Mass Tasting - Vegueros Mañanitas

Mass Tasting - Vegueros Mañanitas

Το δημοψήφισμα λήγει στις Παρ Απρ 01, 2016 12:00 am

Ξάνθη
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Πάτρα
2
13%
Νέα Ορλεάνη
8
50%
Βενετία
5
31%
Ριο Ντε Τζανέιρο
1
6%

Σύνολο ψήφων: 16
svensk

Re: Mass Tasting - Vegueros Mañanitas

Δημοσίευσηαπό svensk » Τετ Μαρ 30, 2016 1:20 pm

Γαματη η υπογραφη σου φιλε Γουτσου.
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Τετ Μαρ 30, 2016 2:04 pm

Κάποιος άλλος ειναι ο ξεχασιάρης...
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Τετ Μαρ 30, 2016 9:49 pm

Καλησπέρα σας!

Παίρνω το κουτί με τα 4, δύο εγώ δύο ένας φίλος μου, ενθουσιάστηκε, πήρε άλλο κουτί αυτός μερικές μέρες μετά (μαγαζιά του κέντρου) ξανακάναμε, ξαναενθουσιάστηκε, έφτασε να το θεωρεί ανώτερο από εδμούνδους και P2 ως τιμή προς αξία.

Απίθανα πράγματα από ένα τόσο μικρό και φθηνό πούρο.
Κατασκευή στιβαρή, δαχτυλίδι όμορφα σύγχρονο χωρίς να φωνάζει, καύση άψογη, καμία στούμπα στα 8.

Μυρωδιές σπάνιες (για μένα, τουλάχιστον) και εντυπωσιακές. Ψωμιά ζεστά, φούρνοι με φαγητά που ψήθηκαν και τα πήραν οι νοικοκυρές πριν από 15 λεπτά αφήνωντας μια ευωδία, φρεσκοκαβουρδισμένα ξηροκάρπια και φάρμες, αγροί, λιβάδια, αρχοντικά, με πραότητα, σχεδόν μοναδικά. Διάφορα κανονικά γλυκά και ίχνη από δέρματα να παιχνιδίζουν στο background

Πούρο που δεν το χορταίνεις, που σε ηρεμεί, σου ζητά να ηρεμήσεις για να το απολαύσεις.

Ένα άνετο Ρίο!
Άβαταρ μέλους
John

Δημοσίευσηαπό John » Πέμ Μαρ 31, 2016 7:59 am

Καλημέρα σε όλους! :)

Λοιπόν το μικρό όπως όλοι μέχρι τώρα έχουμε διαπιστώσει είναι γοητευτικό, ψηφίζω Βενετία, δηλαδή 4/5. Και εξηγούμαι.

Με έχει συντροφεύσει όλες τις ώρες τις ημέρας, αλλά εκεί που ταίριαξε, για τα γούστα μου, περισσότερο ήταν την νύχτα, ακριβώς λίγο πριν κοιμηθώ και συντροφεύοντας την συνήθειά ανάγνωσης κάποιου βιβλίου. Ιδανικά και λόγω μεγέθους ταιριάζει σε αυτό που θέλω, κάτι μικρό και εύγευστο.

Και από το τελευταίο έχει πολύ, από την αρχή είναι κρεμώδες και παραμένει ώς το τέλος, πότε με μια αίσθηση καβουρδίσματος πότε χωρίς. Μαζί και κάποιες florar γεύσεις πιο φρέσκες και μέλι και βανίλια και μπισκότο. Οι ξυροί καρποί είναι παρών, κυρίως φουντούκι, αμύγδαλο και μαι χαρακτηριστική αλμύρα. Ενώ το retrohale αποκαλύπτει μια γκάμα από γλυκά και ήπια μπαχαρικά. Ισορροπημένο και δεμένο με καπνό γεμάτο από την αρχή, με πάντα καλή καύση.

Έχω να πω ότι είναι το μόνο από τα νέα της μάρκας που μου κάθισε καλά, τα άλλα δεν μου αρέσουν και τόσο, καθώς επίσης ότι δεν ήταν και τόσο τυχαία όπως τα mass επιβάλουν, αλλά είχαν ξεκουραστεί κάμποσο στον υγραντήρα μου.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Μαρ 31, 2016 9:08 am

Rigelianos έγραψε: ... έφτασε να το θεωρεί ανώτερο από εδμούνδους και P2 ως τιμή προς αξία.

ειδικα με τον εντμουνδο δεν χρειαζεται καν να βαλεις την τιμη μεσα :lol: :lol: :lol:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Πέμ Μαρ 31, 2016 11:09 am

Τελευταία μέρα της ψηφοφορίας, αν έχει μείνει κανένας ξεχασιάρης, παρακαλείται να ψηφίσει μέχρι και τις 11:59 ώρα φόρουμ.

svensk έγραψε:Γαματη η υπογραφη σου φιλε Γουτσου.

Ευχαριστώ svensk, στα 22 χρόνια που είμαι καθηγητής και στα 15 χρόνια όντας φροντιστηριούχος το ρητό επιβεβαιώνεται καθημερινά :( :cry: :(

Κάποιος άλλος ειναι ο ξεχασιάρης...

Σόρρυ Θωμά, όποιος λοιπόν απο τους ρηβιουεράδες δεν έριξε την ψήφο του παρακαλείται να το κάνει...
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Μαρ 31, 2016 9:43 pm

κύριοι, παρότι έχω δίπλα μου να κάθονται οι δυο μανανίτες, έτυχαν ΠΑΡΑ πολλά σήμερα, και όχι ιδιαίτερα καλά και δε προλαβαίνω.
Υπόσχομαι ότι τις επόμενες μέρες θα καταθέσω εδώ τα tastings, ακόμα και χωρίς τη βαθμολογία μου στο Poll.
Στέλιο sorry :(
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Πέμ Μαρ 31, 2016 10:24 pm

goutsou
Ώρα και για τη δική μου γνώμη.
Κατ’ αρχάς θα συμφωνήσω με τον svensk πως καπνίζοντας τη μαμασίτα τα βλέπεις όλα πράσινα. Για μένα όμως δεν είναι εξαιτίας του δαχτυλιδιού αλλά για τα χόρτα που βγάζει το συγκεκριμένο, κατά τ’ άλλα, πολύ όμορφο πουράκι. Αυτή ήταν η τέταρτη πυραμιδούλα που έκαψα από δυο διαφορετικές χάρτινες 4αδες αλλά καθ’ υπόδειξη του tommi η πρώτη με συνοδεία τσίπουρου. Σαφώς καλύτερος συνδυασμός από τον καφέ, όμως όσο κι αν προσπάθησα να την αγαπήσω οι γεύσεις τις δεν μου ταιριάζουν. Κοιτάζω τις σημειώσεις μου και βλέπω τα εξής: Γρασίδι, στάχυ, άχυρο, άγουρος καφές, πράσινο τσάι, βραστά χόρτα (λάπατα, ζοχοί, ραδίκια, τσουκνίδα). Γεύσεις που για άλλους να είναι καλοδεχούμενες, ίσως και επιζητούμενες, όχι όμως για εμένα. Στα θετικά της η πολύ καλή κατασκευή και το ρούφηγμα της. Όμως όσο και να θέλω να την αγαπήσω, μιας και ήταν δικιά μου η επιλογή για το mass, θα μείνουμε μακριά κι αγαπημένοι. Πολύ βετζιτέριαν για τα γούστα μου. Θα είμαι ο πρώτος – και ίσως κι ο τελευταίος(;)- που δεν θα βγω από τα σύνορα, θα μείνω Ελλάδα και θα πάω μέχρι την Πάτρα…

Καλησπέρα κάπου εδώ κοντά φίλε goutsou είμαι κι εγώ, 4 κάπνισα, οι τρεις από το τσίγκινο κουτί κι μια απο χάρτινο με ουίσκι και μου βγήκε η καλύτερη με ταξίδεψε μέχρι τον κόλπο του Μεξικού, αλλά λίγο πριν την προσγείωση στη Νεα Ορλεάνη, έκτατα καιρικά φαινόμενα με κυκλώνες ανάγκασαν τον πιλότο να κάνει αναγκαστική προσγείωση στο Cancun :mrgreen:

Ψηφίζω Πάτρα
το πούρο αναγνωρίζω ό,τι έχει καλά καπνά, είναι μεστό αλλά οι γεύσεις του δεν είναι αυτό που επιζητώ , θα το ξαναδοκιμάσω στο μέλλον και ίσως τότε να το βρώ πιο θελκτικό.
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Πέμ Μαρ 31, 2016 11:49 pm

Το σκάω για λίγο στα κλεφτά από το αναρρωτήριο :evil: για να φουμάρω...

Εικόνα

Μυρίζει μέλια πολλά η Mananita και κάνει ματάκια :D
Χώμα-γη στο άνετο pre ρούφηγμα

Ξεκινά με μια γεμάτη-γαμάτη γεύση από λευκό πιπέρι που σταδιακά αυξομειώνεται
μέχρι να παρουσιαστούν καβουρδισμένα ξηροκαρπίδια
και μια κρέμα φτιαγμένη με διαφορετική συνταγή

Έπειτα καφές,δέρμα αλλά και μοσχοκάρυδο
με στάχτη και καύση να κινούνται σε υψηλό επίπεδο
Μάλιστα η πρώτη στάχτη κάνει γκελ στην τέντα και δεν σπάει
παρά μόνον όταν προσγειωθεί στον ακάλυπτο :!:

Έχει και εσπεριδοειδή με θύμισες από νεράντζι η περγαμόντο
2-3 σταφίδες ίσα για τη γλύκα,μια σταλιά κανελογαρύφαλο
και για το τέλος μου μυρίζειιιι :roll: ......να το πω :?: :mrgreen:
Θα το πω....μου μυρίζει beans...κοινώς φασολάδα :lol:

Ουφ πρόλαβα... :P
Άει χάσου μυρμηγκάκι!!!

Εικόνα

Έχει όλα τα φόντα να γίνει αγαπημένο...ότι πρέπει για γρήγορες καταστάσεις
Τα λεφτά έφτασαν μέχρι την Νέα Ορλεάνη :mrgreen:

Γιατρέεεεε έρχομαιιιι... :cry:

8) 8)
Τελευταία επεξεργασία από petran σε Παρ Απρ 01, 2016 11:16 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Απρ 01, 2016 9:23 am

Σφύριξα κι έληξε λοιπον! Η μαμασίτα απέσπασε θετικά σχόλια απο την πλειάδα των συμμετεχόντων (14/16 στην ουσία 15/17...)και οι περισσότεροι θα της δώσουν χρόνο να... ενηλικιωθεί. Νοιώθω περήφανος που σας άρεσε, αλλά ταυτόχρονα και λίγο στενοχωρημένος που δεν άρεσε σε μένα :( Ελπίζω το φαρδύ τσώρτσιλ του Απριλίου να με αποζημιώσει. Η σκυτάλη σε σένα Τριαντάφυλλε!!!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Απρ 01, 2016 9:39 pm

Δέησε ο κύριος και κατάφερα να το καπνίσω σήμερα.
Αν προλάβαινα, θα ψήφιζα Ν.Ορλίνς. Τι άλλο δηλαδή; :lol:
Βασικά και 2 ή 4 στα 5 να αποφάσιζα να βάλω, πάλι το ιδιο θα ψήφιζα. Δε πάει το χέρι αλλού :lol:
Όμως όντως ήταν για 3 στα 5!
Το σκατουλάκι έχει μέσα κρυμένα της παναγιάς τα μάτια, αλλά θέλει σίγουρα χρόνο, και είναι και αρκετα harsh μάλιστα.
Αλλά είναι όλα εκεί μέσα.

Ίσως το πιο βαρύ από τα 3, και κοχιμπίζει λιγότερο. Παρόλα αυτά, υποβόσκουν αυτές οι φρουτογρασιδομελιένες γεύσεις, μαζί με πολλά nuts και άπειρα πιπέρια βεβαίως.
Μου αρέσουν τα καινούργιο vegueros. Ας ελπίσουμε να μη τα χαλάσουν στη πορεία.
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες