Mass Tasting No. 53 - Φεβρουάριος 2018 - Romeo y Julieta Churchills

Πως βαθμολογείται το πούρο του μήνα;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Πέμ Μαρ 01, 2018 2:00 am

1/5 | Absolute rubbish :(
1
6%
2/5 | Bordeline good :roll:
3
18%
3/5 | I bloody liked it 8)
2
12%
4/5 | I'm chuffed to bits with it :wink:
9
53%
5/5 | El Dorado :mrgreen:
2
12%

Σύνολο ψήφων: 17
Tournesol

Re: Mass Tasting No. 53 - Φεβρουάριος 2018 - Romeo y Julieta Churchills

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Δευ Φεβ 19, 2018 1:12 pm

Nickos H έγραψε:
Tournesol έγραψε:ΕΜΘ ΕΠΧΙΑΣ (ΙM) Tournesol

Τι σημαίνει (IM) Tournesol αγόρι μου;

Ιεράς Μονής, Νικόλα!

Ευχαριστούμε και τον Σουδό για το πολύ σκληρό του review 8) Να υποθέσω οτι το RyJ δεν θα παίξει πουθενά στο βιβλίο; :lol:
Επισης, θα είχε πολυ ενδιαφέρον να διαβάζαμε και μια (παράλληλη) κριτική απο ένα stick αρκετά παλαιότερης κυκλοφορίας.
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Πέμ Φεβ 22, 2018 4:59 pm

Εικόνα
Francesco Hayez (1791-1882) The Marriage of Romeo and Juliet (circa 1830)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 22, 2018 5:12 pm

:lol:
τέκνα μου ο μήνας είναι κουτσός και το πούρο μεγάλο, γρηγορείτε!
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Φεβ 22, 2018 7:03 pm

Tournesol έγραψε:
Nickos H έγραψε:
Tournesol έγραψε:ΕΜΘ ΕΠΧΙΑΣ (ΙM) Tournesol

Τι σημαίνει (IM) Tournesol αγόρι μου;

Ιεράς Μονής, Νικόλα!

Ευχαριστούμε και τον Σουδό για το πολύ σκληρό του review 8) Να υποθέσω οτι το RyJ δεν θα παίξει πουθενά στο βιβλίο; :lol:
Επισης, θα είχε πολυ ενδιαφέρον να διαβάζαμε και μια (παράλληλη) κριτική απο ένα stick αρκετά παλαιότερης κυκλοφορίας.

Εχεις δικιο και, εχεις δικιο :D
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Φεβ 23, 2018 3:25 pm

Εικόνα
Το πούρο το κάπνισα με τους γνωστούς τρεις καμπαλέρος σε ένα από τα στέκια μας την πιο αγαπησιάρικη μέρα του χρόνου Η απόφαση ήταν ειλημμένη θα γιορτάζαμε τους δύο εραστές στην ημέρα τους, τιμώντας τους με μία βιτολα που έχει πάρει το όνομά της από έναν από τους μεγαλύτερους εραστές του γαλάζιου καπνού.
Ξεκίνησε χαλαρά με γεύσεις καφέ και αμυδρής σοκολάτας. Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ενώ ήταν ελαφρύ σε δύναμη, γέμιζε το στόμα από γεύσεις. Το πρώτο τρίτο συνέχισε σε αυτό το τέμπο, δίνοντας πλούσιες γεύσεις, με σχεδόν αέρινη ένταση. Στο δεύτερο μέρος τσαμπουκάλεψε, έγινε πιο μεστό και προστέθηκαν ξηροί καρποί και μία υπόνοια σύκου. Στο τέλος του έβγαλε κάποιες πίκραδες, όχι τέτοιες όμως που να χαλάσουν την απόλαυση του. Προστέθηκε ψημένο ψωμί και μία δώσει από λουλουδικό. Αν επικεντρώνω Μόνο μόνο στο πρώτο 3 θα του έβαζα 4 στα 5. Το τελείωμα του με χαλασε λιγουλάκι και για αυτό 3,5. Θα δώσω όμως το μισό στον μαθητή και θα το βαθμολογήσω με τέσσερα. Σίγουρα στο μέλλον θα του δώσω αρκετές ευκαιρίες μιας και το συγκεκριμένο ήταν φρέσκο και θεωρώ πώς σε δύο-τρία χρόνια θα έχει γίνει λουκουμάκι.
Εικόνα
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Παρ Φεβ 23, 2018 6:00 pm

Ευχαριστούμε και τον αδελφό Στέλιο για την συμμετοχή και την βαθμολογία! Η συμμετοχή του ολοκληρώνει την παρουσία της τριανδρίας tommi-triantafyllos-goutsou των βορείων!

Τα πρώτα αποτελέσματα (των 7 συμμετοχών μέχρι τώρα), αναδεικνύουν κυβέρνηση RyJ με τον Sir Winston να συγκεντρώνει τις περισσότερες έδρες (4/5). Πέντε ημέρες απέμειναν, ώστε να ψηφίσουν και οι τελευταίοι και αργοπορημένοι μοναχοί.
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Σάβ Φεβ 24, 2018 12:33 pm

Χθες αποφάσισα να κάψω και το δεύτερο πούρο που είχα προμηθευτεί για το mass. Περίμενα ανυπόμονα τη δεύτερη δοκιμή μιας και η πρώτη μου είχε αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις.
Τουμπάτη έκδοση λοιπόν λίγο πιο παλιά ( 2013). Ξεκινάμε με την εξαιρετική κατασκευή του πούρου με ένα τέλειο κυλινδρικό σώμα, τέλεια τοποθετημένο rapper. Λαδερό πούρο που σου αφήνει μια ιδιαίτερη υφή φρεσκάδας στα δάκτυλα. Τα καπνά παραγεμισμένα αλλά τόσο όσο ελαστικά που σε προϊδεάζουν για την εξαιρετική δουλειά που έχει γίνει από τον στρίφτη αλλά και για σωστές συνθήκες αποθήκευσης.

Εικόνα

Μυρίζω ξαναμυρίζω και δεν μπορώ να αποκωδικοποιήσω τη μυρωδιά. Είναι ένα πολύ έντονο μίγμα αρωμάτων, λαδιού, βρεγμένων δερμάτων, τρούφας και λοιπών μανιταριών. Μύριζα σχεδόν πέντε λεπτά απολαμβάνοντας αυτή την πανδαισία αρωμάτων.
Κόβω και έχω πολύ έντονοι κρύο με πολύ έντονη, δυνατή και πολύ ωραία γεύση σίγουρα είχε βρεγμένα δέρματα σε συνδυασμό με βαριά κουβάνικα φρέσκα μπαχάρια λίγο αλμύρα, τζίντζερ και λάδι. Χαμογέλασα καταλαβαίνοντας τι πρόκειται να ακολουθήσει.
Ανάβω και πλημυρίζει το στόμα μου με απαλό πιπεράκι τόσο όσο, οξύτητα, έντονη λιπαρότητα, αρώματα ζύμης, μπαχάρια φρεσκοκομμένα και μια βρεγμένη Κουβανίλα (δεν μπορώ να το εκφράσω διαφορετικά). Παρά τις άπειρες γεύσεις το πούρο είναι τόσο αρμονικά δεμένο και εναλλάσσει όλες τις γεύσεις τη μία μετά την άλλη που έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου. Όσο προχωράει οι ζύμες γίνονται όλο και πιο γλυκές και προστίθενται νότες από αποξηραμένα φρούτα για να τελειώσει το 1/3 με μια έντονη λιπαρότητα καφέ, κακάο και τρούφα, νότες εσπεριδοειδών και όλα αυτά σε ένα πικάντικο περιτύλιγμα.

Εικόνα

Μπαίνω στα 2/3 έχοντας κυριολεκτικά παρατήσει το ουίσκι που συνόδευα μιας και μου χαλούσε την πανδαισία γεύσεων που βίωνα. Στις σημειώσεις μου βλέπω φουντούκι, κακάο σκόνη, σοκολάτα και όλα αυτά σε ένα πέπλο λιπαρότητα οξύτητας και ταγκίλα. Το ρετροχάλι είναι και αυτό εξαιρετικό και νταλγκαδόρικο με πικάντικες νότες και δέρματα που με τρελαίνει
Στη μέση το πούρο δένει ακόμα πιο πολύ … ζύμη, άγλυκο μπισκότο, ζάχαρη, μπαχάρια και λοιπά περίεργα μαντζούνια σε ένα κλοιό δέρματος.
Λίγο πριν τη χρυσή ετικέτα τόνοι από Κουβάνικα μπαχάρια, αλμύρα και μια καταπληκτική πικρίλα.
Π – Ο – Υ – Ρ – Α – Κ – Λ - Ο – Σ
El Dorado χθες το βράδυ που θα είναι και η τελική μου βαθμολογία για το mass.
Δύο στις δύο επιτυχίες στα κομμάτια που δοκίμασα. Θέλω να πιστεύω ότι δεν έτυχε και ελπίζω η παλέτα του συγκεκριμένου πούρου μου κάθεται. Ήδη σκέφτομαι πότε θα βρω την ευκαιρία να επισκευθώ ξανά το συγκεκριμένο casa και να σηκώσω ότι του έχει μείνει από τις συγκεκριμένες κούτες :twisted: .
Τελευταία επεξεργασία από spasias σε Σάβ Φεβ 24, 2018 1:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Σάβ Φεβ 24, 2018 12:57 pm

Εικόνα

Έφτασε η ώρα να κάνω κι εγώ το πούρο του μήνα. Το βιβλίο; Εξαιρετικό. Το malt? Το πιο vfm όπως το έχει χαρακτηρίσει ο Ντοκ. Είναι καταπληκτικό ουισκι.
Για να δούμε το πούρο.
Εμφανισιακά; Υπέροχο. Πανέμορφο. Ωραία στριμμένο, λαδερό, γυαλιστερό, σε προϊδεάζει θετικά. Το κόβω. Κρύα αρώματα: πιπέρι, ξύλο και κάτι γλυκό σαν κρέμα.
Οι πρώτες τζούρες είναι παντελώς αδιάφορες και το σώμα ανύπαρκτο. Μετά από λίγο πάει να βγάλει κάτι σαν κρέμα, κάτι σα σταφύλι, κάτι σα σοκολάτα. Το τράβηγμα είναι σφιχτό αλλά καίγεται σωστά. Συνεχίζουν αραιά και που να έρχονται ωραίες γεύσεις. Δημητριακά, πιπέρια. Κρατούν ελάχιστα όμως. Λίγο γάλα, λίγο ξύλο. Αρχίζω και κουράζομαι. Το τράβηγμα είναι σφιχτό πλέον ενώ μου σβήνει και 2 φορές. Ψάχνω με το ζόρι να βρω γεύσεις. Στο τελευταίο τρίτο χαλάει και η ομοιόμορφη καύση. Θέλει διορθώσεις. Το Πετάω 10 λεπτά πριν τελειώσει. Τελείωσε όπως ξεκίνησε. Μονότονα. Βαρέθηκα. Θα κάνω πολύ καιρό να το ξανακαπνίσω. Επιεικώς 2/5 λόγω εμφάνισης και λόγω του ότι έβγαλε σε κάποιες στιγμές ωραίες γεύσεις.
http://cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Σάβ Φεβ 24, 2018 1:09 pm

Το ουΐσκι ειναι καταπληκτικό, για το πουρο, μάλλον θα ειμαι ο τελευταίος αλλα απο ωραία τοποθεσία την Δευτερα!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Σάβ Φεβ 24, 2018 4:22 pm

nikos doc έγραψε:Το ουΐσκι ειναι καταπληκτικό, για το πουρο, μάλλον θα ειμαι ο τελευταίος αλλα απο ωραία τοποθεσία την Δευτερα!

Aντε γιατι αισθανομαι λιγο ασχημα :D
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Σάβ Φεβ 24, 2018 6:16 pm

Και ΝΑΙ, χτυπήσαμε το πρώτο El Dorado για το Mass Φεβρουαρίου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Και σαφώς ευχαριστούμε πολυ τους αδελφούς: spasias και sulleygiannis, για τις κριτικές τους! Καμία ενοχή απολυτως αγαπητέ μου Βάιε. Αν σου τύχει gran buruja, δεν έχεις και πολλές επιλογές 8)

Ευελπιστώ να καταφέρω να φουντώσω και εγώ το δεύτερο δείγμα μέσα στο ΣΚ, αλλα ο άτιμος ο καιρός (-2 έως και 0°C) δεν βοηθά καθόλου :?
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Φεβ 26, 2018 10:02 pm

Θεωρητικά σήμερα θα ήταν ημέρα του ζεύγους.
Πάλεψα με ένα 8αρι μποφωρ γεμάτο στην άλλη πλευρά της καλντέρας, οπότε on the road δεν είχε.
Πάλεψα να βρω ένα καφέ, με θέα την καμμένη, αποδείχθηκε δύσκολο ,αλλά check...
Πάλεψα να ανάψω το chourchil για να massαρω ,αλλά δεν....πούρο για βιτρίνα , στιλπνό, όμορφο ,κοκκινοχρωνο, φουλ υποσχέσεις αλλαμδεν...
Τρομπόνι από το λίγα, σίγουρα overdosed στις υγρασίες, αγορασμενο το Σάββατο, αλλά δεν πέρναγε αέρας ούτε κοπανιστος...
Βαθμολογία δεν έχει, θα παλέψω να κάνω ένα τη Τεταρτη.....
Μέχρι τότε μένω με ένα καταπληκτικό exhibition no4 που φούμαρα για να ισιώσω, .....και είχα και θέα....

Εικόνα

Κύριε επιλοχία επιφυλάσσομαι.
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Τρί Φεβ 27, 2018 2:00 pm

Ευχαριστούμε τον αδελφό Νίκο για την κατάθεση του. Μεγάλο κρίμα που βγήκε στούμπα :?

Λόγω καιρικών συνθηκών, που δεν μου επιτρέπουν να φουμάρω και το δεύτερο Churchill για χάρη του mass tasting -και με πολύ μεγάλη τσαντίλα- θα αναγκαστώ να ρίξω την ψήφο, βάση μίας μόνο δοκιμής. Θα δώσω και το 0,5 του φοιτητή και θα ανεβάσω την βαθμολογία της δικιάς μου εμπειρίας στο 4/5 "I'm chuffed to bits...".

Τελευταίες ημέρες (σήμερα και αύριο) για τους βραδυπορούντες μοναχούς -γρηγορείτε κύριοι!. Έτσι ώστε απο μεθαύριο η εκλεκτή ομάδα των κορασίων της Jimbular Logic, να επεξεργαστεί τις ψήφους και να αναδείξει τα τελικά αποτελέσματα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Φεβ 28, 2018 12:33 am

Μου έχουν μείνει λίγα Τσώρτσιλ από μία κούτα που μου έφεραν από την Κούβα το '15, αλλά επειδή δεν είναι ορίτζιναλ είπα να προμηθευτώ και ένα ορίτζιναλ για τους σκοπούς του μασς.

Εικόνα

Εδώ είναι λοιπόν δίπλα δίπλα η τίμια (ως τώρα) μπανάνα των 3€ και ο αυθεντικός των 15,55€

Εικόνα

Τη μπανάνα την είχαμε κάνει ψιλοφρέσκια με τον Άλεξ συν γυναιξί στο Όμικρον και είχε αφήσει καλές εντυπώσεις δεδομένης και της τιμής του. Και γενικά όσες είχα κάνει παλιότερα δε με χάλαγαν καθόλου.
Αυτή τώρα ίσως είχε πατηθεί στο τάπερ τόσο καιρό, ίσως να χάλασε και με τον καιρό αλλά δεν άξιζε ούτε 3€. Λίγα άνθη στο κρύο τράβηγμα, έκανε ένα μπαμ στο ξεκίνημα με σοκολάτα και άνθη, αλλά μετά έκλεισαν τα κλαπέτα και δεν τράβαγε με τίποτα. Με πήγε έτσι μέχρι το τέλος του δεύτερου τρίτου που άρχισε να τραβάει και πάλι, αλλά ήταν τίγκα στην πικρίλα. Στην ώρα επάνω το παράτησα.
Συνέχεια με το δεύτερο το αυθεντικό. Φρεσκοαγορασμένο και αγνώστων στοιχείων, σαφώς πιο καλό κρύο τράβηγμα, φέρνει μια γεύση από λιβάδι. Ανάβω και με το καλημέρα έρχονται και εδώ σοκολάτα και άνθη. Με το τράβηγμα πιο άνετο μπορώ να αφοσιωθώ στις γεύσεις που βγάζει και βλέπω ότι φέρνει λίγο ξύλο. Ο καπνός ωραίος και πυκνός, όπως του αρμόζει άλλωστε.
Δεύτερο κομμάτι αρχίζει να γλυκίζει, μέλι ή σιρόπι ή και τα δύο, και προς τη μέση φαίνεται και λίγο καφές. Πάει εξαιρετικά σκέφτομαι, ολοταχώς για ελντοράντο. Τι το 'θελα και το γκαντέμιασα. Αρχίζουν τα πιπέρια στο τρίτο μέρος, κάπου πάει να εμφανιστεί και λίγο ξηροκάρπιο, αλλά δεν μπορεί να ξεπεράσει την κάψα.
Τα πούρα συνόδευσε κούμπα λίμπρε με μαύρο μπακάρντι, αρκετά καλό για να καθαρίζει το στόμα και να μην καλύπτει τις γεύσεις.
4/5 από μένα.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Φεβ 28, 2018 9:06 am

Εικόνα
Την προτελευταία μέρα του μήνα κάπνισα το πούρο του μήνα…
Μετά από ένα πολύ άσχημο κρυολόγημα και όχι μόνο και 13 μέρες :evil: χωρίς καπνό και μυρωδιές, βγήκαμε με τον Κωνσταντίνο για … μεζέ!!! Δεν είχα καθαρίσει εντελώς και ένα μπούκομα το ένιωθα ακόμη στην μύτη και στα αυτιά, είχα όμως ένα σκοπό! Το πούρο του μήνα έπρεπε να καεί…. 8)

Η επιλογή ? από ένα κουτί με ημερομηνία Απρ 06 με πολύ πολύ πολύ καλή προϊστορία!!
Από την καιρό που τα Τζορτσιλ φορούσαν το πανέμορφο μονό χρυσό δακτυλίδι .
Ένα ομορφο, παχύ, κλάρο και λίγο τραχύ wrapper που μύριζε χώμα και βρεγμένη γή. Αρκετά σκληρό θα έλεγα που όλο το μήκος της Ιουλιέτας είχε και κάποια αραιά περιθώρια!
Ανάβω … χόρτα και βότανα αμέσως… μυρωδιές από δυόσμο και μέντα … Ρε ? μπας και είναι τα τσάγια που έκανα τόσες μέρες έμειναν??? Μπα…

Καφές… ελαφριές νότες από καφέ γαλλικό και ξύλο… δεν είναι ακριβώς κέδρος, είναι ξύλο ένα λουλουδένιο ‘’ξύλο’’που επιβεβαίωσε το φλοραλ προφίλ του… γκρέιπφρουτ … ναι έβγαλε και γκρειπφρουτ μου άρεσε. Ο καφες γενικά κρατούσε μια συνοδεία σε όλο το μήκος και … πλατος !
Δεν είχα ξεμπουκώσει ακόμη και εντελως , αν και η ζιβανία έκανε ότι μπορούσε για καθαρίσω, παρόλα αυτά, την μία ώρα που το κάπνισα θα το χαρακτήριζα φουλ μαλακό και στρογγυλό.
Πολύ ωραίο με όμορφες εναλλαγές που υπο άλλες συνθήκες θα ήταν κοντά στο ελ ντοράντο…

Έν κλίκ κάτω από μενα!!!

Εικόνα
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες