cigars.gr top ten 2015

Άβαταρ μέλους
alex46

Re: cigars.gr top ten 2015

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιαν 15, 2016 3:21 pm

suleygiannis έγραψε:@harmonica θα το αναζητήσω λοιπόν αν και απ' ότι βλέπω δεν πουλιέται αυτή τη στιγμή. Ευχαριστώ για τη συμβουλή!

το 1 παιζει στην ελλαδα με τιμη κοντα στα 6.40
και παλια κομματια μαλιστα ετοιμα για καπνισμα ...
καταπληκτικο πουρο

η kdt καλο πουρακι αλλα πρεπει να σου κατσει

τα ντελισιας ... αστα να πανε :P

το Principe ειναι καλο πουρακι και αρκετα σταθερο
δεν μου εκανε αυτο τοσο εκπληξη οσο οτι εβαλες το αγαπημενο μου βολιβαρ γιγαντες στην 8η θεση :mrgreen:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Παρ Ιαν 15, 2016 3:40 pm

@Alex46
κοίταξα σε 3 σάιτ των γνωστών πουρομάγαζων (κέντρου και ΒΠ) και κανένα δεν το έχει το Νο1... ίσως πεταχτώ να ρωτήσω από κοντά.
τώρα για το bolivar, είναι πουράκλα αλλά γευστικά εμένα προσωπικά μου ταιριάζει πιο πολύ το el principe :mrgreen:
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιαν 15, 2016 3:52 pm

σου στελνω πμ ...

τα γνωστα μαγαζια δεν εχουν τετοια πουρα :wink:

kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Παρ Ιαν 15, 2016 3:55 pm

Πιστευω πως η βαθμολογια
Πρεπει να γινει αναποδα απο τη θεση
Οπως στη γυροβυζιον...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 15, 2016 4:39 pm

Alex, το "μαγειρεύεις" ακόμα? 8)
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιαν 15, 2016 4:44 pm

οχι τακη δεν εχω ασχοληθει καν ακομα
αν και η αληθεια ειναι οτι τα 5-6-7 τα ξερω ποια ειναι
πρεπει λιγο να σκεφτω τα υπολοιπα
γιατι απο οτι θυμαμαι δεν θυμαμαι και παρα πολλα απο το καλοκαιρι :lol:

επισης υπαρχει ενα θεμα με την σειρα που θα τα βαλω

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 15, 2016 4:48 pm

χμ... δύσκολο το έργο σου, αν -από ότι θυμάσαι- δεν θυμάσαι... :lol:
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Παρ Ιαν 15, 2016 5:31 pm

Μπαίνω για ζέσταμα λοιπον, με κάποια non που άφησαν καλές εντυπώσεις το '15, για είσοδο στην δεκάδα ούτε λόγος....
Alec Bradley Mondial No5 ζουμπας περίεργου σχήματος, με ενδιαφέρον προφίλ, μακριά απο το μπαρουτ καμπουμ.
Rocky Patel Connecticut κ.λ.π ενα πουρο με σχεδόν ξεβαμμένο wrapper, που έδεσε όμορφα για πρωινό-απογευματινό χαλάρωμα.
Oliva Serie O Robusto, ευκολα, αν ηταν διαθέσιμο, θα το έκαιγα πιο συχνά.
Alec Bradley Presando Robusto, άλλο φρούτο απο δαφνομενο Chourchil,πιο ποικίλο, τσιριμπομ που λέει μια ψυχή.
Και τέλος, απο τα αλλα χώματα.
Το τοπ τεν εχει βγει, και ναι, εχει μόνο κουβανέζικα
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Σάβ Ιαν 16, 2016 3:05 am

by harmonica » Fri Jan 15, 2016 9:50 am

petran wrote:
5 - Fonseca - KDT Cadetes

Πέτρο ακομα αναζητάω τον εν λόγω μαγκιορικο στικ που είχες γράψει μέσα στο 15'..
Όσα και αν βρήκα δεν.. :evil:
Άσε που πλέον είναι σε έλλειψη στο κέντρο

Σπύρο αν θυμάσαι,η ιστορία με το Fonseca έχει ως εξής...
/viewtopic.php?f=64&t=2995&p=46560#p46560

Φίλε έχω καπνίσει 5-6 ακόμα από τότε
κι άρχισα να το σκέφτομαι πλέον να τα ξανακουμπήσω
διότι είναι όλα τόσο διαστημικά που τα λυπάμαι!!! :shock:

Εδώ η φάση δεν έτυχε...ΠΕΤΥΧΕ!!! :wink:

@Sir Takis
Τι μάχη δώσαμε εκείνη τη μέρα εεε??? :D
Εμείς εδώ είμαστε πάντως...όσοι πιστοί προσέλθετε 8)
Βενζίνα στη Ferrari και βουρ :wink:
Άβαταρ μέλους
John

Δημοσίευσηαπό John » Σάβ Ιαν 16, 2016 12:59 pm

Τα delicias πάντως χαλάνε την μόστρα της μάρκας, πραγματικά δεν ξέρω γιατί τα κρατάνε και δεν τα κόβουν, τόσα και τόσα έχουν σκοτώσει, και στο κάτω κάτω έχει καταφέρει κανείς να τα καπνίσει έτσι που τα γεμίζουν... :lol:

Ποτέ δεν κατάφερα να συναντήσω καλό από αυτά τα short filler και έτσι από αυτή την δυσεύρετη και για μένα μάρκα δεν καπνίζω και πολλά, παρόλο τις κατά καιρούς πολλές καλές κριτικές που έχω διαβάσει.

Γεια χαρά σε όλους! :)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Ιαν 17, 2016 4:48 pm

...βλέπω πως έχει πέσει λούφα 8)

ψηλέ, για ρίξε έναν Κέρβερο περικαλώ (το πεθυμήσαμε το "τέρας") :wink:
την άλλη Κυριακή θυμίζω, τον ξυρίζουμε το γαμπρό...
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Κυρ Ιαν 17, 2016 6:37 pm

Εικόνα
Ξαγρυπνά πανω απο τους χαμένους afficionadures!!!

Για γράφετε τοπ τεν, μην την αφήσω ελεύθερη....
cigarsforum.gr

Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Κυρ Ιαν 17, 2016 6:57 pm

Εικόνα

και η δικια μου κοιταει με απορια γιατι δεν ψηφιζουν και οι υπολοιποι :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Re: cigars.gr top ten 2015;

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Κυρ Ιαν 17, 2016 7:46 pm

Για πάμε λοιπον στο γνώριμο μοτίβο, να βάλουμε κάτω τα στικς που μας πήγαν αλλού το 2015. Να ξαναματαπώ οτι πρόκειται για μονά στικς, εμπειρίες πανω απο την απλή καπνιστικη διαδικασία, enhanced απο τις συνθήκες ,την παρέα, την διάθεση.
Φυσικά ολα παίζουν, regional, limitades, πάλιουρες και φρέσκα.
Έχουμε και λέμε:

10. Ramon Allones Small Club Coronas. Μεγάλος τίτλος, μικρο στο μάτι, αλλα όχι και στο κρεβάτι, βρέθηκε μια κούτα στα όρια του maduro, στα Β.Π., πήρα 5 πηγαίνοντας στην Χαλκίδα για δουλειά, γυρνώντας είχα μόνο δυο. Allones με τα όλα του, αν σου κάτσει μικρο απο την Κούβα τυφλά να έχουν τα μεγάλα.

9. Juan Lopez No1 Mar 11, lazy κυριακάτικο πρωινό, fredo και μια Gorda προδιαγραφών υψηλών πτήσεων στην βεράντα, με Ellroy. Μέλια, ψωμιά, καφέδες, σε τέλεια συγχωρδία, δυστυχώς μόνο δυο κομμάτια έχουν μείνει.

8. Sancho Panza Coronas Gigantes, απο το '03 Εχει ήδη την μνεία σε άλλο νήμα, αλλα ήταν όντως απο τις ωραιότερες στιγμές του '15, ιεραπετρα- Ηράκλειο, έδωσε κατάπληκτα δείγματα, των καπνών του νησιού. Του παει η θάλασσα, και τα απογεύματα, καθώς και οι μπύρες και τα θαλασσινά, αν το βρείτε πέσετε με τα μούτρα.

7. Ramon Allones Petit Belicoso RE Gran Bretaña Απόγευμα στην βεράντα, δοκίμασα το αγαπημένο format, του RE προγράμματος, και κόλλησα, φανταστικά πράγματα έγιναν στα λίγα εκατοστά του, σκούρα κεράσια με κακάο, έπαιξαν σε ενα στυφό μοτίβο, με ξυροκαρπια, και εσπεριδοειδή. Με υποχρέωσε να το καπνίσω ξεροσφύρι, για να μην πάρω τϊποτα από το σώμα του.

6. Hoyo de Monterey Chourchil Jun 02. Και αυτο εχει την δίκη του μνεία στα κοιτάπια μας, αλλά ρε φίλε τι ταξίδι ηταν αυτο. Απο Αλεξανδρούπολη για Σέρρες, νομίζω οτι δεν θα ξαναπάρω την Εγνατία, θα ψάχνω πάλι το el dorado, μαζί και εκείνον τον αετό που με χαιρέτησε βλέποντας τον γαλάζιο καπνό στο διάβα μου.

5. San Cristobal de la Habana El Morro ιδιαίτερο format, paco, λίγο πιο κοντό απο prominente, μα στην ίδια κατηγορία. Ναυαρχίδα για την Κούβα, αλλα τούτο είχε στο κεφάλι 14 χρόνια. Μάλλον καλο του έκαναν εκεί κοντά στην γιορτές που το φούντωσα, σε γνωστό πλέον κατάστημα με καλη κάβα. Νταξει μάγκα και τι δεν είχε, γλύκες και ένταση μαζί, φρεσκάδα και ωριμότητα παρέα, ματζούνια και χώμα, κάπου βρήκα τις σοκολάτες μιας καλής la punta και αλλού τα μπαχαρια του αγαπημένου la fuerza. Ο jazzistas έβαλε τις τελικές πινελιές και η πτήση ηταν αναπόφευκτη.

4. Romeo j Julieta Anejados Pyramides. Στα Χανιά, στο παλιό λιμάνι, βρήκα μια πυραμίδα που έλεγε Romeo, αλλα δεν με πηγε σε αγρούς με άνθη. Καβάλησα και πήγαμε σε φυτείες κακάο, φρεσκο ποτισμένες, ψεκασμένες με μπαχαρια, και αλλα πολλά. Παράτησα την δουλειά, έπνιξα τα σχόλια, και άφησα το μυαλό να χαλαρώσει. Και αυτο εχει την μνεία του.

3.H. Upmann. Monarchas δυο στικ απο αυτο με κατέστρεψαν, το ένα το ξέρετε, το άλλο προέκυψε ενα βράδυ στα Βριλισια, σε φαγητό με παρέα, όλοι καπνιστές, όλοι με στικ στο χέρι, οι μεζέδες ναξιωτικοι, το τσίπουρο σπιτικό,με πήγε βόλτα. Τι πουρο είναι αυτο, στέκεται με malt, με φαΐ, στο χαλάρωμα, όπου θες, εισιτηρίο για ταξίδι, σε μακρινές εποχές, τότε που τα Chourchil ηταν οι κορυφές.

2. Bolivar Coronas Gigantes. Τρέχω να μην χάσω αλλη στιγμή, τρώω κλήση, ξανά τρέχω, βρέχει, χιονίζει, νυχτώνει, φτάνω, βλέπω φίλους, γνωρίζω νέους, πάμε μου λένε, δεν εχω ανάψει ακόμα. Παρκάρω πράγματα, επιτέλους κάθομαι, και ηρεμώ, προσπαθώ να χωνέψω αυτο που ζω...δεν γίνεται, μονολογω, δέν γίνεται, στο όργιο που γίνεται κάτω απο τα μάτια μου, έρχεται ενα σακουλάκι με 4 στικ, το πιο νέο απο το 02!!, φτάνει λέω και παραδίδομαι. Κάπου εχει μια φωτό απο αυτο που περιγράφω, την έχετε δει, το χέρι πηγε μόνο του, στο αγαπημένο μου στικ, Boli Gigantes, και άντε γεια, παλιό δαχτυλίδι, τέλειο τράβηγμα, μεγαλείο. Ολα και αλλα τόσα, ειναι εδω, ο ευεργέτης μου έχει κάνει την καλύτερη συντήρηση που γίνεται,και το πουρο απλά δεν υπάρχει, ώριμο ,στρογγυλό, τέλειο. Η καλύτερη αρχή για την συνέχεια της λέσχης Π.

1. Bolivar Super Coronas LE '14 Κάπου τα λόγια τελειώνουν, και απλά οτι και να γράψεις δεν είναι αρκετό, δεν αφορά ένα στικ, εδω πρόκειται για ραντεβου, αν θέλω να ξεφύγω ανάβω ενα απο δαυτα. Απο την Αριστοτελους το καταχείμωνο, που βρήκα την μοκα του Τάκη, το Πάσχα στην αυλή, τα μεθύσια στην Ερέτρια, στα γενέθλια του τζούνιορ, στο Ολύμπιο το φθινόπωρο ,που εχασα ενα ολόκληρο ποστ οδη στο Bolivar. Αστερόσκονη θα το έλεγε ο panos, συγχωρδία o bimbo, split ο Αλεξ, δεν θα τα αφήσω να ωριμάσουν , σιγά σιγά θα τα τραγανήσω με βουλιμία, γιατί ειναι Πουρακλες και το Νο1 για το 2015.

Αυτά κύριοι ειναι τα πούρα της χρονιάς που πέρασε, πολλά αδικήθηκαν, αλλα τόσα θα έρθουν, εύχομαι ξανά σε όλους μια καλη χρόνια, με καλές φουμες και πανω απο όλα την καλύτερη παρέα.
cigarsforum.gr

Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Κυρ Ιαν 17, 2016 7:47 pm

Σπύρο λιώνω, ειναι θεά!
cigarsforum.gr

Επιστροφή σε “Top Ten ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης