφοφορία θα γίνει χωρίς poll μιας και τα πούρα που ψηφίζονται είναι άνω των 10. Θα καταγραφούν λοιπόν σε excel και η λήξη της ψηφοφορίας ορίζεται η Κυριακή 28 Μαΐου. Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν την Δευτέρα 29 Μαΐου.
Ποια είναι λοιπόν η καλύτερη και ποια η χειρότερη ινδιάνα σας;
Εικόνα
EDIT: Για να μην γίνει κουραστική η ψηφοφορία η ημερομηνία λήξης μεταφέρεται για την Τρίτη 23 Μαϊου!
Τελευταία επεξεργασία από goutsou σε Τετ Μάιος 17, 2017 3:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Καλύτερο – Χειρότερο. Cohiba

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Μάιος 15, 2017 10:14 am

καλη εβδομαδα και καλη ψηφοφορια
το δειγμα μου απο τις ινδιανες ειναι πολυ μικρο
αυτα που εχω καψει ομως πιστευω πως φτανουν για να πω ποιο ειναι το χειροτερο και ποιο το καλυτερο

το χειροτερο λοιπον με διαφορα και μαλιστα ενα απο τα χειροτερα πουρα που εχω καψει (και δεν μιλαω για ενα κομματι) ειναι οι πανετελες . μια μικρη μπουρουχα με τιμη λιμιταδας αξεστη και επιθετικη

και για το καλυτερο κονταροχτυπιουνται το εσπλεντιτο με το σιγκλο 6 να κερδιζει στο νημα πανω, μιας και πλεον εχω να καψω εσπλεντιτο πανω απο 2 χρονια ενω σιγκλο 6 θα καψω 2 τον χρονο
με τα χορτα του στην αρχη, τις απιστευτες κρεμες,μπισκοτα και βανιλιες του πιο μετα και τα πιπερακια του να μην ενοχλουν αλλα ισα ισα να ιντριγκαρουν
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Μάιος 15, 2017 10:25 am

Ευχαριστώ αδερφέ Αλέξιε για την πρώτη ψήφο! Καταχωρήθηκε στα κατάστιχα!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Μάιος 15, 2017 11:19 am

καλή εβδομάδα σε όλους παίδες
ιντριγκαδόρικη ψηφοφορία, μιας και τα Cohiba έχουν και φανατικούς φίλους και άσπονδους εχθρούς

Στέλιο please, νομίζω πως δίπλα από την κάθε ψήφο, θετική ή αρνητική
είναι απαραίτητο για ευνόητους λόγους, να αναφέρεται και το δείγμα πάνω στο οποίο βασίστηκε
ώστε να αυτοπροσδιορίζεται και το βάρος της από τον κάθε ψηφοφόρο

λίγα statistics:
στην ψηφοφορία που είχε γίνει πριν δύο χρόνια περίπου για το καλύτερο Cohiba
στην πρώτη θέση είχαν ισοβαθμήσει Esplendidos και Siglo VI με 9 ψήφους...

προσωπικά, αν και η μία και μόνη ψήφος αντίστοιχα για ζενίθ και ναδίρ με περιορίζει κομμάτι
ως "καλύτερο" και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερη σκέψη, θα ψηφίσω το Siglo VI
αφού κρατάει ψηλά τον πήχη εδώ και 15 χρόνια που το καπνίζω (βγήκε το 2002)
χωρίς ποτέ να έχω πέσει πραγματικά σε κακή κούτα από τις αρκετές που έχω φουμάρει
με το μόνο "σκαμπανέβασμα" του ανά τα χρόνια, να έγκειται στο πόσα El Dorado θα βγάλει το κάθε box

από τα υπόλοιπα, σίγουρα ξεχωρίζω Esplendidos, Coronas Especiales, Lanceros, Siglo V & Piramides Extra
έχοντας όμως καπνίσει διαχρονικά και κάμποσα El Dorado από ΟΛΑ σχεδόν τα υπόλοιπα πούρα του vitolario της Ινδιάνας
κάτι που συνιστά δείγμα και του αναμφισβήτητου μεγαλείου της

όσο για το χειρότερο, αβλεπί και με χέρια και πόδια, ψηφίζω το σκατό που σταύρωσε κι ο Αλέξανδρος: Panetela
έχοντας πάρει κατά καιρούς 2-3 κούτες, κι έχοντας καπνίσει σίγουρα άλλα 30-40 σκόρπια singles
δεν μπορώ να του συγχωρήσω το απίστευτο ποσοστό στούμπας, που φτάνει στο 30-40%
κάτι που σε συνδυασμό με το μετριότατο προφίλ και την εξωφρενική του τιμή (11,40 € για 115 x 26 panete-λίτσα)
το εκτοξεύουν στα πιο ανεμοδαρμένα και αντί-vfm κουβανέζικα ύψη

στα πούρα με τον αντίχειρα κάτω θα έβαζα και:
Siglo II & III, Robusto (κάποτε το αγαπούσα), και όλα τα πούρα από τη σειρά Maduro 5

κατά συνέπεια λοιπόν, ψηφίζω ότι και ο φιλαράκος μου ο Alex :wink:
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Δευ Μάιος 15, 2017 12:57 pm

Ναι τις πάω τις Ινδιάνες και δεν ντρέπομαι να το πω. Σε αρκετά καλό δείγμα πρώτο και καλύτερο το Siglo VI και χειρότερο το Siglo I, πάνω στο οποίο έχω πέσει σε επικές στούμπες, φόλες, φόλεξ μαϊμούδες και γενικά δεν μου αρέσει το προφίλ του. Αντίθετα απ τα καλά της Ινδιάνας μετά το εξάρι, ξεχωρίζω το esplendidos, το exquisitos και την corona especiales.

Τον παράγοντα τιμή γενικά δεν το λαμβάνω εδώ υπόψη γιατί ότι και αν έχει το logo της Ινδιάνας είναι ακριβό..οπότε αυτό πρέπει να το θεωρούμε ως κάτι το δεδομένο.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Μάιος 15, 2017 3:12 pm

Ωραίος Στέλιο! Και μπορούμε να κάνουμε ίδια ψηφοφορία για πολλές μπράντες!!
Λοιπόν δεν έχω καπνίσει ποτέ behike και maduro. Κυρίως λόγω του θαψίματος που έχει πέσει εδώ μέσα. Από εκεί και πέρα δεν έχω καπνίσει και Exquisitos, Panetelas.
Εντάξει προφανώς το καλύτερο είναι το Siglo VI. Έχω καπνίσει όλη τη σειρά. Είναι πούρο που ξεχωρίζει.
Χειρότερο θα βάλω το Siglo I. Ήμουν μεταξύ αυτού και του Siglo II
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
karachrist

Δημοσίευσηαπό karachrist » Δευ Μάιος 15, 2017 5:35 pm

Φιλε Στελιο καλη σταδιοδρομια και στις ψηφοφοριες εκτος mass...
Ηθελα να αναφερω δυο ρομπουστακια που εκαψα φετος, ηταν η χειροτερη μου καπνιστικη εμπειρια ever...
Τωρα για το καλυτερο cohiba που εχω δοκιμασει, δεν θελω να αναφερθω μιας και δεν εχω δοκιμασει παραπανω απο τα μισα "μονδελα" της μπραντας.
Επισης απο την στιγμη που δεν ριχνω ολοκληρωμενη ψηφο, ισως ηταν καλυτερα να μη με συμπεριλαβεις καθολου στο μετρημα. Απλα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια εμπειρια :D
Sláinte
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Μάιος 15, 2017 7:24 pm

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Αν συνεχίσει έτσι,τοτε σιγουρα θα έχουμε συνέχεια και με τις άλλες μάρκες! :D
@ Τάκη
Θα ύπαρξει και ποιοτική βαθμολογία. Έχει μπει στήλη "1-2 πούρα" που παίρνει ένα βαθμό, "αρκετά" (3-25) που παίρνει 2 βαθμόυς και "μπαουλοντίβανα ολόκληρα" (26+) που παιρνει 3 βαθμους.
@karachrist
Από το προηγούμενο καταλαβαίνεις πως μπορείς να ψηφίσεις άνετα!
Μια πρώτη ματιά δείχνει πως το IV μαμάει και δέρνει, και για χειρότερο παίζει η πανετέλα, ο άσσος και το νούμερο ντος.
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Μάιος 15, 2017 10:25 pm

Έχω αρκετά περιορισμένη εμπειρία με τις Ινδιάνες καθώς και αυτά που θεωρούνται 'καλά' μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρούνται ως τέτοια αλλά εμένα δεν μου κάνουν κλίκ.

Ως καλύτερα θα ψηφίσω τα esplendidos, βρίσκω ότι μου ταιριάζουν καλύτερα από τα VI. Δείγμα μικρό, λιγότερο από 10 πούρα αν θυμάμαι καλά (αλλά με εύρος χρόνου και τόπου).

Χειρότερα εννοείται τα panatelas. Δείγμα κάπου στα 5. Πολύ κοντά και τα maduro.
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Δευ Μάιος 15, 2017 11:23 pm

Καλησπερίζω άπαντες κι εύχομαι μια όμορφη εβδομάδα!!
Στέλιο Καλή αρχή και στις, εκτός ΜASS ψηφοφορίες. Και πώς να μην είναι καλή με τέτοιο θέμα άλλωστε!!!! :D :D
Για καλύτερη Ινδιάνα, από όσα έχω δοκιμάσει, θα ψηφίσω, και με τα δύο μου χέρια, μιας και είναι της μόδας, :lol: :lol: , το siglo VI. Σε δείγμα 40+ από κυκλοφορίας του δέν έχω τύχει, σε κακό, μέτριο ή απλά καλό. Όλα ήταν από πολύ καλά και πάνω, με το μέσο όρο να είναι εξαιρετικά!!!!! Και μιλάμε για όλες τις εκδόσεις του!! πολύ καλό και το Espléndidos αλλά δεν έχω ευρύ δείγμα για να το συγκρίνω με το siglo VI
Όσον αφορά το χειρότερο, θα ψηφίσω το robusto με τα μάτια ερμητικά κλειστά, καθότι σε δείγμα συνολικά 18 τεμ δεν έχω πετύχει ούτε ένα να μου ψιθυρίσει έστω ένα φωνήεν!!! όλα ήταν μόνο σύμφωνα που δεν έβγαζαν κανένα νόημα!! Έχω ακόμα 2 ή 3 στικς τα οποία, απλά τα έχω!!!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Μάιος 16, 2017 6:17 am

goutsou έγραψε:@ Τάκη
Θα ύπαρξει και ποιοτική βαθμολογία.
Έχει μπει στήλη "1-2 πούρα" που παίρνει ένα βαθμό
"αρκετά" (3-25) που παίρνει 2 βαθμoυς
και "μπαουλοντίβανα ολόκληρα" (26+) που παιρνει 3 βαθμους

:!: μωρέ μπράβο Στέλιο...
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τρί Μάιος 16, 2017 6:20 pm

Μια μπραντα που –και- για μένα είναι του ύψους και του βάθους.
Το VI είναι το πιο σταθερά ‘’πολύ καλό ’’πούρο που κάνω. Και εχω κάψει κάμποσες κούτες. Μου αρέσει και για έναν ακομη λόγο. Πάει με όλα. Με καφέ ένα μεσημέρι η με αλκοόλ το βράδυ. Ακολουθει το V, και το Robusto. Από το τελευταίο καίω μια κούτα-τεφαρίκι. Συνεπώς έχει ανέβει στα ματια μου.
-Το Piramides extra μου άρεσε αλλά εχω κάνει πολύ λίγα για να εκφράσω άποψη.
Χειρότερο θα έλεγα πως είναι η παντελος αδιαφορη Πανατελα με μικρή διαφορά από το Ι, ΙΙ, ΙΙΙ.

-Δεν αναφερομαι στο esplendidos διοτι δεν το εχω καπνισει ποτε.
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Μάιος 17, 2017 12:39 pm

Έχω και εγώ μικρό σχετικά δείγμα, δεν έχω πάρει κούτες, σκέτα στικς μόνο.
Αλλά έχω ξεχωρίσει τα Siglo 6, Robusto και Esplendidos. Μιας και έχω μόνο μία ψήφο θα την δώσω στο 6 που το καπνίζω πιο συχνά από τα άλλα δύο.
Στον αντίποδα το Siglo 1 με είχε ξενερώσει παλιότερα, αλλά στο MASS Φεβρουαρίου ανέβηκε πολύ στα μάτια μου. Δεν παύει όμως να είναι πολύ ακριβό για πούρο διάρκειας καφέ. Ελλείψει άλλων κακών κοϊμπών θα πάρει αυτό μοιραία και αναπόφευκτα την αρνητική ψήφο.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Μάιος 17, 2017 2:54 pm

οταν αρχισα να καπνιζω τα κοιμπα ηταν τα αγαπημένα μου... μην σας πω και οτι ήταν τα μόνα που ήξερα!!! :mrgreen:
Αντε και κανενα μοντε και κανενα ρομεο... ως εκει!!!

μετα μεγάλωσα και αρχισα να να βγαζω ακρη..... το πιο μαλακια πουρο εβερ που εγινε ειναι το σεκρετος απο τα μαδουρο. τοσο σε τιμη όσο και σε ποιότητα!!!
αλλη μια μεγάλη πατάτα είναι το σιγκλο 1 που για ακριβώς τον ίδιο λόγο επρεπε να το ρίξουν στην θάλασσα μπας και φτάσει Μαιάμι!!!
τις πανατέλλες δεν τις αναφέρω γιατι δεν ειναι πουρα αλλά σκατούλες :evil: :evil:

το καλύτερο ειναι τα εσπλεντιδος και τα λανσερος!!! εχω πολυ μεγαλο δειγμα και εχουν γραψει αψογα νουμερα
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τετ Μάιος 17, 2017 3:49 pm

Ευχαριστώ τους 9,5 που έχουν ψηφίσει μέχρι τώρα (Ευθύμη ρίξε και το καλύτερο, όταν μπορείς ασχέτως αριθμού πουρων). Μέχρι στιγμής το 6αρι έχει πάρει κεφάλι για Βασίλισσα των Ινδιάνων και Πανετέλα μάλλον θα βρει την τύχη της πραγματικής Ποκαχόντας! Μία παρατήρηση στο σημείο αυτό, μιας και πρόκειται για Καλύτερο-Χειρότερο, θα λάβω υπ'οψιν την πρωτη απάντηση που δώσατε για το καλύτρο και το χειρότερο στην ψηφοφορία. Για τις δεύτερες τρίτες επιλογές από καθε μεριά, ισως να φτιάξω ακομα μία στήλη...
Αναφέρω επίσης πως η ψηφοφορία λήγει την Τρίτη 23/5 και όχι Δευτέρα 29 όπως έγραψα στην αρχή!
Stephen Hawking

Επιστροφή σε “Διάφορα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης