Top 5

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Σεπ 15, 2010 5:21 pm

Παραβλέποντας το τετριμμένο σχόλιο περί σαξο, ιδού η λίστα μου, ασχέτως μεγέθους:
Cohiba, όλα με τουλάχιστον 47 ring και 140mm μήκος.
Ολες οι διπλές κορώνες.
Χουλιέτες: Sir Winston με το παλιό δαχτυλίδι, Churchills μόνο με το χρυσό δαχτυλίδι, Churchill de Luxe (είναι φοβερά μετά από δεκα χρόνια εκ των οποίων τα τρία στο μη αναπνέον ψυγείο μου).

Ποιός ο λόγος να καπνίσω μικρότερο πούρο, αν έχω τον χρόνο, την ελευθερία και την καλή διάθεση να καπνίσω κάποιο από τα προαναφερθέντα;

Αν έχω την ελευθερία και την καλή διάθεση, αλλά μου λείπει ο αναγκαίος χρόνος τότε οι επιλογές έιναι:

HU Nr2. Partagas P2, HdM EEsp, 8-9-8Ver,

Και η λίστα μου μπορεί να συνεχιστεί, αλλάζοντας τα κριτήρια μέχρι να φτάσω στα μικρά που είπα.

Δεν βρίσκω το λόγο, να φτιάξω ένα τοπ 5 με πούρα που καπνίζω από ένα τη βδομάδα, εως ένα το χρόνο, μόνο και μόνο για να τα εκθειάσω και να πω αχ τί τρομερά πούρα είναι αυτά!
Και γιατί να αποκλείσω τα επίκαιρα Limited Edition ή κάποια, ακόμα διαθέσιμα, καταργημένα;
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Σεπ 15, 2010 5:34 pm

Νίκος έγραψε:Δεν βρίσκω το λόγο, να φτιάξω ένα τοπ 5 με πούρα που καπνίζω από ένα τη βδομάδα, εως ένα το χρόνο, μόνο και μόνο για να τα εκθειάσω και να πω αχ τί τρομερά πούρα είναι αυτά!
Και γιατί να αποκλείσω τα επίκαιρα Limited Edition ή κάποια, ακόμα διαθέσιμα, καταργημένα;

Αν και διαφωνείς μαζί μου σχεδόν πάντα, εγώ συμφωνώ μαζί σου κατά γράμμα.

Τα περί saxo σε άλλη ενότητα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Σεπ 15, 2010 11:57 pm

Νίκος έγραψε:Παραβλέποντας το τετριμμένο σχόλιο περί σαξο, ιδού η λίστα μου, ασχέτως μεγέθους:
Cohiba, όλα με τουλάχιστον 47 ring και 140mm μήκος.
Ολες οι διπλές κορώνες.
Χουλιέτες: Sir Winston με το παλιό δαχτυλίδι, Churchills μόνο με το χρυσό δαχτυλίδι, Churchill de Luxe (είναι φοβερά μετά από δεκα χρόνια εκ των οποίων τα τρία στο μη αναπνέον ψυγείο μου).

Ποιός ο λόγος να καπνίσω μικρότερο πούρο, αν έχω τον χρόνο, την ελευθερία και την καλή διάθεση να καπνίσω κάποιο από τα προαναφερθέντα;

Αν έχω την ελευθερία και την καλή διάθεση, αλλά μου λείπει ο αναγκαίος χρόνος τότε οι επιλογές έιναι:

HU Nr2. Partagas P2, HdM EEsp, 8-9-8Ver,

Και η λίστα μου μπορεί να συνεχιστεί, αλλάζοντας τα κριτήρια μέχρι να φτάσω στα μικρά που είπα.

Δεν βρίσκω το λόγο, να φτιάξω ένα τοπ 5 με πούρα που καπνίζω από ένα τη βδομάδα, εως ένα το χρόνο, μόνο και μόνο για να τα εκθειάσω και να πω αχ τί τρομερά πούρα είναι αυτά!

φιλε μου Νικο! πολυ το φιλοσοφισες, απλα εγω ηθελα να ξερω ποια θα θεωρει ο καθενας τα αγαπημενα του regular πουρα, ο αριθμος 5 προφανως και ηταν απλα μια βαση. Ας πουμε ποια ειναι τα 5 που τον τελευταιο χρονο απολαυσες περισσοτερο; απο regulars παντα.

Γενικα συμφωνω μαζι σου. Απο χουλιετες τι λες για bolivar coronas gigantes? προσωπικα ειναι η αγαπημενη μου, μετα απο προταση του Λεο. Την εβαλα στην λιστα μου;;; δεν θυμαμαι.

παντως θα ελεγα οτι τα 2 πιο αγαπημενα μου πουρα ειναι 898 και Λουσι. εαν μου ελεγαν να καπνιζω 2 πουρα σε ολη μου τη ζωη αυτα θα ηταν
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Σεπ 16, 2010 2:48 pm

Πολύ το φιλοσόφησα;
Μα, νομίζω, το κάπνισμα πούρου είναι από μόνο του φιλοσοφημένη απόλαυση.
Και γι' αυτό δεν μπορεί να μετρηθεί, έτσι απλά, όπως το ζητάς, γιατί το πούρο, το κάθε πούρο έχει την δική του δυναμική.
Εδώ μου τυχαίνει, να καπνίσω ένα πούρο από ενα κουτί και να με τρελάνει και το επόμενο να με αφήσει αδιάφορο ή να μη μου αρέσει.
Ή και με ανάποδη σειρά.
Αυτό που αναζητάω λοιπόν είναι, όχι το καλύτερο πούρο, το βαθμολογημένο από τους εξπέρ με 100/100 σαν το Cohiba Siglo VI Gran Reserva Cosecha 2003 και δε συμμαζεύεται, αλλά στην κάθε δεδομένη στιγμή, που θα διαλέξω ένα πούρο από τον υγραντήρα μου, να μου αρέσει.
Και μια και δεν μιλαμε για κοκακόλα, το ψάξιμο αυτό είναι καθημερινό σπορ με πολλές εκπλήξεις. Ευχάριστες και δυσάρεστες.

Στη ερώτησή σου για το πούρο. που σου έμαθε ο Leo (μ' όποιον δάσκαλο θα κάτσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις) δεν έχω άποψη. Λένε οτι ειναι πολύ καλό. Από τα αγαπημένα πολλών και εντός και εκτός.
Ομως τα μπολιβαρ δεν τα συμπαθώ.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Σεπ 17, 2010 12:47 am

δεν εννουσα τιποτα κακο βρε με το "φιλοσοφισες". Απλα ηταν πιο διεξοδικη η απαντηση σου ενω η ερωτηση μου ηταν λιγο πιο απλοικη.

δεν ειχα δει την προηγουμενη σου απαντηση που εδωσες 5αδα.

συμφωνω απολυτα σε οτι ειπες, για αυτο αλλωστε εκανα και την ερωτηση ξανα, γιατι τα γουστα αλλαζουν, ηθελα να ξερω τι αρεσει αυτο τον καιρο.

οσο για τα Λουσι, ειμαι τυχερος που μπορω να καπνιζω σπιτι. βαζω την ουισκαρα μου, βαζω και μια ταινια και το απολαμβανω (good times!)

Επιστροφή σε “Top Ten ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες