Mass Tasting - Rafael Gonzalez Panetela Extra

Το δημοψήφισμα λήγει στις Σάβ Μάιος 02, 2015 4:07 pm

Κακό
2
12%
Μέτριο
3
18%
Καλό
10
59%
Πολύ καλό
2
12%
El DoraDo
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 17
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Παρ Μάιος 01, 2015 4:07 pm

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι!
Σας καλωσορίζω στο Mass Μαΐου, και επί της ευκαιρίας, καλό μήνα και πάλι!

Η άνοιξη βάζει τα καλά της και ετοιμάζεται να προυπαντήσει το καλοκαίρι. Έτσι λοιπόν σήμερα επιβάλλεται (εκτός από οινοποσία,πούρα και κρεατοφαγία) το Πρωτομαγιάτικο στεφάνι, να ομορφύνει και να μοσχομυρίσει την πλάση αλλά και τις καρδιές μας!

1st_may.jpg

Έτσι λοιπόν, με αυτή την εισαγωγή ανοίγω το θέμα μας!

Rafael Gonazalez - Panetela Extra
rgpe.jpg

Πρόκειται για ένα πούρο που μου αρέσει αρκετά, έχει ξεχωριστή θέση στη καρδιά μου, στις αναμνήσεις μου αλλά και στις προτιμήσεις μου. Είναι το πρώτο πούρο που δοκίμασα, δεν ξεχνάς τη πρώτη φορά 8)

Επίσης μέσα από αυτό μυήθηκα στον μαγικό αυτό κόσμο, κατάλαβα-διέκρινα γεύσεις και όπως και να'χει έχει το κατιτίς του. Δεν είναι μεγάλο πούρο, ούτε μπορεί να συνοδεύσει ποτά με βαρύ σώμα, συνοδεύει (κατ' εμέ) ένα καφέ, ένα τσίπουρο, μία βότκα ή και μία μπύρα. Είναι short filler και λόγω του σχήματός του (panetela extra) ίσως πέσετε και σε..στούμπες! Προσοχή λοιπόν αδελφοί! (Jimbo ακούς :?: :lol: ) Προσωπικά, να πω την αλήθεια, δεν έτυχε να πετύχω κάποιο με πρόβλημα στο τράβηγμα, αλλά αυτά είναι και τυχερά 8)

Τέλος είναι ένα πούρο που μπορώ να βρω εύκολα, σχεδόν παντού και πάντα, που το κερνάω άνετα σε όποιον ή όποια δεν έχει ξαναδοκιμάσει πούρα και ένα πούρο που πιστεύω ότι ΚΑΙ παλαίωση σηκώνει ΚΑΙ θα έχει πάντα μια θέση στον υγραντήρα μου.

Ορμάτε λοιπόν αδέρφια μου! Περιμένω τις εντυπώσεις σας!

Καλό μήνα και καλά να περάσουμε!
rgpe_1st_may.jpg

Περιμένω τις εντυπώσεις σας!

Υ.Γ.
Ήμουνα ανάμεσα από 3 πούρα για το mass.
Διάλεξα αυτό μιας και δεν είχε μπεί ποτέ και
ένας κόμπος μου έσφιγγε το λαιμό :lol:
Ξέρω είναι μικρό σε σχέση με αυτά που έχουμε
καπνίσει το τελευταίο καιρό αλλά ίσως είναι μόνο
στο μάτι :wink: Εύχομαι μέσα στο μήνα να έχουμε
και εγγραφές θηλυκού γένους και έτσι με αυτό το
mass δεν θα massήσουνε να μπούνε ενεργά 8)
Τελευταία επεξεργασία από GregV σε Τρί Ιουν 09, 2015 10:58 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
real eyes realize real lies
Nionios

Re: Mass Tasting - Rafael Gonzalez Panatela Extra

Δημοσίευσηαπό Nionios » Παρ Μάιος 01, 2015 4:29 pm

Ε, άμα είναι να νομίσει ο φίλος Γρηγόρης ότι massάμε, να μπούμε να γράψουμε τίποτα για το εν λόγω πούρο. :D :D

Όπως με ενημερώνουν από το κοντρόλ, έχω καπνίσει σχεδόν μια κούτα RGPE μόνη μου :roll: :roll:

Σήμερα το πρωί καπνίσαμε άλλο ένα με τον πρωινό καφέ, και αυτό ακριβώς είναι που μου αρέσει στο πούρο αυτό, το ότι δηλαδή δε μου πέφτει βαρύ για πρωί κ ταιριάζει απόλυτα με τον καφέ μου.

Από γεύσεις, μου βγάζει καφέ -προς το espresso- καθόλη τη διάρκειά του, άλλοτε με μεγαλύτερη κ άλλοτε με μικρότερη ένταση. Επίσης, δε γίνεται να μη σχολιάσω τη γεύση ψίχα ψωμιού με καμμένη ζάζαρη που μου αφήνει ως επίγευση κατά το πρώτο του μισό. Σα να έχει πλάσει κάποιος με τα χεράκια του μικρές ψωμένιες μπαλίτσες κ να τις έχει πασπαλίσει με ζάχαρη μετά :shock: Κάποιες στιγμές μου αφήνει μια γεύση κολώνιας, αλλά γυναικείας κ ελαφριάς (άντε, ευκαιρία να αποφύγω κ τις παρεξηγήσεις :wink: :wink: )

Προς το τέλος του, δυστυχώς, δε με ενθουσιάζει, καθώς μου φαίνεται πως βγάζει αρκετή πίκρα.

Γενικά, το θεωρώ πρωινό πούρο κ πάντα χαίρομαι όταν το βλέπω δίπλα από τον καφέ μου :) :)

Υ.Γ. Τη βαθμολογία μου θα τη βάλω προς το τέλος του μήνα, αφού θα έχω καπνίσει κάνα δυο ακόμα, για να σιγουρευτώ :D
Άβαταρ μέλους
GregV

Re: Mass Tasting - Rafael Gonzalez Panetela Extra

Δημοσίευσηαπό GregV » Παρ Μάιος 01, 2015 4:54 pm

Πανέμορφο και ταχύτατο "ποδαρικο"!!!

Αυτά είναι! Εύγε Νιόνιο!
Τελευταία επεξεργασία από GregV σε Δευ Μάιος 04, 2015 11:50 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Μάιος 01, 2015 7:01 pm

μου αρεσει που θελει να καπνισει μερικα ακομα για να ειναι σιγουρη :lol: :lol: :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Παρ Μάιος 01, 2015 7:44 pm

Το δοκίμασα για πρώτη φορά πριν μερικές ημέρες,συμπαθητικό πούρο για κάθε ώρα κατ'εμε,με διάρκεια κοντά στα 45 λεπτά αρκετά μεγάλη για το μέγεθός του.Η ποιότητα κατασκευής του μέτρια,μάλλον ανάλογη της τιμής του,με αρκετά νεύρα στο wrapper και θρόμβους στο εσωτερικό του,έδειχνε ανομοιόμορφο εξωτερικά.Μου φάνηκε αρκετά βαρύ σαν γεύση ενώ ήταν και ψιλοστούμπα αφού συχνά-πυκνά τράβαγα με δυσκολία.Ο καπνός σχετικά λίγος καθ'ολη τη διάρκεια του καπνίσματός του.Θα ξαναδοκιμάσω ένα σε μερικές ημέρες μολις ξεκουραστούν λίγο στον υγραντήρα μου καθότι προστέθηκαν πρόσφατα στο δυναμικό του και μετά θα καταθέσω την ψήφο μου.

P.S-Η στάχτη δεν έλεγε να σταθεί.
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Παρ Μάιος 01, 2015 7:45 pm

alex46 έγραψε:μου αρεσει που θελει να καπνισει μερικα ακομα για να ειναι σιγουρη :lol: :lol: :lol:

:lol: :lol: :lol:
Εχεις ενα δικιο, δε λέω, αλλά και εγώ για το mass θα το ξανάδοκιμασω παρόλο που έχω κάνω αρκετά απο αυτά :wink: όχι σαν μερικούς μερικούς ονόματα δε λέμε μη φάμε κι αλλη καμπάνα :lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από GregV σε Δευ Μάιος 04, 2015 11:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Μάιος 01, 2015 8:07 pm

Ωραίο mass ωραίο πουράκι πάντα τίμιο..καθημερινό σχεδόν. Ξεκίνησε και με το tasting του πράκτορα, καλορίζικη η συμμετοχή σου στα mass πράκτωρ, με θλίβει το γεγονός ότι το θέμα με τα νέα μέλη στερεί και από άλλον πράκτορα τη συμμετοχή αλλά που θα πάει θα λυθεί το θέμα είτε έτσι είτε γιουβέτσι. Έμπαινε Γρηγόρη, καλή επιλογή καλή συνέχεια..
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Μάιος 01, 2015 9:22 pm

Ωραια θα περασουμε με αυτο το mass... καπνιζω τωρα το πρωτο του μηνα και μεχρι να γραψω την γνωμη μου πιστευω θα κανω αλλα ...3-4!!! Να εχω μια αποψη πιο σωστη να πουμε :)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Μάιος 01, 2015 11:35 pm

καλώς τη δεχτήκαμε την panetela extra στο 23ο mass μας 8)
να σημειωθεί πως μέχρι το 2002 ήταν machine made και σε λίγο διαφορετικό format:
Vegueritos Mano (127 x 37)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Σάβ Μάιος 02, 2015 12:33 am

Ενδιαφέρον πουρακι σοκολατάκι που έχει καιρό να καπνίσω ενώ για ένα διάστημα τα κάπνιζα συχνά...μήπως θα αναζωογονησεί την σχεση μας :)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Σάβ Μάιος 02, 2015 1:31 am

Ωραίος Γρηγόρη, δεν το έχω κάνει ποτέ και είναι ευκαιρία να το δοκιμάσω και αυτό :)
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Σάβ Μάιος 02, 2015 2:17 pm

Τάκης έγραψε:καλώς τη δεχτήκαμε την panetela extra στο 23ο mass μας 8)
να σημειωθεί πως μέχρι το 2002 ήταν machine made και σε λίγο διαφορετικό format:
Vegueritos Mano (127 x 37)

Εχεις δικιο :oops: δεν το είχα προσέξει..θα διορθωθει μόλις άνοιξω τον υπολογιστη

trendy έγραψε:Ωραίος Γρηγόρη, δεν το έχω κάνει ποτέ και είναι ευκαιρία να το δοκιμάσω και αυτό :)

Αλήθεια; Χαίρομαι που θα σου δωθεί μέσα απο το συγκεκριμένο mass η ευκαιρία να το δοκιμασεις, κατα τη γνώμη μου είναι υποτιμημένο (και όχι άδικα παντα) απλα πιστεύω οτι εκτός του οτι είναι short filler είναι και ενα πούρο που όπως ανέφερε και ο Nionios δεν είναι για όλες τις ώρες ή όλα τα συνοδευτικα. Ως προς τη τιμή του πάντως το θεωρώ αρκετά τίμιο αρκεί να μην πέσεις σε στουμπα :lol:

Πάντως είχε γράψει καποτε και ο Author γιαυτό:
http://www.cigars.gr/index.php?subaction=showfull&id=1314686371&ucat=6,15&template=noimage&
Τελευταία επεξεργασία από GregV σε Δευ Μάιος 04, 2015 11:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Σάβ Μάιος 02, 2015 6:24 pm

Καλό μήνα σε όλους!
Από τα λατρεμένα μου, θεωρώ το κορυφαίο σε σχέση τιμή/αξία.
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Κυρ Μάιος 03, 2015 1:28 pm

Καπνισα ακομη ενα σημερα.Για ακομη μια φορα η σταχτη αρνουνταν πεισματικα να σταθει και η εμφανιση του ηταν χεθροτερη του πρωτου αφου εκτος απο νευρικες αποληξεις και θρομβακια υπαρχαν και μερικες μεγαλες πρασινες σταμπες.Γευστικα οπως και το προηγουμενο που εκανα πριν λιγες ημερες,μου φανηκε αρκετα βαρυ με εντονα πιπερια και ξυλα ενιοτε μου στεγνωνε το λαιμο και μου εκαιγε το στομα.Harsh λεγεται ο ορος;Αυτη τη φορα ο καπνος ηταν περισσοτερος και τραβουσε απροβληματιστα.Συμπαθητικο πουρακι αλλα δεν ξερω αν θα το αγοραζα ξανα ωστε να εχει μια μονιμη θεση στον υγραντηρα μου.Μου βγαζει πολυ non παρα cuban,με λιγα χρηματα παραπανω θα προτιμουσα quintero favoritos το οποιο εχω δοκιμασει και μου αρεσε η κουβανεζικη χροια του.Θα επανελθω ομως με ενα ακομη γευστικο τεστ οποτε δεν θα ψηφισω ακομη.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Μάιος 03, 2015 1:50 pm

Φιλε Χρηστο να μου επιτρεψεις να διαφωνισω, αν και τα φαβοριτος ειναι ρομπουστο και μου αρεσει σαν μεγεθος περισσοτερο, μπορω να πω οτι ειναι δυσκολο να συγκριθουν.. και τα δυο tc αλλα σαν μετρο συγκρισης την στοματικη μου κοιλοτητα το μικρο αυτο το βρηκα πιο... Κουβα!

Καθαρα δεν ειναι αντικειμενικο το θεμα γουστου βεβαια!!! 8)
Τελευταία επεξεργασία από Haris_g σε Κυρ Μάιος 03, 2015 8:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες