Mass Tasting - H. Upmann Magnum 50

Τελικά τι έλεγε το 50άρι;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Παρ Ιαν 02, 2015 12:35 am

άσε μας ρε Jimbo...
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
μέτριο
1
10%
καλό
6
60%
πολύ καλό
2
20%
ΑΑΑΑΑΑ!!!! Το 10 το καλό λέμε!
1
10%

Σύνολο ψήφων: 10
Άβαταρ μέλους
GregV

Re: Mass Tasting - H. Upmann Magnum 50

Δημοσίευσηαπό GregV » Τρί Δεκ 30, 2014 8:19 pm

Τάκης έγραψε:στείλε πμ στο Σουηδό (*) να σου πει από τώρα τι πούρο θα βάλει μεθαύριο
ώστε να προλάβεις τουλάχιστον αυτό του Ιανουαρίου 8)

(*)
Svensk, άνοιξε τα πμ σου

:lol: :lol: :lol:
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Δεκ 30, 2014 9:23 pm

η προηγούμενη δημοσίευση του Greg ήταν η 40.000ή στο φόρουμ!!!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Δεκ 31, 2014 4:00 am

Αυτή τη φορά, δε πήρα να καπνίσω για το mass από τη γνωστή el dorado κούτα.
Ήθελα επίτηδες να δω ένα άλλο, ένα τυχαίο, όπως στη τελική είναι και το νόημα του mass.
Ευτυχώς που πρόλαβα να το καπνίσω πριν αρρωστήσω.

τι έχουμε εδώ λοιπόν; Το γνωστό μας πλέον double robusto έχει καλή κατασκευή, με ένα wrapper που φαίνεται πάλι λίγο ξερό.

Από την πρώτη τζούρα, είναι upmann με τα όλα του. Και τι εννοώ.
Καφέδες, φουντούκια, ελαφρια γη και δέρματα.
Ίσως ελάχιστα λίγο πιο harsh αν θέλω να το συγκρίνω με τα άλλα που κάνω συχνά.

οι μεγαλύτερες διαφορές σε σχέση με τα άλλα, ήταν στο 2/3. Καταρχάς αυτό πουθενά δε μου έβγαλε τη πάστα ελιάς.
Άλλο ένα σήμα κατατεθέν για μένα στα καλά upmann. Oύτε και τα τόσο έντονα άνθη. Υπήρχαν όμως.
Όπως και ο κέδρος, η κρέμα, τα ελαφριά μπαχαρικά και οι σοκολάτες...

Σίγουρα δεν ήταν ΤΟΣΟ καλό όσο αυτά που έχω συνηθίσει, αλλά ρε παιδιά, όλα εκεί ήταν. Απλά όχι τόσο έντονα.
Δε μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί κάποιος να ζητήσει κανείς από ένα upmann.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με τα μικρά -μόνο στο όνομα- αδερφάκια του.

Του βάζω 4/5, μόνο και μόνο για να φανεί η σύγκριση και το τι μπορεί να κάνει ο χρόνος.
Αν πάλι το δούμε μόνο του τελείως, σκοράρει καλά.
Είναι τουλάχιστον για 4.5/5 το συγκεκριμένο...

Χρόνια σας πολλά και πάλι, και τα λέμε σε λίγο πάλι για το "κλείσιμο" :D
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Τετ Δεκ 31, 2014 11:12 am

Καλημέρα από μένα και χρόνια πολλά!

Έκανα και τα δύο.

Λοιπόν, όμορφο πούρο, καλή κατασκευή, κάθεται ωραία στο χέρι, γεμίζει το μάτι χωρίς υπερβολές. Ok, ανεκτά τα δύο δαχτυλίδια.

Pre draw νορμάλ, καπνικές μυρωδιές.

Ανάδω, τράβηγμα όπως πρέπει. Καύση εξαιρετική, δεν ξαναάναψα. Ξηροί καρποί, σοκολάτα, γλύκα δεν είδα πουθενά (δεν το λέω για κακό αυτό) αλλά δεν βρήκα ούτε τα άλλα ωραία που διάβασα εδώ. Συνολική εμπειρία όμορφη, σχεδόν ουδέτερη, χωρίς κάτι ιδιαίτερο, δεν ήταν άσχημο αλλά δεν βρήκα αυτά που περίμενα.

Επιτρέψτε μου να βάλω στην εξίσωση και την τιμή του, για να το βαθμολογήσω με 2 στα 5.

Πάμε γι άλλα, καλή χρονιά!
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τετ Δεκ 31, 2014 4:07 pm

Χρόνια πολλά σε όλους,
Και απο εμένα έστω την τελευταία στιγμή, απλά θα πάρει ενα καλό βαθμό.....
Και αυτόν μάλλον λόγω καλής παρέας, και καλής συνοδείας ποτού.
Τράβηγμα ,look, χρώματα, ηταν εκεί....αλλα απο ζουμί φλατ, ισως θέλει το χρόνο του, ισως δεν μου κανει, ισως αρεσει μόνο στον Jimbo... :twisted:

Καλό, αλλα ως εκεί.
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Ιαν 01, 2015 4:02 pm

Ένα πολύ καλό και από μένα. Έκανα το τρίτο χτες το απόγευμα και μου φάνηκε επίσης πιο μονόχνοτο από τα προηγούμενα. Αλλά είχε και αυτό υποδειγματική καύση και καπνό, διάρκεια και ένταση, οπότε δε θα το αφήσω να μου χαλάσει την καλή εικόνα των προηγούμενων δύο αδερφών του.
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!
Άβαταρ μέλους
John

Δημοσίευσηαπό John » Πέμ Ιαν 01, 2015 8:55 pm

Ψηφίζω καλό. Αυτά τα δύο που έκανα μέσα σε αυτόν τον μήνα τα βρήκα να ταλαιπωρούνται από τη νεότητα τους. Αν και όλες οι γεύσεις και τα αρώματα ήταν εκεί, τους έλειπε η ισορροπία. Ο κέδρος, το δέρμα, η γη, ο καφές και οι ξηροί καρποί χρειάζονταν μια νότα βελούδου για να δέσουν καλύτερα μεταξύ τους. Το βρίσκω όμως τουλάχιστον πιο ενδιαφέρον από το 46άρι. Η καύση και το τράβηγμα του πούρου ήταν καλή.

:)
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Ιαν 02, 2015 1:05 am

Έκλεισε και το τελευταίο mass για το 2014!

Καλά έκανα τελικά και το είχα αφήσει ανοικτό το Poll μέχρι και την πρώτη του μήνα, γιατί ψήφισαν άλλοι δυο φίλοι.
Σύνολο είχαμε 10 ψήφους. Παραλίγο να φτιάξουμε 11άδα ποδοσφαίρου :lol:

Είναι από τα λίγα πούρα που έχουμε δοκιμάσει, και σχεδόν συντριπτικά την πλειοψηφία είχε το 3/5, καλό.

Δε σας άρεσε και ιδιαίτερα... Εντύπωση εν το μεταξύ μου έκανε πως παρότι η περιγραφή σας ήταν για μέτριο, ψηφίζατε καλό! Χαίρομαι πάντως για την επιλογή, γιατί ήταν ευκαιρία σε πολλούς να το δοκιμάσετε. Μάλλον όταν σκεφτόμαστε οι περισσότεροι upmann το μυαλό πάει στο 46άρι.

Προσωπικά, το magnum 50, majestic & connoisseur no.1 είναι τα αγαπημένα μου upmann.

Παραδίδω λοιπόν τη σκυτάλη στον αγαπημένο μας Σουηδό Svensk.
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Κυρ Ιαν 04, 2015 6:48 pm

περασαν οι μερες και εγω δεν ειχα βρει τον χρονο για να καταγραψω τις εντυπωσεις μου απο το 50ρι .
ειχα 2 κομματια σχεδον 3 χρονια στον υγραντηρα . μολις τα ειχα αγορασει ειχα καπνισει και ενα αλλα δεν θυμαμαι τπτ απο εκεινο .

η αληθεια ειναι οτι περιμενα αρκετα περισσοτερα .

η κατασκευη του ηταν τελεια. το ραπερ του ηταν τελειο. το τραβηγμα επισης. η καυση ηταν για σεμιναριο. ρεσιταλ καυσης
ολοισια και δεν χρειαστηκε ποτε μα ποτε καμια διορθωση. την εκανε μονο του αυτοματα :!:

το "θεμα" ομως ηταν με τις γευσεις του .
στην αρχη μολις αναψε, μετα τις 2-3 πρωτες τζουρες, ενοιωθα καπνο και καπνο και καπνο. γευσεις απαλες και ευγενικες. αρκετα χορτα και βοτανια λιγο δερμα και ξηροκαρπια, μαλλον προς αμυγδαλο.
στο 2/3 μπηκε και μια σοκολατα γαλακτος, ηρθαν και λιγα ανθη και καπως ετσι με πηγε μεχρι το τελος.
χωρις ουσιαστικες αλλαγες με τετοιο μεγεθος τολμω να πω οτι σχεδον βαρεθηκα.
το βρηκα μαλιστα σαν να μην ειχε σωμα. και μην φανταστει κανεις οτι το "επνιξα" με κανενα δυνατο ποτο. με μια γερμανικη λαγκερ μπυρα το συνδυασα. το ρομπαινα κλασικο που καπνιζω τωρα γραφοντας αυτες τις γραμμες (και διαβαζοντας ολα αυτα που εχασα τοσες μερες) το βρισκω πολυ πιο ενδιαφερον .

τα παλια 46ρια μαλλον μου αρεσουν περισσοτερο . θα ξαναδοκιμασω ομως καποια στιγμη παλι το 50ρι .
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες