το πιο πλήρες format/ψηφοφορία

επιλέξτε 4 από τα 10 παρακάτω format που θεωρείτε ότι είναι πιο «πλήρη»

Το δημοψήφισμα λήγει στις Σάβ Ιουν 03, 2017 7:03 am

Double Coronas
9
14%
Julietas No.2
3
5%
Piramides
15
23%
Campanas
2
3%
Robustos
8
12%
Hermosos No.4
1
2%
Coronas Gordas
5
8%
Marevas
9
14%
Cremas
4
6%
Minutos
10
15%

Σύνολο ψήφων: 66
Άβαταρ μέλους
Τάκης

το πιο πλήρες format/ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Μάιος 25, 2017 7:03 am

Εικόνα

κύριοι καλημέρα σας, καιρός για την καινούργια ψηφοφορία μας… 8)

ποιο είναι λοιπόν κατά τη γνώμη σας σήμερα το πιο «γεμάτο» από τα κλασικά κουβανέζικα format?
τα κουτσουρεμένα και αρφανεμένα από πολλές ντίβες του παρελθόντος

εκείνο δηλαδή που περιλαμβάνει στη σύνθεση του αναλογικά τα πιο δυνατά χαρτιά
με τα περισσότερα ή και όλα τα πούρα του να συνιστούν φούμες υψηλού επιπέδου
τουλάχιστον τις περισσότερες φορές βεβαίως, αν λάβουμε υπόψη μας και το γνωστό κουβανέζικο status quo

στην ψηφοφορία δεν εκπροσωπούνται άλλοτε λαμπρά και κραταιά format
όπως Coronas, Coronas Grandes, Cervantes, Dalias κλπ.
αφού όσα επέζησαν σήμερα έχουν αποψιλωθεί τελείως, με 1-2, το πολύ 3 πούρα ενεργά
(έβαλα τα Churchills τιμής ένεκεν στην ψηφοφορία, αφού κατάντησαν να έχουν μείνει μόνο τρία)

τέλος, επειδή όπως γνωρίζετε όλοι, τα poll του φόρουμ χωράνε μόνο 10 επιλογές
προτίμησα να βάλω στην ψηφοφορία τις Cremas από τις Coronitas (από 5 πούρα και οι δύο)
μιας και έχουν περισσότερους και σταθερούς οπαδούς ανάμεσα μας

Εικόνα

για να είναι έγκυρες οι ψήφοι των μελών που παίρνουν μέρος στην ψηφοφορία μας
πρέπει ταυτόχρονα με την κατάθεση τους στο πίνακα, να δηλώνονται και στη συζήτηση
όλες οι ψήφοι θα καταχωρούνται έτσι, κι όσες δεν καλύπτουν αυτή τη συνθήκη θα ακυρώνονται

μπορείτε να ψηφίσετε μέχρι 4 από τις ακόλουθες 10 επιλογές:

1.Double Coronas (Hoyo DC, Partagas Lusi, Punch DC, RA Gigantes, SLR DC)
2.Julietas No.2 (Cohiba Esplendidos, H.U. Sir Winston, R y J Churchills)
3.Piramides (Diplo 2, Upmann 2, Monte 2, PSPn2, VR Unicos)
4.Campanas (BBF, SP Belicosos, R y J Belicosos, SC La Punta)
5.Robustos (Boli RC, Cohiba, JLS2, Hoyo Epicure 2, Monte Master, PSDn4, RASS, RyJ Short Churchill)
6.Hermosos No.4 (H.U. Connoisseur 1, ERdM Choix Supreme, RyJ Exhibicion 4, SLR Regios, VR Famosos)
7.Coronas Gordas (Cohiba Siglo IV, H.U. Magnum 46, Hoyo Epicure 1, JLS1, Punch Punch, SLR A, RyJ Exhibicion 3)
8.Marevas (Boli Tubos No.2, Boli PC, Cohiba Siglo II, Hoyo Coronations, Juan Lopez PC, Montecristo No.4
Montecristo Petit Tubos, Por Larrañaga PC, Rafael Gonzalez PC, R y J Cedros de Luxe No.3, R y J PC, Sancho Panza Non Plus
9.Cremas (Hoyo Palmas Extra, H.U. Majestic, Partagas Super, Partagas de Luxe, R y J Romeo No.1)
10.Minutos (Boli Coronas Junior, Partagas Shorts, RA Small Club, SC El Principe)

λήξη ψηφοφορίας Παρασκευή 2 Ιουνίου

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GregV

Re: το πιο πλήρες format/ψηφοφορία

Δημοσίευσηαπό GregV » Πέμ Μάιος 25, 2017 11:35 am

Ωραίο και αυτό το θέμα 8)

Καταλαβαίνω ότι οι απαντήσεις είναι υποκειμενικές αλλά θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση διευκρίνησης:
Η άποψή μας θα τεκμηριώνεται βάση ενός χ ποσοτικού δείγματος ή "αυθαίρετα" ;

Οκ, σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει κάποιο μίνιμουμ δείγμα, φαντάζομαι, αλλά ποιό είναι αυτό αν υπάρχει;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί π.χ.

BCG έχω δοκιμάσει 5, αν δε με απατά η μνήμη μου, και ήταν όλα ένα και ένα..σαν αποτέλεσμα έχουν 5/5.

RGPE πάλι έχω καπνίσει αρκετάαααα (διαφορετικό "αρκετά" από το "αρκετά" κάποιου άλλου προφανώς) αλλά ζήτημα το 1/4 ,με το ζόρι, να πω ότι ήταν "φούμα υψηλού επιπέδου" :lol:

Να εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ μιας και ο γραπτός λόγος έχει διαφορές με τον προφορικό, η ερώτηση μου είναι τελείως καλοπροαίρετη και τη διατυπώνω μιας και γενικά τα συνολικά μου δείγματα είναι μικρά σε σχέση με τη πλειοψηφία εδώ μέσα, οπότε θα με ενδιέφερε να ξέρω υπό ποιές συνθήκες τίθεται το ερώτημα - ψηφοφορία.
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Μάιος 25, 2017 11:46 am

Γρηγόρη καλά κάνεις και ρωτάς φιλαράκο, αλλά είναι απλό:
για να μπορέσει να δώσει κάποιος μία από τις τέσσερις ψήφους του σε ένα format, χαρακτηρίζοντας το ως "πλήρες"
μίνιμουμ - και αυτονόητη - προϋπόθεση, είναι να έχει δοκιμάσει τουλάχιστον ένα από όλα τα πούρα του
άντε από τις marevas που είναι πολυπληθείς, να έχει φουμάρει τις 9-10 από τις 12

γι' αυτό θα ήταν καλό όπως κάνουμε τελευταία
κάθε ψηφοφόρος να δηλώνει το δείγμα πάνω στο οποίο βασίστηκε
ταυτόχρονα με το εξίσου κρίσιμο στοιχείο, αν δηλαδή έχει καπνίσει καθ' ολοκληρίαν και τα 10 format της ψηφοφορίας
οπότε και οι 4 ψήφοι του θα είναι πιο σφαιρικοί από κάποιον που δεν τα έχει δοκιμάσει όλα
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Πέμ Μάιος 25, 2017 12:51 pm

Καλημέρα!
Ψήφισα 3 φορμά για τα οποία έχω άποψη, δηλαδή πυραμίδες, μινούτος και ρομπούστος.
Κατά την προσωπική υποκειμενικότητατη γνώμη μου και ρέποντας ανοιχτά και ξάστερα προς το κλασσικό, θα μου επιτρέψετε να πω ότι πούρο κουβανέζικο που με ταξιδεύει είναι διαχρονικά η πυραμίδα.
Επίσης, βαρύ πυροβολικό είναι τα διάφορα φιγουράδος, σε διάφορα μεγέθη, καθώς και εκείνα τα παλιά κλασσικά πούρα που κάπνιζε ο Χάμφρευ Μπόγκαρτ στο Γεράκι της Μάλτας, μέσα από το γυάλινο βάζο, αυτά που είναι κλειστά και από τις δύο μεριές και μυτερά. Μου διαφεύγει αν είναι στην κατηγορία φιγουράδο ή έχουν κάποιο διαφορετικό όνομα.
Αυτά λοιπόν και οι πυραμίδες (κάποια ψυχή είχε γράψει ένα έπος για την πυραμίδα ν.2 της Παρταγάς εδώ σε αυτό το φόρουμ, γειά σου Τάκη λεβέντη με την πένα σου!) είναι η επιτομή του πούρου.
Τα μινούτος, ειδικά κάτι κοντά γρήγορα ούπμαν και μικρά τσώρτσιλ ακόμα καίγονται όμορφα στην πλατεία Κολωνακίου καθώς και άλλα στέκια..είναι βολικά εννοώ και ότι πρέπει για ωραίους καφέδες.
Αυτά από μεριάς μου, περιμένω να διαβάσω τα αποτελέσματα!
:D 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Μάιος 25, 2017 1:06 pm

βρε καλώς τα παιδιά... :D

αφού ψήφισε πρώτος (έστω και με oλίγη "ποιητική αδεία") 8) ο φίλος μου Capo
να ρίξω κι εγώ τις δικές μου, συνοδεύοντας με λίγα σχόλια:

Double Coronas, ασυζητητί ο αφρός της Κούβας, 1 ψήφος
Julietas No.2, οι δύο πρώτες είναι πουράκλες, αλλά το format είναι πολύ φτωχό πλέον
Piramides, αγαπημένο shape με πολύ δυνατά χαρτιά, 1 ψήφος
Campanas, καπνίζω τα 3 από τα 4, αλλά έχω μόνο 4 σταυρούς
Robustos, αν και είμαι robustάκιας, τα περισσότερα είναι πάρα πολύ ασταθή πούρα
Hermosos No.4, τα 3 μου αρέσουν πολύ, τα 2 λιγότερο, έχω καπνίσει πουράκλες κι από τα 6
Coronas Gordas, σούπερ format με 7 πούρα, που δεν είναι όλα στο ίδιο επίπεδο όμως
Marevas, το πολυπληθέστερο και ίσως το πιο γεμάτο κουβανέζικο format, 1 ψήφος
Cremas, 5 πούρα από τα λεγόμενα «φτηνά» εκ των οποίων τα 3 διαμάντια, αλλά εδώ παίζουν με τοτέμ
Minutos, τα 2 στα 4 είναι κορυφές κι αγαπημένα, τα άλλα 2 πολύ δυνατά, οι μικροί γίγαντες της Κούβας, 1 ψήφος

Υ.Γ.
τα "κλειστά και μυτερά" που λες Μάρκο, είναι τα Perfectos
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Μάιος 25, 2017 3:12 pm

1-1 dc
ο αφρος του αφρου, η αιχμη του δορατος, το βαρυ πυροβολικο οπως θελετε το λετε
αλλα το θεμα ειναι οτι ΑΥΤΟ ειναι το νο1
ΤΟ πουρο που θα κρατησεις και θα γεμισει το χερι σου,το ματι σου, το στομα σου και η ψυχη σου

2 - 3 πυραμιδες
ναι ρε μαγκες ειναι το νο2 χωρις κουβεντα
κορυφαια καπνα και εδω τυλιγμενα απο κορυφαιους στριφτες
με ακομα πιο λιγες αστοχιες σε σχεση με τις dc
με πολυ δυνατα χαρτια και γευσεις που θα καλυψουν τον οποιονδηποτε ουρανισκο

3 - 8 μαρεβες αγαπημενο μεγεθος για κατι κοντο και γρηγορο
ομως σε καμια περιπτωση δεν το λες και πουρο για ξεπετα αφου μονο για ξεπετες δεν ειναι
ποιοτικοτατα πουρα σε πιο μικρο μεγεθος με φουλ δυναμη και ενταση
με μια τεραστια ποικιλια σε μπραντες και γευσεις
μερικες μπραντες μαλιστα στο παρελθον βγαζαν και 3-4 πουρα στο φορματ αυτο

4 - 7 κορονα γκορντα ή αλλοιως χοντροκορονες
πιο μεγαλο πουρο απο την μαρεβα , σχεδον παντα με κορυφαια πουρα αν και πλεον εχουν μεινει πιο λιγα
αλλα οσα εχουν μεινει (σχεδον δλδ) ειναι κορυφαια ...
Τελευταία επεξεργασία από alex46 σε Πέμ Μάιος 25, 2017 3:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Μάιος 25, 2017 3:34 pm

να πω 2 κουβεντες και γιαυτο που αφησα εξω (σορυ για το 2πλο ποστ αλλα στην δουλεια με σταματανε συνεχεια)

2 χουλιετες νο2
καποτε κορυφαιο φορματ
επισης ηταν η αφροκρεμα του αφρου με δυνατα χαρτια απο ολους
αλλα οπως εγραψα :καποτε
πλεον ελαχιστο το δειγμα και πολυ φοβαμαι οτι θα το εξαφανισουν και αυτο το αγαπημενο μεγεθος
και αφηνω εξω την καταρα των τσορτσιλ με τρομερα στατιστικα σε στουμπες

4 καμπανες . ναι μου αρεσουν παρα πολυ. καπνιζω αρκετα συχνα μερικες απο αυτες
επισης κορυφαια καπνα μιας και οι μπραντες που τις βγαζουν απλα δεν βγαζουν πυραμιδες και ριχνουν τον αφρο τους στις καμπανες . αλλα δεν φτανουν οι ψηφοι . σχετικα μικρο και το δειγματολογιο με μολις 4 να παιζουν μπαλα

5 ρομπουστο. μπααα δεν μου αρεσει και τοσο πολυ το φορματ . εχει καλα πουρα μεσα με μερικα απο αυτα να τα καπνιζω συχνα αλλα μεχρι εκει . πως διαολο εχουν τα περισσοτερα πουρα δεν εχω καταλαβει ακομα ... και μαλιστα η οικογενεια μεγαλωνει καθε χρονο με την προσθηκη των ευτραφων ξαδερφιων (2πλορομπουστα κτλ)

6χερμοσο 4 . με το κονοσιερ νο1 να μου αρεσει παρα πολυ . αντε και μερικα καλα ρομπαινα που και που τα υπολοιπα δεν μου εχουν κανει το κλικ στις περισσοτερες επαφες μας . τουλαχιστον το φορματ ειναι λιγο καλυτερο απο τα ρομπουστα

9 κρεμες. ναι οκ τις συμπαθω , καπνιζω μερικες απο αυτες. βασικα μερικες τις εχω παντα στους υγραντηρες αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι το βαρυ πυροβολικο με τα πιο ποιοτικα καπνα μεσα τους. μην λεμε ο,τι θελουμε ...

10 μινουτος τι να πω τωρα εδω ... 4 στα 4 ειναι παρα πολυ καλα πουρα
τα 3 στα 4 βασικα βαρανε κορυφη στις περισοτερες περιπτωσεις (εκτος αpο τα rascc που θελουν τον χρονο τους)
τα καπνιζω αρκετα . ειδικα τα παρταγας σε μεγαλο ποσοστο ειναι μικρες λουζιτανιες
αλλα δεν τα καπνιζω τοσο συχνα γιατι παραειναι μικρα για τα γουστα και τον χρονο μου
ναι μεν εχουν καλα καπνα μεσα και γιαυτο σχεδον παντα ειναι πολυ καλα πουρα αλλα δεν θα τα ελεγα το βαρυ χαρτι της κουβας
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Μάιος 25, 2017 4:16 pm

Πολύ δύσκολη ψηφοφορία. Μέτα από σκέψη νομίζω ότι η ψήφος μου διαμορφώνεται κάπως έτσι:

1. Piramides. Είναι η μόνη vitola που νομίζω ότι μου αρέσουν πολύ όλα ανεξαιρέτως.

2. Double Coronas. Γιατί είναι όλα εξαιρετικά πούρα αν εξαιρέσεις τα εκάστοτε βαρετά Hoyo.

3. Minutos. Εδώ έχουμε αρχίσει ήδη να είμαστε οριακά καθώς με τα Rammon δεν τα πήγαινα ποτέ καλά και οι πρίγκιπες με αφήνουν συχνά ανικανοποίητο.

4. Marevas. Τελευταία επιλογή, έχουν πάρα πολλά πούρα που δεν μου αρέσουν αλλά υπάρχουν και μερικά πολύ καλά, συν το γεγονός ότι καλύπτουν μεγάλο γευστικό εύρος.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Μάιος 25, 2017 5:27 pm

ευχαριστούμε πολύ τους Alex και Fairlight για τις ψήφους τους
έχετε όμως ξεχάσει παίδες να τις ρίξετε και στην κάλπη του πίνακα μας
για ελάτε!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Σάβ Μάιος 27, 2017 8:06 am

Ψηφίζω τα εξής:

1. Piramides
2. Coronas Gordas
3. Marevas
4. Minutos

Όλα με την λογική ότι μου ταιριάζουν σε θέμα ποιότητας, χρόνου καύσης, στο χέρι (μήκος - ring) και το ότι από τις διαθέσιμες επιλογές ανά κατηγορία που έχω τις μεγαλύτερες συμπάθειες.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Μάιος 27, 2017 10:16 pm

ευχαριστούμε και το Νικόλα για την κατάθεση της γνώμης και των ψήφων του

στο μεταξύ, έχουμε και τις πρώτες αταυτοποίητες ψήφους από κάποιον ή ξεχασιάρη ή μουλωχτό
(οι εξής 4 από τις 23: double corona, piramides, robustos, corona gorda)
σύμφωνα με τους κανόνες της ψηφοφορίας αν δεν φανερωθεί να τις δηλώσει
θα ακυρωθούν και δεν θα ληφθούν υπόψη στην τελική βαθμολογία
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Μάιος 28, 2017 7:55 am

ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ!
Τάκης έγραψε:...για να είναι έγκυρες οι ψήφοι των μελών που παίρνουν μέρος στην ψηφοφορία μας
πρέπει ταυτόχρονα με την κατάθεση τους στο πίνακα, να δηλώνονται και στη συζήτηση
όλες οι ψήφοι θα καταχωρούνται έτσι, κι όσες δεν καλύπτουν αυτή τη συνθήκη θα ακυρώνονται...

...επειδή πάλι κάποιος αόρατος έριξε νυχτιάτικα κι άλλο ψηφοδέλτιο στην κάλπη μας χωρίς να το δηλώσει
σταυρώνοντας τα ίδια ακριβώς format με τον προηγούμενο μουλωχτό ψηφοφόρο (DC, Piram, Rob,Cor Gord)
υπενθυμίζω ευγενικά για μια ακόμα φορά τους κανόνες της ψηφοφορίας μας
και παρακαλώ αυτούς τους δύο που ξέχασαν να δηλώσουν τι ψήφισαν, να το πράξουν άμεσα

στην περίπτωση όμως που αυτό έγινε προβοκατόρικα και με διάθεση για μπάχαλο
οι ψήφοι αυτές φυσικά θα ακυρωθούν και θα ακολουθήσουν άλλες διαδικασίες...
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Κυρ Μάιος 28, 2017 8:41 am

Καλημέρα και καλή Κυριακή και απο εδώ εύχομαι εις άπαντες!!! Εξαιρετικό Θέμα λίγες οι ψήφοι οπότε θα κριθεί στον πόντο το αποτέλεσμα σύμφωνα με τους κανόνες που έχουν θεσπιστεί και τις προτιμήσεις μου!!
έχουμε και λέμε λοιπόν
1.Double Coronas (Hoyo DC, Partagas Lusi, Punch DC, RA Gigantes, SLR DC) μια ψήφος καθότι όλα είναι εξαιρετικά και μου αρέσουν σαν μέγεθος
2.Julietas No.2 (Cohiba Esplendidos, H.U. Sir Winston, R y J Churchills) το δείγμα μου είναι πολύ μικρό για να ρίξω ψήφο
3.Piramides (Diplo 2, Upmann 2, Monte 2, PSPn2, VR Unicos) μια ψήφος γιατί τα καπνίζω όλα και είναι όλα ένα κι ένα
4.Campanas (BBF, SP Belicosos, R y J Belicosos, SC La Punta) ποιοτικά πούρα αλλά επίσης μικρό σχετικά με άλλα format δείγμα
5.Robustos (Boli RC, Cohiba, JLS2, Hoyo Epicure 2, Monte Master, PSDn4, RASS, RyJ Short Churchill) άν και είναι αγαπημένο φορματ και έχει 2 πολύ αγαπημένα εξαιρετικά πούρα, Boli RC, RASS έχει και 2 που τα έχω αφορίσει πολλάκις Cohiba,RyJ Short Churchill οπότε δε θα δώσω ψήφο κι εδώ
6.Hermosos No.4 (H.U. Connoisseur 1, ERdM Choix Supreme, RyJ Exhibicion 4, SLR Regios, VR Famosos) μικρό το δείγμα μου
7.Coronas Gordas (Cohiba Siglo IV, H.U. Magnum 46, Hoyo Epicure 1, JLS1, Punch Punch, SLR A, RyJ Exhibicion 3) ωραίο φορμάτ επίσης με αγαπημένα πούρα αλλά θα προτιμήσω να ρίξω ψήφο στα φορμάτ με το μεγαλύτερο και ευρύτερο δείγμα
8.Marevas (Boli Tubos No.2, Boli PC, Cohiba Siglo II, Hoyo Coronations, Juan Lopez PC, Montecristo No.4
Montecristo Petit Tubos, Por Larrañaga PC, Rafael Gonzalez PC, R y J Cedros de Luxe No.3, R y J PC, Sancho Panza Non Plus
αγαπημένο φορμάτ επίσης αλλα απο τα 12 ενω τα έχω δοκιμάσει όλα καπνίζω μόνο τα 7.
9.Cremas (Hoyo Palmas Extra, H.U. Majestic, Partagas Super, Partagas de Luxe, R y J Romeo No.1) στο πόντο πέρνει την ψηφο απο τις μαρεβες επειδή έχει 4 αγαπημένα πούρα και ένα που το καπνιζω κάποιες φορές ευχάριστα
10.Minutos (Boli Coronas Junior, Partagas Shorts, RA Small Club, SC El Principe) μια ψήφος γιατι τα καπνίζω όλα και είναι εξαιρετικά

οπότε έχουμε
Double Coronas
Piramides
Cremas
Minutos
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
C&R

Δημοσίευσηαπό C&R » Κυρ Μάιος 28, 2017 7:39 pm

καλησπερίζω την παρέα

Εγώ είμαι ο ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ :D !!! Συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω ακόμα τους κανόνες. 8)

Με βάση την πολύ μικρή μου εμπειρία αυτά που μου αρέσουν (για την ώρα) είναι τα ακόλουθα

1,double corona,
2,corona gorda,
3,piramides,
4,robustos.
εὐλόγησον
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Μάιος 29, 2017 6:55 am

...ωραία, βρήκαμε τον ένα provocateur και ψάχνουμε (?) το δεύτερο 8)

@ 666 (Στάθη)
το πρώτο πράγμα που πρέπει να καταλάβεις, όπως και κάθε νέος φίλος (το λέω καλοπροαίρετα)
είναι πως εδώ, στο Άβατο της Μονής που όλοι έχουμε χτίσει για να λατρεύουμε και να δοξάζουμε το πάθος μας
αφενός είμαστε σοβαροί, κι ότι κάνουμε γίνεται με αγάπη και μεράκι κι όχι για πλάκα
κι αφετέρου τηρούμε κανόνες, τους οποίους σεβόμαστε όλοι μηδενός εξαιρουμένου

οι όροι αυτής της ψηφοφορίας, όπως και κάθε άλλης, αναγράφονται στο πρώτο post της αναγγελίας της
ακριβώς για να διαβάζονται και να ακολουθούνται από όποιον επιθυμεί να συμμετάσχει
ώστε να έχει κάθε poll σοβαρότητα και λόγο ύπαρξης, αλλά και για να εξάγονται αποτελέσματα με κύρος

φυσικά, σε όλες τις ψηφοφορίες εξυπακούεται πως προϋπόθεση τους είναι η εμπειρική και όχι η θεωρητική βάση
να έχει με λίγα λόγια ιδία άποψη ο συμμετέχων, έχοντας δοκιμάσει αυτό ή αυτά τα οποία ψηφίζει

αλλιώς θα γεμίσουμε εδώ μέσα με κυνηγούς και ψαράδες να διηγούνται πως σκότωσαν αρκούδες και ψάρεψαν φάλαινες
(κάνα-δυο δηλαδή, τους έχουμε σιγουράκι πάντα στην καμπούρα εδώ μέσα, εκ προοιμίου
και πάντα ευτυχώς, μόλις έρχεται στο φεγγάρι της η γνωστή παροιμία, αυτοκαταστρέφονται):
Τάκης έγραψε:...για να μπορέσει να δώσει κάποιος μία από τις τέσσερις ψήφους του σε ένα format, χαρακτηρίζοντας το ως "πλήρες"
μίνιμουμ - και αυτονόητη - προϋπόθεση, είναι να έχει δοκιμάσει τουλάχιστον ένα από όλα τα πούρα του...

οπότε, προκειμένου να καταχωρήσω ως έγκυρες τις ψήφους σου
κι επειδή στο post γνωριμίας δήλωσες πως ασχολείσαι με το σπορ μόνο δυο μήνες
είμαι υποχρεωμένος να σε ρωτήσω αν έχεις καπνίσει όλα τα πούρα
από double coronas, coronas gordas, piramides & robustos που ψήφισες...

(αν είχες κάνει τον κόπο να τα διαβάσεις αυτά λίγο παραπάνω, θα είχαμε γλυτώσει το ύφασμα για το σεντόνι) :wink:

@ all
για κοπιάστε πουλάκια μου...

Επιστροφή σε “Διάφορα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες