Παλιά Πούρα Κύπρου

Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Παλιά Πούρα Κύπρου

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Σεπ 22, 2017 9:36 am

καλο θεματακι ... ενδιαφερον
βλεπω τις φωτος και θυμαμαι παρα πολλα :D

εχω καπνισει πολλα ππκ
παρα πολλα θα ελεγα

τα περισσοτερα ηταν μετρια ή απλα καλα
ελαχιστα ηταν αθλια. και δεν μιλαω για τις στουμπες αλλα για κακα πουρα που δεν ειχαν τιποτα να δωσουν
απλα εβγαζαν καπνο
και ακομα πιο ελαχιστα ηταν πουρακλες . αλλα ΠΟΥΡΑΚΛΕΣ

η συντριπτικη πλειοψηφια των μοντε τουμπος ηταν σε παρα πολυ καλη κατασταση και εδωσε παρα πολυ καλα καπνισματα
η κουτα με τα μπατσιλερες που αγορασα ηταν επισης πολυ καλη
η κουτα με τους δελφινους επισης καλη

κατι λιγα παρταγας σελεξιον πριβαδα που εχω καψει ειναι πολυ καλα
οπως και τα παρταγας τσορτσιλ ντε λουξ
και τα παντς ρογιαλ σελεξιον νο11
σε γενικες γραμμες και η κουτα με τις πετιτ κορονες χουαν λοπεζ ηταν δυνατη

να τονισω εδω οτι δεν αγοραζα οποια κουτα εβλεπα μπροστα μου αλλα τις ανοιγα σχεδον ολες και τσιμπαγα αυτη που μου εκανε το κλικ, γιατι ανοιξαμε και ειδαμε πολλες κουτες που τα πουρα μεσα ειχαν πεθανει προ πολλου.

ο,τι αγορασα σε χαρτοκουτο ηταν αθλιο . πραγματικα ομως μιλαμε για αθλιο. πεταμενα λεφτα. τζιζ μακρυα ...

μπορει να εχω ξεχασει καμια αξιολογη κουτα που αγορασα
οπως και δεν γραφω για τις χορηγιες που μου εδωσαν οι αδερφοι μοναχοι
γιατι εκει ειναι μικρα τα στατιστικα και αρκετα μπερδεμενα ( απο ελτοραντο πουρα μεχρι αχυρο ξερο)
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Παρ Σεπ 22, 2017 10:23 am

Ο Κωνσταντίνος μου θύμισε μία απίστευτη κούτα που είχα κάνει σπλιτ με το Χάρη, τα vegas robaina familiar.
Όσα δεν ήταν στούμπες ήταν όλα συγκλονιστικά
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Σεπ 22, 2017 5:22 pm

Έχω καπνίσει αισθητά λιγότερα ΠΠΚ από το μέσο όρο εδώ και όλα ήταν αποκλειστικά από χορηγίες.

Τα περισσότερα τα βρήκα άνευρα και μου έδωσαν την εντύπωση ότι είχαν χαιρετήσει τον εαυτό τους αρκετά χρόνια. Εξαίρεση αποτελούν οι καταπληκτικές μικρές Bolivar του ψηλού μας και τα σελοφανάτα Ramon του Ηγούμενου. Μπορεί και τίποτα άλλο που ξεχνώ τώρα γιατί δεν ρώταγα αν είναι ΠΠΚ όταν μου τα δίνατε.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Σεπ 22, 2017 7:05 pm

θέλει κάποιος να μου εξηγήσει κι εμένα περί τίνος πρόκειται?
από που ξεκίνησε όλο αυτό το θέμα και τι αφορά?
για εξηγήστε και σε μάς τους νέους ρε παιδιά :lol:
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Σάβ Σεπ 23, 2017 12:36 pm

capobomba έγραψε:θέλει κάποιος να μου εξηγήσει κι εμένα περί τίνος πρόκειται?
από που ξεκίνησε όλο αυτό το θέμα και τι αφορά?
για εξηγήστε και σε μάς τους νέους ρε παιδιά :lol:

Μάρκο σε χαιρετώ, εγώ είμαι ο Χάρης... στην μονή είμαι ο "αδελφος Χαράλαμπος ο Κύπριος"

τα ΠΠΚ (Παλια Πούρα Κύπρου) ειναι... παλιά πούρα στην Κύπρο :mrgreen: :roll: ... πριν περίπου 2 χρόνια ξεκίνησε όλο αυτό... μπήκα σε ένα απο τα casa της Κύπρου και εκεί που έψαχνα τι να αγοράσω είδα ένα νέο ράφι σε μια άκρη που απο κάτω (ή πάνω ) έγραφε ''SALES''
- τι SALES? είναι αυτές λέω??? και άρχισα να περιεργάζομαι λίγο πιο... σοβαρα...

Εδω να αναφέρω οτι οι τιμές της Κύπρου στα πούρα γενικά έιναι πολύ καλές... ας πούμε τώρα ένα RASS είναι κοντα στα 8ευρώ ... ε με αυτά τα sales σκέψου ότι αγόραζες diplomatico no1 για λιγότερο απο 5ευρώ το στικ, ή μπολι ινμενσας προς 6 ευρω το ένα... Μπορέις νομίζω να καταλάβεις ότι όλο αυτό βοήθησε στην κάθοδο των αδελφών στην Κύπρο, είτε σε πραγματικό χρόνο είτε σε φανταστικό... καποιοι ηρθαν αυτοπροσώπος κάποιοι έστειλαν εκπροσώπους... :mrgreen: στην ουσία πάντα, τα πούρα των προσφορών ήταν πολλά και αναφέρονται σε αυτό το ποστ απο τους αδελφούς... κάποιοι θα μας διαβάσουν και θα γράψουν και (κάποιοι απλά θα μας γράψουν :roll: ) θα δεις τι εννοώ με τα ΠΠΚ :roll: :roll: :roll:

Αυτά με μιά σύντομη περιγραφή... πιο πολλά και αμα έχεις όρεξη θα βρεις πιο κάτω
http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?f=34&t=3054&hilit=%CE%BA%CF%85%CF%80%CF%81%CE%BF

και αν καμιά φορά σε φέρει ο δρόμος σου στα μέρη μου, μπορεί τα ΠΠΚ να είναι ΤΕΛΟΣ αλλά θα χαρώ να καπνίσουμε μαζί ένα πουρο και να φάμε στο καρό κοκκινο-άσπρο τραπεζομάντιλο, εκεί που γίνονται και οι Κυπριακές τελετές μας
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Σάβ Σεπ 23, 2017 5:29 pm

Διαβάζω και εγώ τόσες μέρες και ήμουν στα πρόθυρα να ρωτήσω. Με πρόλαβε ο αδελφός μοναχός.

Τρομερή ευκαιρία για όσους πρόλαβαν τότε. Να είστε καλά να τα απολαμβάνετε παίδες 8)
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Σάβ Σεπ 23, 2017 9:46 pm

Χάρη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το λινκ
Απολαυστική ανάγνωση! :D
Άβαταρ μέλους
triantafyllos

Δημοσίευσηαπό triantafyllos » Κυρ Σεπ 24, 2017 8:53 pm

Χαιρετώ την όμορφη παρέα εγω δεν εχω πολλές εμπειρίες απο ΠΠΚ αλλα πρόλαβα να παρω μια κούτα Bolivar INMENSSA που ειναι τέλεια όσα καπνησα μέχρι στιγμής.τα αλλα που έκανα ηταν απο τα καρντασια χορηγίες
Sancho Panza Molinos απο τον αδερφό Στέλιο
Punch Coronas από τον αδερφό Tommi αμα ξεχνάω κανένα αλλο ας με συγχωρήσουν τα αδέρφια πάντως τούς Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Κυρ Σεπ 24, 2017 9:20 pm

Τριαντάφυλλε η κορώνα Punch ήταν του Στέλλιου,και το Μolinos δικό μου αλλά όχι ΠΠΚ :wink:
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Τρί Σεπ 26, 2017 10:41 pm

Αν και δεν έχω πάει στην Κύπρο κατάφερα και κάπνισα ένα αρκετά ικανοποιητικό δείγμα

Ήρθαν στην κατοχή μου κάποιες κούτες μέσω του Κωνσταντίνου και άλλες που σπλιταρίστηκαν με τον Mic
αλλά κάπνισα και πολλές χορηγίες που κατά κύριο λόγο προερχόντουσαν από την κάβα του Κωσταντίνου Εικόνα

Κατά την δικιά μου άποψη λοιπόν ξεχώρισαν:

1. Punch Royal selection No 11 με δείγμα από 3 κούτες οι 2 δικές μου
2. Diplomaticos No.1 σχεδόν μισή κούτα έχω καπνίσει με 90% επιτυχία
3. Vegas Robaina Familiares 1 τεμάχιο μόνο, Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο του Κωνσταντίνου (αν είχα μεγαλύτερο δείγμα εξίσου καλό θα χτύπαγε πρωτιά)
4. Punch Super Selection No.1 τεμάχια 3, από κούτα του Mic
5. La Gloria Cubana Medaille d'Or No.1 σπλιταρισμένη κούτα με τον Mic, πολλή καλή μεν αλλά υποαπόδοσε σε σχέση με μια άλλη κούτα του 07 εκτός Κύπρου

Άλλα που ξεχώρισα ήταν 2 Sancho Panza Bachilleres από τον Κωνσταντίνο,
η διπλή χορηγία του Χάρη & Τάκη Ramon Allones Mille Fleurs,
μια σέξυ Slenderellas, :D του Χάρη κι αυτή
και σίγουρα 1-2 ακόμη που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.

Αντίθετα με αυτά που διαβάζω παραπάνω με απογοήτευσαν τα Monte Tubos από σπλιταρισμένη κούτα, και ακόμη ένα από άλλη,
όπως επίσης το Rafael Gonzalez Lonsdales με δείγμα από 8 τουλάχιστον τεμάχια

Νομίζω ό,τι για τον Α ή Β λόγο το 65-70% των ΠΠΚ βρίσκονται στη δύση τους.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Σεπ 27, 2017 7:40 am

καλημέρα στην ομορφη μονή μας....

Ευχαριστώ όσους έγραψαν και μας παράθεσαν τις γνώμες τους για τα ΠΠΚ...
Η ψηφοφορία παραμένει ανοικτη για όσους φίλους είτε δεν πρόλαβαν, έιτε δεν είδαν ή αδιαφόρισαν για την ψηφοφορία μας.. Νικητή σε αυτή την ψηφοφορία δεν έχει, όυτε εγινε με αυτό τον σκοπό Πούρα που μάζεψαν πέραν των 3 ψήφων είναι τα diplomaticos no1, Punch RS No11, Bolivar Inmensan, Monte tubos...
Γενικά η ψηφοφορία μας δίνει την διαφορά στα κουτιά και το τεράστιο χάσμα που μπορεί να χωρίσει 2 κούτες οι οποίες έχουν 15 περίπου χρόνια στην πλάτη τους, είναι συντηρημένες στις ίδιες συνθήκες, βρίσκονται στα ίδια ράφια και πωλούνταν με την ίδια τιμές!!! :!: :!:
Αυτά τα λίγα από μένα….

Κλείνοντας θέλω να ευχαριστήσω τους φίλους μου…
Τους φίλους που κέρδισα λόγω των ΠΠΚ, άτομα που με αφορμή αυτά, ταξίδεψαν στην Κύπρο και βρεθήκαμε από κοντά…. Τάκης, Νικοι, Αλεξανδρος, Γιαννης, Θωμας, Στελλαρας είναι άτομα που πραγματικά τους ευχαριστώ… Και ο Κωνσταντίνος, τι μπάλα και μαλακίες λεει!!! … στην Κύπρο έρχεσαι για τα πούρα ΤΕΛΟΣ!!! :mrgreen:
Αυτό … είναι αξία ανεκτίμητη…
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!

Επιστροφή σε “Διάφορα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης