Mass tasting hoyo epicure de luxe

mass tasting hdm epicure de luxe

Το δημοψήφισμα λήγει στις Σάβ Φεβ 01, 2014 10:25 pm

κακο
1
11%
μετριοτητα
5
56%
καλο
2
22%
πολυ καλο
1
11%
κορυφαιο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 9
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Mass tasting hoyo epicure de luxe

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 31, 2014 8:59 am

στα φυσικά μαγαζιά, για πολλούς λόγους, παίζουν τρελές υγρασίες (όπως και στα ιντερνετικά)
κι είναι φορές που ενίοτε στους ίδιους χώρους με τα πούρα, ευδοκιμούν και καραβίδες
στα σπίτια μας, είναι θέμα "γούστου" του καθενός, πώς του αρέσει να φουμάρει

γενικά, τα non ευδοκιμούν και καπνίζονται σε πιο χαμηλές από τα κουβανέζικα
αν και πειραματιζόμενος με κάποια, είδα πως γίνονται πιο αρωματίκ σε υψηλότερες υγρασίες
προσωπικά, και όσο αφορά τα cubans, μου αρέσει να τα καπνίζω με βάση το 72 ας πούμε
τις κάβες μου όμως, τις έχω σταθερά πιο κάτω

όλα αυτά βέβαια είναι πολύ σχετικά (όπως και η υγρασία)
κι έχουν χρησιμότητα και ισχύ ως ενδείξεις, και όχι σαν "μέτρα" και "σταθμά"
αφού η δεσποινίς υγρασία, σαν μυστήριο τραίνο και γεροντοκόρη
βρίσκεται πάντα πλησίον του "περίπου", και ποτέ στο "ακριβώς"

πόσο δε μάλλον, όταν ταυτοχρόνως "ενεργούν" και αρκετοί άλλοι παράγοντες
λόγου χάρη ακόμα και δυο πούρα από την ίδια κούτα, ένα αραιά στριμμένο και ένα τίγκα
θέλουν διαφορετικές σχετικές, όταν εξέλθουν για καρατόμηση και πυρά...

όλα χαλαρά όμως και χωρίς άγχος, στόχος είναι να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη
κι όχι να την φορτώσουμε με μια ακόμα κακή πεθερά
προσωπικά δεν ασχολούμαι και πολύ, για να μην πω και καθόλου
κι είναι γνωστό σε όλους πλέον, πως έτσι τα πούρα γίνονται και πιο νόστιμα :wink:

επιλοχία Svensk απολογούμαι, ξέφυγα αρκετά
γι αυτό και βγαίνω στην αναφορά, αυτοτιμωρούμενος με τριήμερη στέρηση εξόδου...
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Παρ Ιαν 31, 2014 10:37 am

Καλημέρα σας!

Χθες το βράδυ, σπίτι, αγορασμένο από το Κολωνάκι.

Όμορφο, αρχοντικό μα στα όρια του κοντόχοντρου.
Δαχτυλίδια κομψά και τα δυο, αν και η μάρκα "φωνάζει" λίγο.
Κατασκευαστικά άψογο.

Ανάβω και παίρνει μια χαρά. Καύση με ελάχιστες διορθώσεις.
Βρήκα τα μανταρίνια, λίγα ξηροκάρπια αλλά μέχρι εκεί! Τίποτα περισσότερο, χωρίς αλλαγές ή εναλλαγές πέρα από μερικά peaks στο μανταρίνι κάπου στα 2ο τρίτο.
Παχύς γαλάζιος καπνός.

Περίμενα περισσότερα. Άσχημο δεν το λες αλλά και σε καμία περίπτωση δεν το λες καλό. Τυπικά ok σε όλα του, αλλά τίποτα παραπάνω, τίποτα που θα σε κάνει να το θυμάσαι, τίποτα που να σε τσιγκλάει να ξανακάνεις άλλο ένα. Για την περιέργεια και μόνο ίσως θα το ξαναδοκίμαζα, ίσως όχι.

Ο Επίκουρος Νο2 είναι σαφώς πολύ ανώτερος.

Βάζοντας στην εξίσωση και την αλμυρή τιμή, δεν μπορεί να υπερβεί τη μετριότητα...
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Ιαν 31, 2014 2:13 pm

Πολλές υποσχέσεις και ομως το αποτέλεσμα ειναι μέτριο...κάπνισμα στο "ποδι" με καφέ, η ετικέτα deluxe την βάζουν για να δικαιολογούν την τιμή του? Νιώθω ότι τα καπνά είναι ποιοτικά αλλά οτι δεν τα άφησε κανένας σε ησυχία και λόγο ονόματος δακτυλιδιών κλπ το μοστράρουν για χλιδή...? Δεν ξέρω τι φταίει η τι λείπει άλλα κάτι είναι...είτε χρόνο..είτε λίγο αλατοπίπερο να το σηκώσει από την μετριότητα. Με τέτοια τιμή θα έπρεπε να πετάει.

Ίσως να το αδικούμε όλοι γιατί θέλει το χρόνο του...αν είχε κάποιος κανένα με λίγα χρόνια πλάτη θα ήταν ενδιαφέρων να μας έλεγε λίγα πράγματα παραπάνω...αλλά για την δεδομένη στιγμή δεν παρέδωσε όσα υπονοεί το όνομα και η τιμή του.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιαν 31, 2014 3:13 pm

Τα χόγιο δεν έχουν κ την καλύτερη φήμη στην παλαίωση. Δηλαδή αρκετές βιτόλες είναι έτοιμες ή σχεδόν έτοιμες με το πολύ ένα δυο χρόνια στην πλάτη. Βέβαια ανεξάρτητα απ το τι μπράντα είναι το πούρο όλα αυτά τα κάζας τα ρέτζιοναλ κλπ είναι για πειράματα μπλεντάρουν καπνά και βλέπουν τι βγήκε. Δεν είμαι σίγουρος δηλαδή ότι αξίζει να αγοράσει κάποιος κούτα απ τα ντε λουξ μήπως και φτιάξουν με τα χρόνια. :roll: χλωμό το βλέπω..
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιαν 31, 2014 3:42 pm

jimbo έγραψε:ΤΑ καινούργια; Δηλαδή δεν πήρες μόνο ένα;
Κάψε ένα από περιέργεια, να δούμε αν θα βρεις διαφορές με τα άλλα!

:oops:
ναι .... 2 αγορασα ... μα τα ειδα ... μου εκλειναν το ματι ... :wink:
θα γινει δοκιμη απο εβδομαδα ... εβγαλα κατι φρονιμιτες και δεν καπνιζω ακομα ...
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιαν 31, 2014 3:56 pm

Nickos H έγραψε:Alex δεν ξερω αν εχεις ξεχωριστα τα non απο τα κουβανέζικα πάντως για κουβανέζικα η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι κρατάς την υγρασία πολύ...χαμηλά.

εχω 2 habana . εναν για τα νον (που ειναι ελαχιστα) αλλα εκει βαζω και τα κουτια που θελω να "ξεχασω" και εναν με τα κουβας που ανοιγει και πιο συχνα .
οτι αφορα τους υγραντηρες ειμαι μωρακι ακομα μιας και ειναι 1 χρονος που απεκτησα τον πρωτο μου απο τον λεωνιδα...
και τον 2ρο το καλοκαιρι γιατι μου εφεραν δωρο μια κουτα και δεν χωραγε σε αυτον που ειχα ... ετσι ειπα να αγορασω εναν 2ρο ωστε να εχω και χωρο ... τελικα τωρα θελω και 3το ... :lol: ή να καπνιζω πιο συχνα :lol: :lol:

παλια αγοραζα απο το καταστημα και το βραδυ το εκαιγα . αν ειχα αγορασει 2-3-4 αυτα που εμεναν τα εβαζα σε ταπερ με ενα σφηνακι με βαμβακι μεσα και νερο ...
γενικα εχω προσεξει οτι πουρα που εχω καπνισει με πιο υψηλη υγρασια μου "πικριζουν" καπως πιο ευκολα σε σχεση με αλλα ,της ιδιας κουτας, που ειχαν πιο χαμηλη υγρασια . βεβαια ακομα στο ψαξιμο ειμαι οπως ειπα ο νεοπας ... :D

εσυ νικο σε τι υγρασια τα φυλας?

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 31, 2014 4:02 pm

το λουξ κυκλοφόρησε φθινόπωρο του '12
προσωπικά πιστεύω πως και τέλη του '16, πάνω-κάτω "ίδιο" θα είναι
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιαν 31, 2014 5:23 pm

Κατ΄ αρχήν ζητώ μια συγγνώμη από τον φίλο Svensk για το off topic. Alex μην τρελένεσαι το γούστο είναι τελείως υποκειμενικό και όλοι μας μηδ' ενός εξαιρουμένου έχουμε κάνει πειράματα μέχρι να καταλήξουμε κάπου. Το βασικό είναι να έχεις καλά κουτιά, να μην παρατηρείς μεγάλες αυξομειώσεις στην υγρασία κ για να το πω αλλιώς αν χρησιμοποιείς μηχανήματα ύγρανσης τύπου oasis που ενεργοποιούνται μόλις πέσει η υγρασία κάτω από ένα επίπεδο να μη δεις αυξήσεις.. Γιατι μειώσεις δεν θα δεις θα δουλέψει το μηχάνημα. Αν όμως δεις αυξήσεις κάτι δεν πάει καλά με τον υγραντήρα σου (εκτός κ αν έβαλες μέσα πρόσφατα πούρα με πολύ υψηλή υγρασία) . Η υγρασία είναι πάντα σχετική μέσα σ ένα κουτί κ γι αυτό έχει σημασία ο καλός υγραντήρας ακριβώς για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην ασχολείσαι κάθε λίγο κ λιγάκι μ αυτήν. Τα γούστα ομοίως , τα ιδανικά επίπεδα για παλαίωση (που δεν κάνει ο υγραντήρας σου) είναι τα δυο 70 αρια. 70 υγρασία 70 φαρεναιτ. Εγω προσωπικά τα κρατάω γύρω στο 74 με πραγματική το 72 %. Τα κουβανέζικα καπνά ( με εξαιρέσεις βέβαια ) είναι πιο βαριά και σε χαμηλότερες υγρασίας σε καίνε. Είναι και θέμα τι καπνά θέλεις να στοκάρεις.. άλλη περιποίηση θέλει πχ ένα diplo 2 ή ένα μπολιβάρ κ άλλη ένα siglo vi.. Εγώ που είμαι περισσότερο του medium -full δεν τα ευχαριστίεμαι σε πιο χαμηλές υγρασίες. Και για να είμαι κ απόλυτα ειλικρινής δεν στοκάρω για να παλαιώσω αν κ έχω τις συνθήκες. Είμαι της άποψης όταν παίρνω μια κούτα να τρωω τη μισή τώρα να την ευχαριστιεμαι και τα υπόλοιπα ένα δυο τρια το χρόνο. Συνεπώς τι να λέω ότι παλαίωσα 3 στικς απο 30 κούτες ? Αστεία πράγματα. Τα πούρα αγαπητέ δεν είναι για το μουσείο. Ούτε είναι καταθέσεις στην τράπεζα να λέμε μην τις ακουμπάς είναι για ώρα ανάγκης. Τα πούρα είναι για τα καπνίζουμε , όσο μπορούμε , τώρα που μπορούμε. Κοίτα απλά να τα συντηρείς αξιοπρεπώς και να τα χεις ετοιμοπόλεμα γιατί δεν ξέρεις ποιο θα σου κάνει κλικ κ θα σου πει κάψε με.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιαν 31, 2014 5:34 pm

της ιδιας αποψης ειμαι και εγω νικο ... τα αγοραζω για να τα καπνιζω και οχι για να τα κρατησω για τα παιδια μου ...
οταν λεω "ξεχασω" δεν εννοω παλαιωσω ...
και φυσικα γνωριζω οτι ο χαβανα δεν ειναι οτι το καλυτερο ... απλα ειναι φθηνος και μαλλον καλος για ενα ξεκινημα ... στο μελλον αμα καταφερω να μαζεψω λεφτα ισως να επενδυσω σε ενα καρναμπακικο :D

σουηδεεεεεε σορρυ για το σπαμ αλλα ετσι και αλλοιως τα ειπαμε για τον λουξ :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιαν 31, 2014 6:45 pm

ε ναι, εννιά ντουφεκιές (μέχρι τώρα) πέσαν στους γάμους του
(ούτε και στον ύπνο του) :D

Nickos H έγραψε:...Τα πούρα είναι για να τα καπνίζουμε, όσο μπορούμε, τώρα που μπορούμε...

χ 1000, συντάσσομαι απολύτως με την επικούρεια φιλοσοφία :wink:

Επιλοχίααααααααααααααααααα!
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Παρ Ιαν 31, 2014 8:36 pm

Βάλε συν ένα κι από μένα...
songs of darkness words of light
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Σάβ Φεβ 01, 2014 12:02 am

+ και από μένα που ουσιαστικά έκανα ένα reset στον μικρό μου υγραντήρα αφού τα κάπνισα σχεδόν όλα το τελευταίο διάστημα....νέα πούρα εμφανίζονται στα λημέρια του υγραντήρα μου πλέον..έμειναν μόνο κάτι λίγα που είναι για τις μεγάλες μέρες που το βάθος του ουρανού είναι κόκκινο και ο αέρας χαλαρός. :P

τα λουξ τα έχουμε θάψει πάραυτα...πρέπει να έχουν τον χειρότερο βαθμό μεχρι τώρα αν και η σκέψη του sir Τακη για τα Vamma ίσως κάνουν την έκπληξη. 8)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Σάβ Φεβ 01, 2014 2:55 am

Εγώ χωρίς αποφωνηση , δεν μπουμπουναω το επόμενο!!!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Σάβ Φεβ 01, 2014 3:51 am

Post by v_panos on Fri Jan 31, 2014 2:13 pm
Με τέτοια τιμή θα έπρεπε να πετάει.

Τι να πει το fundadores... :(
by Τάκης on Fri Jan 31, 2014 8:59 am
όλα χαλαρά όμως και χωρίς άγχος, στόχος είναι να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη
κι όχι να την φορτώσουμε με μια ακόμα κακή πεθερά
προσωπικά δεν ασχολούμαι και πολύ, για να μην πω και καθόλου
κι είναι γνωστό σε όλους πλέον, πως έτσι τα πούρα γίνονται και πιο νόστιμα
:wink:

ΝΑΙΙΙΙΙ!!!!!!! :D :D
by Nickos H on Fri Jan 31, 2014 5:23 pm
Τα πούρα αγαπητέ δεν είναι για το μουσείο. Ούτε είναι καταθέσεις στην τράπεζα να λέμε μην τις ακουμπάς είναι για ώρα ανάγκης. Τα πούρα είναι για τα καπνίζουμε , όσο μπορούμε , τώρα που μπορούμε. Κοίτα απλά να τα συντηρείς αξιοπρεπώς και να τα χεις ετοιμοπόλεμα γιατί δεν ξέρεις ποιο θα σου κάνει κλικ κ θα σου πει κάψε με.

Και ξανά...ΝΑΙΙΙΙΙ!!!!!!! :D :D

Τελικά τη γλύτωσε την πανωλεθρία ο επίκουρος...
Τον γλυκάναμε στο τέλος με τα μανταρίνια(με κουκούτσια ή χωρίς... :lol: )

Άντε ρε Νίκο ρίχτο κι ας πέσει κάτω...έχουμε αγωνία... :roll:
Κι ο επιλοχίας μπορεί να βρίσκεται σε τίποτα ''σχοινάκια''...

Καλό μήνα σε όλους τους αφισιονάδος!!!

8) 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Φεβ 01, 2014 10:34 am

καλό μήνα σε όλους, με αυτή τη διάθεση πάντα! :D

svensk?

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης