Mass Tasting - Trinidad Fundadores- Δεκεμβριος 2013

Πως σας φάνηκε ;

Κακό / τρομπέτα ( σαξόφωνο , όμποε , φαγκότο και τα συναφή )
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μέτριο
5
50%
Καλό
3
30%
Πολύ καλό
2
20%
Δεν περιγράφω άλλο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 10
ocelot

Re: Mass Tasting - Trinidad Fundadores- Δεκεμβριος 2013

Δημοσίευσηαπό ocelot » Σάβ Δεκ 28, 2013 3:08 pm

Πάντως ότι και να επιλέξουμε cigar aficionado δεν γινόμαστε . Θα φανεί και στο top ten μας άλλωστε .
Βάλτε σ ένα πουράνθρωπο να επιλέξει ανάμεσα στο top ten του cigar aficionado και στο top ten ενός οιουδήποτε
από εμάς να δούμε ποια δεκάδα θα γούσταρε να καπνίσει...
songs of darkness words of light
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Δεκ 28, 2013 3:48 pm

Τάκης έγραψε:"ok" σε ποιον από τους δύο δρόμους Alex?
και ένα δράμι αρκεί, να μπατάρει τη ζυγαριά 8)

το οκ ειναι για την προταση του "τσεχου" φιλου μας ...

κατι με πιανει με εσας και γινομαι ευκολος απο δυστροπος χαρακτηρας που ειμαι γενικα ... :lol: :lol:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Σάβ Δεκ 28, 2013 5:38 pm

Και εγώ δεν βρίσκω λόγο να τρέχουμε ενα μήνα πριν για το πουρο του μήνα...θα είναι σαν teaser σε διαφήμιση.
Ούτως ή άλλως μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας, οποίος δεν προλαβαίνει την λήξη του mass τώρα, δεν θα την προλαβαίνει ούτε με την νωρίτερη ανακοίνωση....γιατί δέκα μέρες ξεκούραση στον υγραντηρα είναι καλύτερες απο πέντε, ένας μηνας καλύτερος απο δέκα μέρες, δυο μήνες καλύτεροι απο ενα μήνα κ.λ.π
Δεν κλειδώνει δα κανείς και το θέμα, αν θελήσει κάποιος να κανει ενα σχόλιο, tasting.... κατόπιν εορτής.
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Κυρ Δεκ 29, 2013 9:41 pm

Πήρα ένα, απολαμβάνω συνοδεία ...καναδέζικου ουίσκι και Real Barca στο μπάσκετ. Εντυπωσεις αργότερα ή αύριο!
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Δευ Δεκ 30, 2013 3:13 am

Πες μας αν θέλεις δυο λόγια και για το καναδέζικο ουίσκι που ήπιες .Έχω ακούσει ότι είναι ελαφριά και γλυκόπιοτα
αλλά δεν πρέπει να χω δοκιμάσει ποτέ μου .
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Δευ Δεκ 30, 2013 12:37 pm

Εν συντομία, είναι όπως όλα στον Καναδά, δηλ μεταξύ ΗΠΑ και Ευρώπης:
Είναι μεταξύ μπέρμπον και ουίσκι, λίγο πιο πολύ προς το μπέρμπον, σε λίγο περισσότερα!
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Δευ Δεκ 30, 2013 4:40 pm

Δεν το ήξερα το πούρο, πήγα και το πήρα για το mass.

Δύο είχαν μείνει, πήρα αυτό που μου φάνηκε καλύτερο.
Δεν μου αρέσει το τόσο μακρόστενο, δεν "κάθεται" άνετα στο χέρι μου, δεν το προτιμώ, ήταν και ελάχιστα στραβό, δεν με τρελλαίνει το δαχτυλίδι της μπράντας.
Κατασκευατσικά οκ, predraw άνετο, τραβούσε μια χαρά.
Ανάβω, κρέμα που κράτησε all the way, συνοδευόμενη από ξύλο, δέρμα, ελάχιστα ξηροκάρπια. Όμορφες γεύσεις και αρώματα, ίσως όχι τόσο πολύπλοκα, ενίοτε απογειώνοταν ενίοτε όχι. (ίσως δεν μπορώ εγώ να καταλάβω την πολυπλοκότητα). Άρεσε στη σύζυγο.
Η κάυση στην αρχή καλή, στην μέση έσβηνε συχνά, στο τελευταίο τρίτο έσβηνε εκνευριστικά συχνά. (ανισομερής κατανομή υγρασίας; Παίζει αυτό σε μακρύ πούρο; )
Όμως η καύτρα ήταν σχεδόν πάντα δαχτυλίδι.
Ωραίος καπνός, ωραία επίγευση.

Μεταξύ του μέτριου και του καλού, επιλέγω να βάλω την τιμή στην εξίζωση και να το ψηφίσω μέτριο.

Ίσως καταχρηστικά: Με την τιμή του παίρνεις BBF (ή Εδμούνδο) ΚΑΙ ένα RASS, θα τα προτιμούσα.

Να πω και δυο λόγια για το Καναδέζικο ουίσκι. Ιδιαίτερη μυρωδιά και γεύση.
Με την πρώτη γουλιά θυμίζει μπέρμπον. Μένει κάτι ωραία γλυκό, γίνεται πιο ουίσκι, επίγευση όμορφη και πάει τόσο με πάγο όσο χωρίς. Δεν έχω εμειρία, απλά αποφάσια να ανοίξω ένα μπουκάλι που μου έφερε πριν 12 χρόνια από τον Καναδά μια φίλη. Crown Royal, Fine De Luxe Blended Canadian Whisky (και όχι whiskey).
Joseph & Seagramm & sons limited (όχι & αλλά το αμερικάνικο αντίστοιχο που δεν το βρίσκω στο πληκτρολόγιο)
Waterloo, Ontario, Canada
80proof σε μπουκάλι του ενός λίτρου!

Τέλος, δεν θα προτιμούσα να ανακοινώνεται έναν μήνα πριν το mass, αλλά είμαι οκ με ό,τι αποφασίσετε.
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Δευ Δεκ 30, 2013 10:10 pm

Τελικά με κέρδισε το 898 και δεν έκανα το 3ο Φουνταντόρες, που πάει για ύπνο στον υγραντήρα ώστε να καπνιστεί σε κάποια άλλη στιγμή και ίσως αποδώσει καλύτερα. Τα 2 αδέρφια του καλές εντυπώσεις, αλλά για τα λεφτά του θα περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό. Θύμιζε Κολονιάλες σε πιο μακρύ, αλλά η αρχή ήταν κουραστική στο τράβηγμα. Στα θετικά η κατασκευή, η στάχτη, το φορμάτ, το κράτημα στο χέρι και η καύση μετά το πρώτο τρίτο.
Από μένα βαθμολογείται ως καλό.

Σχετικά με την πρόωρη ανακοίνωση του πούρου για τον επόμενο μήνα έχει να κάνει με το ότι δυσκολεύομαι αρκετά να τα βρω στο μικρό Μπρνο, οπότε αναγκάζομαι να παραγγέλνω από ίντερνετ ή να περιμένω να ταξιδέψω σε κάποια μεγαλύτερη πόλη για να τα βρω. Δεν είναι αρκετές φορές και σε καλή κατάσταση και όταν φτάνεις στο τέλος της προθεσμίας αγχώνεσαι περισσότερο να βρεις κάποια ευκαιρία να το καπνίσεις με ηρεμία. Και η έκπληξη δε χάνεται! Μπορείτε προφανώς να ξεκινάτε άμεσα να καπνίζετε το πούρο και να καταγράφετε τις απόψεις σας πάνω σε αυτό, αφού θα έχει ανοιχτεί ήδη το θέμα στο φόρουμ. Θα είναι όμως μία μικρή διευκόλυνση για όσους δυσκολεύονται να το προμηθευτούν εγκαίρως και να το αφήσουν λίγο να ηρεμίσει. Θα συμφωνήσω με τον Τάκη ότι τον Ιανουάριο μπορούμε να τον αφιερώσουμε στο τοπ 10 και το επόμενο μασς να αρχίσει θεωρητικά το Φεβρουάριο, ενώ πρακτικά από απόψε το βράδυ που θα έχει ανακοινωθεί το πούρο.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Δεκ 31, 2013 12:31 am

τα κάναμε λίγο σαλάτα :roll:

μιας και ο βιαστικός Σουηδός φίλος μας
δεν περίμενε την κατάληξη και το πόρισμα της κουβέντας για αλλαγή στους κανόνες του mass
αλλά και την ολοκλήρωση του προηγούμενου, όπως έχει γίνει σε όλα μέχρι τώρα
και μπουμπούνισε το επόμενο από τις 30 του μήνα... 8)

αλλά κυρίως με δεδομένα:

α) την "ισοψηφία" απόψεων στην ως άνω συζήτηση (με ισχνό είναι αλήθεια δείγμα)
β) την απουσία πολλών μελών λόγω εορτών
και συνεπώς την αδυναμία καταγραφής πιο ισχυρής-αντιπροσωπευτικής τάσης
γ, δ, & ε) μην τρελαθούμε κιόλας

νομίζω πως όλα, τουλάχιστον και για τον επόμενο μήνα, πρέπει να μείνουν ως έχουν
προτείνω μάλιστα, παράλληλα με το mass αυτό, να τρέξει και μια ψηφοφορία
για "ναι" η "όχι" στην αλλαγή, και όλοι να σεβαστούμε στο τέλος του μήνα το αποτέλεσμα

συνεπώς, ο epicure de luxe με οικοδεσπότη το svensk, είναι το mass του Ιανουαρίου 2014
άσχετα με το top ten και τυχόν άλλα φορουμικά happenings
(την παράλληλη μέσα στο mass ψηφοφορία αναλαμβάνω να την "κρατήσω" εγώ)

ευχές αύριο :wink:
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τρί Δεκ 31, 2013 7:42 pm

Εμελε λοιπόν το τελευταίο πουρο του 12 να είναι το fundatores. Βόλτα στο κέντρο σι γυναιξί και τέκνοις ,και όλα έτοιμα για το τεστ.
Καλό τράβηγμα, πολύ καλό στο χέρι, σωστή κατασκευή. Πρώτες φούντες και κάτι κρέμες, κάτι γλυκές ενθουσιάζουν , και κρατάνε λίγο. Μετά μόνο ξύλινα, και καπνός χωρίς σώμα. Περίμενα κάτι περισσότερο τουλάχιστον απο τον καπνό του, έχοντας συνηθίσει τα ρομπούστο της μπραντας. Δεν βρήκα πουθενά αυτή την βαθιά κρεμωδη υφή που μου αρέσει. Μονότονη εξέλιξη μέχρι το τέλος, ξύλο, λίγο δέρμα, καθόλου μπαχαροπιπερα. Δεν νομίζω να το ξαναπροτιμησω ευκολα. Στο παραπλήσιο μέγεθος σίγουρα θα πάω προς μοντε πλευρα. Μέτριο η ψήφος.
Αυτά ,μαζί με τις ευχές μου προς όλους ,για μια νέα χρόνια πολύ καλύτερη απο αυτή που φεύγει.
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Πέμ Ιαν 02, 2014 12:23 am

οφ τόπικ, φωτό από το καναδέζικο ουίσκι!

https://www.dropbox.com/s/1htf05s4u1w65 ... nRoyal.JPG
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιαν 02, 2014 10:06 am

παρακαλούμε για τον επίλογο και την αποφώνηση από τον επιλοχία-συντονιστή
(ως είθισται)
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Πέμ Ιαν 02, 2014 2:59 pm

Μαζέψαμε τελικά 9 άτομα που κατάφεραν να ασχοληθούν με το fundadores . Στα θετικά η απουσία της στούμπας
( δεν φημίζονται βέβαια ούτως η άλλως ) , στα " αρνητικά " η απουσία ψήφου στα επίπεδα του el dorado . Γενικά
διακρίνω μια πτωτική τάση στην πορεία τους - ενδεχομένως και στην πορεία της μπράντας γενικότερα αλλά αυτό
είναι άλλη κουβέντα - και νομίζω πως αποτυπώθηκε και στο mass αυτό αφού οι περισσότεροι το βρήκαν μέτριο .
Ακόμη κι έτσι πάντως αν τους δώσεις μερικά χρονάκια στα φύλλα τους θα απογειωθούν . Όσοι έχουν κάνει από
τα παλιά ξέρουν τι λέω .

Καλή χρονιά σε όλους .
Προχωράμε...
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Παρ Ιαν 10, 2014 4:20 am

Trinidad - Fundadores.jpg

Τα βότσαλα που λέγαμε... :mrgreen:

Πρώτη φορά που δοκιμάζω το συγκεκριμένο stick από 12άρι κουτί SEP 10.
Κάθεται εξαιρετικά στο χέρι,πολύ ωραίο size,καλοφτιαγμένο δίχως ίχνος νεύρων.
Κόψιμο...τραβάει μια χαρά.Ανάβω,γη,δέρμα σε πρώτη φάση.Στο πεντάλεπτο σκάει μια γλύκα από μακριά.
Το συνοδεύω με μαστιχόνερο για να καθαρίζει λίγο το στόμα.Η καύση του ειναι ολόσωστη.Συνεχίζω περιμένοντας κάτι.
Στις επόμενες ρουφηξιές με σειρά έρχονται στο μυαλό μου πιπέρια-πιπέρια ξανά-καφές-τσάι-χώμα.Μέχρι στιγμής όμως δεν έχει μιλήσει.Και περιμένω...περιμένω,περιμένω. :roll: :|
Αρχίζω και το νιώθω λίγο harsh,φλατ,ένα μονότονο πράγμα που σε πάει απλά για να σε πάει.Στο ξεκίνημα του 2/3 σκάει μια γλύκα πολύ ευδιάκριτη για να με δελεάσει να συνεχίσω καθώς έχω αρχίσει να βαριέμαι αφόρητα.Συνεχίζω αλλά φως δεν βλέπω.Στο τελευταίο τρίτο αρχίζει το τράβηγμα να γίνεται πιο σφιχτό,σβήνει κανα δυό φορές και πικρίζει ελαφρώς.
Αρκετά πριν φτάσω στην ετικέτα του κουνάω μαντήλι.
ΚΡΙΜΑ!!!(για το συγκεκριμένο)
Μονοδιάστατο,με ελάχιστα τσαλίμια και τσαχπινιές.Απά αυτό το πούρο με τέτοια εμφάνιση και άνεση,με προδιάθεση για πολλά κόλπα,περίμενα πολύ περισσότερα.
Να το αντιστρέψω λίγο...Μεγάλο στο μάτι,μικρό όμως στο κρεβάτι!
Επειδή η ψήφος ΚΑΚΟ περιλαμβάνει τρομπετοσαξόφωνα και βάλε δεν το τοποθετώ εκεί αν και θα του άξιζε γιατί με είχε πολλή ώρα στο περίμενε... :evil:
Θα το κατατάξω στα μέτρια αλλά στην πραγματικότητα παίρνει κάτω του μετρίου...
Κρατάω τη φωτογραφία σαν γλυκειά ανάμνηση...

Καλημέρα σας 8) 8)
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Παρ Ιαν 10, 2014 5:40 am

Καλημέραααα

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες