Mass tasting fleurs (παίξτε και κερδίστε)

And the winner is...

Partagas Mille fluers
6
55%
Romeo&Julietta Mille fluers
2
18%
It's a tie!
3
27%

Σύνολο ψήφων: 11
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Re: Mass tasting fleurs (παίξτε και κερδίστε)

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Ιουν 23, 2014 11:16 pm

Παίζουμε μπάλα κανονικά!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Τρί Ιουν 24, 2014 12:00 am

και με το νόμο...

:wink: 8)
Άβαταρ μέλους
John

Δημοσίευσηαπό John » Τετ Ιουν 25, 2014 9:11 pm

Τα δοκίμασα και εγώ και μάλιστα πρωί πρωί σήμερα.

Romeo y Julieta : το ξεχώρισα για τα άνθη του και τις εκλεπτυσμένες νότες δέρματος.

Partagás : καφές και πιπέρια τα σημεία του, το χάνει όμως σε ισορροπία, με τα πιπέρια να καλύπτουν το σύνολο ειδικά από τη μέση και κάτω.

Το Romeo y Julieta, στο οποίο πάει και η ψήφος μου, θα το επισκέπτομαι συχνότερα από δω και πέρα.
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Ιουν 26, 2014 1:38 pm

Εδωσα την ψήφο μου στα RyJ...εχω καπνίσει και τα δυο αρκετές φορές και τωρα αυτο το μήνα στο αυτοκίνητο 2 φορές και μια στο σπιτι...
Κρίνοτας τα γενικα νομιζω το RyJ εχει το κατάλληλο γευστικό προφίλ για την κατηγορεια που αντιπροσωπεύει.

Δηλαδη ενα μικρό , απλό πουρο με χαμηλό κόστος για τον καφε , την απογευματινή κουβέντα , το μισάωρο ηρεμίας σε ενα παγκάκι κλπ

Το βρίσκω ποιο ήπιο , με τα λουλούδια του τις κρέμες και την υπόγλυκιά γευση του σαν ξυρος καρπός απο επιδόρπιο.

Το partagas ειναι ενα μικρό πουρο που βιάζεται να μεγαλώσει·) εχει πιπέρι αρκετό , τα δέρματα την γη ειναι για μένα ποιο έντονο πουρο.
Ισως ειναι για ποιο "έντονες" σύντομες στιγμές , αλλα αυτο κάποτε μεταφράζεται και σε μια τραχύτητα που δεν μου αρεσει.Ισως να ειναι καλύτερο με καποια χρόνια αλλα ειναι καταδικασμένο να μην πάλαιωνει εκτός κ αν καποιος εχει προνοήσει και πηρε καποια κουτιά και τα ξέχασε.

Περίμενα περισσότερη συμμετοχή δε ενα τοσο διαδεδομένο πουρο και μια ιδέα αναμέτρησης. Δεν τελείωσε ακομη ο μήνας αντε λιγοι ακομη...
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 26, 2014 1:46 pm

φίλε Πάνο, ουκ εν τω πολλώ το ευ...

trendy δικό σου το επόμενο :wink:
Άβαταρ μέλους
John

Δημοσίευσηαπό John » Παρ Ιουν 27, 2014 4:52 pm

v_panos έγραψε:Το partagas ειναι ενα μικρό πουρο που βιάζεται να μεγαλώσει

Νομίζω πως σωστά το σκέφτηκαν όμως, είναι μικρό σε μήκος άρα και σε χρόνο και περιμένεις από την αρχή να σου δώσει αρώματα και γεύσεις σε έντονο βαθμό, όπως κάνει το Partagás Short. Αλλά τουλάχιστον σε αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ, δεν τους έχει βγει σωστά και απλά τα πούρα είναι πολύ επιθετικά και χωρίς ισορροπία.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιουν 28, 2014 8:39 am

παντως εμένα τα σουπερ, χαβανερος και πετιτ κορωνες εσπεσιαλ μου έχουν φανεί πολύ πιο επιθετικά απο το μιλλε
ενώ το σορτ πιο ευγενικό και ήρεμο :roll:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Σάβ Ιουν 28, 2014 9:04 pm

Άλλος ένας Ρομέος θυσιάστηκε στο βωμό του μασς, χωρίς να δείξει κάτι το εντυπωσιακό. Κυριαρχούσαν τα άνθη σε όλη τη διάρκεια του καπνίσματος, με ελαφριές νότες δέρματος και υποψία σοκολάτας. Αρκετά μονότονο, αλλά ας πούμε ότι πέτυχε το στόχο του. Αύριο θα κάνω και το τελευταίο Παρταγκάς για να βγει και το αποτέλεσμα, αν και ο μπουκ μέσα μου δίνει 1,90 στην ισοπαλία.
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Κυρ Ιουν 29, 2014 12:05 pm

Εικόνα

Μια τελευταία αναμέτρηση πριν τελειώσει ο μήνας...πρώτα δοκίμασα το partagas με σαφώς καλύτερη
Αυτή την φορά εξωτερική εμφάνιση, καιγόταν σωστα και είχε σταθερές γεύσεις. Κλασσικές γεύσεις χωρις εναλλαγές
Αλλα ωραίες παρόλη την φρεσκάδα του. Ξυλο, δέρμα καφές χωρις πρικαδες, με λιγο πιπερακι στην μύτη για
Να δίνουν και τα μπαχαρικά το παρων τους. Βρε μήπως να ειναι πολυ ωραία αν έχουν 2-3 χρόνια ηρεμίας;

Σημερα η αυριο ο ρομεος με την αγαπητικια του..
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Δευ Ιουν 30, 2014 12:48 pm

2X2

Τα Παρταγκας είναι τυπικά για τη μάρκα τους σε κάτι πιο μικρό και θα έλεγα πιο "φθηνό". Γενικά, καλή κατασκευή και καύση.

Τα Ρομέο είναι είναι επίσης τυπικά για τη μάρκα τους αλλά όχι κάτι πιο "φθηνό, μάλλον απλά κάτι κάτι πιο μικρό. Γενικά και εδώ θα έλεγα καλή κατασκευή και καύση.

Το θέμα είναι ότι γενικά μου αρέσουν πιο πολύ τα παρταγκας από τα ρομέο! :D

Θα τα ξανακάνω, δεν με απογοήτευσαν, δεν μπορώ να βρώ κάποιο κάπως να υπερέχει στην συνολική εντύπωση που μου άφησαν, αν και μόνο αν δεν υπήρχε ισοπαλία θα ζοριζόμουν να δώσω προβάδισμα σε κάποιο, θα ήταν, ίσως, με εξαιρετικά βραχεία κεφαλή τα παρτάγκας.

Ψηφίζω ισοπαλία.
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Ιουν 30, 2014 9:43 pm

Ήταν εύκολο το ματσάκι για εμένα, PARTAGAS χαλαρά!
Δεν τα βρήκα με τα fleurs των Romeo ,ποτέ δεν τα έχω βρει άλλωστε ,πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
Έκαψα τέσσερα απο το καθένα , σε διαφορετικές ώρες και στιγμές, με ποτό ή και καφε, κι πάντα η προτίμηση ήταν στο καμώμα του Jaime.
Μου αρέσει μάλλον το πιο brutal του χαρακτήρα τους, για σύντομο κάπνισμα. Οι romeοι αν και άψογοι σε συμπεριφορά, δεν με πήγανε μακριά.

C'est la vie.
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Τρί Ιούλ 01, 2014 1:17 am

Μόλις ξεκίνησα ένα Partagas κόντρα στον άνεμο... :evil:

Νόστιμο και πικάντικο φαίνεται να 'ναι...
Έχω να καπνίσω και αρκέτες ημέρες
και μου 'ρχεται να το ρουφήξω μονομιάς :)

Αύριο θα κάνω το Romeo,να παιχτεί τουλάχιστον ένα ματς
για να ψηφίσω,καθυστερημένα βεβαίως
με την ανοχή του οικοδεσπότη...εεεεεεεεε panos??? :wink:

Εξαιρετικό μέχρι στιγμής πάντως...

8) 8)
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιούλ 01, 2014 7:44 am

καλό mass χωρίς ταλαιπωρία-βραδυπορία, δε γίνεται 8)

πλην όμως για τη συνέχεια, μας είναι απαραίτητα τρία "πράγματα":

α) ένας v_panos
β) ένας trendy και
γ) μία...

Εικόνα

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :D
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τρί Ιούλ 01, 2014 9:48 am

εφτασεεεεεεεε......

καλημέρα και καλό μήνα σε όλους μας...τελείωσε και αυτό το πειραματικό mass οχι με πολύ μεγάλη συμμετοχή , περίμενα μεγαλύτερη δεδομένου ότι σε όλα τα καπνοπωλεία μου λένε ότι αυτά τα δυο είναι που "φεύγουν" ποιο πολύ.

Έκανα αλλη μία αναμέτρηση και αυτή την φορά νίκησε το Partagas. Αναλογιζόμενος ότι και εγώ δεν στοκάρω ποτέ πολλά απο αυτά τα πούρα κατάλαβα ότι είναι με την παρτίδα τους και αυτά. Κάποιο διάστημα τα partagas είναι καλύτερα, κάποιες άλλες λόγο και του ποιο safe blend τα Romeo βγαίνουν ποιο απαλά και μυρωδάτα. Κάποτε δεν καπνίζονται ούτε το ένα ούτε το άλλο.
Την ψήφο μου την έβαλα στο RyJ τιμητικά για να πιάσει μια υποτυπώδη ισοπαλία. Αν μπορούσα να ψήφιζα και τα 4 ζευγάρια μου θα έβγαινα 2-2.

Ως μέτριο budget πούρο (το fleur γενικότερα) έχει τις απολαύσεις του και τις απογοητεύσεις του κάποτε. Θα ήθελα για τα 5 ευρό που κάνει πλέον να είναι λίγο ποιο σταθερό και λίγο ποιο πλούσιο γευστικά αλλά τι να κάνουμε και η εθνική ήθελα να περάσει αλλά δεν...

Έκανα τον κύκλο μου στο φετινό μας και αφήνω την σκυτάλη στον trendy και τον Ιούλιο που προβλέπεται καυτός 8)
(ελπίζω στο επόμενο και αφού θα πέσουν οι ρυθμοί οι καλοκαιρινοί να έχουμε περισσότερα άτομα)

ξεκίνα trendyyyyyyyy Πλησιάζω με την σκυτάλη πρέπει να γίνει εν κινήσει....

Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Ιούλ 01, 2014 10:51 am

Έκανα και το δεύτερο Παρταγκάς παρακολουθώντας την εθνική μας κόντρα στην Κόστα Ρίκα. Από γεύσεις δεν ενθουσιάστηκα πάλι. Λίγα άνθη για να δικαιολογήσουμε το όνομα, κάμποσα πιπέρια να βάζουν φωτιά (ευτυχώς όχι τόσα όσα το προηγούμενο) και κάποια υποψία κέδρου. Όχι κάτι φοβερό, γκολ δεν έβαλε ούτε αυτό, δοκάρι μάλλον. Οπότε ισοπαλία για μένα το ματσάκι. Μέσα στην ημέρα θα ανακοινώσω και την ιδέα που έχω για το μασς των επόμενων 2 μηνών. Με ελαφρά καθυστέρηση, αλλά ζητώ συγγνώμη, μιας και συνέπεσε με διακοπές στην πόλη του φωτός.

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 5 επισκέπτες