cigars.gr top ten 2016

Άβαταρ μέλους
lefteris c

Re: cigars.gr top ten 2016

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Κυρ Ιαν 15, 2017 9:00 pm

Hola
Να και η δικιά μου δεκάδα όπως είναι καταγεγραμμένη στη μνήμη μου

10. Vegas Robaina - Famosos, τότε που το έκανα είχα ξεθάψει από τον Μπωτλαίρ τον Ύμνο στην ομορφιά
9. La Gloria Cubana - Medaille D Or No. 1, στο εξωτερικό καφέ του Palau de la Música Catalana
8. Montecristo - No. 4, κάπου τον Άγουστο, 2 back to back :D
7. Trinidad - Vigia tubos, για το mass του Οκτωμβρίου
6. Diplomáticos - Νο. 1, από Κύπρο, via Κωνσταντίνος
από δω και κάτω οι διαφορές είναι πάρα πολύ μικρές, απειροελάχιστες
5. Punch Royal Selection No. 11, προς το τέλος του καλοκαιριού χορηγία του Μιχάλη στην πρώτη μας συνάντηση (χαρούπι - χαρουπόμελο, και ο θεός ξέρει μόνο τι άλλο υπήρχε)
4. Cuaba - Salomones, το πρώτο eldorado της περυσινής χρονιάς, λίγο καιρό πριν κάνω την εγγραφή μου εδώ μέσα
3. Cohiba - Siglo VI, η πρώτη μου επαφή με τα VI, αρχές καλοκαιριού που είχε εξίσου ανάλογη συνέχεια
2. Quai d'Orsay - Panatela, εδώ Μάιο μήνα ήταν θαρρώ η πρώτη "ερωτική" επαφή μας, last tango in paris :oops:
1. Cohiba - Esplendidos, δεν έχω λόγια....... το χρωστάω, το ξέρω και θα το γράψω σύντομα (κάτι σημειώσεις έχω κρατήσει και 2-3 φώτος από τον Νοέμβριο)
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Ιαν 16, 2017 12:04 am

Χαζεψα τα μέχρι τώρα ταξίδια μας, και αποφάσισα να ρίξω πρώτα τα Κουβανέζικα. Είναι το βαρύ πυροβολικό, είναι η προτεραιότητα μας, πως να το κάνουμε.
Θυμίζω πως στο Τοπ Τεν εχουν βρει τον δρόμο τους μοναδικά στικς, που σε συνδιασμό με τις συνθήκες με πήγαν μακριά.
Ιδού λοιπόν οι δέκα κορυφές του 2016:

10. Ramon Allones Grandes RE Espana 08

Ενα απόγευμα στο Ηράκλειο, σε ένα ακόμα απο τα ταξίδια μου, και παλευοντας μια μεγάλη ημερα, ηρθε η ώρα της συλλογής και των αποτελεσμάτων. Σε κάποιο καφέ στηθηκε το σκηνικο, με το paco να είναι ο μαέστρος, η ορχηστρα και το κοινό. Τα έδωσε όλα...γλύκες, λεμόνια, καφέ, σοκολάτα, ψώμακι, μπισκότο....

Εικόνα

9. Bolivar Petit Coronas 50 cab

Μπορει να ήμουν λίγο επηρεασμένος από την καύλα μου για αυτον τον καμπινέ, αλλά τωρα είμαι βέβαιος πως δεν είναι έτσι. Μιλάμε για πηγη El Dorado, μιλάμε για διαφορετικά καπνά , μιλάμε για άλλο πούρο από τα λογικά και αναμενόμενα. 5 στίκς καπνισμένα, κανα δυο χορηγίες, όλα είχαν το ίδιο αποτέλεσμα, μμμμ, τι λες τώρα, ρε τι κάνει αυτο το μικρο, πωπω είναι φουλ δύναμη, πάλι άλλαξε , αν είναι δυνατόν, θα το βάλω σε ποτηρι και άλλα τέτοια όμορφα.
Αστερόσκονη σε ολο το κουβανέζικο μεγαλειο και ο χρόνος στο πλευρό μας....

Εικόνα

8. Hoyo Petit Robusto

Διακοπες με την οικογένεια, ολη την ημέρα πάνω στο σκάφος. Δένουμε για μπανάκι ,βόλτα , βουτιές, αράζω και εγω κάτω από κάτι αλμυρικια στο Ιόνιο, δινω μιά στο ζουμπά και τα είδα όλα. Πιπερομένες κρέμες, αφράτοι καφέδες, βούτηρατες γλύκες έπαιζαν κρυφτο με μια αλμύρα που έδεσε με το μαγικό μπλε της Θαλασσας μας. 35 λεπτα χάος στην πιο απρόσμενη κορυφη του φετινού τοπ τεν.

Εικόνα

7. Partagas Churchills de Luxe RSE LLOO

Καπνισμένο μετά απο αλλη μια κορυφή, που δεν χώρεσε στο τοπ τεν, το churchill του Jaime, έκανε παπάδες με τους μεζέδες στις Μουριές. Ο έτερος καπαδώκης που φουμάρισε ένα ίδιο μαζι μου, με προειδοποιησε αφου προηγούνταν 10-15 puff. Ψηλέ θα πάθεις ζημιά...ειναι σαφές ,πια, οτι με ξέρει και φυσικα δεν είχε άδικο.
Πρέπει να μονολόγησα ίσαμε 20 φορές ,έτσι παλαιώνουν τα Partagas....Πρέπει να βρούμε την συνταγη, πρέπει να την κρύψουμε, πρέπει να βρούμε εξήγηση για την μαγική συνεύρεση ξύλων, δέρματος και καφέ...Σε απόλυτη αρμονία με τα πιπερομπάχαρα και τα γλυκά ματζούνια που έβαζαν εκει στο παλιό εργοστάσιο στην Calle Industria 520…

6. Diplomaticos No1 Oct 05

Αγορασμένο από το ιερό JJ Fox, παρέα με άλλα Cervantes του πάλαι ποτέ, βρήκε την ώρα του στο επίσης ιερό βουνο των κενταύρων ένα απόγευμα του Αυγούστου, με τον καιρό να θυμίζει παραμύθι και το κάδρο μου να είναι το Αιγαίο ,που είχε ξεχάσει να φουρτουνιάσει, στο φλασκί Havana 7αρα, όλα τέλεια.
Το Diplo τα έβαλε όλα μέσα, με πήγε βόλτα στην Τσαγκάραδα, στο Ανήλιο, στον Κισσό, στο Μούρεσι, και σβήσαμε στην Νταμούχαρη. Μεγάλη βόλτα κάθε φορά Το βουνό, μεγάλη βόλτα κάθε φορά το Diplo. Τόσο όσο πρέπει σε ένταση, παλέτα βγαλμένη από όνειρα.

5. Bolivar Super Coronas LE 14

Λοιπον, έδω έχουμε θέμα, έχω καπνίσει καμιά δεκαριά, και ολά μα όλα ηταν αστρικά πουρα. Φυσικα δεν προκειται να τα αφήσω να παλαιώσουν ,απλά οσο τελείωνουν θα αραιώνω τις επισκέψεις μου.
Στο τοπ τεν ανάφερομαι σε ένα που με συντρόφεψε στο πιο άκυρο μέρος για να γεννηθουν El Dorado, σε μια μπουζουκλερί κλειστή, Αυγουστο μήνα , πρώτο τραπέζι, με πολυ τσόνυ μπλακ....ο αηδός καταστράφηκε με την μυρωδιά, η αηδός μας αποτελείωσε, η συνέχεια ήταν για ονειρώξεις.....το πούρο μια ωδή στην μόκα, τα nuts, και τις πικρές σοκολατες, πιο φουλ δεν παεί, για μερακλήδες και θεριακλήδες γενικώς και ειδικώς...

4.Partagas 898 LCd Petran

Βραδακι στημένοι, στο γνωστό πια στέκι στο Hilton, ως συνήθως μεσα στην τρελή χαρά,με μια θαλασσα απο malt να περνάει από τα ποτήρια μας, ήρθε αυτή η σεξοβόμβα να με στείλει αδιάβαστο. Φρέσκια, πιπινοέφερνε από την αρχή, αλλά είχε χάρες πολλές.
Μετά από τις απαραίτητες εγκρίσεις κάναμε όργια σε κήπους ανθιστούς, ψήσαμε πρόσφορα, κρυφτήκαμε στα δέντρα με βουτηριασμένα χέρια απο το ψωμί, γνωρίσαμε Σκωτσέζους και Ιρλανδούς, ταξίδια ολάκερα κάναμε σε μιαμιση ώρα. Ότι και να γράψω λίγο θα είναι για αυτο το αριστούργημα, μάλλον πρέπει να στοκάρουμε γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράματα...Πετράν και πάλι σε ευχαριστώ αδερφε μου

3.Ramon Allones 898 RE Alemania 14

Ξανά μανά και πάλι στο υπόγειο, μαλλον είναι πηγή εκεί, βγαίνουν μεγάλα γούστα. Αλλη γκόμενα μου την έπεσε πάνω στο ξύλινο τραπέζι, μια γερμανίδα ψηλή, και καλά παραδοσιακη,898 dalia, συστήνεται αλλα είναι κόπια παλιάς κορυφαίας αγάπης.....
Και αν είναι έτσι οι κόπιες, θέλω μόνο τέτοιες από εδώ και πέρα. Πολύ ταρατατζούμ η νεαρά, καφές, μπαχάρια εξωτικά, φλούδες ζουμερό πορτοκάλι, δέρματα, πολυ Ramon…..Δεν με άφησε σε ησυχία, την απόλαυσα μέχρι τελευταιου εκατοστού, γνώρισα και ένα φανταστικό ουίσκι παρέα της.
Πάλι κάλα που την πετύχαμε ,κάποια στιγμη με τον Τάκη, θα μου είχε μείνει μεγάλο μαράζι, και απο ότι φαίνεται δικαίως!

Εικόνα

2.H.Upmann No2 Reserva Cosecha 2010 LCd Takis

Με την Κυρία γνωριστήκαμε στην αξέχαστη εκδρομή της Λ.Π. σε εκείνο το μαγικό τριήμερο, που για εμένα είναι σταθμός στα τελευταία χρόνια. Είχε την καλωσύνη ο Τάκης να μας κεράσει κάτι ξεχωριστό, και με δεδομένη την λατρεία που έχω στα Νο2 μου την παραχώρησε η υπόλοιπη ομήγυρη.
Fast forward στις 19 Φεβρουαρίου στην Θεσσαλόνικη, ενα μεσημέρι, έχωντας μερικές ώρες να σκοτώσω πριν την πτηση της επιστροφής , να η ευκαιρία για ένα ποιοτικό κάπνισμα.
Η εμπειρία με τις reservas ξεπερνά την διάσταση του καπνίσματος,το χούφτωμα ειναι θεικό, η κατασκευή ειναι αψεγάδιαστη, φαντάζομαι μόνο την μυσταγωγία να ανοίγεις το κουτι.....Πριν το ανάψω είχα σχέδιο να το κάνω live tasting, αλλα χάθηκα, από το κρύο τραβηγμα είχα καταστραφεί.
Ξύλο μυρωμένο, καφέδες, μια γλυκιά κρέμα, nuts, σοκολάτα, όλα στο full, αλλά χειροπιαστά, σερβιρισμένα σε ποσότητες διακριτές, ολοζώντανες. Η εξέλιξη ήταν από αλλο πλανήτη, τα πάντα ήρθαν και έφυγαν αφήνοντας ένα μεγάλο αποτύπωμα στην διαδρομή μου στο χώρο του γαλάζιου καπνού. Την άφησα στο τασακι ξέπνωος, σε ένα όνειρο μεταφερμένος από τους μάγους του νησιού.
Πρέπει να σε πήρα και τηλέφωνο φίλε μου, να σου πω για την ζημιά που έπαθα, να σε ευχαριστήσω για την μοιρασιά...θα το κάνω και πάλι εδω, Σε Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευκαιρια να ζήσω αύτο το όνειρο.

Εικόνα

1.H.Upmann Sir Winston

Αλλο ένα πούρο σταθμός, με ελάχιστη παραγωγή που όλο και μειώνεται, έχω καπνίσει αρκετά, η πλειοψηφία τους σε πολύ υψηλά επίπεδα, μα και με αστοχίες καμια φορα που σε κάνουν να φουρκίζεσαι. Έχω γλεντήσει μια κούτα με λίγα κομμάτια ακόμα, εργοστάσιο όνείρων, μαγεμένη με ραβδί απο κόκκινο πηλό.
Από αυτην ήταν και το El Dorado της Αλοννήσου, συνοδεία με αγαπημένο Glenffdich 12, με πήγε ένα τεράστιο ταξίδι στην χώρα του ποτέ ,με ανέβασε σε ένα όνειρο και ήρθα άλλος ανθρωπος, το έχω περιγράψει στα tasting, αν θέλετε το αναζητάτε.....
Και μετα ήρθε και δεύτερη σφαλιάρα, από τον Sir ενα κυψελιώτικο Σαββατο με πολλά νευρα στην αρχή. Η Παρέα μας ήταν έκει να σταθει και σβήσει τα σεκλέτια, ενα paco LCd NikosH επαίξε δυνατά για αρχή, για λίγο δεν μπήκε στο τοπ τεν, ισως και άδικα...μετά ήρθε και το Chrourchil, από τον Τάκη.
Γιατρειά, δεν υπάρχει καλύτερη λέξη να περιγράψει το συναίσθημα που δημιουργει μια κάλη Αβάνα και η καλύτερη παρέα...το γεγονός οτι είχε συνοδεία φρεσκους μεζέδες χερουκλάτους by Alex, και ένα φανταστικό Ιρλαδέζικο ουίσκι στο backround απλα το εκτόξευσε.
Αδέρφια μου , από καρδιάς σας ευχαριστώ, για όλα, χωρίς έσας όλες μου οι αναμνήσεις θα ήταν απλές στιγμές στο χρόνο.

Εικόνα

Καπως έτσι τσούλησαν οι Κουβανέζικες φούμες για την χρονιά που περασε, μας έυχομαι τα καλύτερα και για την χρονιά που μόλις μπήκε!
on the road...
Mic

Δημοσίευσηαπό Mic » Δευ Ιαν 16, 2017 2:44 am

Είχα στο μυαλό μου να το μπουμπουνίσω δευτεριάτικα, το βράδυ, αλλά μετά τις ομοβροντίες του Νίκου φτιάχτηκα...

10. HOYO DE DIEUX, BUM NOV13.
Πολύπλοκο, ισορροπημένο, χαμηλών τόνων. Όταν του έδινες την αμέριστη προσοχή σου, στο ανταπέδιδε πολλαπλά.Δυστυχώς ήταν το τελευταίο απ΄τα 3 sticks, που είχα αγοράσει.
9. MONTE ESPECIAL no2. SEP 13
ένα απρογραμμάτιστο μεσημεριανό κάπνισμα, φθινοπωρινή λιακάδα, μπαλκόνι, συνοδεία ενός διπλού εσπρέσσο.Η πιο έντονη επίγευση σοκολάτας με καρύδια που έχω νοιώσει.
8. RAFAEL GONZALES LONSDALES, PUC JUL 00
Γέμισε μια μοναχική βραδυά στην ιεράπετρα.Το κάπνισμα του απαγορεύεται στους διαβητικούς...
7. DIPLOMATICOS no1, ECA CCUI
Kατ΄οίκον, χαζεύοντας ένα μάτς της γιουρολίγκας στην tv. Λιβάνι, βανίλια, φλούδα πορτοκαλιού,δέρμα, χάθηκε η μπάλα!
Ξέχασα ποιοι έπαιζαν...
6. QUAI D' ORSAY PANATELA POS JUL 06
Tο πούρο έκπληξη της περσινής χρονιάς. Χαρμάνι πολύ ιδιαίτερο, φρουτώδες αλλά και spicy. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον
Λευτέρη, που μου έδωσε την ευκαιρία να δοκιμάσω αυτό το καταργημένο διαμάντι.
5. LGC MEDAILLE D' OR no1 ΠΠΚ
Αιτία ενδοοικογενειακών παρεξηγήσεων. Μετά από απογευματινό μπάνιο στη θάλασσα, κάθισα να δώ λίγο τη μητέρα μου,
και ανάβοντάς το βυθίστηκα σε μια gloria nirvana.Η μητέρα μου, καπνίστρια τσιγάρου η ίδια, μου είπε να σταματήσω τα
πούρα γιατί γίνομαι αντικοινωνικός...
4. RAMON ALLONES GIGANTES
Αγνώστων λοιπών στοιχείων, καπνισμένο μια βραδυά του δεκέμβρη, με παρέα καπνιστική, παρακολουθώντας το επικό
"Νονός νο1". Η πρώτη μου επαφή μαζί του, μου προκάλεσε το ίδιο ρίγος με το αριστούργημα του Copolla.
3. PUNCH ROYAL SELECCION no11, OGC CCUT
Love at first sight. Νομίζω ότι κανείς δεν ξεχνά την πρώτη φορά που δοκίμασε ένα καλό 11άρι. Χάρη ευχαριστούμε!
2. BOLIVAR SUPER CORONAS EL '14
Το θυμάμαι και παραμιλάω ακόμη.Συνοδεία μιας gouden carolus. It was a match made in heaven.
1. PUNCH serie d' oro EL '13
Το πιο πολύπλοκο πούρο που έχω φουμάρει. Ίσως το magnus opus του μάστορα που τό φτιασε.Χώρεσε όλο το νησί μέσα
σε μια campana.

...και του χρόνου...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Ιαν 16, 2017 8:10 am

καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους
η χθεσινοβραδινή ομοβροντία έφερε πολύ δουλειά στα κορίτσια της Jimboular Logic
(η εταιρεία αγοράστηκε πρόσφατα από έναν κινέζο κρητικής καταγωγής, δεύτερο εξάδελφο του MRN)

είχαμε λοιπόν άλλες τρεις λίστες, γεμάτες Eldorado και αξέχαστες στιγμές:

-από το Λευτέρη, με 4 discontinued και 2 cohiba (no.3 & no.1)
μαζί με υπόσχεση για απομαγνητοφώνηση του "χωρίς λόγια" νούμερο ένα της λίστας του

-από τον ψηλό μας, που οι φωτό κι οι περιγραφές του μας έκαναν σχεδόν να τα καπνίσουμε κι εμείς
με 2 bolivar, 2 allones, 2 partagas & 2 upmann στις πρώτες θέσεις, (τα 2 απ' αυτά ήταν και regional)
λες κι ο Μανιτού συνωμότησε μοιράζοντας ακριβοδίκαια τα Eldorado στις αγάπες του

-κι από τον Mic, με 5 σταματημένα, 2 λιμιτάδες και 3 regular...

φίλοι μου σας ευχαριστώ, ελάτε σιγά-σιγά και οι υπόλοιποι & καθόλου εξαιρετέοι
Κυριακή ξυρίζουμε το γαμπρό, (ότι ώρα ξυπνήσουμε μετά την αγρυπνία/λιτανεία του Σαββατόβραδου) 8)
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Ιαν 16, 2017 6:25 pm

Αυτά τα Sir Winston κλείνουν σπίτια...
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Δευ Ιαν 16, 2017 8:50 pm

Ψηλέ μας κατάστρεψες.. 8)
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιαν 18, 2017 8:17 pm

Εικόνα

πρώτο κουδούνι κύριοι
ισχύει για τους παλιούς, (v_panos, petran, alex, trendy, rigelianos κλπ.) που γράφουν και σβήνουν ακόμα 8)
αλλά και για τους νέους που επιθυμούν να εμπλουτίσουν τη φετινή λίστα μας
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Πέμ Ιαν 19, 2017 11:03 pm

Κατόπιν εκτενούς μελέτης και ωρίμου σκέψεως όπως άλλωστε υποσχέθηκα παραθέτω κι εγώ την ταπεινή μου λίστα

10. Principes Maduro robusto!!!!!! Eνα πούρο εκπληξη, σε μια τιμή που δεν υπάρχει απλά!!! Η γλυκύτητα του wrapper και τα αρώματα που απελευθερώνει σε κάθε πούφ είναι το κάτι άλλο!!!
9. Alec Bradley Connecticut Robusto!!!!!! Παρακολουθώντας τον Allan Rubin έπεσε το μάτι μου σε ένα από τα αγαπημένα Blended malt whiskey το Monkey Shoulder. Η προταση του λοιπόν ήταν να το συνοδέψεις με το συγκεκριμένο πούρο. Ο συνδυασμός προκάλεσε μια τέτοια έκρηξη γεύσεων και αρωμάτων που αποτέλεσε μια εμπειρία αξέχαστη
8. Winston Churchill Spitfire. Αυτό το πούρο το προμηθεύτηκα για να είμαι ειλικρινής μόνο και μόνο λόγω του ονόματος του επειδή είμαι λάτρης της Ιστορίας του Β παγκοσμίου πολέμου. Όμως μου απέδειξε ότι ,όχι τυχαία, κατά την ταπεινή άποψη μου φέρει το βαρύ όνομα του
7. Felipe Gregorio Minotaur Colossus! Αν και δε διαμελίζω τα ιμάτια μου για πούρα κολοσσούς, ως Κρητικός όφειλα να παλέψω με το Μινώταυρο . Το κάπνισμα του συγκεκριμένου μου άφησε μια πολύ καλή εντύπωση την οποία δεν ξεχνάς εύκολα. Στέκεται επάξια απέναντι σε αντίστοιχα κουβανέζικα παρόλο που η τιμή του είναι κατά πολύ χαμηλότερη
6. Romeo y Julieta Cedros De Luxe No. 3 Αγαπημένο μέγεθος, αγαπημένο πούρο
5. Diplomaticos Nr.5 Perla Ένα δυσεύρετο πούρο που πάει με όλα και παντού. Είναι αυτό που λέμε παντός καιρού σαν τα Super Puma ένα πράμα!!!
4. Hoyo de Monterrey Hoyo Des Dieux. Ένα εξαιρετικό πούρο που μου προσέφερε φίλος και που διατηρεί τα αρώματα του μέχρι τελευταίας σπιθαμής του. Δεν το είχα καπνίσει ξανά και με εντυπωσίασε!!!
3. Ramon Allones 898 Edicion Regional Alemania 2014 το τελευταίο καπνίστηκε σε γαμήλια τελετή καλού φίλου συνοδεία Jameson select reserve και …………………………… Τι έλεγα?????
2. Cohiba Maduro 5 Secretos Η εξερεύνηση ενός μυστικού αποτελεί πάντα μια πρόκληση την οποία δύσκολα αγνοείς και ακόμα πιο δύσκολα ξεχνάς!!!!!
1. Bolivar Gold Medal!!!!! Το χρυσό μετάλλιο του απελευθερωτή, όπως λένε κάποιοι, είναι ανεκτίμητης αξίας !!!!!
Τελευταία επεξεργασία από Matchoman σε Παρ Ιαν 20, 2017 8:22 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 20, 2017 7:23 am

κύριοι καλημέρα
ευχαριστούμε και το Matchoman για τη λίστα του
(τα Alec Bradley Connecticut είναι σειρά που περιλαμβάνει 6 διαφορετικά πούρα)

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η
προς τους βραδυπορούντες που αναφέρω λίγο πιο πάνω στην κουδούνα:
φίλοι μου, αν χρειαζόσαστε μια μικρή παράταση πείτε το, αλλιώς Κυριακή 12:00 μεσημέρι το poll κλείνει
κι αν μου τα γράψετε τελευταία στιγμή, θα χρειαστώ εγώ παράταση (λόγω ειδικών συνθηκών Σαββατόβραδου)
πράγμα που σημαίνει ότι σ' αυτή την περίπτωση, η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων θα πάει για Δευτέρα απόγευμα
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Παρ Ιαν 20, 2017 8:25 am

έχεις δίκιο Τακη!!! Done!!!!! Ξεχασα να αναφέρω την αδυναμία μου στα robustο κατα την γνωριμία !!!!!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Παρ Ιαν 20, 2017 10:11 am

Καλημέρα σας 8)
Ως μέλος της ομάδας του Βραδυποριακού :lol:
να δηλώσω ότι η λίστα μου θα είναι έτοιμη μέσα στην ημέρα
ή έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω :lol:

Για να νιώσουμε όμως άνετα και οι μεν και οι δεν
δεν το πας για Δευτέρα μεταξύ μας μεταξά??? :wink:
''SOMETIMES THERE ARE THINGS
YOU JUST CAN'T RESIST DOING
''
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 20, 2017 11:01 am

Εικόνα

λαμβάνοντας υπόψη τις ειδικές (και μη) ανάγκες του εναπομείναντος Εκλογικού Σώματος
που δε βρήκε χρόνο να ψηφίσει ως τώρα, τις 17 μέρες που τρέχει το poll
και μετά από συνεδρίαση της Ανωτάτης Εφορευτικής Επιτροπής του cigars.gr top ten 2016
αποφασίστηκε η παράταση της ψηφοφορίας για 22 ώρες

έτσι, αντί οι κάλπες να κλείσουν την Κυριακή 22/01 στις 12:00 το μεσημέρι
θα παραμείνουν ανοιχτές μέχρι τις 10:00 το πρωί της Δευτέρας 23 Ιανουαρίου

η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων θα ακολουθήσει μετά από λίγες ώρες, το απόγευμα της ίδιας μέρας

όσοι (τελευταίοι) πιστοί, προσέλθετε...
ξέχασα το πριόνι μου...
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Ιαν 20, 2017 1:26 pm

Θα την ετοιμάσω και εγώ μέσα στο ΣΚ :)
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιαν 20, 2017 6:51 pm

οριστε και η δικια μου λιστα

αργησα λιγο για να κανω εντυπωση :lol:
παμε λοιπον

10) partagas lusitania απο το mass orgy μας
9) διπλο ν3 -Nickos H - τι να λεμε τωρα ... αλλη μαγεια αυτο το πουρο. καλο το 1 καλο και το 4 αλλα το 3 ειναι αλλου
8 ) cuaba diadema- jimbo ενα μεγαθηριο χορηγημενο πριν πολυ καιρο περιμενε μια καλη κατασταση για να θυσιαστει και να ανεβασει και αλλο την ολη φαση ... πασχα σε νησι σε ενα καταπρασινο κηπο με την σκυλιτσα, μολις ειχε μπει το αρνι πανω στα καρβουνα, ανοιξε ενα μπουκαλι με τσιπουρο και αρχισε η παρελαση των μεδεζων...
7) 898 ντελαμαγκεν ντε πετραν ... ταξιδι καθε φορα αυτη η νταλια. το συγκεκριμενο δεν πρεπει να ειχε πολλα χρονια πανω του αλλα ηταν πολυ καλο και εκλεισε μια μαγικη βραδια με ενα μαγικο πουρο ...
6)bolivar petit corona (χρωσταω κωδικο) με αυτη την κουτα καταλαβα την αγαπη του ψηλου για τα συγκεκριμενα. το ενα καλυτερο απο το αλλο. μεχρι τοτε προτιμουσα τα τουμπατα νο2
5)bolivar corona extra (χρωσταω κωδικο) ενα κλικ (ισως και 2)πιο πανω απο την μικρη κορονα...πιο μεγαλη,πιο χοντρη πιο εξτρα σε ολα της ... εγκλημα η καταργηση της
4) partagas de partagas -EO6/CCUG (χαρης g) χορηγια εδω και πολυ καιρο (κοντα στα 2 χρονια) ειχε στειλει 2 το ενα το εδωσα σε αδερφο μοναχο και απλα ελπιζω να του αρεσει οσο αρεσε και σε εμενα ... απο τα καλυτερα παρταγας που εχω καψει ...
3) rafael gonzalez lonsdales (σουλεημαν) ποτε μου δεν τα συμπαθησα τα ραφαελ. σχεδον πεταμενα λεφτα τα ειχα
και ηρθε ο σουλεημαν να μου χορηγησει αυτο το καταπληκτικο πουρο και να μας κανει να παραμιλαμε ενα καλοκαιρινο απογευμα που απο οτι θυμαμαι δεν νομιζω οτι θα το ξεχασω ποτε μου
2) bolivar super corona LE13(χρωσταω κωδικο) σουπερ ονομα και πραγμα ... ισως η καλυτερη λιμιταδα που εχω καψει ποτε μου... εχει αλλαξει απο την αρχη της εχει μεταμορφωθει σε αλλο πουρο και καθε φορα που θα το καψω το ταξιδι ειναι στανταρακι.δυστυχος τελειωνουν ...
1) Bolivar Gold medal (Τακης) το αναψα μεσημερι μια φορα που βρεθηκα μαζι του
αλλαξε ολη την υπολοιπη μερα μου. παραμιλαγα μεχρι αργα το βραδυ ας εκαψα μερικα πουρα μετα απο αυτο ...

οκ την λιστα την ειχα ετοιμη εδω και καιρο
αλλα ειχα παρα πολυ μεγαλο προβληματισμο για την θεση τους στη λιστα μου
ολα πολυ κοντα μεταξυ τους παλευαν με τις λεπτομερειες να κανουν την διαφορα και να βγει καποιο μπροστα

οπως καταλαβατε, οσοι με ξερετε, σχεδον σε ολα τα πουρα ηταν η στιγμη η μαγικη και η συνταγη της παρεας που εδωσε αυτο το τικ που χρειαζεται μερικες φορες για να ξεφυγει κατι και να γινει σημειο αναφορας
ετσι λοιπον ανετα θα μπορουσε να ειναι το νο1 η λιμιταδα του σιμον ή το λονσνταλες του κομη ή η νταλια του jaime ακομα και η dc του θα μπορουσε να ειναι πρωτη απο τελευταια
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 20, 2017 7:11 pm

να και ο 16ος και καθόλου καταϊδρωμένος 8) που προσήλθε στην κάλπη μας
συνοδεύοντας τα πούρα του με όμορφες (και αρκετές κοινές στιγμές της παρέας)
με 4 bolivar, 3 partagas, κι από ένα Diplo, Rafael & Cuaba στη λίστα του
από τα οποία 6 χορηγίες, κι άλλα τόσα σταματημένα
Alex, και του χρόνου να ‘μαστε καλά φίλε… :wink:
ξέχασα το πριόνι μου...

Επιστροφή σε “Top Ten ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες