Mass Tasting - Bolivar Royal Coronas

Mass Tasting - Bolivar Royal Coronas

Στούμπα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κακό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μέτριο
1
6%
Καλό
6
38%
Πολύ Καλό
8
50%
El Dorado
1
6%

Σύνολο ψήφων: 16
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Mass Tasting - Bolivar Royal Coronas

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Φεβ 24, 2016 12:14 pm

λοιπον ακομα μια δοκιμη εγινε
και χτυπησε η jimboγκαντεμια ...

ηταν ισως η χειροτερη κορονα που εχω καπνισει
τυχαια αγορασμενη απο καποιο καταστημα λιγο καιρο πριν ανακοινωθει το μαςς

στο πρε δεν εβγαλε και πολλα
στο αναμα εδωσε ξυλο και πιπερια
που αλλες φορες εμοιαζαν με μαυρο και αλλες με λευκο
προσθεσε και ελαχιστο δερμα με λιγακι καρυδι προς την μεση
και καποια στιγμη προς το τελος μου πεταξε και λιγο κακαο

αμα οι καινουργιες παρτιδες ειναι ετσι ... κλαψτα μπιμπο ... και εγω μαζι σου

η συγκεκριμενη περνει 3/6
με συμψηφισμο αυτης και της προηγουμενης που αξιζε και κατι παραπανω απο το 4/6 που της ειχα βαλει ψηφιζω στο συνολο 4/6
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Φεβ 24, 2016 12:54 pm

...φόρα και κανένα 8)

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Φεβ 26, 2016 10:22 am

Καπνισμένο την Τετάρτη συνοδεία τσίπουρου, παστουρμά και green cola vsop. Τι να πω τώρα που το έφτασα μέχρι τέλους, το ξεζούμισα και τα έδωσε όλα. Πολύ καλό από μένα, με δέρματα και grassy γεύσεις και σοκολάτες και φουντουκάκι και πιπεράκι και τα πάντα όλα. Με είχε συνεπάρει η καλή παρέα αλλά και το πούρο ήταν ότι έπρεπε. Πάμε γι' άλλα..
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Φεβ 26, 2016 10:29 am

περιμενω την αποψη του δημητρη ...
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Κυρ Φεβ 28, 2016 12:24 am

Έρχομαι ελαφρώς καθυστερημένος και αυτόν τον μήνα, προλαβαίνω όμως την ψηφοφορία. :roll:
Έκανα τρεις από τις βασιλικές κορώνες με τιμή κτήσης τις 229 κορώνες (~8,48€)
Σε γενικές γραμμές μου άρεσαν πολύ, στη διάρκεια μόνο με χάλασαν. Όλες κυμάνθηκαν γύρω στη μία ώρα και έκαιγα δάχτυλα τις δύο τελευταίες φορές για να πάρω ό,τι έχουν να μου δώσουν. Την πρώτη φορά στο τέλος μου ήρθε μια πικρίλα και δεν το ζόρισα πολύ.
Κοιτώντας το τεφτέρι μου βλέπω μια καλή ποικιλία γεύσεων από ένα πουράκι medium bodied.
Στο πρώτο κομμάτι είχε ένα συνδυασμό ξύλου, τσαγιού και πιπεριού με λίγη βανίλια. Καλό ξεκίνημα σκέφτηκα και προχώρησα ίσως λίγο βιαστικά στη συνέχεια για να δω τι άλλο έχει να μου δώσει.
Δεύτερο μέρος και οι κρεμώδεις γεύσεις δυναμώνουν, βούτυρο γάλακτος θα έλεγα, δυναμώνει και το πιπέρι, που σιγοντάρεται από κανέλα και στο κάδρο μπαίνει σιγά σιγά και σιρόπι για να γλυκάνει λίγο.
Τρίτο και φαρμακερό κομμάτι πέφτουν όλες οι γεύσεις. Κυριαρχεί το βούτυρο, αχνοφαίνεται το πιπέρι, μια ιδέα από ξύλο και μια πικρίλα στο πρώτο πούρο από τα τρία.
Νομίζω ότι το αξίζει δίκαια το 4/5 και μπορεί να κερδίσει μια θέση στην καρδιά μου δίπλα στο Ρέγιες μιας και είναι στα ίδια περίπου λεφτά και διαρκεί και λίγο παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Κυρ Φεβ 28, 2016 12:42 pm

Τελευταίος και καταϊδρωμένος να καταθέσω κι εγώ την ψήφο μου. Έκαψα ένα χτες βράδυ σε ένα μπαρ αφού πρώτα είχα μαρινάρει τη γλώσσα μου με 3-4 τζιν τονικ και φυστίκια :lol: :lol:
Ίσως να μην ήταν η κατάλληλη συνοδεία αλλά δε με ενθουσίασε η πρώτη μου επαφή με το συγκεκριμένο πούρο. Ναι καιγόταν ωραία, ναι δε χρειάστηκε διορθώσεις, αλλά ήταν κάπως μονότονο με το πιπέρι να με κοπανάει έντονα στη γλώσσα σε όλη τη διάρκεια. Μου έβγαλε και λίγους καφέδες στην αρχή αλλά μετά μόνο πιπέρι και ξύλο. Δεν το κάπνισα μέχρι τέλους. Θα το ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή στο μέλλον. Θα του βάλω μέτριο...
Με ζώσανε οι κουλέμπρες
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Κυρ Φεβ 28, 2016 2:54 pm

Μόλις το έκαψα.

Από κούτα ABR 14. Αρκετά ξανθό.

Πρε- ξύλο, καφέ και γη.
Οι πρώτες τζούρες είναι όπως το πρε. Καίγεται απροβλημάτιστα και γίνεται πιο κρεμωδες και λιπαρό.
Τα πιπέρια του είναι αρκετά βαριά και μου ξύνουν την γλώσσα. Θέλει να ξεκουραστεί και άλλο στον υγραντήρα.
Στην μέση το πούρο αλλάζει προς το πολύ καλύτερο. Και άλλο κρέμα μαζί με ξηρούς καρπούς και ξινόγλυκα φρούτα.
Τα πιπέρια όπως ο καπνός γλιστρά από το στόμα (εξωτερικά) στην μύτη με γαργαλανε νόστιμα.

Στο τελος χορταριάζει και βαραίνει. Η γη και ξύλο σιγοντάρουν.
Ωραίο πούρο 3.5/5. ΚΑΛΟ
Θα κάνω άλλο ένα ξεχασμένο που είναι αδερφη του ‘’ατιμασμένου’’.
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Κυρ Φεβ 28, 2016 5:08 pm

Ακολούθησα την προτροπή του Jimbo και βρήκα να κάψω ενα τυχαίο, και οχι απο σεσημασμένο στοκ.
Και εμένα του 14 σχετικά σκούρο, και μαλακό, στο ζουληγμα.
Στις κρύες τζουρες έδωσε χαλαρό τράβηγμα που συνήθως δέν ειναι καλο σημάδι, λες να με καντεμιασε ο καντεμοσαυρος?
Αμ, δε! Με το άναμμα σαν να έδεσε και το τράβηγμα να έφτιαξε.
Πιπεράκι και κανέλα, με το έμπα, κρύα Βρέμη γη με τους καφέδες της και το πιπεράκι στο background να δίνει ρυθμό.
Λίγοι εσπρεσοι ωραίοι μαύροι, με γλυκές απο καμένες ζάχαρες, και μετά ήρθαν μπαχαρια και χωματακι για να με στείλουν σπίτι.
Συνοδεία πολυ ωραίο κοκτέιλ με βάση κάποιο over proof Ρουμι.
Σε συνδιασμο με το πρώτο πάμε για πολυ καλο με άνεση.
on the road...
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Κυρ Φεβ 28, 2016 7:07 pm

Καλησπέρα!
Διάφορα τρεξίματα δεν μου επιτρέπουν να σας παρακολουθήσω αλλά έχω "βάλει στοίχημα με τον εαυτό μου" να μην χάνω mass. Έκανα 2.

Όμορφο πούρο, Bolivar απαπημένο. Κλασικό δαχτυλίδι που μ' αρέσει.
Ανάβει, τραβάει ικανοποιητικά.
Καύαη άψογη.

Σοκολάτες, δέρματα, πιπέρια.
Ενίοτε στο background κρέμα να εναλλάζεται με αγρό μετά τη βροχή.

Απόλαυση! Απλά ποτέ δεν ήρθε η απόλυτη απογείωση ενός Inmensas, πχ, αλλά ανετότατα η ψήφος μου πάει στο ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Κυρ Φεβ 28, 2016 10:42 pm

Τελικά τα κατάφερα και εγώ και κάπνισα και μια δεύτερη σήμερα. Αγορασμένη από το κέντρο, αγνώστων λοιπών στοιχείων.

Pre κυρίως ξύλο και τράβηγμα ιδανικό. Ανάβω και μου έρχονται πικρά ξύλα. Δεν θα τα πάμε καλά λέω.

Ωστόσο έστρωσε πολύ γρήγορα και έβγαλε πλούσιο μπουκέτο.Ξεκίνησε με δέρματα και ξύλο στο πρώτο τρίτο και συνέχισε με πιπέρια, μαύρο καφέ, ξυροκάρπια, κακάο, χόρτα (!?) και λίγα φρούτα. Αρκετά διαφορετική από την μεγαλύτερη αδερφή της αν και στο τελευταίο τρίτο κάπου συναντηθήκαν. Δυστυχώς σε αυτό το τελευταίο κομμάτι η νεαρά μάλλον έδειξε την ηλικία της και έγινε λίγο επιθετική. Όχι σε σημείο που να με κάνει να την αφήσω όμως.

Κατά την γνώμη μου είναι ο ορισμός του 4/5 πούρου οπότε η βαθμολογία μου θα κινηθεί αναλόγως.
Άβαταρ μέλους
John

Δημοσίευσηαπό John » Δευ Φεβ 29, 2016 11:02 am

Καλημέρα!

Λοιπόν ένα κάπνισα από αυτά και μάλιστα σήμερα το πρωί. Το άρωμα πριν το άναμμα είναι γεμάτο, η γη και ο φρέσκος καπνός είναι κυρίαρχα. Ανάβω και κάνουν έκπληξη κάποιοι ξηροί καρποί, αμύγδαλο και φουντούκι και στο φόντο ξύλο, δρυς. Για ξεκίνημα μου φαίνεται περίεργο και αναρωτιέμαι αν φταίνε οι χουρμάδες :lol: που το συνόδευα, ωστόσο είναι ιδιαίτερα ευχάριστο. Καθώς προχωράει κερδίζει σε ένταση και έρχονται στο προσκήνιο πιο οικείες νότες, δέρμα και πικρός καφές, espresso, ισορροπούν με νότες ξύλου και νοτισμένη γη. Έτσι συνεχίζει ως το τέλος όπου όμως κερδίζει έδαφος ο καφές.

Ψηφίζω καλό, οι γεύσεις ήταν εκεί και μάλιστα ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες όμως το σώμα δεν τις υποστήριζε, έβγαζε έτσι έναν όχι απόλυτα δεμένο χαρακτήρα.

Αυτά… 8)
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Φεβ 29, 2016 11:04 am

θωμα και εσυ και ο σουηδος εχετε βαθμολογησει βαση της 5τονικης κλιμακας αλλα εσυ στην ψηφοφορια εχεις βαλει 6 επιλογες ...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Φεβ 29, 2016 11:11 am

καλημέρα και καλή εβδομάδα Alex
τα 'χουμε πει ξανά αυτά, η 6 βαθμίδων κλίμακα "κλέβει" 8)
αφού το "πολύ καλό" γέρνει προς το "καλό", το "καλό" προς το "μέτριο" κ.ο.κ.
(άλλο το 3/5 κι άλλο το 3/6, ή 4/5 και 4/6 αντίστοιχα)

η "στούμπα" δεν παίζει στη βαθμολογία, αφού ούτως ή άλλως δεν καπνίζεται για να κριθεί
κι αν τύχει σε κάποιον τέτοιο πούρο, λογικά (9 στις 10) θα επιχειρήσει να φουμάρει άλλο...

@ Θωμά
έχεις ταυτοποιήσει τις ψήφους
ή παίζει να έχουν ψηφίσει και ξέμπαρκοι χωρίς να γράψουν αράδα, του στυλ "απ' ότι θυμάμαι χαίρομαι"?

Υ.Γ.
έχω περιέργεια να δω τι αποκριάτικο πούρο θα βάλει ο goutsou-goutsou :?: :wink:
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Φεβ 29, 2016 12:07 pm

Όπως σωστά λέει ο Ντον, η κλίμακα είναι 5τονική, το 'στούμπα' υπάαρχει εκεί μόνο αν κάποιος καπνίσει ένα και είναι σφιχτό.

Δεν έχω κάνει ταυτοποίηση των ψήφων όχι. Θα το κάνω στην αποφώνηση.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Φεβ 29, 2016 12:19 pm

καμιά διαφωνία επί της ουσίας
εννοούσα όμως πως καλό είναι σε ανάλογες ψηφοφορίες, να μην υπάρχει η στούμπα σαν 6η (ή 1η) επιλογή
αφού αυτόματα δημιουργεί συνειρμούς πως το όποιο σύνολο, (10, 100, 1000)
διαιρείται δια του έξι κι όχι δια του πέντε 8)
Μετανοείτε...

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες