cigars.gr top ten 2017

ποιος αδελφός θα έχει τα περισσότερα πούρα του τελικού top ten στη δική του λίστα?

Το δημοψήφισμα λήγει στις Σάβ Ιαν 20, 2018 6:47 pm

Alex
11
25%
Konstadinos
3
7%
Nikos doc
7
16%
Nickos H
3
7%
Greekos
1
2%
Svensk
3
7%
Tommi
4
9%
Haris
2
5%
Suleygiannis
3
7%
Άλλος
7
16%

Σύνολο ψήφων: 44
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Re: cigars.gr top ten 2017

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Κυρ Ιαν 07, 2018 11:42 am

Από non κάπνισα ελάχιστα φέτος, γενικά καπνίζω λίγα non.Απ' αυτά ξεχώρισα μόνο δυο..

No2) Jerico Hill obs
Χορηγία του Λευτέρη
Εικόνα

No1) Oliva serie v melanio figurado
Χορηγία του Τάκη.
Ότι καλύτερο έχω καπνίσει σε non!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Κυρ Ιαν 07, 2018 12:16 pm

Καλησπέρα ! Μόλις κατέθεσα ψήφους στο poll και είναι οι :

:arrow: Konstadinos,Greekos,Tommi

Ενδιαφέρον το πως μπαίνουν οι ψήφοι στο διάγραμμα !

:idea: Τελικά ο Mr. Offside βρέθηκε :?: :?:
for those about to rock, we salute you
Άβαταρ μέλους
C&R

Δημοσίευσηαπό C&R » Κυρ Ιαν 07, 2018 12:18 pm

Με ενα μωρό στο σπίτι που άντρα θέλει τώρα τον θέλει εύκολα βγαίνεις οφσάιντ στα μουλωχτά 8)

Ψηφίζω Alex, Nikos Doc & άλλος (Τάκης)

Αν χρειάζεται να επαναλάβω το σταυρωμα του δελτίου μου λέτε.
εὐλόγησον
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Κυρ Ιαν 07, 2018 2:37 pm

Ρε έτσι πως πάτε θα πρέπει να δώσω περισσότερα φάουλ απ όσα παίρνει ο κλαψιάρης σε έναν αγώνα της Ρεάλ...
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Ιαν 07, 2018 3:30 pm

όλα υπό έλεγχο!
μετανοείτε, ήγγικεν γαρ η βασιλεία των ουρανών...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Ιαν 07, 2018 7:14 pm

Τάκης έγραψε:
Haris_g έγραψε:...Οι ψηφοι μου ειναι, Κωνσταντίνος, Ψηλός, Τακης!! 8)

η ημετέρα ταπεινότης ευρίσκεται εκτός ψηφοδελτίου αγαπημένε κύπριε γίγαντα
εκτός κι αν άλλος=Τάκης, (ή μήπως Τάκης=άλλος) :lol:

αααααααάλλοοος για κάλπη, έχουμε στήσει διπλή λέμε! :arrow: :arrow: :arrow:

Αν και βρεθηκε και ο αλλος που εβαλε «αλλος» που οπως καταλαβα ειναι και συμπασχων :mrgreen: :mrgreen: δεν το ανεφερα Γιατι επρεπε να βαλω ΤΑΚΗΣ 8) :wink: , ειναι το σουπερ 13 8)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Κυρ Ιαν 07, 2018 8:44 pm

Ωχ, μόλις αναλάλυψα ότι ψηφίζω ακριβώς σαν τον C&R: Alex, Nikos Doc & άλλος (Τάκης)!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Κυρ Ιαν 07, 2018 8:48 pm

Θα ακουλουθήσω την μέθοδο Fairlight και θα παίξω τα στάνταρ, ελπίζοντας πως θα πάω ταμείο:

alex46; nickos doc; άλλος (Τάκης)
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Δευ Ιαν 08, 2018 12:02 am

Τι θρεντάρα και αυτή Θεέ μου... Πως και πως περιμένουμε κάθε χρόνο να έρθει η ώρα γι' αυτό το post. Καθ΄όλη την διάρκεια της χρονιάς όταν καπνίζουμε κάποια υπερπουράκλα σκεφτόμαστε και λέμε πωπω πάει για το top 10 της χρονιάς. Αυτό και μόνο δηλώνει ότι τα βραβεία Top Ten πραγματικά είναι σταθμός!

Στα φετινά λοιπόν..δυσκολεύτηκα πάρα πάρα πολύ να επιλέξω και το τονίζω αυτό. Πραγματικά ειδικά στις θέσεις κοντά στην κορυφή των κορυφών έγινε μακελειό και οι θέσεις κρίθηκαν στην εκπνοή.

Ξεκινάω ανάποδα απ' το νούμερο δέκα (θεωρητικά το χειρότερο απ' τα κορυφαία) και πάμε προς την κορυφή

10. Cohiba Sublimes LE 2004. Δεν υπάρχει γιατί..ή μάλλον υπάρχει και ακούει στο όνομα της κόρης μου. Το έκαψα για να γιορτάσω την γέννησή της και θα το θυμάμαι όσο ζω, λίγο περισσότερο για την ίδια και λιγότερο για το πούρο, έχει όμως την θέση νο 10 στο φετινό τοπ τεν.

9. Hoyo du Dauphin - CDH Alex46. Δωρεά του Αλέξανδρου καπνισμένο στις αρχές της χρονιάς που πέρασε ήταν ένα διαμάντι..

8. Ramon Allones Grandes RE Espana 2008 - CDH Nikos Doc. Το pacos που μου είχε δώσει ένα βράδυ στην βεράντα του σπιτιού του το ψηλό αγόρι ήταν από κείνα τα κεράσματα που έρχονται συνωμοτικά προς το μέρος σου και σου λένε κάψτο και θα με θυμηθείς. Πράγματι..

7. Partagas 898. Πιστεύω αν είναι κάποια στιγμή να με στήσουν σε κανένα απόσπασμα και μου ρωτήσουν για κάποια τελευταία επιθυμία θα πω να καπνίσω ένα δικό μου 898..

6. Bolivar Coronas Gigantes. Από κούτα του 02 δικιά μου, καπνισμένο στο live. Αλληλούια..αλληλούια..αλληλούια δόξασι ο Θεός..

5. Cuaba Diademas - CDH Τάκης. Από δω και κάτω τα πράγματα γίνονται εξαιρετικά στριμόκωλα. Για τις θέσεις 5 έως και 2 έγινε η μάχη του Σκρα, Βιετνάμ και της Κορέας μαζί... Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα διαστημόπλοιο που μπαίνεις, χαιρετάς σαν χαζός τους γύρω σου, βυθίζεσαι σε σιωπή και ξεκινάς το ταξίδι. Θέλω ξανά...

4. Η. Upmann Sir Winston - CDH Nikos Doc. Έχω κάψει κι' άλλες φορά sir winston πουράκλα αλλά αυτήν εδώ του ψηλού θα την θυμάμαι για χρόνια..

3. Bolivar Especiales No 2 RE Alemania - CDH Spasias. Αγόρι μου Στέργιε, μπορεί να μην ήξερες αλλά όταν μας κερνούσες αυτό το πούρο έκανες αυτό που λέμε ψυχικό..Ο Θεός να μου κόβει χρόνια και να σου δίνει μέρες λεβέντη μου. Είναι πούρο για το οποίο αν έβρισκα αύριο το πρωί κούτα, θα πουλούσα και το βρακί μου να αγοράσω μια.

2. Η. Upmann Monarchs. Η πιο γλυκιά και υπέροχη σοκολάτα που έχω φάει εδώ και χρόνια. Τουμπάτο αστέρι δικό μου, απ' αυτά που κλωσσάω με υπομονή για χρόνια. Κάτι ξέρω..

1. Montecristo A x 3. Ναι επί 3. Δεν υπάρχει άλλη θέση για τον αδιαμφισβήτητο και αδιαφιλονίκητο νικητή του φετινού τοπ τεν. Τριπλό τζακ ποτ και τρεις φορές το πετύχαμε. Δύο φορές από την δική μου 25άρα και μια απ' την αντίστοιχη του Τάκαρου. Ήμαστε τρελοί, ναι ήμαστε. Μάλιστα τις 2 απ' τις 3 φορές, τα κάπνιζα μαζί με τα φιλαράκια μου άρα η απόλαυση είχε μπροστά της πολλαπλασιαστή. Oh yes, μ' αυτό το πούρο είμαι ευτυχισμένος..

Να ήμαστε καλά και του χρόνου!!

Τώρα για το poll που τρέχει θα ψηφίσω τον αλητήριο τον φίλο μου τον μαλλιά γιατί έχει το κληρονομικό χάρισμα..
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Ιαν 08, 2018 7:45 am

καλώς το Νικόλα!
σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε μου, το '17 είχε πολλές πτήσεις μεγαλείου
σε βαθμό που γίνεται εξωπραγματικός, αν σκεφτείς κι αυτά που δε χωρέσανε στη λίστα

...στην ψηφοφορία μας πήρε κεφάλι ο “El Gancho” και ακολουθούν ο ψηλός και ο άλλος
ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, Κούβα και Κουβάδες είναι κοντά...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Δευ Ιαν 08, 2018 12:16 pm

Αργεί να καταθέσει τις ψήφους του ο Αλεξ :lol:
Εγώ έχω καταλήξει με το ζόρι στα τελευταία 12... άντε να δω τι θα αφήσω απέξω...
για τις προβλέψεις θα πάω στα σίγουρα με Αλεξ και τους δύο Νίκους. Τους εν Αθήναις ευρισκομένους :)
Τώρα από νον, γενικά κάπνισα ελάχιστα, μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού... οπότε δεν έχω να συνεισφέρω...
Υπ' ατμόν
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Δευ Ιαν 08, 2018 6:00 pm

Δυσκολεύτηκα αρκετά να στήσω το δικό μου top-10 μιας και δεν κρατούσα αναλυτική κατάταξη κατά τη διάρκεια του έτους. Η τελική πεντάδα ήταν σχετικά εύκολη με πούρα που άφησαν στο πρόσωπό μου ένα τεράστιο χαμόγελο και τα φέρνω άμεσα στο μυαλό μου με την πρώτη σκέψη.
Από το πολύ καλό έως το υπερτέλειο έχουμε λοιπόν:

10) El Rey Del Mundo Lunch Club - SXF MAR05 από κούτα που αγόρασα το καλοκαίρι. Μικρό πουράκι αλλά το οποίο μου άφησε ένα τεράστιο χαμόγελο στο πρόσωπο μου.
9) Bolivar Coronas Junior - ULA JUL15 δυστυχώς ξεκλήρισα στο άψε σβήσε μισή κούτα που είχα πάρει για δοκιμή. Συνέχεια το χέρι μου πήγαινε σε αυτά.
8) Juan Lopez Petit Corona - UME SEP14 το ότι έψαξα και βρήκα δεύτερη κούτα τα λέει όλα.
7) Partagas P2 Tubos βρέθηκε κατά λάθος ένα χαρτόκουτο με 3 tubos σε online παραγγελία μου. Λαδερά και μάλλον ολόφρεσκα … λοιπά στοιχεία δεν γνωρίζω το μόνο που γνωρίζω με σιγουριά είναι ότι άνοιξε και έκλεισε με ένα τεράστιο χαμόγελο τις καλοκαιρινές μου διακοπές.
6) RASS το παλεύω αρκετά και κάνω πολλές δοκιμές με το συγκεκριμένο. Κάτι περίεργο με τραβάει σε αυτό. Πολλές φορές μου έχει βγει φόλα αλλά αν πετύχεις το καλό σε κάνει να αναζητάς το επόμενο σα μανιακός.
5) Bolivar Coronas Gigantes από το mass. Τρομερό πούρο. Με έκανε να δω τα πούρα με τελείως διαφορετικό μάτι.
4) Montecristo Petit Edmundo tubos από το mass. Ηταν το πρώτο El Dorado μου και αξίζει μια θέση το top 10.
3) Partagas D4 - PUR OCT16. Τρία έχω δοκιμάσει από τη συγκεκριμένη 10άρα κούρα και έχω πετύχει 3 στα 3 El Dorado. Μάλλον με πάνε τα Partagas xaxaxa.
2) Rafael Gonzalez Petit Piramides RE Alemania με έκανε και παραμίλαγα παραμονή Χριστουγέννων.
1) Montecristo A LCD Nickos H. Τι να πω για αυτή την εμπειρία … γιατί περί εμπειρίας πρόκειται. Ήταν πραγματικά ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα. Θα μείνει για πάντα χαραγμένο στη μνήμη μου.

Σχετικά με το poll ψηφίζω Alex, Nikos doc και Suleygiannis
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τρί Ιαν 09, 2018 7:55 am

Λοιπον... Την χρονια που μας περασε καπνισα αρκετά και καπνίζοντας ειχα κάνει και μια όμορφη λιστα την οποια καθε φορα που "απογειωνομουν" την αλλαζα. Δυσκολεύομαι να βαλω ορους και κανονες στο δικο μου τοπ 10. Πιο πολύ δυσκολεύομαι να αφήσω εξω καποια πουρα...
Παμε λοιπον...

Νο10: RyJ - Petit Julieta : η έκπληξη της χρονιάς !!!
Νο9: Partagas serie E no2: Δουκας όνομα και πράγμα, πραγματικά πουρακλος.
Νο8: Hoyo dM - Elegantes: ηταν το πρώτο πουρο που με κερδισε πέρσι ετσι καιρο!!! σε αγαπημένο format και ευκολοκάπνιστο!!!
Νο7: Bolivar Corona Gigantes: απλα ειναι να αναρωτιέται κανείς το γιατί... Δεν γίνεται αυτό το πουρο να κοπεί, δεν γίνεται ρε φιλε.
No6: Upmann No2: Χορηγία του παιχταρα μας, ηταν αποκάλυψη, ενα πουρο πολύ μα παρα πολυ πανω απο οτι περίμενα!!! :wink:
Νο5: Cohiba Medio Siglo: Τα Νεα πουρα της ινδιανας μου αρεσαν, βασικα οσα καπνισα ηταν εξαιρετικά ίδια μεταξυ τους, κατι που μου άρεσε, ειναι σαν να ξερεις οτι θα φας καρμπονάρα 8)
Νο4: Montecristo Dantes: Απο τα καλυτερα LE που καπνισα... Ενα κουτι σαν μαύρα σοκολατακια που εβγαζε μελι και καραμελλα, μυριζε καφε και μεντα... Ήδη φύλαξα τα κουτια μου :mrgreen: :mrgreen:
Νο3: Ramon Allones- Phoenicio35 : το χοντρο μοντεσκο μαμαει, φουλ της κρεμας λεμε, πηρα αρκετά μέχρι το επόμενο ταξιδι στον Λιβανο :idea:
Νο2: La Gloria Cubana no3: Δεν μου αρέσει να γίνομαι γραφικος αλλα οι σλεντερελλες ειναι το αγαπημένο μου πούρο!!! , δεν τις βαζω μεσα αλλα βαζω το δίδυμο αδελφακι τους που καπνισα πρωτη φορα την χρονια που μας πέρασε και το σημαντικότερο??? Ουτε μια στουμπα!!!
Νο1: Μοντε Α, εκανα δυο το 2017 και με πέταξαν ψηλααααα, βασικα ειναι το μπλεντ του ισως, εμενα μου δινει ενα χαρμανι μοναδικό, σαν πουρο αλλης εποχης, με ολα τα καλούδια της Κουβας μεσα... Ενα πουρο που εμενα μου δινει εικονες και χρωματα!!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιαν 09, 2018 8:45 am

ευχαριστούμε και τους αδελφούς Στέργιο και Χάρη με πούρα άλφα-άλφα στο τοπ τεν τους
με τους οποίους συμπληρώθηκε και η πρώτη δεκάδα ψηφισάντων
οι υπόλοιποι σπεύσατε βραδέως εν νηστεία και προσευχή

υπενθυμίζω πως τρέχει ψηφοφορία για τον "Προφήτη" του φετινού μας Δεκαλόγου
στην οποία προηγείται ο γνωστός μαλλιάς ακολουθούμενος κατά πόδας από τον αγαπητό ψηλό μας
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τρί Ιαν 09, 2018 4:11 pm

Έτοιμη και η δικιά μου η λίστα. Φέτος δυσκολεύτηκα να την φτιάξω και αυτό είναι καλό γιατί σημαίνει πως υπήρξαν πολλά αξιόλογα πούρα.
Πάμε λοιπόν:

10. Partagas Super Partagas. Είπαμε έχω γίνει σουπεράς…

9. Partagas Habaneros. …Αλλά ο χαμπανέρος είναι πιο τσαμπουκάς!

8. Ramon Allones LCDH Superiores. Το καλύτερο λα κάζα που έχω κάνει μέχρι τώρα. Και φρέσκο παναθεμά το!

7. Quai D’ Orsay Coronas Claro. Τόσο ελαφρύ πούρο με τόσο γεμάτες γεύσεις, πρώτη φορά!

6. Por Larranaga Petit Coronas. Καραμελωμένο ποπ κορν…

5. Bolivar Coronas Gigantes. Κρίμα, κρίμα, κρίμαααααααααα

4. Rafael Gonzalez Lonsdales LCD Tommi. Παλιατζούρα από τις λίγες, μαδαφάκα κιούμπανς!

3. La Gloria Cubana Medaille D’ Or No.3 LCD Haris G. Σλεντερίζω, αλλά μ’αρέσει!

2. Sancho Panza Non Plus. Το μοναδικό, το αγαπημένο το ατελείωτο. Κουουούτεςςςς…

1. Montecristo A. Θεέ μου σ’ ευχαριστώ που μου έδωσες την χαρά να το δοκιμάσω!

Έκανα κι ένα ελ ντοράδο το 18 (RyJ Petit Princess) χορηγία του Λευτέρη (επιφυλάσσομαι για ρηβιού), αλλά πάει για τοπ τεν του 18 αυτό...
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking

Επιστροφή σε “Top Ten ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης