Quorum tres petit corona

Γιάννης Παππάς

Quorum tres petit corona

Δημοσίευσηαπό Γιάννης Παππάς » Παρ Σεπ 23, 2005 8:17 pm

Η αλήθεια είναι΄΄οτι θα μπορουσα να εχω πεσει θύμα της έξυπνης προσφοράς του online tobacconist μου αφού αγοράζοντας ένα τοσο φθηνό πούρο είναι πολύ πιθανό να χάσεις σε απόλαυση αυτό που κέρδισες σε χρήμα. Ευτυχώς όμως, και πάντα τηρουμένων των αναλογιών, το εν λόγω πούρο προσέφερε 100 ευχάριστα λεπτά κάτω από τον αττικό ουρανο πρίν από 20 περίπου μέρες.
Πιάνοντας στα χέρια το quorum νιώθεις κάτι πρωτόγωνο στην αφή. Το quorum μοιάζει να είναι ο πρόγονοs όλων των hand made. Η πρώτη μυρωδιά θυμίζει βρεγμένο χώμα μετά από μπόρα στο μέσο του καλοκαιριού. Τα πρώτα τραβήγματα επίσης. Το quorum αλλάζει πολύ γρήγορα και το χώμα γίνεται μέντα. Οι γεύσεις μπαχαρικών μπερδεύονται και ωριμάζουν στο δεύτερο τρίτο και καταλήγουν σε ένα full-bodied αποτέλεσμα. Λίγο πρίν το δαχτυλίδι, το quorum θα πικρίσει και και τελικά θα αναπαυθεί. Η καύση ήταν ομοιόμορφη και το τράβηγμα άνετο σε όλη τη διάρκεια.
Το quorum είναι φτιαγμένο στη Νικαράγουα με μείγματα καπνου από τη Σουμάτρα τον Ισημερινό και την κατασκευάστρια χώρα.

Το συγκεκριμένο πούρο δέν μπήκε καν στον υγραντήρα μου. Θά ήθελα από απορία να αγοράσω άλλο ένα και να το αφήσω να ωριμάσει να δω τι μπορούν να αγοράσουν 2,5 λίρες Αγγλιας ή 4 ευρώ.

Η παραπάνω περιγραφή έγινε έχοντας πάντα στο νου την τιμή αγοράς. Το Quorum είναι ένα καθ'όλα μέτριο πούρο που όμως δεν απογοητεύει

Καλές απολαύσεις
Author
Γενικός επόπτης

Quorum

Δημοσίευσηαπό Author » Κυρ Σεπ 25, 2005 7:08 pm

Το quorum έχει ξαναμπεί στο forum ,(http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=27) και πραγματικά με έχει απασχολήσει. Στην Αμερική υπάρχει ένα quorum, φτιαγμένο στο εργοστάσιο της NATSA στην Νικαράγουα , το οποίο πουλιέται (στην Αμερική) ένα δολλάριο - το πούρο, και διανέμεται αποκλειστικά από την jrcigars (www.jrcigars.com) και για το οποίο οι κριτικές δεν είναι και τόσο καλές. Στην βάση δεδομένων μας υπάρχει στην διεύθυνση http://cigars.gr/database.php?brand=Quorum.
Φαίνεται όμως ότι το Quorum που κυκλοφορεί στην Ευρώπη είναι διαφορετικό πούρο, αφού δύο χρήστες ήδη εκφραστήκανε με αρκετά καλά λόγια για αυτό. Το θέμα βέβαια μου έχει εξάψει την περιέργεια..

Για να το ψάξω λίγο καλίτερα , και εν όψει του ταξιδιού στην Νικαράγουα , ( το σάβατο , την 1η Οκτωβρίου) , θα με βοηθούσε αν ήξερα περισσότερα στοιχεία, ή αν είχα την διεύθυνση του online tobacconist ίσως να μπορούσα να βρώ ορισμένα στοιχεία παραπάνω προκειμένου να το 'ανακαλύψω' . ..
Γιάννης Παππάς

Δημοσίευσηαπό Γιάννης Παππάς » Δευ Σεπ 26, 2005 12:52 am

Δέν γνωρίζω τον αριθμό του κουτιού γιατί πήρα μόνο ένα. Η διεύθυνση του tobacconist είναι www.cgarlsltd.co.uk - C.GARS Ltd, Cuban Cigars, 16 Water Street, Liverpool L2 8TD UK Within UK: Tel: 07000 088 088 (24hr)
Outside UK: Tel: +44 870 990 7335.

Καλό ταξίδι κι αν μάθεις κατι σχετικό μοιράσου το μαζί μας όταν γυρίσεις.
geegor

Δημοσίευσηαπό geegor » Δευ Οκτ 31, 2005 10:47 pm

'Οντως τα quorum αν και μέτρια πούρα ,είναι εκπληκτικά.Και εγώ ο ίδιος αγόρασα μερικά κομμάτια (3-4) και έμεινα απόλυα ικανοποιημένος.Τα συνιστώ ανεπυφυλακτά και πραγματικά υπάρχει όντως αυτή η γεύση του βρεγμένου χώματος που προσωπικά μου αρέσει πολύ.Πολύ φτωχή συσκευασία,αλλά σαν πούρο αξίζει..καμία άλλη πρόταση με τέτοια αρώματα;

Επιστροφή σε “Quorum ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης