Mass tasting - Partagás Serie D No.5

Ήταν...

κακό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
μέτριο
6
32%
καλό
9
47%
πολύ καλό
4
21%
el dorado
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 19
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Mass tasting - Partagás Serie D No.5

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιουν 23, 2015 10:47 am

alex46 έγραψε:...αμα τελικα ο νιονιος γραψει το δικο του ταιστινγκ θα σας αφησει αφωνους με τι βρηκε στην αρχη...

...να γράψει, γιατί να μη γράψει :wink:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιουν 23, 2015 12:45 pm

Τάκης έγραψε:
alex46 έγραψε:...αμα τελικα ο νιονιος γραψει το δικο του ταιστινγκ θα σας αφησει αφωνους με τι βρηκε στην αρχη...

...να γράψει, γιατί να μη γράψει :wink:

προσεχε σκηνικο εχθες το βραδυ:

τρωμε κατι ελαφρυ (σουτζουκια,παστουρμαδες κτλ)
πινουμε κατι ελαφρυ (τσιπουρο δλδ)
και στα μισα του φαγητου με βλεπει και λεει σκεφτεσαι τι θα καπνισουμε?
περιπου της λεω ...
και παω και φερνω τον νεο επιτραπεζιο υγραντηρα μου που εχω ριξει μεσα μερικα πουρα.
τον ανοιγω και της λεω διαλεξε οποιο θελεις.

και μονη της διαλεξε το sdn5

εεεεε τοτε παρε και τα χαρτια σου και το στυλο και ξεκινα τις σημειωσεις
ειναι το πουρο του μηνα .

εγραφε,εγραφε,εγραφε με τρελανε καποια στιγμη με τις γευσεις που βρηκε της ειπα οτι πρεπει οποσδηποτε να μπει και να γραψει και τι μου λεει και με στελνει αδιαβαστο ?
δεν εχω συνηθησει την νεα μορφη του φορουμ και δεν μπορω να γραψω :shock: :o :?
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τρί Ιουν 23, 2015 1:28 pm

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Τρί Ιουν 23, 2015 1:43 pm

alex46 έγραψε:τρωμε κατι ελαφρυ (σουτζουκια,παστουρμαδες κτλ) πινουμε κατι ελαφρυ (τσιπουρο δλδ

Χαχα πρέπει να μην σου αρέσουν καθόλου το αλλαντικά και δη τα πικάντικα..
καθώς και ότι εισαι αιώνιος εχθρός των βαρύ-ποτών..
Γενικά ανήκεις στο 70%-80% που σιχαίνονται τις έντονες γεύσεις..
Μπράβο βρήκα άνθρωπο που μπορώ να μιλήσω,φάω χωρίς να μου πει βρωμάνε,μυρίζουν.. :wink:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιουν 23, 2015 2:39 pm

harmonica έγραψε:
alex46 έγραψε:τρωμε κατι ελαφρυ (σουτζουκια,παστουρμαδες κτλ) πινουμε κατι ελαφρυ (τσιπουρο δλδ

Χαχα πρέπει να μην σου αρέσουν καθόλου το αλλαντικά και δη τα πικάντικα..
καθώς και ότι εισαι αιώνιος εχθρός των βαρύ-ποτών..
Γενικά ανήκεις στο 70%-80% που σιχαίνονται τις έντονες γεύσεις..
Μπράβο βρήκα άνθρωπο που μπορώ να μιλήσω,φάω χωρίς να μου πει βρωμάνε,μυρίζουν.. :wink:

το θεμα ειναι εαν θα προλαβεις να φας ... :lol: :lol: :lol:

μην ανγχωνεσαι καθολου τρωω παρα πολυ αργα. πινω ομως γρηγορα . 8)

πρεπει να κανονισουμε την επομενη συναντηση μας σε κανα μεζεδαδικο . :wink:

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιουν 23, 2015 3:04 pm

alex46 έγραψε:...και τι μου λεει και με στελνει αδιαβαστο ?
δεν εχω συνηθησει την νεα μορφη του φορουμ και δεν μπορω να γραψω :shock: :o :?

με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται
άλλωστε υπάρχει και το καθ' υπαγόρευση γράψιμο 8)
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Τρί Ιουν 23, 2015 3:09 pm

Άλεξ..κάπως έτσι σε βλέπω αλλά με εσένα στη γραφομηχανή :lol: :lol: :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=pq2j0StW9y8
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τρί Ιουν 23, 2015 8:50 pm

Σε συνέχεια του mass φούντωσα ακόμη ένα στικ νωρίτερα συνοδεία μερακλίδικου τριπλού ελληνικού καφέ.
Ο καιρός ιδανικός και η διάθεση στο limit up,μου κράτησε όμορφη παρέα σχεδόν 1:20 καπνίζοντάς το νωχελικά.Ο χρόνος είναι μεγάλος αλλά το συγκεκριμένο καιγόταν αργά και λόγω...πυκνότητος.
Βαρύ και συμπαγές σαν kubotan,το πήρα στα χέρια μου και το επεξεργάστηκα.Απο 10ρα κούτα με κωδικό TUO SEP 13,το πούρο αυτό έχει άψογα κομμένο πόδι και όμορφο ανοιχτόχρωμο wrapper.Αρώματα σοκολάτας στο σώμα και το πόδι,παρατηρώ το γέμισμα του και αρχίζω να ανησυχώ μήπως επρόκειτο για στούμπα.

Εικόνα

Εικόνα

Αφαιρώ το καπάκι και βλέπω πόσο γεμισμένο είναι,τραβώ και ζορίζομαι να ρουφήξω και να καταλάβω γεύσεις.Το μόνο που διέκρινα απο τον ελάχιστο αέρα που περνούσε ήταν αυτό του καθαρού καπνού.

Εικόνα

Ανάβω και βλέπω την φλόγα να μην το αγγίζει,σαν να καίω τούβλο.Επιμένω αρκετή ώρα και τελικά το πόδι παραδίδεται στην πυρά με ελάχιστο καπνό να κάνει την εμφάνισή του.Τραβώ και ρουφώ σχεδόν με μανία να πάρει μπρός,δυσκολεύεται,λίγος καπνός στο στόμα.Σχεδόν στούμπα,δεν το κόβω παραμέσα,το αφήνω να ανοίξει μόνο του σιγά σιγά και όντως μετά το πρώτο μισό άρχισε να παίρνει περισσότερο αέρα και να ρουφώ ευκολότερα ενώ και η ποσότητα του καπνού αυξήθηκε αρκετά.

Εικόνα

Εικόνα

Η καύση μου κάνει τσαλιμάκια και διορθώνω μια φορά με τον αναπτήρα να έρθει στα ίσια της,συνεχίζει απροβλημάτιστα.Ξεκίνησε όμορφα και στρογγυλά,χωρίς πιπέρια,με λίγο μέλι,αλατάκι,ξύλο και καπνό.Το ρετροχάλι πολύ ήπιο το ευχαριστήθηκα μέχρι το πρώτο τρίτο.Στο δεύτερο τρίτο το στικ αγρίεψε,μπήκαν πιπεράκια,όχι έντονα και ενοχλητικά αλλά το ρετροχάλι έγινε σκληρό και οριακά υποφερτό.Μέλια και αλάτια εξαφανίστηκαν,ξύλο,πιπέρι και καπνός στο προσκήνιο και μέχρι το τρίτο μέρος με γεύσεις ελαφράς πίκρας να ξεπετάγονται κάθε τόσο.Μετά το δεύτερο τρίτο το πούρο είχε ανοίξει και ρουφούσε άνετα χωρίς όμως ο καπνός να είναι παχύς και πολύς,δόσεις αμμωνίας συνόδεψαν και ολοκλήρωσαν το κάπνισμα στο τελευταίο τρίτο μέχρι το τέλος.

Η στάχτη σφιχτή και σχετικά ανοιχτόχρωμη,είχα όρεξη για long ash και νομίζω πως πέτυχα την μεγαλύτερη που έχω κάνει σε πούρο.

Εικόνα

Συνολική εικόνα,αυτό το στίκ μου άρεσε περισσότερο απο το πρώτο αν και ψιλοστουμπέ αρχικά,το βρήκα ηπιότερο και στρογγυλότερο.Θα κάνω ακόμη ένα κάποια στιγμή αλλά έχω την εντύπωση πως πάνω-κάτω τις ίδιες εντυπώσεις θα αποκομίσω.Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι ένα καλό πούρο,αλλά θέλει τον χρόνο του να ωριμάσει,να βγάλει αρώματα και γεύσεις διαφορετικές απο τις γνωστές πιπεροξυλείες και να φανεί αντάξιο του ονόματος και της...τιμής του.
Για τα δυο στικ που δοκίμασα ψηφίζω ''καλό'' με την ζυγαριά να γέρνει ελαφρά στην μέση του''καλό-πολύ καλό''.Δεν θα του δώσω τον έξτρα χαριστικό πόντο,θεωρώ το ''πολύ καλό'' γενναιόδωρη βαθμολογία.
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Ιουν 24, 2015 12:49 am

Εικόνα

Αφού ο Ραϊκόνεν έσκασε σαν καρπούζι παρέα με τον Αλόνσο στον τοίχο μπροστά μου και τον Φέτελ τον κάψανε οι βουλκανιζατεράδες του, είπα να πνίξω τον πόνο μου με το D5.

Μού έσκασε και αυτό βέβαια κάτι πιπέρια στην αρχή για να με τονώσει και μετά μαλάκωσε αρκετά φέρνοντας στην επιφάνεια ξύλινες γεύσεις με μια γλυκάδα μάλλον από σοκολάτα γάλακτος. Όταν υποχώρησαν σημαντικά τα πιπέρια και άρχισα να νιώθω περισσότερο, γεύτηκα αλάτι με αμύγδαλα και κάτι από εσπεριδοειδή. Στο τελευταίο κομμάτι δυστυχώς είχε τελειώσει ο αγώνας και γυρίζαμε προς το αμάξι, οπότε το κάπνισα εντελώς μηχανικά.

Εικόνα

Ντροπή μου και θα κάνω σύντομα και άλλο ένα (ή και δύο) προτού αποφανθώ. Αλλά σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Ιουν 26, 2015 3:10 pm

καπνισα ενα ακομα προχθες.
με ημερομηνια γεννησης καπου μεσα στο 12

ξεκαθα απουσια των πιπεριων στα προκαταρκτικα. αλλα και στην αρχη του
ειχε και λιγη κρεμουλα μεσα του, ειχε και κατι καφεδοειδες που μπερδευε με κατι σοκολατοειδες
ειχε μπολικο δερματακι, ειχε και ξυλαρακι

ΑΛΛΑ κατι δεν ειχε ρε παιδια . κατι του ελειπε για να γινει πολυ καλο .
ηταν δλδ αξιο με το σπαθι του ΚΑΛΟ

απο ολα αυτα που καπνισα αυτο τον μηνα θα το βαθμολογησω με καλο (κανονικα ειναι για μετριο αλλα ετσι οπως ειναι βαθμονομημενη η βαθμολογια το μετριο ειναι το καλο)

για εμενα ενα πουρο που τελικα ΔΕΝ αξιζει τα λεφτα του . οι πρωτες φουρνιες που βγηκαν και αγορασα σιγουρα ηταν καλυτερες απο τις επομενες που δοκιμασα που το πιπερι καλυπτε τα παντα.

παμε για αλλα λοιπον ... Δαρβινε ετοιμασουυυυυυυυ

Nionios

Δημοσίευσηαπό Nionios » Σάβ Ιουν 27, 2015 8:35 pm

Το συγκεκριμένο πούρο το διάλεξα τυχαία την προηγούμενη Δευτέρα, χωρίς να γνωρίζω ότι είναι το πούρο του μήνα. Με τράβηξε το μέγεθός του κ το σοκολατένιο χρώμα του. Θυμάμαι ότι είχα σκεφτεί πως πολύ θα μου άρεσε να βγάζει κ λίγη σοκολατίτσα :lol:
Στις πρώτες ρουφηξιές με ικανοποίησε, με μια ελαφριά γεύση μόκας κ ίσως μπισκότου κ γενικότερα αυτό που εγώ μεταφράζω ως κρεμώδη υφή καπνού. Στη συνέχεια, κ αφού υποχώρησαν αυτά, μου έβγαλε καρύδι κ καρύδι κ λίγο καρύδι :roll: :roll:
Λίγο μετά τη μέση, πέρασε μια υποψία δέρματος, αλλά κ άφθονο πιπέρι, μαύρο πιπέρι κ έντονο, το οποίο πολύ με έκανε να συγκινηθώ, όταν ο καπνός μου βγήκε κατά λάθος από τη μύτη :o
Για τη συνέχεια, δεν έχω να πω κ πολλά, αφού δε μου έβγαζε καμία γεύση, παρά μόνο μια πικρίλα, την οποία καθόλου δεν εκτίμησα. Η τελευταία γεύση που μου ήρθε, βλέπω εδώ στα κιτάπια μου, σε μια ρουφηξιά λίγο πριν το τέλος του, ήταν γεύση σαπουνάδας από απορρυπαντικό πιάτων, κ πολύ στεναχωρήθηκα, αλλά τι να κάνω, αυτό μου έβγαλε, κ ναι, θα τολμήσω να πω κ μάρκα, Fairy ήταν, που είναι κ το καλύτερο :P :P ?
Μερικές μέρες μετά, το ξανακάπνισα, δε διέφερε πολύ από το προηγούμενο, μόνο που μου έβγαλε πιο πολύ καρύδι κ πιο μετριασμένα πιπέρια. Η πικρίλα μετά τη μέση παρούσα πάλι.
Γενικότερα, με προβλημάτισε η έντονη αντίθεση αρχής κ μέσης, το γεγονός ότι ξεκινάει με ωραίες προοπτικές κ μετά συνεχίζει, όχι απλώς μέτρια, αλλά απογοητευτικά.

Θα το χαρακτηρίσω ως μέτριο.
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Κυρ Ιουν 28, 2015 1:15 am

Χωρίς δεύτερο δείγμα και εν μέσω μουδιάσματος, θα βασιστώ στην προγενέστερη εμπειρία και θα το στείλω ψηφαλακι στο καλο.
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Κυρ Ιουν 28, 2015 11:35 pm

Νιονιο ευγε! Αν δε κανω λαθος ειναι το δευτερο σερι mass που συμετεχεις ιντερνετικα 8)

Ευχομαι να τριτωσει το σερι και γιατι οχι και να τα εκατοστησεις :wink:
δαρβινος

Δημοσίευσηαπό δαρβινος » Δευ Ιουν 29, 2015 10:33 am

[quote="Nionios"] κ ναι, θα τολμήσω να πω κ μάρκα, Fairy ήταν, που είναι κ το καλύτερο :P :P ?

:lol: :lol: :lol: ppsdn5....vitola:fairy με ειδική σύνθεση corojo και criollo!! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Ιουν 29, 2015 10:37 am

mass με τοποθέτηση προϊόντος 8) :lol:

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες