mass tasting Κουτσοφλέβαρος-Quintero favoritos

απο το πρωί μέχρι το βράδυ...

Το δημοψήφισμα λήγει στις Κυρ Μαρ 01, 2015 3:08 pm

1. μπουζούκια στην εθνική οδό...
6
60%
2. πρωί πρωί με τη δροσούλα...
1
10%
3. το ουζάκι του πάει πολύ...
1
10%
4. μετά το μεσημεριανό καφέ...
2
20%
5. απόγευμα με σπίριτ...
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 10
Άβαταρ μέλους
GregV

Re: mass tasting Κουτσοφλέβαρος-Quintero favoritos

Δημοσίευσηαπό GregV » Πέμ Φεβ 26, 2015 1:05 pm

Κάπνισα 3 για το mass
1 με καφεδάκι
1 με τσίπουρο και
1 με ουίσκι

Βαθμολογία από εμένα

"το ουζάκι του πάει πολύ..."

Ψηφίζω βιαστικά για να προλάβω το τρέχων mass. Υπόσχομαι tasting για το καθένα μόλις ξεμπερδέψω με τις υποχρεώσεις που με κυνηγάνε το τελευταίο καιρό όπως και Tasting για το Magnum 50, μιας και το βρήκα Jimbo, αγόρασα 2 έχω καπνίσει το 1 προς το παρών και όπως σου υποσχέθηκα θα σου πω τις εντυπώσεις μου. Φιλιά από εμένα τα λέμε σύντομα θέλω να πιστεύω
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 26, 2015 1:59 pm

μην ανησυχείς Γρηγόρη, εδώ θα είμαστε και θα σε περιμένουμε 8)
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Σάβ Φεβ 28, 2015 2:33 pm

Δυο τυχαία κάπνισα για το mass,και τα δυο πρωινή ώρα.
Ειναι νομίζω, ενα budget πουρο και όχι πουρο για μικρό budget.
Ειναι ,τα πιο πολλά, κακομουτσουνα, ατελή, ασυνεπή και φθηνά στην όψη.
Έκανα ,δε, το λάθος να τρύπηςω ενα και μαζί με το κάπνισμα μου ειχα και μεζέ!
Απο γεύση, λίγα πράγματα, με τραχιά πιπερια και πολυ καπνό. Δύσκολα θα τα παίξω μπάλα, και αν θελήσω tripa cotta θα πάρω τα ρίσκα μου με τα Fonseca.
Η ψήφος στα μπουζούκια ,θεωρώ οτι εκεί ταιριάζει η ιδιοσυγκρασία τους, λιώμα, με λουλούδια ,σπασμένα πιάτα και αμφιβόλου αισθητικής και ηθικής αϊδώ.
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Σάβ Φεβ 28, 2015 2:39 pm

Αγαπητέ Κώστα ωραία επιλογή καθότι μου δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσω ξανά ένα πούρο που όταν βγήκε το δοκίμασα και το έστειλα στο πυρ το εξώτερο. Άργησα και να γράψω καθότι εδώ και ένα μήνα είμαι Χανιά και επειδή ούτε το είχα στο δικό μου στοκ ούτε μπορούσα να το βρω στην πενιχρή τοπική αγορά έπρεπε να περιμένω να μου το στείλουν από την Αθήνα για τις ανάγκες του mass. Η εξωτερική εμφάνιση δεν με ενέπνευσε και πολύ αλλά δεν έδωσα και σημασία οκ είπαμε.. Στο prelight μου έβγαλε μια βαριά μυρωδιά σχετικά ακανόνιστη και κατά την διάρκεια της καύσης του πολλά πιπέρια και λοιπά καυτερά. Σκέφτηκα ότι μάλλον με μεξικάνικο καπνό πρέπει να είναι φουσκωμένο παρά με κουβανέζικο. Γενικά η βαθμολογία μου δυστυχώς και πάλι ήταν για κατηγορία μπουζούκια στην Εθνική..

Το θέμα με το εν λόγω πούρο ήταν ότι ενώ το δοκίμασα σε κατάσταση γλεντιού με παρέα και ενώ ήδη είχαν καταναλωθεί γύρω στα 5-6 μπουκάλια βότκα και συνοδεία μουσικής (άρα όντως κατάσταση εθνικής..σε αντίστοιχο τοπικό επίπεδο) δεν μου έδωσε τίποτα το αξιομνημόνευτο. Και ειλικρινά θα ήμουν πρόθυμος να το αναβαθμίσω κατά μια κατηγορία σε πρωί πρωί με την δροσούλα αν το τελευταίο τρίτο του δεν ήταν υποδειγματικά και συνεπέστατα άθλιο με αποτέλεσμα να το πετάξω κακήν κακώς. 8)

Nevertheless είναι το robusto το φτωχού , δεν θα έλεγα όμως πλην τίμιο για τα χρήματά του. Καλή επιλογή όμως και αναμένουμε με αγωνία και το επόμενο tasting.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Κυρ Μαρ 01, 2015 1:27 am

Τελικά δεν το βρήκα στα μαγαζιά που συνήθως ψωνίζω στην Τσεχία και θα μείνω στο ένα και μοναδικό που μου έδωσε ο Greg. Η βαθμολογία είναι για σκυλάδικο στην εθνική, για αυτό και δεν το κυνήγησα πολύ να το βρω από αλλού.
Ελπίζω να μην έτυχε και στους υπόλοιπους τόσο σκάρτο.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Μαρ 01, 2015 12:43 pm

καλημέρα και καλό μήνα σε όλους
έχουμε "κοπανατζήδες" ή μου φαίνεται 8)
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Κυρ Μαρ 01, 2015 2:17 pm

trendy έγραψε:Τελικά δεν το βρήκα στα μαγαζιά που συνήθως ψωνίζω στην Τσεχία και θα μείνω στο ένα και μοναδικό που μου έδωσε ο Greg. Η βαθμολογία είναι για σκυλάδικο στην εθνική, για αυτό και δεν το κυνήγησα πολύ να το βρω από αλλού.
Ελπίζω να μην έτυχε και στους υπόλοιπους τόσο σκάρτο.

:lol: Δες το δικο μου tasting φιλε Trendy.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Κυρ Μαρ 01, 2015 7:59 pm

τελειωνω με ενα πουρο που ειχα στον υγραντηρα μου απο οταν κυκλοφορησε το πουρο αυτο στην ελλαδα .
με σχεδον 2 χρονια στην πλατη του επρεπε να εχει κατι να μου πει ... αλλα ΔΕΝ ... :? :? :cry:

γνωριστηκαμε , τα ειπαμε και δεν θα τα ξανα πουμε μαλλον ... εχω ακομα ενα απο τοτε και καπου θα το χαρισω αντι να το καπνισω ...
ακομα δεν εχω καταλαβει τον λογο υπαρξης του
στα μπουζουκια μπορω να "πουλησω" μουρη με ενα πιο μεγαλο πουρο και πιο φθηνο και πιο καλο και να βαλω ενα δαχτυλιδι απο μια ινδιανα και την εκανα την δουλεια και το ευχαριστηθηκα και πιο πολυ ...

για τα μπουζουκια απο εμενα ... και αυτο με το ζοριιιιι
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Κυρ Μαρ 01, 2015 8:03 pm

λογο ημερας ( 1 του επομενου μηνα) δεν μπορω να του βαλω βαθμολογια ... :evil:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Κυρ Μαρ 01, 2015 9:48 pm

Τάκης έγραψε:καλημέρα και καλό μήνα σε όλους
έχουμε "κοπανατζήδες" ή μου φαίνεται 8)

Oui... Σκασειαρχείο από το μας της μονής αυτό το μήνα :P
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Μαρ 02, 2015 12:58 am

τέλος λοιπόν χρόνου..
το πούρο κατά 60% δεν άρεσε καθόλου
λίγοι το τίμησαν με μικρό σκορ
και ακόμα λίγοι με μετριότητα. δεν τα αξίζει τα λεφτά του
λοιπόν
τα 4,2 είναι πολλά για short filler.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Δευ Μαρ 02, 2015 5:12 pm

Νομίζω ότι στην τελική εκεί είναι που χαλάει και η σούπα. Δηλαδή οκ..Quintero είναι δεν περιμένει κανείς τρελά πράγματα και αν πάλι τύχει κανένα καλό μπράβο σ αυτόν τον τυχερό αλλά για τα λεφτά του για αυτό που πληρώνεις είναι ακριβό.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Μαρ 06, 2015 2:18 pm

alex46 έγραψε:γνωριστηκαμε , τα ειπαμε και δεν θα τα ξανα πουμε μαλλον ... εχω ακομα ενα απο τοτε και καπου θα το χαρισω αντι να το καπνισω ...

Q: Γεια σου Alex! Τι κάνεις; Χαθήκαμε!
A: Καλά κάναμε!
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Παρ Μαρ 06, 2015 2:50 pm

:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Δευ Μαρ 09, 2015 1:40 pm

Όπως προανέφερα κάπνισα 3, ένα με καφεδάκι πρωινή ώρα, ένα με τσιπουράκι μεσημερι-απογευματάκι, και ένα βραδυνό με ουίσκι, όχι κάποιο ιδιαίτερο ουίσκι, SAVOY για την ακρίβεια.

Οι εντυπώσεις μου είναι καλές μπορώ να πω και εξηγούμαι.

Αρχικά είπα να καπνίσω το καθένα σε διαφορετικές "περιστάσεις" μιας και είναι ένα πούρο με το οποίο ξεκίνησα να καπνίζω πούρα και ήταν το πρώτο (σαν μάρκα) που άρχισα να αποφεύγω.

Σε γενικές γραμμές είχε όντως πλούσιο καπνό, μέτρια κατασκευή και εμφάνιση αλλά όχι πιπέρια που περίμενα από τζούρα σε τζούρα να γευτώ! Αυτό μου έκανε και τη μεγαλύτερη εντύπωση. Δε ξέρω αν έπεσα στη περίπτωση, δε ξέρω αν δεν το αντιλήφθηκα (αν και πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο πούρο τα πιπέρια είναι εύυυυυυκολα αναγνωρίσιμα) πάντως δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.

Με το καφέ μου έκανε μεγάλη έκπληξη μιας και το περίμενα πιό "kinky" και πιό επιθετικό, μιας και ήταν και το πρώτο στη σειρά, αλλά αντιθέτως με εξέπληξε με το καπνό του και την...πώς να το πω...κρεμώδη? ήπια? γεύση του. Δεν είχε αλλαγές στη πορεία αλλά δεν είχε και γωνίες. Μπορώ να πω ότι βαρέθηκα προς το τέλος.

Με το τσιπουράκι, όπως και με το ουίσκι ήταν κάπως πιό ενδιαφέρων.
Επίσης δεν βρήκα πιπέρια και γωνίες, αλλά πάλι ήταν, ναι θα το πω έτσι τελικά, κρεμώδης! Ειλικρινά μπορεί να ακούγεται παράξενο, ακόμη και σε εμένα που το γράφω και το γεύτηκα, αλλά είχε κρέμες, διακριτικές μεν αλλά εκεί έπαιζε, κρέμες, ξηρούς καρπούς και χώμα προς το τέλος.

Σίγουρα είναι ένα πούρο το οποίο δεν θα το αγόραζα εύκολα.
Το mass του έδωσε άλλη μια ευκαιρία και με έκανε να το ξανασκεφτώ.

Για τα λεφτά του το θεωρώ ακριβό για αυτά που προσφέρει, δε ξέρω αν άλλαξε κάτι από αυτά που κάπνιζα τον Οκτώβρη και το Νοέμβριο αλλά στο μέλλον ίσως τα ξαναπροτιμήσω με κανένα τσιπουράκι όταν θα θέλω κάτι "ξεκούραστο" χωρίς πολύ σκέψη και όχι ιδιαίτερα ακριβό.

Αναγνωρίζω ότι η πλειοψηφία θα διαφωνεί κατά βάση μαζί μου αλλά πραγματικά και ειλικρινά αυτές είναι οι εντυπώσεις μου 8)

Κώστα αν και αρχικά είπα από μέσα μου "Όχι ρε φίλεεεε" όταν είδα το πούρο που διάλεξες για το mass τώρα θα σου πω ευχαριστώ που με "ανάγκασες" να το ξαναδοκιμάσω και να δω και αυτή του τη πλευρά
real eyes realize real lies

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες