Mass Tasting - Bolivar Royal Coronas

Mass Tasting - Bolivar Royal Coronas

Στούμπα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κακό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μέτριο
1
6%
Καλό
6
38%
Πολύ Καλό
8
50%
El Dorado
1
6%

Σύνολο ψήφων: 16
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Mass Tasting - Bolivar Royal Coronas

Δημοσίευσηαπό alex46 » Κυρ Φεβ 07, 2016 3:54 pm

tliotis έγραψε: με συνοδεία τσίπουρο - γράπα ( χωρίς γλυκάνισο και ζάχαρη ) από Μαυροβούνιο - Αλβανία στα σύνορα μου το έφερε ένας φίλος απο παραγωγό 1 λίτρο !

με μπερδεψες
τσιπουρο ή γκραπα ?
οχι οτι εχει ουσιαστικη διαφορα αλλα οσες γκραπες εχω πιει δεν μου αρεσαν οπως το τσιπουρο
συνηθως οι αλβανοι φτιαχνουν τσιπουρα
σπανια απο σταφυλι και συχνα απο μουρα και κατι αλλα φρουτα (πχ βερυκοκο)
αυτα απο σταφυλι οσα εχω δοκιμασει,σπιτικα παντα ολα, ειναι πολυ καλα
απο κουβεντες που εχω κανει στην περιοχη πωγωνιου λεγαν οτι τα σταφυλια τους δεν ειναι καλα για κρασι αλλα για το τσιπουρο ειναι τελεια
για πες πως ειναι το δικο σου ... :D
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Κυρ Φεβ 07, 2016 8:53 pm

alex46 έγραψε:
tliotis έγραψε: με συνοδεία τσίπουρο - γράπα ( χωρίς γλυκάνισο και ζάχαρη ) από Μαυροβούνιο - Αλβανία στα σύνορα μου το έφερε ένας φίλος απο παραγωγό 1 λίτρο !

με μπερδεψες
τσιπουρο ή γκραπα ?
οχι οτι εχει ουσιαστικη διαφορα αλλα οσες γκραπες εχω πιει δεν μου αρεσαν οπως το τσιπουρο
συνηθως οι αλβανοι φτιαχνουν τσιπουρα
σπανια απο σταφυλι και συχνα απο μουρα και κατι αλλα φρουτα (πχ βερυκοκο)
αυτα απο σταφυλι οσα εχω δοκιμασει,σπιτικα παντα ολα, ειναι πολυ καλα
απο κουβεντες που εχω κανει στην περιοχη πωγωνιου λεγαν οτι τα σταφυλια τους δεν ειναι καλα για κρασι αλλα για το τσιπουρο ειναι τελεια
για πες πως ειναι το δικο σου ... :D

λοιπόν μόλις ήπια και ακόμα πίνω ! Τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο είναι που τον ρώτησα και όχι γράπα ( γράπα λέει κάνουν οι Ιταλοί απέναντι , αυτος για τσίπουρο το είπε χαχα )

Φοβερό πάντως !
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Φεβ 07, 2016 10:50 pm

στην περιοχή της ηπείρου το τσίπουρο
γίνεται από ντεμπίνα
το κλασσικό
αλλά και από ροδίτη.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Φεβ 08, 2016 10:45 pm

Χθες έκλεισε η πρώτη βδομάδα αυτού του mass και έχουμε ήδη 6 tastings. Κάνετε τον οικοδεσπότη πολύ χαρούμενο. Τόσο χαρούμενο για την ακρίβεια που τον υποχρεώνετε να κάνει και αυτός ένα (πρώτο) tasting για να σας ευχαριστήσει :lol:

Εικόνα

Αυτό είναι ένα πούρο από κούτα MUR JUN 12, υιοθετημένη απο μένα στα νιάτα της και μεγαλωμένη με φροντίδα. Δεν θυμάμαι και πολλά για τα συγκεκριμένα πούρα πέρα από ότι ήταν σχετικά αραιο-στριμμένα και ότι μου άρεσαν πολύ. Τελικά και αυτό το stick έτσι ήταν.

Δεν είναι και το πιο όμορφο πούρο, έχει 2 σχετικά μεγάλα και βαθιά νεύρα. Κόψιμο και το τράβηγμα είναι πολύ εύκολο, όχι προβληματικά όμως. Απλά θέλει λίγη ρέγουλα.

Ανάβω και γίνεται μια έκρηξη στο στόμα μου από κάτι πικάντικο. Δεν είναι πιπέρια άσπρα ή μαύρα, αλλά κάτι πιο 'φωτεινό'. Ναι είναι σαν chilli. Στα πρώτα τραβήγματα δεν υπάρχει τίποτα άλλο, αυτό υπερκαλύπτει τα πάντα. Αφού η στάχτη έχει φτάσει στο ένα εκατοστό το πούρο 'ανοίγει' και αρχίζει να δίνει...ξύλο, μια βαθιά κρέμα, κάτι λίγο γλυκό στο βάθος και δέρμα. Παιδιά πολύ δέρμα!

Το πούρο συνεχίζει, τα chillies παραμένουν εκεί και με όλα τα υπόλοιπα. Η κρέμα αυξάνεται και κάπου στην μέση καταλαβαίνω πως δεν μπορώ να το περιγράψω εύκολα γιατί είναι σαν κρέμα με chillies. 'Κρεμώδες chilli'. Κάνει αυτό κάποιο νόημα? Εμένα δεν μου κάνει αλλά το πούρο είναι έτσι.

Καθώς προχωράει προς το τέλος οι γεύσεις γίνονται πιο μουντές και φεύγει αρκετά ο 'φωτεινός' χαρακτήρας του πρώτου μισού. Εκεί όμως που τελειώνει κάπως προβλεπόμενα εμφανίζεται μια πικρή σοκολάτα, αρκετά πικρή και πολύ πλούσια και πραγματικά αλλάζει το πούρο. Αυτό το τελευταίο σε συνδυασμό ότι το πούρο καπνιζόταν εύκολα εκεί λόγω ηλικίας μου έκαψαν τα δάχτυλα. Είναι ζήτημα να έμεινε ενάμιση εκατοστό άκαυτο.

Πολύ καλό ήταν. Βαθμολόγια δεν βάζω γιατί έχω και κάτι άλλα υποψήφια.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τρί Φεβ 09, 2016 8:17 pm

Τελειώνει το ...1/3 του μήνα! Καπνίστε βασιλικές κορόνες, διαφορετικά θα ενεργοποιηθούν οι εβραιοπούλες επιλοχίες και λοχίες που αράζουν και θα σας.... τιμωρήσουν αυστηρά! :lol: :lol: :lol:

Εικόνα
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Τετ Φεβ 10, 2016 6:37 pm

Μόλις αφήσω την αγκαλιά τις Λεκάνης,θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω.. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Τετ Φεβ 10, 2016 10:09 pm

Εικόνα

μετα απο 3 μερες αποχης απο το καπνισμα λογω χρονου και μη καταλληλων συνθηκων ειπα να κανω κατι ''βασιλικο'' μεταξυ πολυχρωμων και πολλαπλων δαχτυλιδιων,αφου βγηκε στην επιφανεια σαν το αφρο της θαλασσας..

το εν λογω το γευτικα πρωτη φορα το καλοκαιρι και το συγκεκριμενο ηταν το 5 κατα σειρα και τελευταιο στικ απο μια κουτα με 5 ξεχασμενα κομματια..ολα τους ηταν ενα και ενα,μη γνωριζοντας ηλικειες...

στο pre πιπερακι
και στο αναμμα τσαμπουκαλιδικες και γενναιοδωρες δοσεις με πιπερι κοκκινο καγιεν και κατι γιατι οχι σαν τσιλι(Θωμα :!: )
το πιπερι δινει πονο κανονικα και μια δοση μου βγηκε απο τη μυτη και με συγκινησε στιγμιαια.. :shock:
λεω παμε απο την αρχη και το αφηνω λιγο να ηρεμησει και να συνελθω..

το πιανω απαλα μετα απο λιγο και ρουφαω μια ηρεμη ισα ισα να κοκκινησει η καυτρα και η ''βασιλω'' ξετυλιγεται με δοσεις ξυλου νωπου,δερματος και ολιγης σοκολατας,ολα ομως πασπαλισμενα με πιπερια και διαμονες..
κατεβαινοντας εκατοστα τα καζανια σιγοσβηνουν ποτιζοντας ομως το πουρο με αρκετο καρυκευμα..
λιγο πριν μπω στο 2/3 το στικ μαλακωνει και γλυκαινει
ο καφες χαιρετα δειλα δειλα και η σοκολατα απο μοκα αρχιζει να πεταει ξισματα σοκολατας γαλακτος..

στο δευτερο μερος ευελπιστω σε κατι γλυκο και οντως η κορονα με αποζημιωνει μεχρι τελους.
το ξυλο γινεται πλεον μαλακο και μυρωδατο και η σοκολατα γλυκαινει τοσο που σε προκαλει να την φας
η κρεμα απογειωνει το στικ..ναι αυτο μαλιστα ειναι bolivar με την σοκολατα,τους καφεδες και την κρεμα να κυριαρχουν
και να σε κανουν να ξεχνας σκοτουρες και εννοιες
το πιπερι πλεον υποβοσκει και δινει γευση στο στικ,ενω το δερμα συμπληρωνει ολη αυτην την πανδεσια αρωματων

και να μην εφτανε αυτο η ''κορονα'' καθολη την διαρκεια απο την αρχη ως το τελος μια στακτη να και χωρις καθολου διορθωσεις δειγμα της καλης ''βασιλικης'' καταγωγης της..δεν αντεξα και της τραβηξα μια.. :lol:

Εικόνα

ολη δικιας της...
θα μου πειτε γιατι οχι ξαπλωτη καπου..ηθελε να δειξει το μποι της και την σκληρη της σταχτη :wink:

εχοντας ακομα λιγα λεπτα μαζι της και καθοτι εκτσασιασμενος αποφασιζω να ηρεμισω το παφα πουφα γιατι το πουρο αρχιζει και βαρενει αρκετα..ο στρατηγος δεν αστειευεται
και αφου απαφασιζω να το παω μεχρι τελους στο χαλαρο μου πεταει 2 -3 τζουρες ακυρες και σκορπιες με κατι φρουτα :!:
σαν να με αποχαιρετα γλυκα με τροπο..
οσο δεν μου αρεσε στη αρχη αλλα τοσο τρελαθηκα στο τελος

ο βαθμος της ειναι πολυ καλος,αφου εκανε πληρη ανατροπη απο τη μεση και κατω..
το κακο ειναι οτι δεν ξερω αν θα προλαβω να καψω αλλο ενα για σφαιρικη αποψη γιατι νομιζα οτι ειχα και τελικα...
και να αγορασω δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ετοιμα μεχρι τελους του μηνα..

εεε αφου επιμενετε παρτε και αλλη μια ξαπλωτη πανω στις στακτες της.. :mrgreen: :mrgreen:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Πέμ Φεβ 11, 2016 12:05 am

Ωραια η φωτογραφια με το ... "Στα ορθια" μου φανηκε σαν να ειναι ορθιος ο Μπολιβαρ και να εχει κατεβασει τα παντελονια 8)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Φεβ 11, 2016 2:04 am

Κοίτα ρε παιδί μου τι βασιλικές βρίσκετε!
Απίστευτο tasting Σπύρο, με πανέμορφες φωτογραφίες!
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 11, 2016 7:23 am

Haris_g έγραψε:...σαν να ειναι ορθιος ο Μπολιβαρ και να εχει κατεβασει τα παντελονια...

ΕικόναΕικόνα

πολύ ωραίος Σπύρο, συνέχισε έτσι! :wink:
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Πέμ Φεβ 11, 2016 9:05 am

Γεια σου Σπύρο με τα ωραία σου.
Οι φώτο δεν παίζονται!
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Φεβ 11, 2016 10:17 am

καλα σπυρακο η φωτο με τον σιμον ορθιο ειναι σουπεραουα

ΜΗΝ πεις στον βιμβο που αγοραζεις γιατι θα παει και θα τις σηκωσει ολες μπας και βρει καμια καλη :lol: :lol: :lol:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Πέμ Φεβ 11, 2016 10:51 am

Ευχαριστώ πολύ παιδες :oops: :oops:
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Φεβ 11, 2016 7:18 pm

Πραγματικα ο ορθιος Μπολιβαρ πανω στιν ακεραια σταχτη, διαβαζεται και....μεταφυσικα. 8)
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Παρ Φεβ 12, 2016 1:35 am

Σπύρο έγραψες... :wink:

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες